αίσθημα κατωτερότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Patra
    Posts
    6

    αίσθημα κατωτερότητας

    Καλησπέρα!Παρακολουθούσα το site καιρό και αποφάσισα επιτέλους να πω το δικό μου πρόβλημα... Πριν πολλούς μήνες ξεκίνησα μια σχέση. Ολα ήταν καλά, μέχρι που μου δημιουργήθηκε αυτό το ηλίθιο κόμπλεξ: η σχολή που σπουδάζω δεν είναι τόσο καλή όσο η δική του και δεν είμαι τόσο έξυπνη όσο αυτός. Ολα αυτά άρχισαν όταν μου έλεγε ότι η σχολή του είναι η πιο δύσκολη,ότι είναι για τους άριστους, ενώ παράλληλα έλεγε ότι δεν μπορώ να γράψω καλύτερα από αυτόν στις πανελήνιες και άλλα τέτοια ενθαρρυντικά σχόλια (βέβαια πέρασα στη σχολή που ήθελα). Ξέρω ότι είναι λανθασμένη αυτή η αντίληψη, ολοι μου το λένε, ενίοτε την ξεπερνάω, αλλά ώρες-ώρες επιστρέφει στο μυαλό μου και νιώθω κατώτερή του.Θέλω να το ξεπεράσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Φυσικα και να το ξεπερασεις!!!τι καλυτερο απο το να περασεις στην σχολη που θες εσυ !!!
    Σαν να μου φαινεται οτι ο νεαρος σκοπιμα σου δημιουργει αισθημα κατωτεροτητας....γιατι σε ψιλοζηλευει...λεμε τωρα....αλλα οταν αγαπας καποιον θες το καλο του και τον κανεις να νιωθει καλα με τον εαυτο του....τον κοβω ανασφαλη τον δικο σου....
    βεβαια υποθεσεις κανω...αλλα για κοιτα και προς αυτη την κατευθυνση σε περιπτωση που.....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Κοιταξε να δεις... θα συμφωνησω απολυτα με nflu, γιατι γνωριζω παρα πολλες τετοιες περιπτωσεις,και σχεδον σε ολες, αυτη η συμπεριφορα πηγαζει απο ζηλεια,η απο το γεγονος οτι ο φιλος σου ειναι υπερβολικα ανασφαλης,και γι'αυτο το λογο προσπαθει να σε μειωσει για να νιωθει εκεινος ανωτερος... Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να εισαι στη σχολη που θελεις,να τελειωνεις τη σχολη που θελεις,και να κανεις στο μελλον τη δουλεια που θελεις! Δε νομιζω να μην ξερεις ατομα που σπουδασαν γιατροι,δικηγοροι,στρατιωτ ικοι,αστυνομικοι,κλπ, μονο και μονο επειδη το ηθελε ο μπαμπας και η μαμα,η μονο και μονο επειδη τα μορια τους ηταν πολυ ανεβασμενα για να τολμησουν να δηλωσουν κατι ''κατωτερο''. Εξαλλου,ποιος ειπε οτι τα μορια και η δυσκολια μιας σχολης καθοριζουν την ''ανωτεροτητα'' η ''κατωτεροτητα'' μας,σε οποιοδηποτε τομεα?? Σε τι ειναι ανωτερος ενας αξιωματικος απο εναν παιδαγωγο? Ενας γιατρος απο μια νοσοκομα? Ενας δικηγορος απο εναν υδραυλικο και εναν ηλεκτρολογο? Δε νομιζω να υπαρχει αξιωματικος που δε χρειαστηκε νηπιαγωγο και δασκαλο για τα παιδια του,ουτε γιατρος που δε χρειαστηκε νοσοκομες και βοηθους στη νοσηλεια και στα χειρουργεια,ουτε δικηγορος που εφτιαξε το σπιτι του χωρις να χρειαστει οικοδομους, πλακατζηδες,ηλεκτρολογους και υδραυλικους. Θα μου πεις οτι πολυ μιλαω,και δικιο θα'χεις,αλλα εκνευριζομαι παρα πολυ με ατομα που θεωρουν τον εαυτο τους ανωτερο επειδη εχουν διαβασει 1.564 επιστημονικα βιβλια των 1.000 σελιδων,η επειδη ξερουν να ξεχωριζουν την καρδια του ποντικιου απο αυτη του αρουραιου,η επειδη μπορουν να λυσουν ασκησεις με ολοκληρωματα,πιθανοτητες και στατιστικη.
    Ελεος πια,ας τους πει καποιος οτι το τελευταιο πραγμα που καθοριζει την ''ανωτεροτητα'' ειναι το ακαδημαικο ιδρυμα απο το οποιο αποφοιτησαν,και ο βαθμος πτυχιου!!!! Για να μην αναφερθω τωρα και στα χρηματα που κερδιζει σημερα ενας απλος εργατης που υποτιμαται τοσο επειδη τελειωσε ΤΕΙ,και στα χρηματα που ΔΕΝ κερδιζουν αυτοι που τελειωσαν ''σχολη για διανοιες'' και καμαρωνουν τα κορνιζαρισμενα πτυχια τους,τρωγοντας τα λεφτα του μπαμπα !!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Μαρια εκεινος ειναι ο κομπλεξικος, οχι εσυ... αν επιτρεπεται τι σχολη σπουδαζει;
    η εξυπναδα δεν κρινεται απο τα ποσα μορια εβγαλε ο καθενας στις πανελληνιες!!! μπορει εκεινος να διαβαζε σαν το σκυλι μερα-νυχτα και να του εκατσαν τα θεματα, δε σημαινει οτι εχει περισσοτερο μυαλο απο σενα.. ας ξεκαβαλησει λιγο.. επειδη ειχα κι εγω μια αναλογη σχεση, βεβαια ημασταν στην ιδια σχολη, αλλα μου την ελεγε επειδη ειχε γραψει σε ενα μαθημα περισσοτερο απο μενα. μιλαμε για τρελη ωριμοτητα ετσι; δεν αξιζει να ασχολεισαι με τετοιες μικροτητες. πες του οτι ο καθενας εχει τις δικες του ικανοτητες και το οτι σπουδαζει σε μια σχολη με περισσοτερα ΜΟΡΙΑ (και ΟΧΙ ανωτερη) δεν του δινει το δικαιωμα να σε κανει σκουπιδι με τα σχολια του. και οτι αν εκεινος εχει ανασφαλειες ας τις κρατησει για τον εαυτο του, δε χρειαζεται να σου μεταδωσει το κομπλεξ του, γιατι εσυ την αγαπας τη σχολη σου, οπως λες.
    Will I ever be free?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Οταν αγαπας ή τουλαχιστον νοιαζεσαι για καποιον, θες το καλο του και θες και να αισθανεται καλα με τον εαυτο του και το προσπαθεις και εσυ ο ιδιος αυτο. Ακομα και αν αυτο σημαινει οτι μπορει και να σε ξεπερασει στο τελος, με οτι μπορει να σημαινει αυτο. Εσυ θες αυτον που νοιαζεσαι να 'ανεβαινει'...οπου θελει αυτος..και εσυ να τον βλεπεις και να χαιρεσαι μεσα απο την καρδια σου. Η αγαπη και το ενδιαφερον, ειτε στη φιλια ειτε στον ερωτα, χαρακτηριζονται παντα απο ανιδιοτελεια και προσφορα, ολα τα αλλα ειναι μικροτητες και συμβιβασμοι!
    Last edited by julias; 13-08-2012 at 14:05.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Patra
    Posts
    6
    Δε νομιζω να ζηλευει, δεν εχει καποιο λογο αλλωστε. Σπουδαζει ιατρικη και εγω πολιτικος μηχανικος. Απλως εχει την πεποιθηση οτι η ιατρικη ειναι η καλυτερη. Του εχω πει οτι εχει κοπλεξ και φυσικα δεν το παραδεχεται και οτι τη σχολη τη διαλεξε επειδη θελει να ειναι παντα πρωτος (βλακεια μου,αλλα αν ο αλλος σε φερνει στο αμην..)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Μπα εγω νομιζω οτι σε ζηλευει...και οχι για την σχολη....αν και η δικη σου ειναι απο τις καλυτερες ...ελεος!!!!
    σε ζηλευει σιγουρα για αλλα πραγματα.....σιγουρα εισαι καλυτερη του..πολυπλευρα.....αλλα αντι να σου το αναγνωριζει...βρηκε πατημα..για να σε κανει να νιωθεις μειονεκτικα.....βεβαια μπορει να κανω και λαθος....αλλα σκεψου το....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Μαρια θα σου μιλησω ειλικρινα επειδη κι εγω σπουδαζω ιατρικη και καταλαβαινω τη νοοτροπια του. ειναι πολυ δυσκολα και απαιτει πολυ διαβασμα αλλα σε καμια περιπτωση οι φοιτητες ιατρικης δεν ειναι εξυπνοτεροι απο τους υπολοιπους φοιτητες!! ειλικρινα!! εχω δει ουφα και τουβλα, που απλα διαβαζαν και διαβαζουν σαν τα φυτα, γιατι απλα αυτο απαιτει η σχολη. εχω φιλους πολυτεχνιτες που εχουν ΜΥΑΛΟ και το αξιοποιουν κιολας. εγω μερικες φορες νιωθω βοδι να σου πω, γιατι μας φορτωνουν πραγματικα παρα πολλα, αλλα αυτο δε δειχνει καμια ανωτεροτητα! και πραγματικα τις θεωρω δυσκολες τις πολυτεχνικες σχολες, γιατι εκει θα επρεπε να βαλω το μυαλο μου να δουλεψει, ενω τωρα αποστηθιζω και αγιος ο θεος!
    πες του να ερθει μια μερα απο τη σχολη σου, να προσπαθησει να διαβασει απο τα βιβλια σου και μετα να μιλησει για δυσκολα και ευκολα!
    το ξερει οτι εισαι εξυπνη και γι'αυτο και πιθανον να νιωθει ανασφαλης.. αλλα αυτη την αλαζονεια την εχουν πολλοι φοιτητες ιατρικης και το κομπλεξ τους το βγαζουν συνηθως σε ατομα αλλων σχολων για να νιωσουν καλυτερα.. χρωσταει μαθηματα γενικοτερα;
    Will I ever be free?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Βρε παιδια, τί καλυτερη και χειροτερη σχολη? Τί καλυτερος και χειροτερος? Το θεμα ειναι να κανει καλα ο καθενας αυτο που κανει, και να του αρεσει. Απο ποτε στις σχεσεις κανουμε συγκριση πτυχιων? Και εγω εχω τελιωσει το πανεπιστημιο και εχω κανει και μεταπτυχιακο, και ερωτευτηκα πριν καμποσο καιρο καποιον, που ειχε βγαλει απλα μια τεχνικη σχολη αλλα οι γνωσεις του ηταν τοσο πολυπλευρες και ο λογος του τοσο εμπεριστατωμενος που τους εβαζε ολους κατω! Ελεος πια!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Ακριβως!! γιαυτο εγω επιμενω..οτι το θεμα δεν ειναι η σχολη....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Ακριβως!! γιαυτο εγω επιμενω..οτι το θεμα δεν ειναι η σχολη....
    Ο ανθρωπος κρινεται απο την ψυχη του και το μυαλο του, και οχι απο τα πτυχια του. Και ο αληθινος ερωτας και η πραγματικη αγαπη κοιταζουν την ψυχη και μονο αυτη!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by MariaApo View Post
    Δε νομιζω να ζηλευει, δεν εχει καποιο λογο αλλωστε. Σπουδαζει ιατρικη και εγω πολιτικος μηχανικος. Απλως εχει την πεποιθηση οτι η ιατρικη ειναι η καλυτερη. Του εχω πει οτι εχει κοπλεξ και φυσικα δεν το παραδεχεται και οτι τη σχολη τη διαλεξε επειδη θελει να ειναι παντα πρωτος (βλακεια μου,αλλα αν ο αλλος σε φερνει στο αμην..)
    Και καλα θα κανεις Μαρια μου, αν οντως εχεις προσδοκιες απο τη σχεση αυτη, να σκεφτεις μηπως πρεπει να επαναπροσδιορισεις τα θελω σου. Καλα τα πτυχια αλλα εγω προσωπικα δεν θα ηθελα ουτε για βολτα να βγω, ποσο μαλλον να κοιμηθω, με καποιον που με υποτιμαει!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Ο ανθρωπος κρινεται απο την ψυχη του και το μυαλο του, και οχι απο τα πτυχια του. Και ο αληθινος ερωτας και η πραγματικη αγαπη κοιταζουν την ψυχη και μονο αυτη!
    Ετσι ειναι....εδω ομως υποβοσκει ανταγωνισμος...ας υποθεσουμε οτι ειναι απλα ανωριμοτητα απο μερους του αγοριου...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Ετσι ειναι....εδω ομως υποβοσκει ανταγωνισμος...ας υποθεσουμε οτι ειναι απλα ανωριμοτητα απο μερους του αγοριου...
    Αυτο ας το διαπιστωσει η ιδια η Μαρια..Αν ρωτησεις εμενα προσωπικα, εγω θελω τον ανθρωπο μου να με φροντιζει, οχι να με ανταγωνιζεται..να θελει το καλο μου, οχι να το ζηλευει...να με βοηθα να προχωραω, οχι να μενω στασιμη..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Αυτο ας το διαπιστωσει η ιδια η Μαρια..Αν ρωτησεις εμενα προσωπικα, εγω θελω τον ανθρωπο μου να με φροντιζει, οχι να με ανταγωνιζεται..να θελει το καλο μου, οχι να το ζηλευει...να με βοηθα να προχωραω, οχι να μενω στασιμη..
    Αυτα ολα προσδιοριζουν μια υγιη σχεση...πρεπει να σκεφτει λοιπον η Μαρια αν σε ολα αυτα καλυπτεται....αν καλυπτεται εχει καλως διαφορετικα πρεπει να ψαξει πισω απο το συμπτωμα την αιτια...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κόμπλεξ κατωτερότητας
    By cafe_demek in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 04-11-2015, 22:45
  2. ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2011, 19:23
  3. αισθημα κατωτεροτητας και εκφραση κακιας για συγκεκριμενη φιλη ... :(
    By stellou1989 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 04-01-2011, 11:46
  4. Σύμπλεγμα κατωτερότητας....???
    By zouzou_24 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2010, 12:32
  5. ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ SOS!!!!!!!!!!!
    By ΜΑΙΡΗ30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 15-08-2009, 13:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •