Πρόβληματα με τον πατέρα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4

    Unhappy Πρόβληματα με τον πατέρα μου

    Γεια σας, σας παρακαλω αν μπορειται βοηθηστε με αυτο που περναω εγω και η αδερφη μου συμβαινει εδω και πολλα χρονια.Εγω ειμαι 16 χρονων και η αδερφη μου 19 λοιπον για να ξεκινησω:δεν τα πηγαινουμε και πολυ καλα με τον πατερα μου.Σε καθε λαθος,καθε ζημια που εκανα εγω ή η αδερφη μου παντα μας μαλωνε (οκ φυσικο ειναι αυτο) αλλα και μας απειλουσε με διαφορα (του τυπου θα σας παρατησω...θα φυγω απο το σπιτι να βρω την υσηχια μου)Τωρα τελευταια αυτο συμβαινει πολυ συχνα.λεει χαραξτηριστικα οτι δεν αντεχει αλλο και οτι θα τον πεθανουμε,αλλα ξεσπαει για τους πιο ασημαντους λογους...που κανονικα δεν θα αντιδρουσε καποιος ετσι.Την τελευταια φορα μας εδωσε μια ακομα ευκαιρια και εμεις προσπαθουσαμε οσο μπορουμε να συμπεριφερομαστε καλα,αλλα παλι ξεσπασε με κατι ασημαντο(π.χ επειδη του μιλησαμε λιγο αποτομα) και λεει θα μας αφησει οριστικα και να κανουμε οτι νομιζουμε αυτο που κανει ειναι ψυχολογικος καταναγκασμος,σε διαλυει αυτο το πραγμα πειτε μου σας παρακαλω γιατι το κανει αυτο;τι θελει ; θα μας εγκαταλειψει αληθεια? εμεις τι μπορουμε να κανουμε; ευχαριστω και συγνωμη που σας κουρασα ηθελα παντοτε να τα πω σε καποιον..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    μην αγχωνεσαι. ΟΙ γονεις μερικες φορες ξεσπανε χωρις λογο -δυστυχως- στα παιδια τους χωρις να καταλαβαινουν την επιπτωση που εχει αυτο στην ψυχικη υγεια του παιδιου τους. Οντως μπορει να εχει δικιο να φωναζει αλλα δεν εχει λογο να μιλαει με λεκτικες απειλες. Βεβαια δυστυχως οι γονεις μας βιωνουν τωρα και μια δυσκολη περιοδο λογω οικονομικης ασταθειας και ξεσπανε ακομα πιο πολυ χωρις -ισως- λογο. Θα πρεπει να κατσετε να συζητησετε εσυ, η αδερφη σου και ο μπαμπας σου τι ειναι αυτο που τον κανει να φερεται ετσι, με φωνες, με απειλες. Δηλαδη τι τον ενοχλει τοσο πολυ και ξεσπαει σε εσας. Να του πειτε πως νοιωθετε μπας και αντιληφθει. Αν δεν ειναι τυπος για συζητηση απλα το αποδεχεστε οπως ειναι. Δεν υπαρχει αλλος τροπος! Και προσωπικη μου αποψη ποτε δεν θα σας αφησει διοτι ειστε τα παιδια του και σας αγαπαει περισσοτερο απο τον καθενα! Απλα εχει λαθος ξεσπασματα!

  3. #3
    Εγώ είμαι της άποψης οτι πρέπει να προστατέψετε τους εαυτούς σας.'Εχεις αδελφή ενήλικη και μπορείς να συζητήσεις διεξοδικά το θέμα μαζί της και αυτή ενδεχομένως να απευθυνθεί σε κάποιο ειδικό για τι θέματα αυτά.Είμαι της άποψης οτι και η ψυχολογική κακοποίηση μπορεί μα έχει σοβαρές εππτώσεις(ειδικά στην ενήλικη ζωή σου).Προστάτεψε το εαυτό σου!Μπορείς!Δέν είναι τραγική η περίπτωση που περιγράφεις αλλά έχει τη σοβαρότητα της και έχει μεγάλη διάρκεια.Είσαι πολύ νέος και πρέπει κατα τη γνώμη μου μαζί με την αδελφή σου που είναι ενήλικη να απευθυνθείτε σε κάποιν ειδικό.Μη το αφήσετε έτσι!Τώρα δε μπορείς να καταλάβεις τις επιπτώσεις που μπορεί να σου αφήσει όλο αυτό!

    Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μην τον δίνετε σημασία έχει προβλήματα από αλλού κ ξεσπάει σε σας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο...πιστευω τωρα πια ειναι πολυ αργα..ειναι και μεγαλος..

  6. #6
    Ωραία...και θα το αφήσεις έτσι το θέμα;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    μα δεν ξερω τι να κανω πια προσπαθουμε να του μιλησουμε και δεν καταλαβαινει! τι πρεπει να κανω πιστευω μονο υπομονη..αλλα δεν μπορω αλλο! μου εχει δημιουργηθει και τρομερο ανχος απο αυτο το πραγμα καθε μερα σκεφτομαι τι να κανω για να την βγαλω...

  8. #8
    Η μητέρα σας?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    δυστηχως την χασαμε πριν 3 χροννια ... απο ασθενεια...

  10. #10
    Απο τότε που έγραψες εδώ έχετε κάποια εξέλιξη στα πράγματα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ε φυγε πες του, τι καθεσαι?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    5
    Μιλα με την αδερφη σου και πιστευω οτι θα βρειτε λια λυση, απλα μην ειστε παθητικοι με το θεμα.

Similar Threads

  1. ο χαμος του πατερα μου...
    By pararos in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 34
    Last Post: 29-01-2014, 19:40
  2. προβληματα με τον πατερα μου....
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 22-12-2011, 17:32
  3. Προβλήματα με γκόμενα μάγισσα του πατέρα μου
    By mindopener in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-04-2011, 18:52
  4. 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ¨¨¨ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ
    By HELP ME in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 82
    Last Post: 27-03-2011, 23:00
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By ERIKA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-03-2010, 04:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •