Περίεργη συμπεριφορά της κοπέλας μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16

    Περίεργη συμπεριφορά της κοπέλας μου

    Καλησπέρα σας έχω ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πιστεύετε ότι μια σχέση φίλων "ο κολλητός μου/ η κολλητή μου" είναι αρρωστημένη σχέση; Θα κόβατε επαφή με τον/την κολλητή σας επειδή δεν αρέσει στη σχέση σας και δεν μπορεί να συμβιβαστεί με αυτό; Αν σας έβαζε το δίλημμα ή εμένα ή αυτόν; Πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος μπορεί να είναι μόνος και να μην έχει κοντινούς φίλους για να μοιράζεται πράγματα αλλά να επιλέγει αυτός πότε θα θα βγει με τους "φίλους" του και πόσο θα δεθεί μαζί τους; Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο φορουμ αυτό για ένα τέτοιο θέμα απλά πιστεύω ότι υπάρχει θέμα νεύρωσης ή διαταραχή συμπεριφοράς με την κοπέλα μου. Για κάποια συγκεκριμένα θέματα αντιδρά υπερβολικά, σαν να υπάρχει κάτι και νιώθει ότι την πνίγει έτσι μεταφράζω τη συμπεριφορά της. Σαν να είναι βεγγαλικό έτοιμο να εκραγεί. Δεν έχει κολλητή(είναι επιλογή της), δεν έχει πολλές φίλες(τι φιλία την υποτιμάει), γενικά δεν έχει ενδιαφέροντα, της αρέσει να περνάει χρόνο μόνη της όταν δεν είμαστε μαζί. Θεωρεί ότι όλο τον ελεύθερο χρόνο μου πρέπει να τον περνάω μαζί της (αυτό είναι σχέση)και αν δεν γίνεται αυτό τότε δεν δείχνω ενδιαφέρον. Δεν συμπαθεί τον κολλητό μου και όποτε τυχαίνει να μιλάω μαζί του είναι το κόκκινο πανί και τσακωνόμαστε για ώρες(αίτιο - φίλος αιτιατό -;;;;;;). Πιστεύει ότι ο φίλος μου δεν την συμπαθεί επειδή δεν με ρωτάει για αυτή. Μου έθεσε έμμεσα το ερώτημα ή εγώ ή αυτός. Έχει άγχος και φοβίες πραγματικά για ασήμαντα πράγματα. Πχ ασήμαντο θέμα, της είπα ότι θέλω να πάω στον οδοντίατρο και άρχισε να μου λέει γιατί της το είπα, τώρα έχω πονοκέφαλο, θέλω να πάω και εγώ μέχρι που δεν ήθελε να μιλήσει άλλο και κλείσαμε το τηλέφωνο. Είναι υπερ του δέοντος εγωίστρια, απόλυτη, ωμή σε αυτά που λέει χωρίς να σκέφτεται αν θα πληγώσουν τον άλλο, θεωρεί ότι τα ξέρει και τα καταλαβαίνει όλα και αν προσπαθήσεις να της εξηγήσεις είναι απλά δικαιολογίες. Μένει σε αυτό που πιστεύει η ίδια. Είναι μοναχοπαίδι, ίσως φταίει ότι έχει μεγαλώσει διαφορετικά από εμένα που έχω αδέρφια. Επειδή την αγαπάω θέλω να την βοηθήσω, θεωρείτε ότι αυτή η συμπεριφορά είναι απλά εγωιστική ή ότι μπορεί να κρύβεται και κάποια διαταραχή από πίσω; Θεωρώ ότι κάτι υπάρχει από πίσω και όσες φορές της έχω πει να μιλήσει με κάποιον επαγγελματία μου λέει ότι είναι μια χαρά φυσιολογική είμαι και ότι εγώ δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα. Τι συμβαίνει;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Geo εμενα μου βγαζει οτι η κοπελα σου θελει απλα να ειναι το κεντρο του κοσμου.. αν δεν εχει αλλες παρεες και φιλιες λογικο ειναι να κρεμιεται απο σενα και την τριχα να την κανει τριχια. γιατι δεν την παρακινεις να βρει κι αλλες παρεες;; δεν ειναι λογικο μια κοπελα να ειναι προσκολλημενη μονο στο αγορι της.. το αν εχει καποια διαταραχη δεν ξερω να σου το πω και δεν επιτρεπεται κιολας αλλα η συμπεριφορα της ειναι...καπως.. εσενα δηλαδη τι πραγματα σου λεει οτι δεν καταλαβαινεις;
    Will I ever be free?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    ....και παρολαυτα......ειστε μαζι....οκ! ισως τελικα να υπαρχουν και ελαχιστοι καλοι ανδρες.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    Το θέμα έχει ως εξής: Όταν γνώρισε τον κολλητό μου αυτή ήταν ευγενική προς αυτόν ενώ αυτός απόμακρος μαζί της. Αυτό το πράγμα δεν το έχει συνηθίσει, όπως λέει η ίδια δεν έχει συνηθίσει να την αγνοούν. Από εκεί ξεκίνησαν όλα. Επίσης όταν μιλάω μαζί του στο τηλ δεν με ρωτάει πχ τι κάνει η κοπέλα σου, τον ρωτάω μόνο εγώ. Αυτό που δεν ρωτάει για αυτή την ενοχλεί, θεωρεί ότι την αγνοεί ότι δείχνει αγένεια προς εμένα και τη σχέση μου. Αυτό δεν μπορεί να το δεχτεί και έχει φτάσει στο άλλο άκρο να μιλάει πολύ άσχημα για αυτόν μπροστά μου. Την ενοχλεί που υπάρχει στο περιβάλλον μου γιατί πιστεύει ότι υπάρχει και γύρω από αυτή. Της έχω πει να ξεκινήσουμε κάτι μαζί πχ χορό αλλά δεν θέλει το σκέφτεται.... Θεωρεί ότι δεν προστατεύω τη σχέση μας και ότι δεν βάζω όρια στους φίλους μου. Στο συγκεκριμένο δηλαδή γιατί άλλους δεν έχει γνωρίσει και δεν θέλει. Είμαστε 5 μήνες μαζί έχω γνωρίσει την οικογένεια της και αυτή δεν θέλει να γνωρίσει κάποιον άλλο φίλο μου. Ακόμα και την οικογένεια μου τυχαία την συναντήσαμε έξω και μετά την έπιασε άγχος πως ήταν, ήταν πολύ άβολη συνάντηση. Θέλει όλα να γίνονται με τον τρόπο της με τον χρόνο της. Αν γίνει κάτι ξαφνικό πανικοβάλλεται και αρχίζει να φαντάζεται διάφορα. Πραγματικά έχω τρομερή υπομονή σαν άνθρωπος αλλά δεν θα είμαι εγώ στενοχωρημένος για να νιώθει ικανοποιημένη, αυτό δεν είναι υγιείς σχέση για μένα. Πιστεύω ότι υπάρχει ένα θέμα και θα κάνω ότι μπορώ για να το λύσω. Απλά θέλω τη συμβουλή σας.

  5. #5
    ..μήπως ο φίλος σου έχει μεγαλύτερο πρόβλημα από την κοπέλα σου?
    Όλα αυτά που περιγράφεις δείχνουν πως εκείνος δεν φέρθηκε πρώτα καλά και η κοπέλα σου αντιδρά ακριβώς γι αυτό?
    Ο φίλος σου έχει σχέση? Είναι καλά στη ζωή του?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    απλα πηρε στραβα την πρωτη κινηση του κολλητου σου...και μαλλον ειναι καπως κακομαθημενη, αφου το παραδεχεται κιολας οτι δεν εχει συνηθισει να την αγνοουν. ειναι πολυ περηφανη, το πς θα τη χειριστεις εξαρταται μονο απο εσενα κι απο το πως θελεις να ειναι η σχεση σας.. θελεις να πας με τα νερα της; η θελεις να τη βαλεις στη θεση της; πχ θα μπορουσες να της λες οτι ρωταει ο φιλος σου στο τηλ τι κανει εκεινη για να τον παει με καλυτερο ματι. απο την αλλη θα μπορουσες να της ξεκαθαρισεις ομορφα κ ωραια οτι αυτος ειναι ο κολλητος σου κι οτι στεναχωριεσαι πολυ το να κανει ετσι για ασημαντους λογους, κι οτι θα ηθελες να τα πηγαινουν καλα. δηλαδη δε δεχεται να κανετε χορο επειδη εσυ (και καλα) δε βαζεις ορια στον κολλητο σου; και σαν τι ορια να βαλεις; εμενα πολυ χειριστικη μου ακουγεται αυτη η συμπεριφορα..
    Will I ever be free?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Θα συμφωνήσω ότι και ο φίλος σου δεν φαίνεται να φέρθηκε καλά και λειτουργεί σαν να μην υπάρχει η κοπέλα σου. Λογικό είναι να την ενοχλεί κάτι τέτοιο. Από την άλλη όμως, είναι υπερβολική στην απαίτηση να περνάτε όλο τον ελεύθερο χρόνο σας μαζί, ούτε έχει δικαίωμα να σου θέσει το δίλημμα 'ή αυτός ή εγώ'.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    Ο φίλος μου είναι μια χαρά έχει σχέση. Δεν δικαιολογώ την αρχική του συμπεριφορά αλλά δεν μου δείχνει ότι δεν την συμπαθεί ούτε έχει αλλάξει η συμπεριφορά του απέναντι μου. Μου έχει πει αρκετές φορές να βγούμε για φαγητό,καφέ, βόλτα. Μια φορά μου είπε να πάμε για καφέ εγώ με την κοπέλα μου και αυτός με την δική του. Του λέω να την ρωτήσω και θα σου πω, την ρωτάω και μου λέει ότι δεν θέλει και έπρεπε να βρω μια δικαιολογία γιατί τώρα αυτή φαίνεται η κακιά. Τον ρώτησα αν έχει κάποιο πρόβλημα με την κοπέλα μου αν δεν την συμπαθεί και μου είπε όχι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το λέω αυτό στην κοπέλα μου και δεν το πιστεύει, νομίζει ότι υπάρχει κάτι και δεν το λέει. Δεν θέλει να τον βλέπει στα μάτια της, δεν θέλει να ακούει το όνομα του, δεν θέλει να ξέρει τπτ σχετικά με αυτόν. Θέλει να εξαφανιστεί από γύρω μας(μου). Ούτε αυτή θέλω να χάσω ούτε το φίλο μου. Έχουν διαφορετική σημασία για μένα και οι δυο αλλά δεν το καταλαβαίνει επειδή δεν είχε ποτέ κολλητή. Δεν υπάρχει περίπτωση να τον πάρει πλέον με καλό μάτι. Της εξηγώ πως είναι η προτεραιότητα μου αλλά και πως θα αφιερώνω κάποιο χρόνο και στους φίλους μου. Στους άλλους λέει οκ σε αυτόν οχι. Με τα όρια εννοεί να του ξεκαθαρίσω ότι πλέον δεν έχουμε την σχέση που είχαμε παλιά όταν ήμουν μόνος μου και ότι τώρα δεν μπορώ να του αφιερώνω χρόνο και να κάνουμε πράγματα μαζί. Ο φίλος μου δεν ζητάει ούτε απαιτεί τπτ απλά προτείνει αν θέλω/θέλουμε να κάνουμε κάτι όλοι μαζί. ΕΕ αυτό το όλοι μαζί δεν το μπορεί, δεν το αντέχει την πνίγει και με στενοχωρεί. Και άλλα της έχω προτείνει να κάνουμε εκτός από το χορό αλλά δεν θέλει βαριέται, δεν μπορεί να περπατάτει, είναι επικίνδυνα κλπ κλπ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    geo αφου ειναι τοσο αδιαλλακτη διαχωρισε κι εσυ τις παρεες σου. κανε αλλα πραγματα μαζι της κι αλλα πραγματα με την παρεα που ανηκει ο κολλητος σου. κι αν σου διαμαρτυρηθει εξηγησε της οτι δε μπορεις να τον βγαλεις απο τη ζωη σου επειδη δεν αρεσει σε εκεινη, τονισε της οτι ειναι σημαντικος για σενα, οπως ειναι κι εκεινη σημαντικη για σενα. ειναι δυσκολη η θεση σου αλλα θα πρεπει να τη διαχωρισεις με καποιο τροπο! τα αλλα που λες οτι βαριεται να κανει πραγματα μαζι σου μπορει να ειναι πτυχες του χαρακτηρα της, δε σημαινει απαραιτητα οτι βαριεται εσενα..
    Will I ever be free?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Επειδη εχω κ εγω εμπειρια απο τετοιου ειδους σχεση,τη θεωρω ακρως αρρωστημενη. Δε μπορω ουτε κ ειναι σωστο να κανω διαγνωση για το αν η κοπελα εχει καποια διαταραχη η οτιδηποτε,αλλα το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι θεωρω εντελως αφυσικες τις σχεσεις οπου το ζευγαρι ειναι στο κεντρο του κοσμου και βρισκεται εκει μονο του,ολομοναχο,χωρις τιποτα και κανεναν γυρω του. Δεν ειναι λογικο θελει καποιος σχεση στην οποια ο συντροφος του θα του αφιερωνει το 101% του εαυτου του!!! Ολοι χρειαζονται χωρο και χρονο για τους συγγενεις και φιλους τους,για τη δουλεια τους,για τον εαυτο τους,για τα χομπι τους,για το οτιδηποτε ! Εγω θα σε συμβουλευα να τη βαλεις στη θεση της γιατι απο προσωπικη πειρα διαπιστωσα οτι με το μαλακο και σιγα σιγα,με ομορφο και μαλακο τροπο,δεν αλλαζει τιποτα κ παντα το δικο της θα περναει.
    Δε θα παθει τιποτα να γινεις λιγο αποτομος και κοφτος,να ξεκαθαρισεις οτι αυτος ειναι ο κολλητος σου κ ετσι θα μεινει,ουτε θα τον αλλαξεις ουτε θα τον ξεγραψεις για να ηρεμησει εκεινη,να ξεκαθαρισεις επισης οτι ειχες ζωη και πριν απο αυτη,ειχες και εχεις ενδιαφεροντα, ορεξη να κανεις πραγματα,κ οτι αν δε γουσταρει να τα κανει μαζι σου (πχ χορος) θα τα κανεις ουτως η αλλως! Θα δεις οτι σιγα σιγα θα συμμορφωθει. Απλως κακομαθημενη νομιζω οτι ειναι,εχει συνηθισει να της λενε παντα ναι,να περναει το δικο της,και να ειναι το επικεντρο της προσοχης. Δε θα παθει τιποτα αν τη συνεφερεις. Ισα ισα,θα μπει στο κλιμα της πραγματικοτητας.....

  11. #11
    Geo, γεια σου. Θεωρώ πως η κοπέλα σου είναι απλα κακομαθημένη και δεν πάσχει από καποιο σύνδρομο. Ίσως να επαιξε ρόλο και οτι ήταν μοναχοπαίδι ναι, και την είχαν στα οπα οπα και ασχολιόντουσαν όλοι με αυτή, και της έκανα όλα τα χατήρια και μπλα μπλα. Δεν είχε ποτέ φίλες; ή ειχε γίνει κάτι παλιότερα και δεν θέλει να εμπιστευτεί πια κάνεναν και καμία; Αυτή η σχέση ως έχει κάποια στιγμή θα σε "αρρωστήσει" από την άποψη ότι θα σε κουράσει, θα σου χαλάσει την ψυχολογία σου.. και δεν θα αισθάνεσαι καλα πια! Καλό είναι να της ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα..να της πεις οτι αυτη μπορεί να μην θέλει να έχει κάποια φιλία (το οποίο δεν θεωρώ φυσιολογικό, ειδικά για μια κοπέλα που δεν έχει αδέλφια).. αλλα εσύ θέλεις να έχεις, το έχεις ανάγκη..γιατί σε μια ζωή δεν μπορεις να κρέμεσαι συνέχεια απο μια σχέση...και οτι έτσι έχεις συνηθίσει στην ζωή σου να λειτουργείς! Τώρα οσο αναφορά την κοπέλα σου.. προσπάθησε να βγαίνετε ζευγάρια, για να μπορέσει να έχει έτσι επαφές με άλλες κοπέλες.. να βγουν μια βόλτα στα μαγαζιά, κατι! Τωρα η σχέση της με τον κολλητό σου θέλει δουλειά...εφόσον δεν εχει προβλημα κ ο κολλητός σου.. προσπαθήστε να κάνετε πράγματα όλοι μαζί, καφές, σινεμά, φαγητό...να συζητάνε τελος πάντων! Κ αν δεν καταλαβαίνει, δειξτης οτι δεν γίνεται να περασει το δικό της... κ οπωσ λεει κ η κοκκινοσκουφίτσα ας εισαι λιγο αποτομος δεν πειράζει...βαλτην στην θεση της, να καταλάβει οτι δεν την παίρνει... προσπάθησε αμα λες οτι την αγαπάς γιατί θα ειναι κρίμα να χωρίσετε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    δυστυχως εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται. Αν δεν το ειχα βιωσει θα την κατηγορουσα την κοπελα σου διοτι θα μου φαινοταν η σχεση εγωιστικη και μονοδιαστατη. Εχοντας ερωτευτει πολυ ομως (στην δεδομενη φαση της ζωης μου) παροτι ποτε δεν ημουν κτητικη, εχω γινει και κτητικη, δεν θελω το αγορι μου να ναι μακρια μου. φαντασου οτι τα εχουμε 8 μηνες περιπου και σιγουρα τους τελευταιους 6 ειμαστε καθε μερα και καθε νυχτα μαζι! Οταν καποιον τον ποθεις πολυ, δεν τον αφηνεις ουτε μεχρι την πορτα να παει. Οχι τοσο απο ζηλια οσο για το οτι θελεις να τον εχεις ολημερις δικο σου αποκλειστικα. Εμενα προσωπικα θα με πειραζε το αγορι μου να βγαινει για καφε ή ποτο με φιλους του ενω τα ειχε μαζι μου διοτι θελω αποκλειστικοτητα. σαφεστατα ομως ουτε το αγορι μου ουτε και εγω ειχαμε ποτε ιδιαιτερα καλους φιλους ή αναγκη απο αυτους. Αν ειχαμε ισως τα πραγματα να ηταν αλλιως. Παντως την κοπελα σου την καταλαβαινω. Προσπαθησε να της αφιερωνεις χρονο, να την πεισεις οτι δεν εχει κατι ο κολλητος σου μαζι της. Επισης πειστην να βγαινετε ολοι μαζι, δεν θα νοιωθει παραγκωνισμενη. Ολα θελουν τον χρονο τους να ξερεις, δεν γινεται να αλλαξει χαρακτηρα και αντιληψεις απο την μια μερα στην αλλη!

  13. #13
    Γνωμη μου ειναι οτι αυτο δεν ειναι σωστο. Εσεις καλως η κακως ειστε ετσι και οι 2..αλλα οταν ειναι ετσι ο ενας τι γινεται με τον αλλον?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    εκει υπαρχει κοντρα η οποια δεν ξερω αν μπορει να κατευναστει ποτε ή αν αφηνεται η σχεση να αλλοιωνεται με τον χρονο...

Similar Threads

  1. ΕΡΩΤΙΚΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΟΠΕΛΑΣ ΜΟΥ
    By BreakingTheHabit in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 21-02-2013, 00:20
  2. μια περιεργη φοβια...
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-07-2012, 16:41
  3. Περίεργη ψύχωση!
    By Katy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 09-05-2012, 13:32
  4. Περίεργη Συμπεριφορά
    By Aiantas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 20-01-2012, 21:25
  5. Περίεργη φαντασίωση
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 27-04-2011, 00:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •