Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και επαφη με αλλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8

    Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και επαφη με αλλους

    Το προβλημα μου τα τελευταια χρονια ειναι πως δεν μπορω να κανω χειραψιες με αλλους γιατι νοιωθω οτι τα χερια τους μπορει να ειχαν αγγιξει κατι λαδωμενο-γλιστερο, ή αν κανω πρεπει να τα πλυνω αμεσως ειδαλλως δεν πρεπει να αγγιξω προσωπικα μου αντικειμενα, αναπτηρα, κινητο, κλειδια, γιατι τοτε αυτη η γλιτσα θα μεταφερθει και στον προσωπικο μου χωρο.. κανω αγωγη με 40mg ladose καποιες φορες φευγει αλλα καποιες φορες γινεται μαρτυριο, κανεις αλλος με προβλημα με την λαδιλα-γλιτσα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Πηγαινε σε εναν ψυχοθεραπευτη-ψυχολογο,δεν νομιζω το αντικαταθλιπτικο να σε δωσει λυση στο προβλημα σου.Δεν ειμαι γιατρος,δεν σου λεω τι να κανεις,εγω απλα σου προτεινω να το δουλεψεις και μονος σου.Ε στην τελικη λιγη γλιτσα δεν εβλαψε κανεναν.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    Το ladose το παιρνω γιατι ειχα και διαταραχη πανικου, δεν ειναι το θεμα της γλιτσας ειναι η εμμονη..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    Πχ οταν ο αλλος τρωει με το χερι πατατακια και μετα δανειζεται τον αναπτηρα μου φρικαρω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εχεις και αλλες εμμονες /ψυχαναγκασμους ή μονο αυτο που μας περιεγραψες?

    Εχεις προσπαθησει ποτε να μην πλυνεις τα χερια σου μετα ή να αφησεις καποιον να σε ακουμπησει παρολο που πιστευεις οτι τα χερια του δεν ειναι καθαρα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τι πιστευεις οτι θα συμβει αμα σε ακουμπησει καποιος η πιασεις πχ τον αναπτηρα π εχει πιασει προηγουμενως καποιος αλλος? Θα μολυνθεις, θα παθεις χολερα, τι????
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εχεις και αλλες εμμονες /ψυχαναγκασμους ή μονο αυτο που μας περιεγραψες?

    Εχεις προσπαθησει ποτε να μην πλυνεις τα χερια σου μετα ή να αφησεις καποιον να σε ακουμπησει παρολο που πιστευεις οτι τα χερια του δεν ειναι καθαρα?
    Οχι αυτο δεν γινεται τωρα σε περιπτωση που δεν μπορω να αποφυγω την χειραψια με καποιον που εχει λερωμενα χερια απλα περιμενω μεχρι να τα πλενω για να ηρεμησω. Στο παρελθον ειχα αλλους ψυχαναγκασμους πχ φορματ συνεχεια το pc, ελεγα απο μεσα μου πως με λενε, τα στοιχεια μου γενικα βλακειες αλλα δεν μπορουσα να το αποφυγω..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    Οχι δεν φοβαμαι τα μικροβια εκτος αν ο αλλος ειναι εμφανως βρωμικος.. το προβλημα μου ειναι η αισθηση της γλιτσας, οτι εχει πιασει μπισκοτο, πατατακια, γενικα κατι γλιστερο και υγρο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πως ξεπερασες τους υπολοιπους καταναγκασμους? Eφυγαν απο μονοι τους ή ακαλουθησες καποια μεθοδο?
    Aν ακολουθουσες καποια μεθοδο εφαρμοσε την και σε αυτο τον ψυχαναγκασμο.

    Εγω προσπαθω απλα να μην ενδιδω στους καταναγκασμους και να τους βαζω σε προγραμμα . Πχ μερικες φορες θελω να ακουμπαω καποια αντικειμενα ή να κανω καποιες συγκεκριμενες κινησεις .
    Οταν νιωθω αυτη την παρορμηση προσπαθω να μην ενδωσω και λεω οτι αν εχω αργοτερα παλι την παρορμηση τοτε θα το κανω . Ποροσπαθω παραλληλα να αποσπασω την προσοχη μου κανοντας κατι αλλο , μιλωντας πχ στο τηλεφωνο. Επισης οριζω μια μερα μεσα στην εβδομαδα που με αφηνω ελευθερη να κανω τις καταναγκαστικες πραξεις , αλλα ολες τις υπολοιπες μερες το αποφευγω.
    Μπορεις να προσπαθησεις να κανεις και εσυ κατι αντιστοιχο. Να πεις οτι θα πλενεις τα χερια σου μονο 2 φορες πχ μεσα στην ημερα , και να προσπαθησεις να το τηρησεις. Στην αρχη θα δυσκολευτεις αλλα με τον καιρο θα καταφερεις να το ελεγξεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αυτο με το βαζεις προγραμμα μια φορα τη βδομαδα να κανεις ολους τους καταναγκασμους το εφαρμοζω εγω για τη βουλιμια κ πιανει εχω να σου πω!! Σκληρο καρυδι κ δυσκολακι ο ελεγχος, αλλα καμια φορα ας τον εχουμε απο κατω μας κ οχι απο πανω μας...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 17:55
  2. η μοναξια ποναει ή η επαφη με αλλους??
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 19-09-2010, 20:19
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 20:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •