σεξ στην εφηβεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 130
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kanenas
    αν σε βλεπι ος φιλι, ανιτα, οφιλι να μαθι οτι ι φιλια ινε αμοιβαια. δεν μπορει να σου εναποθετι εφθινες χορις να σκεφτετε τι σιμενι για σενα. πρεπι να το εξιγισις κε να το διεκδικισις αφτο.
    επιμένεις δάσκαλε;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by anitak
    Εχω στο περιβαλλον μου μια μαθητρια 15 ετων που εδω και 4 μήνες έχει συνάψει σεξουαλικές σχέσεις με το αγόρι της. Με εξέπληξε από τη μια η εμπιστοσύνη της να μου το εκμυστηρευτει, απο την αλλη η αγνοια της σε σχεση με τη λειτουργια του σωματος της και την αντισυλληψη. Με ανησύχησαν άλλα δυο πραγματα: μου ειπε οτι θα ειμαι η πρωτη που θα μαθω αν μεινει ποτε εγκυος για να τη συνοδευσω στην εκτρωση και προχθες μου ζητησε και ενα τεστ εγκυμοσυνης. Θα της το παω αυριο. Θα με βοηθουσε πολυ μια λογικη συμβουλη για το πως να ανακοψω το υπερβολικο θαρρος [ειμαι καθηγητρια της στο ιδιαιτερο και με βλεπει σαν την κολλητη της] χωρις ταυτοχρονα να την αποθαρρυνω να με εμπιστευεται οταν εχει μεγαλη αναγκη. Επίσης, εψαξα στο δικτυο μα δε βρηκα καποιες συντομες οδηγιες/σεξουαλικη αγωγη για αυτη την ηλικια που να μην την τρομαξει αλλα και να την ενημερωνει συγχρονως. Πασα προσφορα δεκτή....
    Διάβασα μόνο το αρχικό μήνυμα και αναρωτιέμαι \'\'Έχουν ανάγκη από σεξ στα 14;\"Αυτό ας μου απαντήσει κάποιος να πάψω να αναρωτιέμαι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    den ksero ti les esi, ego pantos sta 14 eixa kanei sxesi -k me ta dio fila. oi goneis fisika den gnorizan tpt.
    oso pernagan ta xronia toso pio epifilaktiki egina apenanti stous allous, k fisika poli pio kiniki.
    se simeio pou na mi mporo na xaro tin alithini agapi... klaps... eroteutika ton daskalo odigisis mou!!
    den mporo allo, giati se mena re gmtttttttttttttttttttttttttttttttttttt... mi mpo se leptomereis

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    exo tin entiposi oti den apantisa stin erotisi sou kassi...!
    pou les, den einai oti exoun anagki apo sex, exoun anagki apo enilikiosi k diaforetikotita.
    me to mialo enos 14xronou panta!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ρε εγώ στα 14 κοιτούσα το απέναντι αγοράκι και ξαναέριχνα το βλέμμα μου.Μιλάμε για πολύ πλατωνικό.Τι σεξ και τέτοια!Και άλλωστε ξέρω ότι κάνεις κακό καθ\'ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων σε αυτή την ηλικία συν τις αυξημένες πιθανότητες που έχεις να πάθεις καρκίνο της μήτρας.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    Polu oraia....
    poso xronon eisai tora?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    7 χρόνια συν.....Μιλάμε δεν ξέρω..Ή εγώ μεγάλωσα σε περιβάλλον συντήρηση κι έτσι ή οι άλλοι παραήταν τραβηγμένοι....Τότε υπήρχε πολύς ρομαντισμός-σε αυτές τις παιδικές ηλικίες.Τώρα κι αυτός έχει χαθεί όταν από τα 7 του το παιδί-αγόρι(έχω παράδειγμα) έχει μάθει όλη την συλλογή Εμανουέλα απ\'έξω και έχει αγοράσει και τις συλλεκτικές εκδόσεις της..Τι να ξέρει μωρέ το 7χρονο ασχημάτιστο αγοράκι από γυναίκα;;;Μην τρελαθούμε...

  8. #23
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Originally posted by kassi_21
    Originally posted by anitak
    Εχω στο περιβαλλον μου μια μαθητρια 15 ετων που εδω και 4 μήνες έχει συνάψει σεξουαλικές σχέσεις με το αγόρι της. Με εξέπληξε από τη μια η εμπιστοσύνη της να μου το εκμυστηρευτει, απο την αλλη η αγνοια της σε σχεση με τη λειτουργια του σωματος της και την αντισυλληψη. Με ανησύχησαν άλλα δυο πραγματα: μου ειπε οτι θα ειμαι η πρωτη που θα μαθω αν μεινει ποτε εγκυος για να τη συνοδευσω στην εκτρωση και προχθες μου ζητησε και ενα τεστ εγκυμοσυνης. Θα της το παω αυριο. Θα με βοηθουσε πολυ μια λογικη συμβουλη για το πως να ανακοψω το υπερβολικο θαρρος [ειμαι καθηγητρια της στο ιδιαιτερο και με βλεπει σαν την κολλητη της] χωρις ταυτοχρονα να την αποθαρρυνω να με εμπιστευεται οταν εχει μεγαλη αναγκη. Επίσης, εψαξα στο δικτυο μα δε βρηκα καποιες συντομες οδηγιες/σεξουαλικη αγωγη για αυτη την ηλικια που να μην την τρομαξει αλλα και να την ενημερωνει συγχρονως. Πασα προσφορα δεκτή....
    Διάβασα μόνο το αρχικό μήνυμα και αναρωτιέμαι \'\'Έχουν ανάγκη από σεξ στα 14;\"Αυτό ας μου απαντήσει κάποιος να πάψω να αναρωτιέμαι...
    Για εμένα δεν έχουν από τη φύση τους. Ναι μεν μπαίνουν στην εφηβεία όπου αρχίζουν να μαθαίνουν το σώμα τους, όμως άλλο αυτό και άλλο το να έχουν ολοκληρωμένη επαφή. Στη σημερινή όμως εποχή που το σεξ υπάρχει άφθονο στην τηλεόραση, στο ίντερνετ, στα περιοδικά, στα κινητά και που το κάνουν και κάτι σαν μόδα στα πλαίσια της \"απελευθέρωσης\", τότε ωθούν τους νέους έφηβους σε μια απότομη μετάβαση από το αθώο φλερτ, και το συναισθηματικό στοιχείο που κυριαρχεί σε αυτήν την ηλικία στο σεξ που περισσότερο έχει να κάνει με ανταλλαγή υγρών. Από το αθώο φιλάκι πήγαμε σε αυτήν την ηλικία στο στοματικό έρωτα μπροστά σε άτομα που τον βιντεοσκοπούν με τα κινητά εκχυδαΐζοντας την ερωτική πράξη. Αυτή η απότομη πλέον μετάβαση έχει αρνητικές επιπτώσεις στους νέους γιατί δε σέβονται το σώμα τους. Το αποτέλεσμα είναι τα κορίτσια να \"δίνονται\" σεξουαλικά στα αγόρια από τα 14 και 15 και μετά να πληγώνονται γιατί τα παρατάνε για να βρούνε άλλες εμπειρίες. Χάθηκε η αθωότητα και μπήκε η πονηριά, το ματάκι που παλιά κάνανε έγινε βίντεο στο κινητό, και βούκινο στο ίντερνετ. Πλέον όλα γίνονται γρήγορα. Σήμερα γνωριζόμαστε και αύριο πηδ.....στε. Η ξεπέτα από τα περιοδικά έγινε μόδα στους εφήβους, όπως και τα όργια με αποτέλεσμα να αισθάνεται η κοπέλα εκτός εποχής αν δε συμμετέχει όχι σε κάποιο όργιο αλλά αν δεν έχει ολοκληρωμένη σχέση από τα 14!! Πλύση εγκεφάλου γίνεται, τα θύματα ουκ ολίγα, και η πονεμένες ψυχές το ίδιο. Αυτό στην ηλικία τον 14 και 15 ετών δεν νομίζω να ταιριάζει με τον ψυχισμό του νέου. Πλέον η νέοι μεγαλώνουν πιο γρήγορα. Είναι όμως έτοιμοι για αυτό;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πολύ σωστό και κατηγορηματικό το μήνυμά σου Eagle..Αν όσο εξελισσόμαστε κάνουμε σεξ σε όλο και μικρότερη ηλικία τότε πού θα καταλήξουμε;Να κάνουμε σεξ από το νηπιαγωγείο και αν όχι να έχουμε κόμπλεξ;;

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    kassi_21 αυτήν την τάση δημιουργούνε. Να κάνουν τα παιδιά σεξ σε όλο και πιο μικρή ηλικία!! Στο τέλος όπως λες θα φτάσουν να κάνουν από το νηπιαγωγείο και όσα δεν κάνουν να αισθάνονται κομπλεξικά. Φτάσαμε τις εξαιρέσεις να τις κάνουμε κανόνα. Κάπου πλέον χάνεται το μέτρο και τα όρια. Τι να πω.......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Α άσε..Να ξέρω τώρα γειτονόπουλο 5 και ούτε χρονών να συζητάει για το ποια τσόντα έβλεπε τις προάλλες με τον πατέρα του....Και να έχει και άποψη.....στυλ ωραία η τάδε....Ρε καθίστε καλά....
    Σεξ στα 14;;;;;Στα 41 θα ήταν το πρόβλημα..

  12. #27
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Με τον πατέρα του.......Εδώ μπαίνει και ο ρόλος της οικογένειας στη σωστή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση του παιδιού. Πάντως η παρακολούθηση με το γονιό πορνογραφικού περιεχομένου ταινιών, μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα τη λανθασμένη γνώμη του παιδιού για το σώμα του, την ερωτική πράξη και το αντίθετο φύλλο. Οι γονείς από μικρά τα παιδιά δεν τα ενημερώνουν σωστά για θέματα που έχουν να κάνουν με το σεξ, τότε τα μαθαίνουν από τις λεγόμενες τσόντες. Τα αποτελέσματα είναι δυσσάρεστα αφού υπάρχουν περιπτώσεις αθέμιτων εγκυμοσύνων σε έφηβες λόγω μη ενημέρωσης ή κακής ενημέρωσης. Το θέμα παίρνεις ακόμη χειρότερες διαστάσεις όταν η ενημέρωση δε γίνεται και στο σχολείο. Πληροφορήθηκα πρόσφατα ότι στα σχολείο θα μπει το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης από τις μικρές τάξεις. Μακάρι να μη μείνει στα λόγια. Οι γονείς πάντως πρέπει στα παιδιά από νωρίς να μιλάνε για το σώμα τους και να τους μιλήσουν για τη σωστή εικόνα που πρέπει να έχουν για αυτό. Όμως όταν οι ίδιοι οι γονείς (όχι όλοι αλλά πολλοί) αφήνουν τα κορίτσια να βάφονται από μικρή ηλικία και να φοράνε εσώρουχα που δεν είναι για την ηλικία τους, τότε στρώνουν το δρόμο για δυσάρεστες εκπλήξεις. Επίσης και το ντύσιμο των νέων πρέπει να ταιριάζει με την ηλικία τους. Σήμερα βλέπεις κοριτσάκια να ντύνονται και να βάφονται σαν να είναι 5 και 6 χρόνια μεγαλύτερα. Το παιδί είναι παιδί. Αν το αφήσουμε να σκέφτεται όπως οι μεγάλοι τότε θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα. Μην ρίχνουμε όμως το φταίξιμο στα παιδιά όταν σαν γονείς τα αμελούμε. Αυτό το άρθρο λέει πολλά: http://news.pathfinder.gr/periscopio/362573.html

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Τις προάλλες ήμουν στο αστικό και μπροστά μου κάθονταν δυο κοριτσάκια. Στην αρχή μιλούσαν για τα μαθήματα του σχολείου τους και για το τεστ που είχαν γράψει. Από τα λεγόμενα κατάλαβα ότι ήταν σευτέρα ή τίτη γυμνασίου. Η ηλικία που λέγατε πριν.

    Σε λίγο χτυπάει μήνυμα στο κινητό της μιας (καινούριο φρούτο το κινητό από το Δημοτικό....!) και αφού το διαβάζει, λέει στη φίλη της ότι ήταν ο τάδε με τον οποίο βγήκαν το σάββατο, πήγαν σινεμά και μετά στο σπίτι του γιατί έλειπαν οι γονείς του κι έκαναν σεξ...

    Όταν τη ρώτησε όλο έκληξη η φίλη πώς της φάνηκε η πρώτη της φορά, εκείνη απάντησε ότι δεν ήταν κάτι φοβερό, δεν κατάλαβε αν ό, τι έγινε ηταν σωστό αλλά ότι το....(μόριο τέλος πάντων του αγοριου) ήταν σαν παιχνίδι και πολύ της άρεσε...

    Όταν η άλλη την ρώτησε αν φοβάται μη κάνει παιδί (εννοώντας μήπως έχει μείνει έγκυος) η πρώτη...απόλυτα φυσιλογικά...της απάντησε ότι αν είναι να κάνει παιδί θα παντρευτεί με τον τάδε!



    Τι λέμε ρε παιδιά? Πάνε καλά? Ποιος τους τα μαθαίνει αυτά? Σίγουρα η οικογένεια και η tv και μπλα μπλα μπλα αλλά άντε να ξέρεις τώρα ότι το άλλο κοριτσάκι δεν θα κάνει τα ίδια για να μην νιώθει \"διαφορετική\"...Εμένα μου φάνηκε τραγική η συνομιλία ή όντως ήταν? Και σκέφτηκα να πω κάτι...τι?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Παρεπιπτόντως φοβερό το άρθρο eagle! Το διάβασα με μεγάλη προσοχή. Έχει κάτι να πει!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ηταν τραγική !

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •