οι φοβοι μου επιβεβαιωθηκαν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    8

    οι φοβοι μου επιβεβαιωθηκαν

    Για σας

    Πρόσφατα έγραψα πάλι ένα θέμα εδώ..... http://www.e-psychology.gr/forum/sho...83%CE%B7%CF%82
    Περιληπτικά αυτο που λεει το προηγουμενο θεμα ειναι οτι τα τελευταία χρονια είμαι μονος....έχω δυο φίλους που βλέπω ελάχιστα και είμαι συγκεντρωμένος στην δουλειά μου.
    Αυτό που εξηγούσα στο προηγούμενο θέμα είναι ότι επειδή είμαι μονος εδώ και πολύ καιρό το γεγονός αυτό τα τελευταία χρονια έχει αρχίσει να με επηρεάζει πολύ αρνητικά.
    Πλέον δεν είμαι παραγωγικός και δημιουργικός....είμαι στάσιμος και κακόκεφος, οι φόβοι μου είναι ότι η έλλειψη σχέσης θα αρχίσει να χτυπάει και άλλους παράγοντες της ζωής μου.
    Επίσης στο προηγούμενο θέμα είχα αναφέρει ότι δεν βγαίνω από το σπίτι και δεν κοινωνικοποιούμε, γιατί δεν μου αρέσει αυτή η διαδικασία..και με αγχώνει να βρίσκομαι με πολλους ανθρώπους
    (αποφεύγω metro και μέρη με πολυκοσμία)..... Το συμπέρασμα που βγήκε από της απάντησης είναι ότι πριν από το πρόβλημα με την σχέση θα πρέπει πρώτα να λύσω
    το πρόβλημα με το ότι δεν κοινωνικοποιούμε.....ίσως να πρέπει να συναντήσω κάποιον ειδικό....αυτό ήταν το τελευταίο συμπέρασμα....
    Από τότε δεν έχω κάνει κάποια κίνηση....το είχα στο νου μου αλλα συνεχεια το άφηνα στην άκρη λόγο δουλειάς....
    Τελικά αυτό που φοβόμουν έγινε....μου έγινε μια προσφορα για μια Πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά όπου και δέχτηκα....η ψυχολογια μου ήταν στον πάτο του βαρελιού.
    Kοιμάμαι θλιμμένος, ξυπνάω θλιμμένος, δεν μιλάω σχεδόν σε κανέναν γιατί δεν συναντάω κανέναν. Τα πάντα μου δίνουν μια πικρή αίσθηση...όλα φαίνονται μίζερα.
    Όλο αυτό το συναίσθημα φάνηκαν στην δουλειά μου....ο πελάτης δεν έμεινε ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και έτσι το project πέρασε από έμεναν σε έναν άλλον συνεργάτη.
    Ο άνθρωπος όπου περνώ τα project πλέον καταλαβαίνω ότι δεν με εμπιστεύεται....η δουλειές που μου δίνει είναι απλές και όσο περνάει ο καιρός ακόμα πιο λίγες....
    Αν χάσω την δουλειά μου δεν έχω τίποτα. Ήταν το μοναδικό μου κίνητρο και η μοναδική ενασχόληση που με έκανε να ξεχνιέμαι, οι φίλοι μου κυριολεκτικά δυο είναι μια σπανια συνάντηση
    που ίσως γίνει μέσα στον μηνα....χόμπι δεν έχω γιατί ανέκαθεν το χόμπι μου ήταν η δουλειά μου...ακόμα και στο σχολειό ασχολιόμουν με παρεμφερές θέμα....
    Μια σχέση, με τον ρυθμό που έχει πάρει η ζωή μου, θεωρώ απίθανο να γίνει....Το τελευταίο πράγμα που θέλω να κάνω είναι να πάω σε ειδικό αυτήν την στιγμή....δεν έχω όρεξη
    και πιστεύω ότι δεν θα με βοηθήσει....ναι ξέρω δεν μπορώ να το λέω αυτό...ειδικός είναι ξέρει τι κάνει....αλλα τι...,θα με βοηθήσει να ξεπεράσω της φοβίες μου....θα με βοηθήσει να βγω έξω
    δεν θέλω να βγω έξω....βαριέμαι της εξόδους βαριέμαι όλοι την διαδικασία το μοναδικό που μπορεί ο ειδικός να με βοηθήσει είναι ίσως να μπορέσω να πάρω metro ώστε να μην δίνω ένα σορό λεφτά σε taxi
    δεν ξέρω....νομίζω ότι δεν έχω νιώσει χειρότερα στην ζωή μου και φοβάμαι ότι θα γίνουν ακόμα πιο άσχημα τα πράγματα.
    Υποθέτω πως δεν υπάρχει κάποια απάντηση η κάποια λύση που μπορείτε να μου πείτε...αλλα βαρέθηκα να μονόλογο της σκέψης μου.
    ευχαριστώ.

  2. #2
    Φίλε Γιάννη από αυτά που λες είναι πολύ πιθανό να έχεις πάθει κατάθλιψη...όλη αυτή η άρνηση για δραστηριότητα και κοινωνικοποίησης είναι σύμπτωμα κατάθλιψης...θα σε συμβούλευα να ηρεμήσεις και να δεις κάποιον ειδικό...

    Αν θες πάντως μου απαντάς στα ερωτήματα: πόσο χρονών είσαι? πόσο καιρό είσαι χωρίς σχέση? Οι δύο φίλοι που έχεις έχουν σχέσεις?είναι κοινωνικοί?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    8
    ευχαριστώ Cristiano που ασχολήθηκες.
    Eγώ είμαι 26 χρόνον και έχω να κάνω σχέση από τα 18....και οι δυο φίλοι μου είναι σε σχέση εδώ και μερικά χρονια...γιαυτο άλλωστε δεν τους συναντώ συχνά...το ένα παλικάρι είναι περίπου σαν έμεναν ..ίσος λίγο πιο κοινωνικός..δεν έχει θέμα με πολύ κόσμο αλλα γενικότερα θα κοιτάξει να το αποφύγει..ο άλλος είναι κοινωνικός....

  4. #4
    Γιάννη καταλαβαίνω οτι η έλλειψη σχέσης σε έχει επηρεάσει πολύ αρνητικά και σε συνδυασμό με το οτι δεν βρίσκεσαι με τους φίλους σου, δεν βγαίνεις και δεν έχεις κάποιο χομπυ σε έχουν οδηγήσει στην κατάσταση αυτή. Πάντως θα πρέπει να ξέρεις οτι υπάρχουν περισσότεροι άνθρωποι με το ίδιο πρόβλημα από όσους νομίζεις...αυτό που λέω πάντα είναι οτι η ζωή έχει πολλές χαρές και δεν πρέπει να στηριζόμαστε ποτέ σε μία...έριξες το βάρος στη δουλεια ακριβώς επειδή δεν περναγες καλά στην προσωπική σου ζωή αλλά αυτο συσσωρεύτηκε με αποτέλεσμα να νοιώθεις αυτή τη μοναξιά...

    Δυστυχώς η λύση είναι μία: θα πρέπει να χτίσεις το κοινωνικό σου περιβάλλον, να βρεις πράγματα που σου αρέσουν να κάνεις και να τα κάνεις (δε μπορεί να μη σου αρέσει τίποτα) και να βρεις άτομα με τα οποία θα σου αρέσει να βρίσκεσαι...το κακό είναι οτι αυτό δε γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη και θέλει χρόνο και κόπο...στη κατάσταση που είσαι θα σου φαίνεται βουνό γι αυτό και πρέπει πρώτα να νιώσεις κάλα με τον εαυτό σου...με το να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις να αλλάξει κάτι, πίστεψε με δεν θα αλλάξει ποτέ...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αυτο που περιγραφεις τωρα πια θεωρειται φυσιολογικο για ολους μας. με τετοια κριση κι ενω πειναμε πως να κανουμε σχεσουλα και να τη κρατησουμε κι ολας ? κι εγω εχω 2 χρονια να κανω κατι σοβαρο και πλεον δε νομιζω να ξανακανω ποτε. με τετοιες απαιτησεις που εχουν και οι γυναικες ειναι αδυνατο. προσπαθησε ομως μεσω του φιλου σου που ειναι κοινωνικος μπας και σου γνωρισει καμια. διαφορετικα φροντισε να αποκτησεις μοναχικα χομπι για να ξεσκας κι ολας, που σε αναγκαζουν να βγαινεις συχνοτερα εξω, οπως το ποδηλατο πχ ή να παρεις σκυλο να τον φροντιζεις και να σου κραταει και παρεα. μπορει καθως πηγαινεις βολτα να σου τυχει εκει καμια και να ενδιαφερθει.

Similar Threads

  1. ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ- ΦΟΒΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    By hobinos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 08-10-2012, 01:17
  2. Φοβοι-κρισεις πανικου-αγχος
    By dazzle in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2012, 08:21
  3. Φόβοι να πάρω ρίσκα
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-09-2010, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •