ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8

    ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ

    μεγαλωσα σε προβληματικο περιβαλλον με πολλα οικογενειακα προβληματα,

    στα 13 μου πηγα στην θεια μου και τον αντρα της οπου συνεχισα το σχολειο,
    στα 25 μου χρονια γνωρισα μια παντρεμενη γυναικα,δεθηκα μαζι της δεν ειχα πολλες σχεσεις.

    5 χρονια αργοτερα χωρισαμε .
    γηνωριστηκα με μια κοπελα με πολλα οικογενειακα προβληματα
    ειναι μοναχοκορη με 2 κατακοιτους γονεις,,
    τη λυπηθηκα ,μετακομισα μεχρι και σπιτι της,βλεπετε η κοπελα ειναι απο κρητη.καναμε ονειρα μαζι
    ομως το περιβαλλον με πνιγει ,δεν αντεχω αλλο ειναι απομωνομενα εδω μου λειπουν οι φιλοι μου

    τι να κανω???'

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    To μονο λαθος που κανεις ειναι οτι πατας τον εαυτο σου και τον βασανιζεις, και κολλας απο το ενα προβληματικο ατομο στο αλλο ψαχνοντας την αγαπη. Η αγαπη δεν ειναι στα βασανα. Καιρος να απολαυσεις τη ζωη σου. Φυγε απο τα προβληματα τους παπουδες και τους αρρωστους, και αρχισε μια νεα ζωη. Δεν χρωστας σε κανεναν τιποτα. Μονο στον εαυτο σου χρωστας να ζησεις επιτελους.

  3. #3
    Συμφωνώ με τη Λίλι και συνεχίζω..:Ρ

    Δείχνεις να έχεις την ανάγκη να σε έχουν ...ανάγκη και μπλέκεις συνειδητά με προβληματικά άτομα ώστε να νιώθεις ασφάλεια προσπαθώντας να τους δώσεις βοήθεια.
    Αυτό δεν είναι ούτε έρωτας ούτε σχέση. Μοιάζει με έναν ατελείωτο αγώνα δρόμου με στόχο την αποδοχή γενικότερα και όχι μόνο από τον εκάστοτε σύντροφο.
    Μπορούμε να το συζητήσουμε αν θες, αν και νομίζω πως ένας ειδικός και πολύ δουλειά με τον εαυτό σου θα σε έβγαζε απ όλο αυτό που πλέον σου έχει γίνει τρόπος ζωής.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Από αυτό που γράφεις φαίνεται ότι έχεις τρομερές τύψεις για την άμβλωση. Η γνώμη μου για αυτό είναι ότι πρέπει να μιλήσεις οπωσδήποτε σε κάποιον ειδικό για το συγκεκριμένο θέμα.


    Το άδικο για αυτή τη γυναίκα ήταν που ο άντρας της την κεράτωνε για τόσα χρόνια με κάποια άλλη, που είχε παράλληλη σχέση και δεν είχε τη δύναμη να την αφήσει ελεύθερη για να ζήσει και αυτή τη ζωή της, όπως της άξιζε. Μην μπερδεύεις τα δικά σου συναισθήματα και τις τύψεις σου, με το τι είναι δίκαιο και άδικο για τους άλλους.


    Πιάστηκες θύμα, αλλά μην νιώθεις ενοχές για αυτό. Σε όλους μας συμβαίνει κάποιες φορές. Μάθε από τα λάθη σου και συνέχισε τη ζωή σου.


    Ο Θεός δεν τιμωρεί. Ο Θεός είναι αγάπη, δεν είναι εκδίκηση. Έχεις ήδη "πληρώσει" για την έκτρωση, με το να νιώθεις τόσες τύψεις και ενοχές. Πάει πέρασε, τελείωσε. Κανένας δεν θα σε τιμωρήσει. Μονο εσύ τιμωρείς τον εαυτό σου.

    Το δεύτερο μέρος μου δείχνει ότι ίσως να μπερδεύεις την αγάπη και τον έρωτα με την δοτικότητα και την προσφορά. Άλλο ο έρωτας και άλλο να είσαι η Μητέρα Τερέζα.


    Αυτό πιστεύω κι εγώ. Φύγε και αν είναι να είστε μαζί θα είστε.

    Ίσα ίσα που αγαπάς υπερβολικά. Θέλεις να βοηθήσεις όλον τον κόσμο. Όλο δίνεις, δίνεις, δίνεις, χωρίς ανταλλάγματα. Σε θαυμάζω για την δύναμη ψυχής που έχεις δείξει. Απλά μην ξεχνάς να δίνεις και στον εαυτό σου λίγα πράγματα που χρειάζεται.

    Τα λάθη είναι δικά σου όπως και τα σωστά σου. Σε κανέναν δεν χρωστάς για να ξεχρεώσεις, κανένας δεν θα έρθει με λογαριασμό. Μην αυτομαστιγώνεσαι. Είσαι ένας πολύ καλός άνθρωπος.

    Το ερώτημα είναι αν θέλεις εσύ να χωρίσεις. Θέλεις? Αν θέλεις, πιστεύεις ότι με το να μείνεις θα καταφέρεις τι? Είναι άδικο και για σένα και για τον σύντροφό σου. Κανένας δεν θέλει να μείνεις μαζί του από τύψεις, αλλά μόνο επειδή τον αγαπάς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    μελενια εχω κάμποσα προβλήματα ψυχολογικά
    κ επίσης με κυνηγάει η αστυνομία μπορούμε να γίνουμε ζευγάρι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σε ενα χωριο με 80 κατοικους ,αλλα με ιντερνετ....

    Δεν μου αρεσουν τα τρολακια που δεν ξερουν να φτιαχνουν ενα σωστο παραμυθι....
    Last edited by betelgeuse; 14-08-2012 at 21:44.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Σε ενα χωριο με 80 κατοικους ,αλλα με ιντερνετ....

    Δεν μου αρεσουν τα τρολακια που δεν ξερουν να φτιαχνουν ανα σωστο παραμυθι....
    Eλα μωρε μπετ και στο κολοκοτρωνιτσι εχουν ιντερνετ πια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Τρολ ξετρολ επιτελους ενα σεντονι που διαβαζοταν ευχαριστα με ιστορια με αρχη μεση και τελος!! Οχι σαν κατι αλλα σεντονια "ωδες στη μιζερια"!! :p

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τι να πω... Η επιστημη σηκωνει τα χερια (κ τα ποδια) ψηλα............
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Τι να πω... Η επιστημη σηκωνει τα χερια (κ τα ποδια) ψηλα............
    λολ!!!! και τα ποδια λεει....
    Will I ever be free?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    8
    ιντερνετ ναι εχουν.το χωριο το χειμωνα δεν ειναι ουτε 50 κατοικων.αστικη συγκοινωνια το καλοκαιρι δεν εχει καθολου.ενω το χειμωνα ενα αστικο.το κοντινοτερο παντοπωλειο ειναι στη καισαρεια 3μιση χλμ απο δω.

    δεν υπηρχε λογος να πω ψεματα ενω εκτεθηκα ετσι.

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    By Anna-Maria in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-05-2012, 04:29
  2. σας παρακαλω βοηθηστε!
    By death19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 24-03-2012, 23:52
  3. Σας παρακαλω βοηθήστε με!!!
    By dragonpro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-06-2011, 04:11
  4. Σας παρακαλώ βοηθήστε με...
    By Love_Sorrow in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-2007, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •