ποτε θα σταματησει αυτο το "ρημαδι" 1% να καθοριζει ολη την ημερα μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159

    ποτε θα σταματησει αυτο το "ρημαδι" 1% να καθοριζει ολη την ημερα μου?

    Καλημερα παιδια.! Εχει αρχισει και γινεται πολυ κουραστικο (οχι οτι εφυγε ποτε, απλα υπηρχαν περιοδοι που το ειχα σε μικροτερη ενταση-με χαπια φυσικα). 1% οτι εχω μιλησει ασχημα για καποιον, 1% οτι εχω απατησει το αγορι μου το οποιο αγαπαω και υπερβολικα και που τους τελευταιους 5 μηνες ειμαστε συνεχεια μαζι-ολημερις και οληνυχτις), 1% οτι εκανα κατι "κακο" το οποιο ομως δεν το θυμαμαι, 1% οτι εχω ανιατη ασθενεια παροτι εχω κανει 4 φορες εξετασεις το τελευταιο 6μηνο κτλ... Ρε παιδια ειναι απιστευτο πως μπορει να σε καθορισει η σκεψη, η παραλογη σκεψη!. Ειμαι διακοπες και δεν μπορω να χαρω τιποτα. Οταν συμβαινει κατι καλο, αμεσως ερχεται η σκεψη "σιγουρα ειμαι καλα στην υγεια μου? σιγουρα δεν εκανα κατι που θα πληγωσει το αγορι μου(κυριως) ή τους γονεις μου? σιγουρα ειμαι ΟΛΟΣΩΣΤΗ κοπελα απεναντι σε ολους?"... Κατα 99% μπορω νσ σας απαντησω, στο 1% κολλαω!
    Ποτε θα φυγει αυτο? Ποτε θα με αφησει να ζησω την ζωη μου? ΚΟυραστηκα. Τους το λεω. Στους δικους μου αλλα οση προσπαθεια και να κανου για να με καταλαβουν, δεν γινεται. Πρεπει να το ζεις για να το καταλαβεις! Απο την μια , με καθησυχαζει οτι και αλλα ατομα περνανε τον ιδιο γολγοθα. Απο την αλλη απογοητευομαι που εστω και ενας ανθρωπος εκτος απο μενα, περναει αυτο το μαρτυριο. Ρε παιδια δεν μπορω να ζησω με αυτο. Συνεχεια κατι με απασχολει, αυτο το "και αν δεν θυμαμαι καλα και εχω απατησει, μιλησει ασχημα για καποιον δικο μου, βρισει, εχω κανει κατι κρυφα και δεν το θυμαμαι?? Και το αστειο ειναι οτι στην αρχη της σχεσης μου, ειχα κανει ενα μικρο ατοπημα αλλα μεσα σε ενα μισαωρο, το αγορι μου το ηξερε διοτι εγω η ιδια κλαιγοντας πηρα να του το πω.
    Ειμαι τοσο ενοχικη απο μικρη. Τωρα αλλαζω και ψυχιατρο διοτι ο προηγουμενος -υποτιθεται πολυ καλος επιστημονας- με ειχε γεμισει χαπια (12 χαπια ανα ημερα). Θα παω σε μια παιδοψυχιατρο η οποια επειδη με παρακολουθουσε ενα διαστημα της ζωης μου (οταν ημουν 12 χρονων, τωρα ειμαι 24) και ξερει ουσιαστικα πολλα για μενα. Επισης θα συνεργαστει με ψυχιατρο ενηλικων για την φαρμακευτικη μου αγωγη διοτι οπως μου πε, τα φαρμακα που παιρνω τωρα και πολυ βαρια ειναι και δεν θα χω το αποτελεσμα που πρεπει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Edim καταρχην πρεπει να αποδεχτεις οτι σου συμβαινει αυτο και οτι κατα πασα πιθανοτητα θα συνεχισει να σου συμβαινει.
    Δες το ως το ασχημο κομματι του εαυτου σου. Και μετα μαθε να το αγνοεις. Οταν ερχεται μια ιδεοληψια να λες οκ , μια ιδεοληψια ειναι , θα περασει . Να λες στον εεαυτο σου οτι Δεν ειναι δυνατον να
    εχεις μιλησει ασχημα για καποιον, εχεις απατησει το αγορι μου , να εκανες κατι "κακο" και να μην θυμασαι, . Αν ειχε συμβει κατι τετοιο θα το θυμοσουν . Να λες οτι δεν ειναι δυνατον να εχεις ανιατη ασθενεια παροτι εχεις κανει 4 φορες εξετασεις το τελευταιο 6μηνο. Αν ειχες θα το εβρισκαν στις εξετασεις που εχεις κανει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    ειμαι διακοπες και ειμαι ολη μερα κλεισμενη στο δωματιο. Εκτος απο μενα που με παιδευω, το αγορι μου τι φταιει? Και ομως ειναι διπλα μου σιγανα, αμιλητα, υποστηρικτικα. Προσπαθει να καταλαβει κατι που δεν μπορει διοτι δεν το εχει περασει. Απλα ζει μαζι μου τον γολγοθα μου!
    Το προβλημα μου πιστευω πως το εχω αποδεχτει. Εκει που κολλαω ειναι να παω κοντρα στους ιδεοψυχαναγκασμους, βασικα οχι ακριβως να παω κοντρα, απλα να τους κατανοησω και να τους αντιμετωπισω πιο ηρεμα, χωρις τοσο αγχος και χωρις τοσο φοβο! Ενω βαθια μεσα μου ξερω πως δεν ειναι αληθεια ολο αυτο, πως ειναι ο παραλογισμος, πως ειναι αποκυηματα της φαντασιας μου και της τασης να κατηγορω τον εαυτο μου για οτι συμβαινει και δεν συμβαινει πανω στην γη.
    απο την μια χαιρομαι που υπαρχουν ομοιοπαθεις και με καταλαβαινουν και σε ευχαριστω που μου απαντας καθε φορα betelgeuse, απο την αλλη στενοχωριεμαι που και αλλοι βασανιζονται οπως εγω οπως αλλωστε προειπα!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    5
    Νομίζω πως ξέρω καλά αυτό το 1% που περιγράφεις, «μήπως έκανα αυτό», «μήπως είπα εκείνο », «αυτό ήταν λάθος?» και τα σχετικά. Πίστεψε με και το γνωρίζεις βαθιά μέσα σου πως δεν έκανες κάτι λάθος απέναντι στο αγόρι σου ή σε κάποιον άλλον. ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΟΣΟΥΝ! Δεν γίνεται να μην θυμάται ένας άνθρωπος πως κάνει κάτι ενώ δεν το έχει κάνει! Όταν με πιάνουν τέτοιες ανόητες σκέψεις εξ αρχής τις μυρίζομαι, είναι ιδεοληψίες και μια ιδεοληψία έχει ένα βασικό χαρακτηριστικό : σου λέει ψέματα ! Μόνο αυτό είναι ικανή να σου πει άλλωστε. Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή.

  5. #5
    Γεια σου και από μένα edim. Έχω να σου κάνω μία πρόταση για το θέμα σου: ας πούμε ότι έχεις μιλήσει άσχημα σε κάποιον ή ότι έχεις απατήσει το αγόρι σου ή ότι πάσχεις από κάποια αρρώστια ανίατη πχ καρκίνο και είσαι στα τελευταία σου , σκέψου, αν είναι να πεθάνεις , κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα, είναι το πεπρωμένο σου. Ακόμη και αν σου γίνει διάγνωση για καρκίνο , τι αλλάζει; Το μόνο που αλλάζει ίσως είναι ο τρόπος που θα επιλέξεις να ζεις από δω και πέρα. Μπορεί να πάψουν αυτόματα οι ιδεοληψίες σου γιατί θα έχεις ζήσει το χειρότερο, θα είσαι ένα βήμα πριν το θάνατο. Άρα αυτό που φοβάσαι ίσως για σένα να είναι τελικά σωτήριο. Βέβαια το να μιλήσεις άσχημα σε κάποιον ε και;;; Αν σε βασανίζει τόσο , προσπάθησε να το κάνεις, μίλα άσχημα και δες πως θα νιώσεις γι' αυτό . Ξεπέρασε τον εαυτό σου στην τελική. Εγώ που είμαι ιδεοληπτική είχα κάποτε τους ίδιους φόβους και τους ξεπέρασα στην πράξη. Όταν χρειαζόταν έβριζα, αν δεν το έχεις κάνει ποτέ στη ζωή σου , θα σου φανεί κάπως ξένο στην αρχή αλλά μετά θα νιώσεις απελευθερωμένη γιατί έκανες κάτι που ήθελες και δεν καταπιέστηκες, μαθαίνεις και τα όρια σου και πίστεψέ με είναι πολύ μεγαλύτερα απ' όσο φαντάζεσαι καμιά φορά. Και αν απατήσεις ε και; Τόσοι γύρω μας δεν απατούν και μάλιστα παντρεμένοι. Δεν θα σαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία. Αν το αγόρι σου δεν σε καλύπτει , κάνε το. Και αν το κάνεις , μάλλον δεν θα σε καλύπτει. Άρα;;; Άρα η σχέση πάσχει και γι' αυτό δεν φταίς μόνο εσύ αλλά και ο άλλος.Και αν οι διακοπές σου δεν σε ηρεμούν , τότε γιατί τις κάνεις; Εγώ έχω να πάω στη θάλασσα τρία καλοκαίρια , μόνο κάτι μονοήμερες αποδράσεις έχω κάνει. Έχω ανακαλύψει ότι η πολλή ηρεμία και χαλάρωση μου τη δίνει στα νεύρα.Διαλέγω όσο μπορώ να ζω με τον τρόπο που θέλω εγώ και όχι με αυτόν που μου επιβάλουν οι άλλοι.Αν το αγόρι σου θέλει να κάνει μόνος του διακοπές , ας κάνει. Καιρός να αρχίσεις να ανησυχείς και συ για το αν θα σε απατήσει στις διακοπές του και όχι να σκέφτεσαι μόνο πως ίσως εσύ τον έχεις απατήσει!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    Σας ευχαριστω που μου απαντησατε! cina ειναι ενας τροπος αντιμετωπισης αυτο που λες οντως! Η αρρωστια που συνεχεια φοβαμαι ειναι το aids.Να σας πω σε αυτο το σημειο οτι με το αγορι μου ειμαι απολυτα ευτυχισμενη και ερωτευμενη, ειμαστε ολη μερα και ολη νυχτα μαζι εκτος απο καποιες φορες που παω μονη μου δουλεια (σπανιως διοτι συνηθως ειναι μαζι μου) ή που παει σχολη κανενα πρωινο( το πιο πολυ διαστημα που μπορει να μαστε χωρια τους τελευταιους 4 μηνες ειδικα ειναι 2 ωρες). Αλλα εγω εχω φαει σκαλωμα οτι εχω. Πραγματικο σκαλωμα. Εχω κανει 4 εξετασεις εκ των οποιων τις 3 τον μηνα ιουλιο. Με το αγορι μου τα εχω 8 μηνες και ειναι παρα πολυ καλο παιδι, με βοηθαει παρα πολυ παροτι δεν εχει περασει το ιδιο προβλημα (οποτε κανει μεγαλη προσπαθεια να μπει στην παραλογη λογικη των ιδεοληψιων).Σκεφτομαι οτι τον απατησα ενα απο αυτα τα 2ωρα που ισως ειμαστε χωρια, οτι δεν θα το θυμαμαι, οτι θα εχω κολλησει την ασθενεια αυτη , θα του την εχω μεταδωσει κιολας και θα μαι υπαιτια για μια ολοκληρη "τραγωδια". Αλλα απο την αλλη ειναι δυνατον να μην θυμαμαι τιποτα? καποιο μηνυμα? καποια περιεργη κληση στο κινητο μου? Καποιο προσωπο? Γενικα οι γυναικες οταν ειναι σοβαρες , δεν νοειται να ξεχασουν την οποια ερωτικη επαφη ειχαν ποσο μαλλον αν ηταν παρανομη. Και ενταξει να ανησυχουσα για ενα φιλι που τυχον θα χα δωσει κρυφα. Εδω μιλαμε για κανονικο κερατο. Προσπαθω με νυχια και με δοντια να τις κανω στην ακρη και να μην καθοριζουν τοσο την υπαρξη μου. Πρεπει να χω εμπιστοσυνη σε μενα διοτι ειμαι πολυ ηθικη σε τετοια πραγματα και η μνημη μου ειτε η βραχυπροθεσμη ειτε η μακροπροθεσμη ειναι αρκετα καλη!.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σκεψου οτι τον απατησες. Προσπαθησε να τον απατησεις. Πχ φλερταρε με καποιον αλλον . Φερε μια τετοια εικονα στο μυαλο σου. Θα δεις οτι δεν μπορεις να το κανεις.
    Ξερω ακουγεται γελοιο , αλλα πιανει. Οταν σκεφτομαστε οτι κανουμε πραγματικοτητα τηγν ιδεοληψια μας μας βοηθαει να καταλαβουμε οτι δεν ειναι πραγματικη μας επιθυμια.

  8. #8
    Δεν γινεται να εχεις κανει κατι ασχημο και να μην το θυμασαι! το παθαινω και εγω αυτο καμια φορα και λεω στον εαυτο μου ''εδω θυμασαι πραγματα απο την παιδικη σου ηλικια και δεν θα θυμοσουν κατι κακο που εκανες?''

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    ειμαι σε διαδικασια μειωσης των χαπιων και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα. Εχω συνεχεια παλι την ιδεα οτι σιγουρα εχω κανει κατι κακο και δεν το θυμαμαι πχ. να εχω κερατωσει το αγορι μου. Ποτε θα ζησω φυσιολογικα ρε γαμωτο??? :(

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    edim, εχω περασει πολλα απο ψυχαναγκασμους, και με το που εφευγε ο ενας ερχοταν ο αλλος! Κατι που με βοηθα πολυ να ξεμπλοκαρω ειναι η σωματικη ασκηση, αλλοτε πιο ηπια, αλλοτε πιο εντονη, αναλογα με το ποσο αναγκη το εχω...Αφου η ψυχικη μας κατασταση κι η σκεψη μας εχει γινει επιρρεπης στο να παρασυρεται σε πραγματα που δεν ελεγχουμε ολοκληρωτικα, οπως οι ιδεοληψιες, το μονο που μενει να κινητοποιηθει ειναι το σωμα, κι ας φαινεται να μην εχει σχεση με τη λυση που θελουμε...
    Γενικως, οι εμμονες καλυπτουν κενα...Οταν ειμαστε απασχολημενοι με κατι που θελουμε και μας απορροφα τελειως, δεν υπαρχει χωρος για εμμονες.Σε στιγμες ομως πιο "χλιαρες", δημιουργειται προσφορο εδαφος για αυτες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Raffaella View Post
    edim, εχω περασει πολλα απο ψυχαναγκασμους, και με το που εφευγε ο ενας ερχοταν ο αλλος! Κατι που με βοηθα πολυ να ξεμπλοκαρω ειναι η σωματικη ασκηση, αλλοτε πιο ηπια, αλλοτε πιο εντονη, αναλογα με το ποσο αναγκη το εχω...Αφου η ψυχικη μας κατασταση κι η σκεψη μας εχει γινει επιρρεπης στο να παρασυρεται σε πραγματα που δεν ελεγχουμε ολοκληρωτικα, οπως οι ιδεοληψιες, το μονο που μενει να κινητοποιηθει ειναι το σωμα, κι ας φαινεται να μην εχει σχεση με τη λυση που θελουμε...
    Γενικως, οι εμμονες καλυπτουν κενα...Οταν ειμαστε απασχολημενοι με κατι που θελουμε και μας απορροφα τελειως, δεν υπαρχει χωρος για εμμονες.Σε στιγμες ομως πιο "χλιαρες", δημιουργειται προσφορο εδαφος για αυτες...

    Mπα μην το λες εγω σε στιγμες που ειμαι πολυ απασχολημενη και δεν εχω χρονο ουτε να αναπνευσω εχω πιο πολλες ιδεοληψιες απο οτι οταν ειμαι χαλαρη χωρις καμμια απασχοληση , αν και καμμια φορα με βοηθαει πχ το να μιλησω στο τηλεφωνο ή να διαβασω κατι, καποιες αλλες φορες αυτο απλα δεν αποδιδει.
    Στον καθενα ειναι διαφορετικο μαλλον.
    Edim προσπαθησε να "απομυθοποιησεις" την εμμονη σου και να την επεξεργαστεις λογικα.
    Πχ εγω φοβαμαι οτι θα σκοτωσω τον φιλο μου . Τοτε λεω στον εαυτο μου οτι δεν μπορω να τον σκοτωσω γιατι εχει πχ μεγαλυτερη μυικη δυναμη απο εμενα κλπ κλπ.
    Εσυ πες πχ οτι αν τον ειχες απατησει θα ειχες καποια αποδειξη . Πχ ο αλλος θα σε επαιρνε τηλεφωνο , μπορει να ειχες καποιο σημαδι στο σωμα σου κλπ , ή θα επρεπε να εχεις αρκετο χρονο για να το κανεις κλπ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Εννοω οτι η απασχοληση με κατι που στ'αληθεια θελουμε νικα τις εμμονες, οχι η απασχοληση υπο μορφη αγγαρειας, αυτο μαλλον τις πολλαπλασιαζει...Οσον αφορα τις λογικες απαντησεις που αντικρουουν τις εμμονες, αυτες βοηθουν βασικα στο να καταλαβουμε το παραλογο του πραγματος, αλλα πολλες φορες οι εμμονες ειναι γρηγοροτερες και περισσοτερες απο τα επιχειρηματα που χρησιμοποιουμε εναντιον τους, οποτε δεν υποχωρουν τελειως.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι στην αρχη ειναι οπως τα λες , αλλα με τον καιρο μαθαινεις να τις αγνοεις
    Με αυτη την μεθοδο που εγραψα πιο πανω , δηλαδη την λογικη επεξεργασια τους κλπ εχω φτασει σε ενα σημειο που πλεον δεν με τρομαζουν και μπορω να ειμαι λειτουργικη, και ειμαι ικανοποιημενη.
    Πιστευω πως ο καθενας μπορει να βρει εναν τροπο ή μια μεθοδο που αποδιδει για αυτον , αλλα το πρωτο βημα πιστευω πως ειναι παντα το να καταλαβουμε οτι οι ιδεοληψιες μας δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα και τον χαρακτηρα μας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    rafaella h teleutaia grammh tou mhnumatos (1) kai h prwth grammh tou mhnumatos (2) einai oloswstes, dn mporw na dwsw paradeigma gia na ginw pio safhs.Etsi katalhgoume pali, oti to problhma mas dn einai h as8eneia,h as8eneia einai to apotelesma...poso eisai?
    Last edited by christos78; 23-09-2012 at 00:03.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Συμφωνω christos78, για ολες τις ψυχικες διαταραχες πιστευω οτι ειναι μονο το αποτελεσμα κι οχι η αιτια, ακομη κι οι πολυ βαριες οπως οι ψυχωσεις...Απλως φαινεται οτι παιζει ρολο η γενετικη προδιαθεση του καθενος στο τι ακριβως θα εκδηλωσει και σε ποιο βαθμο...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Πότε "πεθαίνει" μια φιλία;
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 22-03-2012, 00:37
  3. Πότε είναι αληθινό το "Σ'αγαπώ" ...;
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2010, 18:57
  4. ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ Η \"ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ\" ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..ΩΣ ΠΟΤΕ;
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2010, 00:48
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •