Έκτακτες καρδιακές συστολές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259

    Έκτακτες καρδιακές συστολές

    Εδώ και περίπου 2 χρόνια έχω έκτακτες συστολές.Όμως από το 2011 έχουν διαφορετική μορφή,το κλασικό σταμάτημα της καρδιάς για ελάχιστα δευτερόλεπτα.Νιώθω επίσης ένα αίσθημα κενού ή παγώματος κάτω από το στήθος και κυρίως στο στομάχι.Υπήρχαν φορές που είχα και 2 μήνες για να νιώσω έστω και μία.Αλλά το θέμα είναι ότι τις τελευταίες μέρες,νιώθω ένα απότομο χτύπο,έπειτα νιώθω ότι χτυπάει άριθμα για κάποια δευτερόλεπτα αλλά επανέρχεται σε περίπου 10 δευτερόλεπτα.Πιο προφανής εξήγηση είναι το ότι μόλις νιώσω τον πρώτο χτύπο αγχώνομαι.Και αυτό ίσως προκαλεί την ταχυκαρδία.Υπάρχει κάποιος που να έχει νιώσει κάτι αντίστοιχο και αν ναι να το θεράπευσε?
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    28
    απο ο,τι μου εχει πει ο καρδιολογος μου ολοι εχουμε εκτατες συστολες,απλα μερικοι το καταλαβαινουν-νιωθουν πιο πολλοι..συνηθως αν ποναμε καπου αν εχουμε πιει καφεδες αλκοολ,,,,,το μαγνησιο κανει πολυ καλο,αλλιως ενα holter ρυθμου θα δειξει τι ακριβως γινεται

  3. #3
    Επειδη εχω κι εγω ιδια συμπτωματα,αυτο που ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει πιθανοτητα να παθουμε κατι ''κακο'' απο τις εκτακτες; Υπαρχει κανεις στο φορουμ που να τις εχει πανω απο 10 χρονια;Υπαρχει τροπος να ελλατωθουν και να εξαλειφθουν; Εγω πριν την κριση πανικου δεν ειχα καμια.Ειναι συμπτωση που ξεκινησαν αμεσως μετα;
    Quote Originally Posted by predator View Post
    Εδώ και περίπου 2 χρόνια έχω έκτακτες συστολές.Όμως από το 2011 έχουν διαφορετική μορφή,το κλασικό σταμάτημα της καρδιάς για ελάχιστα δευτερόλεπτα.Νιώθω επίσης ένα αίσθημα κενού ή παγώματος κάτω από το στήθος και κυρίως στο στομάχι.Υπήρχαν φορές που είχα και 2 μήνες για να νιώσω έστω και μία.Αλλά το θέμα είναι ότι τις τελευταίες μέρες,νιώθω ένα απότομο χτύπο,έπειτα νιώθω ότι χτυπάει άριθμα για κάποια δευτερόλεπτα αλλά επανέρχεται σε περίπου 10 δευτερόλεπτα.Πιο προφανής εξήγηση είναι το ότι μόλις νιώσω τον πρώτο χτύπο αγχώνομαι.Και αυτό ίσως προκαλεί την ταχυκαρδία.Υπάρχει κάποιος που να έχει νιώσει κάτι αντίστοιχο και αν ναι να το θεράπευσε?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    28
    καποιες εκτατες ειναι "φυσιολογικες"..εξαρταται ποσσεσ εχεισ....δηλ οταν εχω κ ρωταω τον καρδιολογο μου ,μου λεει αν ειναι πολυ συχνεσ να παιρνω μισο ηρεμιστικο,,,,,,,,,,,

  5. #5

    Ektaktes

    Kai me to iremistiko diladi sou pernane?...to exeis prosexei?

    Quote Originally Posted by haidy View Post
    καποιες εκτατες ειναι "φυσιολογικες"..εξαρταται ποσσεσ εχεισ....δηλ οταν εχω κ ρωταω τον καρδιολογο μου ,μου λεει αν ειναι πολυ συχνεσ να παιρνω μισο ηρεμιστικο,,,,,,,,,,,

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σου εβαλε ο γιατρος παλμογραφο?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Εχω παει σε 2 καρδιολογους μεχρι στιγμης και εχω κανει ηλεκτροκαρδιογραφημα και τριπλεξ και υπερηχο.Δεν μου βρηκαν κατι το ανησυχητικο,μονο 2 φυσηματα,που μου ειπαν οτι τα εχω απο παιδι και δεν ειναι ανησυχητικα.Τοτε βεβαια που πηγα ως δια μαγειας ειχαν εξαφανιστει οι εκτακτες.
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Σου εβαλε ο γιατρος παλμογραφο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    αν ηταν φυσιολογικο το ηλεκτροκαρδιογραφημα και οι εξετασεις αιματος (καρδιακα ενζυμα) τοτε μην ανησυχεις. απο το αγχος ειναι, ολοι νιωσαμε αυτο το "αισθημα παλμων" και ειναι τελειως ενοχλητικο και ανησυχητικο, αλλα αν ηρεμησεις θα σου φυγει! αποφυγε το προιοντα με καφεινη (καφεδες, κοκα-κολα).
    Will I ever be free?

  9. #9
    Λες βρε Lusy? Να φανταστείς θέλω να ξεκινήσω λίγο Yoga (λένε ότι βοηθάει) μια που είμαι τελείως αγύμναστη και φοβάμαι να ξεκινήσω μήπως πάθω κάτι κακό. Υπάρχει κάποιος που να έχει ξεκινήσει yoga ή οποιαδήποτε άλλη μορφή άσκησης και να έχει βελτιωθεί η κατάστασή του...δηλ. να έχουν σχεδόν εξαφανιστεί οι έκτακτες και να έχει μειωθεί κατά πολύ το άγχος?

    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    αν ηταν φυσιολογικο το ηλεκτροκαρδιογραφημα και οι εξετασεις αιματος (καρδιακα ενζυμα) τοτε μην ανησυχεις. απο το αγχος ειναι, ολοι νιωσαμε αυτο το "αισθημα παλμων" και ειναι τελειως ενοχλητικο και ανησυχητικο, αλλα αν ηρεμησεις θα σου φυγει! αποφυγε το προιοντα με καφεινη (καφεδες, κοκα-κολα).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Greca View Post
    Λες βρε Lusy? Να φανταστείς θέλω να ξεκινήσω λίγο Yoga (λένε ότι βοηθάει) μια που είμαι τελείως αγύμναστη και φοβάμαι να ξεκινήσω μήπως πάθω κάτι κακό. Υπάρχει κάποιος που να έχει ξεκινήσει yoga ή οποιαδήποτε άλλη μορφή άσκησης και να έχει βελτιωθεί η κατάστασή του...δηλ. να έχουν σχεδόν εξαφανιστεί οι έκτακτες και να έχει μειωθεί κατά πολύ το άγχος?
    προσωπικα δεν το χω επιχειρησει, αλλα εφοσον η καρδια σου ειναι γερη, γιατι να μην το δοκιμασεις; και μαλιστα με τη γιογκα θα δεις οτι θα αυξηθουν οι αντοχες σου! ποσες φορες εχω παει στα επειγοντα με τετοιο αισθημα... αλλα ολα φυσιολογικα. σε καρδιολογο με πηγαιναν οι γονεις μου μικροτερη γιατι φοβοταν, τωρα πλεον εχω συνηθισει και ξερω οτι ειναι απο το αγχος.. και οταν στρεσσαρομαι κοβω τους καφεδες!
    Will I ever be free?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    προσωπικα δεν το χω επιχειρησει, αλλα εφοσον η καρδια σου ειναι γερη, γιατι να μην το δοκιμασεις; και μαλιστα με τη γιογκα θα δεις οτι θα αυξηθουν οι αντοχες σου! ποσες φορες εχω παει στα επειγοντα με τετοιο αισθημα... αλλα ολα φυσιολογικα. σε καρδιολογο με πηγαιναν οι γονεις μου μικροτερη γιατι φοβοταν, τωρα πλεον εχω συνηθισει και ξερω οτι ειναι απο το αγχος.. και οταν στρεσσαρομαι κοβω τους καφεδες!
    Εμενα παντως με ειχε βοηθησει πολυ το γυμναστηριο. Στα 3 πρωτα χρονια της σχολης πηγαινα στο πανεπιστημιακο με τις φιλες μου αμεσως μετα τη λεσχη ιουιου!! Τι πιο καλυτερο τρως εκει κ μετα πας απεναντι κ τα καις! Κ για καλυτερα αποτελεσματα γυρνουσα σπιτι με τα ποδια! Προτιμησε κατι ελαφρυ σε αεροβια ασκηση! Δεν εχω δοκιμασει ποτε γιογκα αλλα εχω ακουσει οτι βοηθαει πολυ! Ψαξ το με τη γυμναστικη θα δεις οφελη! Οσο για καφεδες λουσυ, σε μια εξεταστικη ειχα πιει για πρωι 2 διπλους καφεδες να ξυπνησω κ να εχω ενεργεια δηθεν κ πηγα εκει κ ημουν σαν μοτερ κ δν μπορουσα να συγκεντρωθω ενιωθα οτι δν θα προλαβω το χρονο.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1
    Εχω κεγω εντονες εκτακτες συστολες. Με βασανιζουν περιπου 1 μηνα απο τοτε που αρχισε να καταρρει η σχεση με την κοπελα μου. Τωρα εχουμε χωρισει και οι εκτακτες επιδινωθηκαν και εκει που ειχα μια τη μερα σημερα εχω τουλαχιστον 15.. Χτες το βραδυ πηρα μισο xanax για να κοιμηθω και μου περασαν ολα. Τι να κανω για να ηρεμησω? Δεν μπορω ακομη να ξεπερασω το χωρισμο (χωρισαμε πριν 3 μερες) και σε συνδυασμο με το αγχος μηπως εχει κατι η καρδια μου παω να τρελαθω! Πριν μια βδομαδα πηγα στα επειγοντα μου εκαναν καρδιογραφημα και μου ειπαν αυτολεξη οτι "το καρδιογραφημα μου ειναι διδακτικο. Ειναι οπως πρεπει να ειναι μιας φυσιολοφικης δυνατης καρδιας." Για καποιο λογο αυτο δεν με καλυπτει καθως κατα τη διαρκεια της εξετασης δεν ειχα ουτε μια εκτακτη! Οταν τις θες τοτε ειναι που δεν ερχονται! Δεν θελω αλλο να παθαινω κρισεις πανικου και εκτακτες ειναι τοσο τρομακτικες!

  13. #13
    Τι να πω ρε παιδια, κι εγώ βασανίζομαι τουλάχιστον 4-5 χρόνια τώρα με τις έκτακτες. Predator Τα συμπτώματα μου είναι ακριβώς είναι τα ίδια με σένα. Αλλά έχω φτάσει σε ένα σημείο που δεν αντέχω άλλο, και δε με βοηθάει κανένας. Η οικογένεια δε ξερει τι να πει (κατά βάθος μάλλον με θεωρούν παράλογο) έχω πάει σε ένα σωρό γιατρούς, όλες οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές αλλά κανένας δε μου λύνει το πρόβλημα μου. Δε μ ενδιαφέρει αν δεν έχω τίποτα ή αν είναι ψυχολογικό, θέλω κάποιος επιτέλους να με απαλλάξει από αυτό το βασανιστικό συναίσθημα που δε μ αφήνει να ζησω τη ζωή μου (ακούγεται τραγικό αλλά όσοι το βιώνετε ξέρετε πως είναι). Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω αυτοί οι γιατροί τι στο καλό κάνουνε, κανείς μα κανείς δε μου έχει δώσει μια εξήγηση, όλοι μου λένε τις γνωστές ανοησίες, εχεις άγχος κόψε το καφέ κτλ. λες κι αμα τα κάνω κόβονται οι έκτακτες... Απότι βλέπω είμαστε πολλοί με το ίδιο πρόβλημα, άρα γιατί οι γιατροί όταν τους περιγράφεις το πρόβλημα σου σε κοιτάνε λες και είσαι ούφο??!!...Συγγννώμη αλλά ήθελα να τα πω να ξεσπάσω!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Ενταξει το αγχος παιζει το ρολο του και το τσιγαρο επισης.Επισης παιζει ρολο και το πως τις αντιμετωπιζεις οτι σου συμβαινουν,ναι ειναι οδυνηρο αλλα σκεψου οτι δεν θα τις εχεις για παντα,θα φυγουν.Απλα λιγο χαλαρα θελει αυτο προσπαθω και εγω.Και φυσικα η γυμναστικη ειναι 100% αποτελεσματικη στο να σε ανακουφιζει απο αυτες.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    εγω υπεφερα πολλα χρονια απο εκτακτες και υπηρξαν φορες που ημουν σιγουρη οτι πεθαινω ειδικα οταν ηταν εντονες ή διπλες.η μια μετα την αλλη εκει τα βλεπεις ολα.τα αντικαταθλιπτικα με βοηθησαν πολυ και σταματησαν ως δια μαγειας.εχω παρει απο τα 30 μου που αρχισε να γινεται εντονο το προβλημα αρκετα χαπια για αρρυθμια.τενορμιν κλπ αλλα δεν ειχα δει αποτελεσμα.λιγο βοηθησε το ριθμονταν.ρωτησε τον γιατρο σου μηπως πρεπει για ενα διαστημα να παρεις κατι να ηρεμησεις γιατι σιγουρα το αγχος ειναι η αιτια.συστολες εχουν πολλοι αλλα δεν τις αισθανονται ολοι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 01:01
  3. Εκτακτες συστολες & αγχος.
    By Σάτυρος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 19-05-2015, 21:24
  4. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  5. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •