ΓΑΤΑ ΕΣΩΣΕ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΓΑΤΑ ΕΣΩΣΕ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ!

    Βρηκα το παρακατω αρθρο στο ιντερνετ κ μ αρεσε πολυ κ ειπα να το μοιραστω!!

    Γάτα έσωσε 25χρονη από τη νευρική ανορεξία
    Η Ashley Ransley, μια νεαρή φοιτήτρια από το Μίσιγκαν, αντιμετώπιζε από την εφηβική της ηλικία πρόβλημα με το βάρος της.

    Στα είκοσι της χρόνια έπασχε από νευρική ανορεξία και οι γιατροί την προειδοποιούσαν ότι θα μπορούσε να υποστεί καρδιακή προσβολή οποιαδήποτε στιγμή, καθώς σταδιακά το σώμα της «έσβηνε».

    Όπως προαναφέρθηκε, το πρόβλημά της με το φαγητό ξεκίνησε από την εφηβική ηλικία, όμως μόνο όταν ξεκίνησε ένα μάθημα ψυχολογίας το 2006 στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν η Ashley συνειδητοποίησε ότι το βάρος της ήταν επικίνδυνα χαμηλό.

    Αρχικά προσπάθησε να κρύψει από τους γονείς τα προβλήματα υγείας που παρουσίαζε εξαιτίας της ανορεξίας, ωστόσο κάποια στιγμή η κατάσταση ξέφυγε από τα χέρια της, η οικογένειά της ενημερώθηκε και η Ashley νοσηλεύτηκε σε κλινική.

    Έπειτα από τέσσερις μήνες νοσηλείας στην κλινική Rogers Memorial Hospital η νεαρή κοπέλα κέρδισε βάρος, όμως γρήγορα η κατάστασή της επιδεινώθηκε και αδυνάτισε πιο πολύ από ποτέ.

    Περιγράφοντας την εμπειρία της η Ashley, που σήμερα είναι 25 ετών, δήλωσε: «δεδομένου ότι ήμουν ενήλικη δεν μπορούσαν να γίνουν πολλά πράγματα για να σωθώ από τον εαυτό μου, εκτός από το να δικαστώ και να με αναλάβει η Πολιτεία, κάτι που μου ανέφερε ο θεραπευτής μου».

    «Τα παράτησα και αποφάσισα ότι η ανορεξία θα ήταν η αργή αυτοκτονία μου», προσέθεσε.

    Αν και η νεαρή κοπέλα είχε πειστεί ότι θα πεθάνει, η ζωή της επιφύλασσε μια μεγάλη έκπληξη.

    Η Ashley θεραπεύτηκε ταΐζοντας μια υποσιτισμένη αδέσποτη γάτα που τρύπωσε στο σπίτι της.

    Στην αρχή νόμιζε ότι επρόκειτο για γατάκι, καθώς ήταν πάρα πολύ μικρή, οι κτηνίατροι όμως διαβεβαίωσαν την Ashley ότι η θηλυκή γάτα ήταν ενήλικη αλλά υποσιτισμένη.

    Βοηθώντας την αδύνατη γατούλα της, την οποία ονόμασε Riley, να παχύνει, η νεαρή κοπέλα διαπίστωσε ότι θεράπευε τον εαυτό της από τη σοβαρή ασθένεια που υπέφερε τόσα χρόνια.

    «Καθώς τη βοηθούσα να φτάσει στα κιλά που έπρεπε, επικεντρωνόμουν όλο και λιγότερο στις διατροφικές μου διαταραχές», δήλωσε η Ashley.

    «Ξεκίνησα να τρώω όταν έτρωγε και εκείνη, μοιραζόμουν το φαγητό μου μαζί της και αν αγχωνόμουν τη χρησιμοποιούσα για να μου αποσπάσει την προσοχή», προσέθεσε.

    «Καθώς και οι δυο ήμασταν υποσιτισμένες και ξεκινήσαμε μαζί να παίρνουμε βάρος, συνδεθήκαμε περισσότερο από την κλασική σχέση ζώου – ιδιοκτήτη», τόνισε.

    Σήμερα η Ashley ζυγίζει περίπου 69 κιλά, ένα υγιές βάρος για το ύψος της. Λίγα χρόνια πριν ζύγιζε περίπου 44 κιλά, όσο ένα 12χρονο κοριτσάκι.

    http://www.econews.gr/wp-content/upl...i-anorexia.jpg

    http://www.econews.gr/wp-content/upl...-anorexia1.jpg

    http://www.econews.gr/wp-content/upl...-anorexia4.jpg

    http://www.econews.gr/wp-content/upl...-anorexia3.jpg
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    συγκινιτικο.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    αχ μωρε....τα ζωακια ειναι οντως ψυχοθεραπεια, κι εγω παιρνω πολλες φορες το σκυλακι μου και παιζω να με αποσπασει απο τα βουλιμικα...
    Will I ever be free?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τα λατρευω τα γατακια κ μολις ειδα αυτο το θεμα συγκινηθηκα... λες κ εμενα να με βοηθησουν οι δικες μ?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    οπως φροντιζεις εκεινες να φροντιζεις και τον εαυτο σου! και φανταζομαι τις αγαπας πολυ :)
    Will I ever be free?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τις λατρευω τις γουτσου γουτσου μου!!!!!!!!! ρε συ λουσυ αυτο το κειμενο μ εβαλε σε σκεψεις! λες οταν την ταιζω να τρωω κ εγω τοτε? κ να τρωμε παρεα? ε?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    τι ωραια ζουμπουρλουδικη γατουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καπως ετσι ειναι και στους ανθρωπους και η κοπελα αδυνατη φαινοταν χαλια, ενω με φυσιολογικο βαρος ειναι μπαμ. Το κανονικο βαρος ειναι το ομορφο, αυτο το "κανονικο" που εχει βγει απο το λεξιλογιο μας, η το αδυνατος υπαρχει πια η το χοντρος, τπτ αλλο ενδιαμεσα..!! Σιγουρα διαφερουν οι σωματοτυποι και οι μεταβολισμοι, αλλα κανεις π.χ. δε θα ελεγε ποτε για μια κοκκαλιαρα γατα αχ τι ομορφη..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    εξαρταται, ποσες φορες τη μερα τις ταιζεις; αν ειναι μια φορα τη μερα τοτε δε λεει!! θα μεινεις λειψανο!
    Will I ever be free?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    εξαρταται, ποσες φορες τη μερα τις ταιζεις; αν ειναι μια φορα τη μερα τοτε δε λεει!! θα μεινεις λειψανο!
    οχι ρε συ 3-4 φορες την ημερα τις ταιζω! (2 εχω) τις φροντιζω παρα πολυ αγοραζω friskies κ whiskas συνεχεια, τους αλλαζω το νερακι κτλ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    οχι ρε συ 3-4 φορες την ημερα τις ταιζω! (2 εχω) τις φροντιζω παρα πολυ αγοραζω friskies κ whiskas συνεχεια, τους αλλαζω το νερακι κτλ
    ε ναι τοτε μπορεις να το κανεις ετσι, καθε φορα που τις ταιζεις να τρως κι εσυ! ετσι δε θα ξεχνας να φροντιζεις τον εαυτο σου..;)
    Will I ever be free?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    ε ναι τοτε μπορεις να το κανεις ετσι, καθε φορα που τις ταιζεις να τρως κι εσυ! ετσι δε θα ξεχνας να φροντιζεις τον εαυτο σου..;)
    λολλλ θα φαω friskies!!!! :p
    (πλακα κανω, αν κ παλιοτερα ειχα δοκιμασει !!)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!! να σου πω, κι εμενα η σκυλοτροφη οταν θελω να γουρουνιασω μια χαρα μου φαινεται!! καλο το friskies? :P
    Will I ever be free?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε συ δεν το καταπια !!! Ενα frieskακι πηρα το μασησα κ μετα το φτυσα!! Αλμυρο ηταν !! Υπαρχει παντως παθηση π λεγεται "ξενορεξια" ψαξε να δεις!!
    Φανταζεσαι σε τρελο βουλιμικο να καταντησουμε να φαμε κ σκυλογατοτροφες? παρακμη ρε φιλεεεεεεε........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    πωπω...καλα που απομακρυνθηκα απο το σπιτι των δικων μου!! γιατι εκει θα κατεληγα, να τρωω σκυλοτροφη! τζιζους....
    ξενορεξια το ειχα διαβασει νομιζω, ειναι να τρως αυτα που δεν ειναι τροφες πχ τριχες απτα μαλλια σου!!! λες να κατρακυλησουμε τοσο πολυ; ειχα δει ενα επεισοδιο nip tuck που η κορη αυτου του μακναμαρα ετρωγε τα μαλλια της!!
    Will I ever be free?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι αυτο ειναι ξενορεξια! Η επιθυμια (κ πραγματωση της βεβαια) καποιου να φαει κατι αντικειμενικα μη φαγωσιμο, πχ σαπουνι, σαμπουαν, ρουχα, σκατα κτλ!!!! Αηδιααααααα..........
    Φανταζεσαι να μεινουν τα σκυλια κ τα γατια νηστικα?? Ιουιουιου..........παρακμη........ ..:PPPPPPPPP
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Όταν η νευρική ανορεξία σκοτώνει!
    By πιεσμενη in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2012, 16:33
  2. Δεν ξέρω αν έχω όντως νευρική ανορεξία..
    By Julia in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 28-05-2010, 02:20
  3. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 16:43
  4. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ ΣΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ
    By stavros77 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 07-12-2005, 23:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •