σεξ στην εφηβεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 130
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248

    σεξ στην εφηβεια

    Εχω στο περιβαλλον μου μια μαθητρια 15 ετων που εδω και 4 μήνες έχει συνάψει σεξουαλικές σχέσεις με το αγόρι της. Με εξέπληξε από τη μια η εμπιστοσύνη της να μου το εκμυστηρευτει, απο την αλλη η αγνοια της σε σχεση με τη λειτουργια του σωματος της και την αντισυλληψη. Με ανησύχησαν άλλα δυο πραγματα: μου ειπε οτι θα ειμαι η πρωτη που θα μαθω αν μεινει ποτε εγκυος για να τη συνοδευσω στην εκτρωση και προχθες μου ζητησε και ενα τεστ εγκυμοσυνης. Θα της το παω αυριο. Θα με βοηθουσε πολυ μια λογικη συμβουλη για το πως να ανακοψω το υπερβολικο θαρρος [ειμαι καθηγητρια της στο ιδιαιτερο και με βλεπει σαν την κολλητη της] χωρις ταυτοχρονα να την αποθαρρυνω να με εμπιστευεται οταν εχει μεγαλη αναγκη. Επίσης, εψαξα στο δικτυο μα δε βρηκα καποιες συντομες οδηγιες/σεξουαλικη αγωγη για αυτη την ηλικια που να μην την τρομαξει αλλα και να την ενημερωνει συγχρονως. Πασα προσφορα δεκτή....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Επειδή κάνω κιεγώ ιδιαίτερα αλλά δεν έχω ανάλογη εμπειρία...θα σου πρότεινα να την ενημερώσεις με σοβαρότητα για την αντισύλληψη και να της δώσει να καταλάβει ότι η έκτρωση δεν είναι κάτι το δεδομένο (ότι θα φτάσει δλδ εκεί οπωσδήποτε). Ξέρεις εσύ πιστεύω τι πρέπει να της πεις....Αν θέλεις να της κόψεις λίγο τον αέρα όπως θα λέγαμε, μπορείς να είσαι λίγο αποστασιωποιημένη από το θέμα και ειδικά αν διακόπτει το μάθημα για να σου μιλήσει γι\' αυτό, βάλε κάποια όρια του στυλ να το πούμε αυτό όταν τελειώσουμε, μην αφήνουμε το μάθημα στη μέση και τέτοια. Θα δεις κιεσύ τι θα πιάσει καλύτερα. Αλλά πρώτα κάντης μια ενημέρωση γιατί το χρειάζεται. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα...δεν μου χει τύχει κάτι ανάλογο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Anitak, καλό θα ήταν να την ενημερώσεις για τις \"επικίνδυνες\" μέρες, για την αντισύλληψη, για τις σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να κάνεις το δικό της πρόβλημα δικό σου. ( Νομίζω είναι λάθος σου που της πας τεστ εγκυμοσύνης- θα μπορούσε κάλιστα να αγοράσει από ένα φαρμακείο). Τώρα, αν όντως είναι έγκυος νομίζω πως το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να την συνοδεύσεις στον γιατρό. Αυτό είναι δουλειά αποκλειστική των γονιών της, που θα αναλάβουν και την οποιαδήποτε ευθύνη για ότι προκύψει.

    Μια και αναφερθήκαμε στο θέμα, ένα σημαντικό ποσοστό γυναικείας υπογονιμότητας οφείλεται στις εκτρώσεις...
    Καλό είναι να το γνωρίζει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Δεν μπορουσε να το παρει μονη της αφου ακομη κι εγω η ιδια το παραγγειλα απο την Αθήνα!!! Ναι. το κανα με αρκετη επιφυλαξη. Τί να πω. Το κακό είναι ότι φοβαται πολυ τον μπαμπα της, αυστηρο στρατιωτικο και μεταναστη απο την Αλβανία. Είναι επιπόλαιη, πολυ. Και σε καθε περιπτωση, νοιωθω πολυ ακαταλληλη για οποιαδηποτε σταση/συμβουλη στη φαση που βρισκομαι. Ασε που τη βλεπω κι εγω σα φιλη! της ριχνω 13 χρονια αλλα τα λεμε μια χαρα.. πώς ξαφνικα να της βαλω ορια; και γιατι εγω;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    νομίζω πως διατρέχει κίνδυνο και εκείνη αλλά και εσύ.
    ένα μικρός πλασματάκι που έχει ανάγκη να εναποθέσει τόσο σοβαρά θέματα στην καθηγήτριά της, σίγουρα το έχει ανάγκη, αλλά μάλλον έχει ανάγκη να είναι μυστική σε σχέση με τους γονείς της, και από ό,τι λες εσύ, και πολύ αφελής σε σχέση με την ίδια τη σεξουαλική της ζωή. άρα; πρόσεξε κι εσύ, γιατί μπορεί να δοθεί στους γονείς και η ερμηνεία ότι εσύ την παρέσυρες.
    θέλει μεγάλη λεπτότητα να πάρεις αποστάσεις, αλλά το μικρό να νιώσει ότι εσύ, ένας μεγάλος που έχεις σχέση μαζί της, δεν την παρατάς στο έλεος του πουθενά.
    αφού ο μπομπάς της είναι κάπως, αν προσπαθούσες να κανεις καλύτερες σχέσεις με τη μητέρα της, για να της μιλήσεις για τη μικρούλα; (όχι βέβαια να της τα ξεφουρνίσεις έτσι στην ψύχρα). πάντως κάποιος γονιός πρέπει να ξέρει, για να βοηθήσει αν προκύψει τίποτε.
    φυσικά όλα αυτά θα τα έχεις σκεφτεί από πριν...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    50
    μμμ...εδώ εμφανίζεται και πάλι το θέμα της παιδίας..είναι μια φυσιολογική ηλικία πιστεύω για να έχει μια κοπέλα σεξουαλική σχέση αρκεί βέβαια να είναι ενημερωμένη.όχι μονο για την εγκυμοσύνη αλλά και για τις ασθένειες που μεταδίδονται μέσω της σεξουαλικής επαφής οι οποίες μπορούν να προκαλέσουν ακόμη και στειρότητα!θα σου έλεγα λοιπόν να την συμβουλέψεις όπως θα συμβούλευες και μια επιπόλαια φίλη σου(έχω βρεθεί κι εγώ στην θέση αυτή με κοπέλα στην ηλικία μου 22).Υπάρχουν πολλοί μέθοδοι αντισύλληψης.Απ ότι κατάλαβα βρίσκεσται στην επαρχία όπότε θα είναι δύσκολο να εμπιστευτεί κάποιον γυναικολόγο αν η κοινωνία σας είναι πολύ μικρή.Αν ενδιαφέρεσαι για εκείνη βοήθησε την να πάει σε κάποιον γυναικολόγο (αν χρειαστεί ακόμη και εκτός της περιοχής που μένετε).Εκείνος πιστεύω να την ενημερώσει ακόμη καλύτερα για τα πάντα.Περιμένουμε νέα...Ελπίζω Θεέ μου να μην είναι έγκυος..Μια φίλη που έχει κάνει έκτρωση (και μάλιστα δύο φορές) αισθάνετε πολύ άσχημα και μάλιστα πολλές φορές κλαίει και μου μιλάει γι αυτό...Πρόληψη!!Βοήθησέ την είναι μικρούλα..Στείλε μας μηνυμα για τα νεότερα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    βασικα προσεξε μην βρεις στο τελος και τον μπελα σου.αν μαθουν οι γονεις της οτι τα ηξερες ολα μπορει να σε κατηγορησουν.και αν μεινει εγγυος ποιος θα της δωσει χρηματα για την εκτρωση?μηπως υπολογιζει σε σενα?εχει σκοπο να το πει στους γονεις της αν της συμβει?να της πεις καποια πραγματα αν και πιστευω θα ξερει καποια ηδη.αλλα ισως πρεπει να τα παρει πιο σοβαρα.να μην βασιζεται πανω σου αν της συμβει κατι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by i-love-me
    Αν ενδιαφέρεσαι για εκείνη βοήθησε την να πάει σε κάποιον γυναικολόγο (αν χρειαστεί ακόμη και εκτός της περιοχής που μένετε).Εκείνος πιστεύω να την ενημερώσει ακόμη καλύτερα για τα πάντα.
    σωστό αυτό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Εισαι η καθηγήτριά της κ όχι η κολλητή της ηλικίας της κ αυτό θα πρέπει να της δώσεις να το καταλάβει.Μη δεχτείς να γίνεις συνένοχη σε κάτι τόσο σοβαρό που κυρίως θάπρεπε να γνωρίζει η μητέρα της αν όχι κ οι δύο γονείς της.Αυτό δεν αποκλείει την ένημέρωσή της εκ μέρους σου με ότι πληροφορία θάπρεπε να γνωρίζει η ίδια.Αλλά να αποφύγεις να πάρεις θέση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Φανταζομε μενι κι αφτι κιθιρα (ενας μικρος, επιγιος παραδεισος λενε, μα με παπαδες- αλιθεβι;). σινεπος, ακομι κι αν ιπαρχι εμπιστος γινεκολος (50χλμ. μακρια), ισος ι μικρι να μιν εχι προσβασι/ μεταφορικο μεσο.

    αν σε βλεπι ος φιλι, ανιτα, οφιλι να μαθι οτι ι φιλια ινε αμοιβαια. δεν μπορει να σου εναποθετι εφθινες χορις να σκεφτετε τι σιμενι για σενα. πρεπι να το εξιγισις κε να το διεκδικισις αφτο.

    επισις, σιμφονο με το πνεβμα του Μιχαλη. να το πο απλα, καλο θα ιταν να τις τριξις τα δοντια. πχ. εχι καταλαβι τι ινε κ πος γινετε ι εκτροσι; εγο θα εξιγουσα, ορθα-κοφτα, οτι τιν εκτροσι θα τιν κανι με τους γονις τις. κι αν σου πι οτι μπορι να με σκοτοσει ο πατερας μου, απαντισε τις οτι μπορι να σκοτοσι εσενα (εχις παιδια, ανιτα, σοστα;) αν τι βοηθισις στιν εκτροσι κι ο,τι ι ιδια ι εκτροσι μπορι να σκοτοσι εκινι.

    τελος, το \"στο δικτυο μα δε βρηκα καποιες συντομες οδηγιες/σεξουαλικη αγωγη για αυτη την ηλικια που να μην την τρομαξει αλλα και να την ενημερωνει συγχρονως\" δεν το καταλαβα. μιπος νομιζις οτι απεφθινεσε σε 8χρονο του κατιχιτικου; ι κοπελα εχι ιδι πιδιχτι, λες να τιν τρομαξι ι επιστιμονικι ονομασια τις βαλανου;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    η μικρή δεν είναι έγκυος. Ευτυχώς.
    παρόλη την επιπολαοτητα της, εχει μια παραξενη ωριμοτητα [οχι σοβαροτητα]. Και, ναι, περιεργως, ειναι ανταποδοτικη στη φιλια της. με ειχε εκπηξει καποτε που μου πε, Κατερινούλα, τραβάς ζόρια, όποτε θες να μιλησεις πάρε με. Τη φίλησα γλυκά και της χαμογελασα. Το καλό μου..
    Ρε, παιδια, ομως, τι μπουρδες ειναι αυτα για το τι θα παθω εγω;; Εκτος του οτι δε μενουν και πολλα κοινωνικοψυχολογικα χειροτερα να υποστω, η οποια ανησυχια μου αφορα τη μικρη και μονο. Να εχει οσο γινεται πιο γεματο ρεζερβουαρ για την ενηλικιωση. Λετε να με πουν τσατσα;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by kanenas
    ενας μικρος, επιγιος παραδεισος λενε, μα με παπαδες-
    χαχα, καλο κανενουλη..
    μολις χθες, σε μια απιστευτη παραλια στα νοτια που πηγα για πικνικ, ελεγα σε ενα φιλο οτι βρισκομαι στον παραδεισο, στον απολυτο παραδεισο ....αρκει να μην υπηρχαν κατι μαυρα συννεφακια που κυκλοφορουν ελευθερα στο νησι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by anitak
    Ρε, παιδια, ομως, τι μπουρδες ειναι αυτα για το τι θα παθω εγω;;
    σε περίπτωση που ήταν έγκυος και πήγαινε για έκτρωση και έβρισκε τα χρήματα δεν ξέρω εγώ πως και υπέγραφες για εκείνη όπως φαντάζομαι χρειάζεται και κάτι πήγαινε στραβά ε, σε αυτό το σενάριο νομίζω θα είχες ένα μικρό προβληματάκι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kanenas
    ι κοπελα εχι ιδι πιδιχτι, λες να τιν τρομαξι ι επιστιμονικι ονομασια τις βαλανου;
    το ότι πηδήχτηκε δεν σημαίνει πως μεγάλωσε κιόλας.
    στα υπόλοιπα -παραδόξως- συμφωνώ. :P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by raphsssodos
    Originally posted by kanenas
    ι κοπελα εχι ιδι πιδιχτι, λες να τιν τρομαξι ι επιστιμονικι ονομασια τις βαλανου;
    το ότι πηδήχτηκε δεν σημαίνει πως μεγάλωσε κιόλας.
    ποτε ισχιριστικα κατι τετιο ρε;
    αλα, βεβεα, οταν ολι μερα εχουμε το μιαλο μας στο τσατ με τις κενουργιες φιλες μας, που να σιγκεντροθουμε μετα; :Ρ:D

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •