Απίστευτο! Η «σχεδιάστρια» της Louis Vuitton ζει μόνιμα σε ψυχιατρείο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Απίστευτο! Η «σχεδιάστρια» της Louis Vuitton ζει μόνιμα σε ψυχιατρείο!

    http://www.gossip-tv.gr/g-fashion/De...se-psyhiatreio

    Απίστευτο και όμως αληθινό! Η διάσημη Γιαπωνέζα εικαστικός, Yayoi Kusama, τα τελευταία 37 χρόνια έχει επιλέξει να ζει σε ψυχιατρική κλινική.
    Πλέον είναι αναγνωρισμένη ως μια μεγάλη μορφή στον χώρο των εικαστικών τεχνών διεθνώς και μάλιστα πρόσφατα συνεργάστηκε με τον οίκο Louis Vuitton, στη Σιγκαπούρη. Οι αναγνωρίσιμες κουκίδες που κατακλύζουν τα έργα της έχουν κατακτήσει, έτσι, και τον χώρο της μόδας. Η 83χρονη σήμερα Κουσάμα, έχει το στούντιο της μερικά μέτρα μακριά από την κλινική όπου διαμένει από το 1977. Η Γιαγόι Κουσάμα από μικρή είχε παραισθήσεις και εμμονές, με τάσεις αυτοκτονίας. Η ίδια αναφέρει πως μικρή κακοποιήθηκε από την μητέρα της. Το 1973 εντάχθηκε σε πρόγραμμα παρακολούθησης σε ψυχιατρική κλινική όπου οικειοθελώς παραμένει έκτοτε. Συχνά λέει πως «αν δεν έκανα τέχνη, θα είχα αυτοκτονήσει εδώ και καιρό».
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    Λοιπον (ας προσπαθησω να ακολουθησω τους κανονες αποφυγης chat), η τεχνη ειναι κατι πολυ ομορφο. Η ψυχιατρικη επιστημη εχει συνδιασει την τεχνη με τη συναισθηματικη πλευρα του εγκεφαλλου. Μια θεωρια, δηλαδη. Οποιος εδω μεσα δεχεται αμασητα οτι του λενε οι ψυχιατροι μαλλον ειναι βλακας η αμορφωτος. Αλλωστε καποια πραματα δεν χρειαζονται, ειναι απλα ομορφα και η συσχετιση τους με αμφιβολης κατευθυνσης θεωριες η οταν η ψυχροτητα των λογων αυτων που εχουν επηροη λογω κοινωνικου στατους αποκτα ενα τοσο καθοριστικο ρολο στη διαμορφωση κατηγοριων τοσων πολλων ανθρωπων ως αρρωστων. Καταρχας μια θα επρεπε να ειναι η διαφορα/ διακριση μεταξυ των ανθρωπων και αυτη η διακριση με βαση την επιλογη. Ολοι εχουμε κατα καποιο τροπο ενα μαχαιρι αλλα δεν το χρησιμοποιουμε ολοι ουτε κανουμε αλλους με την οποια τακτικη να το χρησιμοποιησουν. Η επιλογη ειναι αυτη που μας κανει οτι ειμαστε. Το να υπαρχει ασχολια με καποια τεχνη μπορει να ειναι και απο ενα "γαιδουρι" χωρις συναισθηματα, χωρις περιεργες ιδεες. Αυτο το γαιδουρι μπορει να ειμαι εγω, μπορει καποιος αλλος.

    Στις πραξεις ομως διαφερουν τα γαιδουρια. Γνωστο ονομα και το Λουι Βιτον, πουλανε τα ονοματα και οι τιτλοι. Κατα καποιο τροπο δεν εχει νοημα η ζωη.Εμεις της δινουμε νοημα οπως δινουμε νοημα στις πετρες και στα χαρτια με την τεχνη. Αυτα που αναφερει η κοπελα μπορει να μην ειναι τοσο βαρια οσο αλλες περιπτωσεις αφου οπως ξερουμε με τα φαρμακα το προσδοκιμο ζωης ειναι πολυ χαμηλο. Εχει καποιο νοημα ομως να προσπαθουμε για το καλυτερο, να βρουμε τροπους ειδαλως ειμαστε κατα καποιο τροπο παλι ολοι νεκροι. Μερικες φορες νιωθω σαν να μου μιλανε οι νεκροι. Μεσα στο κεφαλι μου ισως. Σαν να υπαρχει καποιο ξεχασμενο κομματι να μου λεει ναι καποιες φορες. Ειναι αμα εισαι συνεχεια μονος καποια στιγμη λειτουργεις διαφορετικα χωρις να σημαινει οτι εισαι αρρωστος. Να φαινεσαι μια χαρα φυσιολογικος και να δειχνεις ετσι να εισαι ετσι βασικα σαν ολους τους αλλους χαμενους στο πληθος. Μεχρι να το πεις καπου. Να πεις σε εναν βλακα λογου χαρη ξερεις μικρος ειχα δει ενα οραμα και μεσα σε δυο μερες να σε βγαλουν τρελο για συνταξη.

Similar Threads

  1. Απίστευτο ΤΕΣΤ. Βρές το ΠΡΟΤΥΠΟ σου!
    By Anonymous in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-10-2011, 15:38
  2. μονιμα αφηρημενος
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-2011, 12:07
  3. Φευγω μονιμα Σοφια
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 11-04-2010, 14:41
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΓΧΟΣ
    By gpap2006 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-11-2008, 19:04
  5. ψυχιατρειο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 04-02-2008, 18:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •