Θελω να αλλαξω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44

    Θελω να αλλαξω

    Νομιζω ο τιτλος τα λεει ολα..λοιπον καταρχας καλησπερα..ειμαι 17 χρονων και θα θελα να σας πω για καποια προβληματα που εχω εδω και πολυ καιρο..Γενικα σαν ανθρωπος ειμαι φοβιτσιαρης..δηλαδη φοβαμαι πολλα και χαζα πραγματα...Το προβλημα δεν ειναι οτι εχω αρκετες και χαζες φοβιες..το προβλημα μου ειναι οτι αυτες η φοβιες με βασανιζουν και πολλες φορες κυριολεκτικα με τρελενουν..να σας δωσω ενα παραδειγμα..προπερσι το καλοκαιρι πατησα δρακαινα..απο εκεινη την μερα καθε φορα που εμπαινα στην θαλασσα σκεφτομουν να προσεχω για να μην ξαναπατησω..και πολλες φορες δημιουργουσα στον εαυτο μου την ιδεα οτι παταω κατι..και τελοσπαντων αυτο εγινε καμποσες φορες και αρχισα να πιστευω οτι παταω συνεχως δρακαινες και οτι ειμαι ο πιο ατυχος που υπαρχει..και τοτε..με επιανε αγχος, αυτη η ενοχληση στο κεφαλι ,στεναχωριομουν και με τρελενε..(μερικες φορες για καποια αλλα θεματα εφτανα σε σημειο να χαζευω τον τοιχο για αρκετη ωρα και να μην μιλαω..η να μου ρχετε και ταση να κλαψω)..τελικα αρχισα να κανω μπανιο με παπουτσια θαλασσης (το ξερω τρομερα γελοιο) και σιγα σιγα το ξεχασα..γενικα τετοιες καταστασεις αλλα φανταστειτε σε οοτι και να μου συμβει παντα αυτο θα παθαινω..αλλα οσες φορες και να προσπαθησω να λογικευτω και να πω οτι εχω αδικο και αδικα φοβαμαι τετοια πραγματα..ξεχνιεμαι για λιγο και μετα επανερχετε..και γενικα αμα φαω κολλημα δυσκολα ξεκκολαω..
    Ενα αλλο προβλημα μου ειναι οτι παντα ΜΑ παντα..σκεφτομαι αρνητικα...γενικα ειμαι αυτο που λενε καχυποπτος..τελειως καχυποπτος...αυτο για μενα ειναι ενα τεραστιο βασανο..δεν γινεται οτι και να ακουω/βλεπω/ζω να τα σκεφτομαι με αρνητικο τροπο...παραδειγματος χαρην..βλεπω καποιον να με κοιταει στο δρομο..λεω απο μεσα μου μηπως θελει να μου κανει κακο??η αλλο παραδειγμα..καποιος μου κανει φαρσα..σκεφτομαι παντα οτι κατι κακο θα παθω και οτι αυτα που λενε στην φαρσα δεν τα λενε για πλακα και ενα τελευταιο...αν μια κοπελα δειχνει φανερα ερωτικο ενδιαφερον για εμενα (μου την πεφτει δηλαδη η μου λεει οτι δεν με βλεπει φιλικα)..παντα σκεφτομαι και αν τωρα βρω καποια να κανω κατι και μετα αυτες λογο ζηλιας κανουν τα παντα για να την χασω και να γινω χαλια?...
    Πανω κατω θελω να ξεπερασω καποιες φοβιες,να σταματησω να μαι τοσο αγχωδης και γενικα να σταματησει αυτη η καχυποψια μου και το κυριοτερο..να σταματησει να με πιανει αυτη η ''τρελα'' οταν σκεφτομαι κατι εντονα ...
    Συγγνωμη που σας κουρασα με ολα αυτα..απλα ηθελα να σας δωσω να καταλαβετε πως ακριβως εχουν τα πραγματα..Εχετε να μου προτεινετε κατι για να με βοηθησετε??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για αρχη να πηγαινεις σε θαλασσα με πετρες ή φυκια για να μην εχει δρακαινες.


    Οσο για τα υπολοιπα , να λες στον εαυτο σου οτι ειναι απλα το αγχος , και οτι επειδη σκεφτηκες κατι δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα συμβει . Προσπαθησε να μην αφηνεις τις σκεψεις σου να σε επηρρεαζουν τοσο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Για αρχη να πηγαινεις σε θαλασσα με πετρες ή φυκια για να μην εχει δρακαινες.


    Οσο για τα υπολοιπα , να λες στον εαυτο σου οτι ειναι απλα το αγχος , και οτι επειδη σκεφτηκες κατι δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα συμβει . Προσπαθησε να μην αφηνεις τις σκεψεις σου να σε επηρρεαζουν τοσο.
    Αυτο με τις δρακαινες το φερα ως παραδειγμα απο τα τοσα πολλα αλλα που εχω..και αυτο που αναφερεις το προσπαθω..αλλα παντα πιεζω τοσο πολυ τον εαυτο μου με αυτες τις χαζες σκεψεις..και παλι χαλιεμαι...:/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Θα σκεφτοσουν να πας σε καποιον ψυχολογο να τα συζητησετε ολα αυτα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για πλακα το εγραψα αυτο με τις δρακαινες....
    Λοιπον μπορεις να προσπαθησεις (ή καλυτερα να πιεσεις τον εαυτο σου ) να μην σκεφτεσαι ολα αυτα τα περιεργα που λες. Βαλε ενα προγραμμα . . Ορισε μια στιγμη μεσα στν ημερα πχ το πρωι μολις ξυπνησεις να σκεφτεσαι ολα τα αρνητικα . αλλα ολες τις υπολοιπες στιγμες μεσα στην ημερα να μην τα σκεφτεσαι .
    Ξερω ακουγεται δυσκολο , αλλα δεν ειναι ακατορθωτο.
    Οταν κανεις μια αρνητικη σκεψη , πες στον εαυτο σου οτι ειναι απλα η αντιδραση σου στο αγχος , και οτι δεν σε τρομαζει.

    Αν δεις οτι περναει ο καιρος και οτι μονος σου δεν καταφερνεις να διαχειριζεσαι το αγχος σου τοτε θα μπορουσες να πας σε εναν ψυχολογο.

    Τελειωσες το λυκειο ή οχι ακομα?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Για πλακα το εγραψα αυτο με τις δρακαινες....
    Λοιπον μπορεις να προσπαθησεις (ή καλυτερα να πιεσεις τον εαυτο σου ) να μην σκεφτεσαι ολα αυτα τα περιεργα που λες. Βαλε ενα προγραμμα . . Ορισε μια στιγμη μεσα στν ημερα πχ το πρωι μολις ξυπνησεις να σκεφτεσαι ολα τα αρνητικα . αλλα ολες τις υπολοιπες στιγμες μεσα στην ημερα να μην τα σκεφτεσαι .
    Ξερω ακουγεται δυσκολο , αλλα δεν ειναι ακατορθωτο.
    Οταν κανεις μια αρνητικη σκεψη , πες στον εαυτο σου οτι ειναι απλα η αντιδραση σου στο αγχος , και οτι δεν σε τρομαζει.

    Αν δεις οτι περναει ο καιρος και οτι μονος σου δεν καταφερνεις να διαχειριζεσαι το αγχος σου τοτε θα μπορουσες να πας σε εναν ψυχολογο.

    Τελειωσες το λυκειο ή οχι ακομα?
    Φετος ειναι τελευταια χρονια στο λυκειο.....Και για ψυχολογο το σκεφτομαι αλλα το θεμα ειναι τα λεφτα.....:/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για αυτο ρωτησα αν τελειωσες το λυκειο.
    Δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη μπορεις προς το παρον να βρεις στα κεντρα ψυχικης υγειας . Καθε περιοχη εχει απο ενα , ψαξε στο ιντερνετ .
    Αν ησουν φοιτητης θα μπορουσες να πας σε ψυχολογο στην σχολη σου . Ολα τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ παρεχουν δωρεαν υποστηριξη.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Για αυτο ρωτησα αν τελειωσες το λυκειο.
    Δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη μπορεις προς το παρον να βρεις στα κεντρα ψυχικης υγειας . Καθε περιοχη εχει απο ενα , ψαξε στο ιντερνετ .
    Αν ησουν φοιτητης θα μπορουσες να πας σε ψυχολογο στην σχολη σου . Ολα τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ παρεχουν δωρεαν υποστηριξη.
    Οκ...ευχαριστω για την βοηθεια!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Πώς είναι δυνατόν να ζήσεις αν σκέφτεσαι συνέχεια το αν γίνει αυτό και το αν γίνει εκείνο? Το αν δεν έχει κανένα νόημα να το σκέφτεσαι γιατί δεν υπάρχει. Όσα σενάρια "αν" και να σκεφτείς, η ζωή θα στα φέρει αλλιώς και πάντα θα σε εκπλήσσει.

    Προσπάθησε να σταματήσεις να σκέφτεσαι συνέχεια... και ΖΗΣΕ. Χωρίς αν.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    ευκολο να το λες...δεν ξερεις ποσο πολυ θα το θελα αυτο...να ζω χωρις ''αν''..αλλα οπως και να το κανουμε δεν μπορω..μπορει με βοηθεια ειδικου να το πετυχω..αλλα μονος μου σιγουρα δεν μπορω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ατυχε εισαι τυχεροσ δεν εχεισ τιποτα ολα μεσα στο μυαλο σου ειναι

Similar Threads

  1. θελω να αλλαξω παρεες
    By nickathens21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-01-2012, 03:20
  2. πως μπορω να αλλαξω το ε-μαιλ μου
    By ME&I in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 19-09-2011, 07:48
  3. θελω να αλλαξω nick
    By BrokeN_DoLL in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 04-02-2011, 17:12
  4. Μπορώ να αλλάξω?
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-2010, 11:17
  5. Πως μπορώ να αλλάξω το username μου;;;
    By kkkk in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-2010, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •