ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    14

    ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

    Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο φόρουμ. Πολλές φορές σκέφτηκα να γράψω αλλά πάντα κάτι με σταματούσε. Θα με ρωτήσετε γιατί σήμερα???
    Γιατί σήμερα νιώθω πιο έντονα από ποτέ ότι είμαι μόνη, ότι δεν με καταλαβαίνει κανείς. Περνάω τις μέρες μου κλεισμένη στο σπίτι σκέφτομαι συνέχεια,αγχώνομαι
    πως δεν είμαι καλή για τίποτα,μια απογοήτευση, μια δειλή που τα παρατάει μπροστά στις δυσκολίες, που δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα από τη ζωή. Είναι μέρες που δεν
    έχω όρεξη να μιλήσω.Κάποιες στιγμές νιώθω ότι είμαι ένας ψυχρός μονόχνοτος άνθρωπος που διώχνει τους άλλους από δίπλα του. Κάποιες στιγμές νιώθω ότι δεν έχω αισθήματα αλλά αν είναι έτσι γιατί νιώθω τόσο πόνο ρε γαμώτο???? γιατί????
    Πιο πάνω μίλησα για απογοήτευση, αυτό είναι που με χαρακτηρίζει, αυτό που νιώθω συνέχεια δεν είμαι αρκετά καλή όσο και να προσπαθώ θα απογοητεύω τους άλλους.
    ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ αυτή η λέξη έχει κολλήσει στο μυαλό μου.
    Σε έναν άνθρωπο τα έχω πει αλλά δεν καταλαβαίνει. Μου λέει ότι είμαι άρρωστη και πρέπει να πάρω τη ζωή στα χέρια μου να βγω έξω αλλά δεν μπορώ .Δεν είναι εύκολο δεν μπορώ να αλλάξω. ΔΕΝ με ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ελπίζω να το κάνετε εσείς.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλησπερα ada. Θελεις να μας πεις πιο πολλα πραγματα για εσενα?
    Ποσο καιρο αισθανεσαι ετσι? Ποσο χρονων εισαι?

    Υῆρξε μηπως καποιο γεγονος που εριξε την ψυχολογια σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    14
    Eίμαι 24. Πάντα ήμουν ντροπαλή, κλειστός άνθρωπος.Τα τελευταία 5 χρόνια όμως η κατάσταση έχει γίνει χάλια. Ζω για το τι θα πουν οι άλλοι. Πάντα προσπαθώ υπερβολικά ποτέ δεν θα υπερασπιστώ τον εαυτό μου. Όταν επιστρέφω από μια έξοδο(σπάνια) πάντα σκέφτομαι ήμουν καλή μήπως είπα καμιά βλακεία πέρασε καλά ο άλλος, μήπως ήμουν βαρετή μήπως τον απογοήτευσα.Όλο αυτό είναι τόσο ψυχοφθόρο που τελικά κλείνομαι περισσότερο στον εαυτό μου. Έχω φτάσει να είμαι ένα μήνα κλεισμένη στο σπίτι να μην έχω βγει καθόλου να μην έχω όρεξη για τίποτα.Κάθομαι και σκέφτομαι συνέχεια ότι άσχημο μπορεί να έχει συμβεί στο παρελθόν.Κουράζομαι ακόμα και να μιλήσω μερικές φορές

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    και γω ετσι ακριβως αισθανομαι ...και γω δυστυχως εχω παραιτηθει απο πολλα καταλαβαινω ακριβως πως αισθανεσαι γιατι ετσι ακριβως αισθανομαι και γω και η αληθεια ειναι οτι δεν ανοιγομαι να το πω σε δικο μου ανθρωπο γιατι ξερω πως δεν θα με καταλαβει αλλα και πως αυτα που θα του πω θα τα θεωρησει βλακειες χαζομαρες ...δυστυχως τα κραταω χρονια αυτα τα συναισθηματα και απλα εχουν διογκωθει πλεον και πολυ απλα δεν ξερω τι να κανω...σου εχω στειλει κ προσωπικο μηνυμα αν θελεις δες το

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Καλησπέρα, ada8 έχεις σκεφτεί να επισκεφτείς κάποιον ψυχολόγο, για να συζητήσετε όλα αυτά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Same here...αστα..δεν παλευετε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    νομίζεις νοιάζει κανέναν αμα θα πεις καμία βλακεία αν πεις κ τον ενοχλήσει θα στην πει αν δεν στην πει μια χαρά επίσης μπορεί να στη λέει κάποιος γτ βλέπει ότι δεν την παλεύεις μη δίνεις σημασία κ κανε τα δικα σου στην πραγματικότητα δεν τον νοιάζει στα τέτοια του σε γράφει γραφτόν κ εσυ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    2
    εχετε σκεφτει καθολου πως μηπωσ τα ατομα που σασ περιτριγυριζουν ειτε ειναι οικογενειακα η φιλικα ειναι κατα μια εννοια ψυχικα διαταραγμενα,εχουν τα ιδια ψυχολογικα προβληματα και σασ τα εχουν μεταφερει? γ αυτο οχι δεν μπορουν αλλα δεν θελουν να σας καταλαβουν?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    14
    ευχαριστώ όσους με σκέφτηκαν και απάντησαν. δυστυχώς δεν έχω την οικονομική κατάσταση για ψυχολόγο.Ο άνθρωπος στον οποίο το είχα πει
    ήταν η μητέρα μου.Είχε σοκαριστεί μου έλεγε συνέχεια γιατί της το έκανα αυτό πως θα έβγαινε έξω στην κοινωνία και άλλα χειρότερα. Εκείνη την στιγμή το κατάλαβα, είμαι μόνη μου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    14
    sofi12 δεν το είχα σκεφτεί αυτό αλλά νομίζω το πρόβλημα είμαι εγώ.Υπάρχουν άνθρωποι που προσπαθούν να επικοινωνήσουν μαζί μου και τους διώχνω. Και τσαντίζομαι με τον εαυτό μου γι αυτό. Αρχίζω και πιστεύω ότι είμαι ένας κακός άνθρωπος απαθής αδιάφορος.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    14
    elis δεν ξέρεις πόσο θα ήθελα να το κάνω αυτό απλά να είμαι ο εαυτός μου και να μην με νοιάζει ο άλλος, να πω ελεύθερα τη γνώμη μου αλλά αλλά......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by ADA8 View Post
    ευχαριστώ όσους με σκέφτηκαν και απάντησαν. δυστυχώς δεν έχω την οικονομική κατάσταση για ψυχολόγο.Ο άνθρωπος στον οποίο το είχα πει
    ήταν η μητέρα μου.Είχε σοκαριστεί μου έλεγε συνέχεια γιατί της το έκανα αυτό πως θα έβγαινε έξω στην κοινωνία και άλλα χειρότερα. Εκείνη την στιγμή το κατάλαβα, είμαι μόνη μου.
    Υπάρχουνε και κέντρα ψυχικής υγείας.Κοίτα στην περιοχή σου αν υπάρχει κανένα εκεί κοντά.Επίσης, κάποιοι δήμοι προσφέρουνε δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    14
    mariafil αυτό σκεφτόμουν και εγώ σήμερα. Δεν περιμένω θαύματα αλλά αρχικά θα ήθελα κάπου να μιλήσω να τα βγάλω από μέσα μου σε κάποιον που δεν θα με κριτικάρει. έστω και για λίγο να νιώσω καλύτερα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Δεν εισαι μονη, Πρεπει να γνωρισεις ομως τον εαυτο σου και να μαθεις να του φερεσαι καλυτερα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315

    Smile

    Quote Originally Posted by ADA8 View Post
    mariafil αυτό σκεφτόμουν και εγώ σήμερα. Δεν περιμένω θαύματα αλλά αρχικά θα ήθελα κάπου να μιλήσω να τα βγάλω από μέσα μου σε κάποιον που δεν θα με κριτικάρει. έστω και για λίγο να νιώσω καλύτερα.
    Εγώ θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο περισσότερο για δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη, και να μην το καθυστερήσεις.Αν βρείς κάποιον ψυχολόγο θα νιώσεις καλύτερα απ' την πρώτη συνεδρία. :

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. απογοητευση
    By mariam8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 05-06-2012, 18:56
  2. απογοητευση και ocd
    By panosocd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 14-02-2012, 15:09
  3. Απογοήτευση
    By Mildreh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2011, 16:01
  4. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 05-07-2011, 00:34
  5. Απογοητευση..
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 12-02-2011, 20:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •