ΥΠΝΩΣΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71

Thread: ΥΠΝΩΣΗ

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by therapisrt_q
    Αγαπητή μου αν δεν γνωρίζεις μην το γελοιοποιείς, καλό είναι όταν δεν γνωρίζεις να ρωτάς.. έτσι μαθαίνεις
    Ε έλα τώρα μεταξύ μας...Οκ για τα περί άγχους όπου δεν είμαι ενήμερη αλλά για την ψώρα και το έκζεμα καθαρά δερματικές παθήσεις θα μου πουν ότι ξεπερνιούνται μέσω ύπνου;;;;Μάλλον κοιμίζουν την ψώρα για να μην ενοχλείται ο ασθενής.....Δηλαδή για πες μου πώς σκοτώνεται η ψώρα μέσω υπνοθεραπείας;;;

  2. #17
    Θα πρέπει να μπεις στον κόπο να διαβάσεις τους σχετικούς συνδέσμους, η υπνοθεραπεία δεν είναι μπακάλικο, για να σου πω θα πάρεις 1 κιλό μακαρόνια… θα τα βράσεις κτλ. Η επιστήμη αυτή θέλει μελέτη για την κατανόηση της, τώρα αν δεν μπορείς να μπεις στον κόπο η δεν μπορείς να κατανοήσεις αυτά που θα διαβάσεις αυτό είναι άλλο θέμα

  3. #18
    Πρέπει να γνωρίζεις ότι πολλές δερματικές παθήσεις έχουν ψυχογενή αίτια, και η θεραπεία τους είναι επίσης ψυχικής φύσεως

  4. #19
    Τι εννοώ ? ο επιχείλιος έρπις πολλές φορές δημιουργείτε από έντονο άγχος , εξετάσεις κτλ, κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί και με άλλες ψυχογενείς δερματοπάθειες, με αυτή τη λογική και σε ανάλογες δερματικές διαταραχές μπορεί να βοηθήσει η κλινική ύπνωση.
    Το πώς ? απλά διάβασε…. Το υλικό σε αγγλική βιβλιογραφία είναι άφθονο

    http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1427

    http://findarticles.com/p/articles/mi_m3225/is_11_64/ai_80813358

    http://www.townsendletter.com/May2003/psychoneuro0503.htm

    http://www.counseling.gr/hypnosis.html

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Φίλε θα κάνω τον κόπο αργότερα να διαβάσω γιατί με ιντρίγκαρες και γιατί δεν πιστεύω καθόλου σε τσαρλατανίστικες μεθόδους τύπου υπνοθεραπείας,ύπνωσης,μεντ αγιόν και αναζήτησης προηγούμενων ζωών..

  6. #21
    Βλέπω ότι έχεις καταχωρίσει 2137 μηνύματα στο forum, έχω μια απορία, δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει με την ψυχολογία, και γενικά με ένα επιστημονικό forum ένα άτομο που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τι είναι επιστήμη και τι όχι, και τα κατατάσσει όλα στο ίδιο, με συκοφαντικούς όρους, ένα άτομο που μπερδεύει την υπνοθεραπεία με τα μενταγιόν, η υπνοθεραπεία είναι αναγνωρισμένη ιατρική θεραπεία από τον αμερικανικό και βρετανικό ιατρικό σύλλογο, και όσο για προηγούμενες ζωές και Τέτοιες ιστορίες αυτά είναι όντος τσαρλατανισμοί, αλλά επειδή βλέπω ότι γράφεις αρκετά εδώ, πρόσεχε τι γραφείς γιατί ότι γράφουμε μένει και κρινόμαστε. Και αν σε ιντρίγκαρα, τότε μπορείς με στοιχεία να προασπίσεις τις θέσεις σου, αλλιώς απλά αερολογείς, σε περιμένω λοιπόν και σε προκαλώ να μου αποδείξεις αυτά που έγραψες παραπάνω, παρόλα υτα, έχω όλη την καλή διάθεση να σου/σας λύσω οποιεσδήποτε απορίες
    Φιλικά therapisrt_q :)


    Παρακάτω έχω συνδέσμους από το πανεπιστήμιο του Harvard σχετικά με την υπνοθεραπεία, και ακόμα βιογραφικά καθηγητών του Harvard εξειδικευμένων στην κλινική ύπνωση

    http://www.hno.harvard.edu/gazette/2003/05.08/01-hypnosis.html

    http://socrates.berkeley.edu/~kihlstrm/curriculum_vitae.htm

    http://www.psych.upenn.edu/history/orne/cv.html

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Πρώτο λινκ http://www.hno.harvard.edu/gazette/2003/05.08/01-hypnosis.html
    ......
    The researchers reported these results in the April issue of the American Journal of Clinical Hypnosis. This report, of course, doesn\'t prove conclusively that hypnosis will accelerate the healing of wounds
    .....
    Επίσης
    .........
    Also, further investigation might confirm our supposition that the mind can influence healing of the body

    Να ασχοληθώ και με τα άλλα ή να θυμηθώ μία ατάκα............
    After it\'s all said and done it\'s still a fu...ing Skoda!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Επίσης να ρωτήσω θα ήθελα η ύπνωση είναι μία θεραπεία που μπορεί να εφαρμοστεί στον καθένα?
    ΚΑι ακόμα η ύπνωση (καθότι διάβασα είναι \"αναγνωρισμένη\") δικαιολογείται ως θεραπεία από κάποιο ταμείο ανά τον κόσμο?

    Βεβαίως βεβαίως κυρίως κυρίως θα ήθελα κάποια \"επιστημονικά\" στοιχεία και όχι προσωπικές απόψεις

    ΥΓ (προσωπικά έχω την εντύπωση ότι ο παρών ιστοχώρος ΔΕΝ είναι επιστημονικός ιστοχώρος μάλλον δε το αντίθετο. Τα μέλη του ΔΕΝ είναι επιστήμονες αλλά μάλλον κατά την πλειονότητα το αντίθετο)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Χμ..λυπάμαι αλλά ούτε εγώ πιστεύω σε ύπνωση και υπνοθεραπεία.Δεν νομίζω καν ότι θα μπορούσα να υπνοτιστώ.Χαλάρωση με διάφορες ασκήσεις και τεχνικές ναι,αυτό πιστεύω ότι βοηθάει.Αλλά να με υπνοτίσουν και μετά όταν ξυπνήσω να έχουν φύγει το άγχος και τα συμπτώματα που προκαλούνται από αυτό...ε,χλωμό το βλέπω.

  10. #25
    H υπνοθεραπεία ως αναγνωρισμένη από τους ιατρικούς συλλόγους καλύπτετε από ταμεία, στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας όπως και η CBT, ψυχοδυναμική κ.α υπάρχει και σχετική αναφορά από το NHS της μεγάλης Βρετανίας.
    Η ύπνωση μπορεί να εφαρμοστεί στον καθένα αλλά με διαφορετικά αποτελέσματα ανάλογα το πόσο δεκτικός είναι κάποιος, σε κάθε περίπτωση όμως δεν ισχύει αυτό που φαντάζετε ο κόσμος ότι κοιμάσαι και ξυπνάς θεραπευμένος, αυτό ίσως στο Hollywood :)
    Γενικά η τεχνική αυτή βασίζετε στην χαλάρωση, καθώς χαλαρώνουμε με ειδικές τεχνικές, επιβραδύνετε η αναπνοή και οι καρδιακοί ρυθμοί και επιφέρετε αλλαγή των κυμάτων του εγκεφάλου , σε αυτή την κατάσταση το υποσυνείδητο γίνεται ιδιαίτερα δεκτικό στις θετικές προτάσεις ( υποβολές )
    Οι υποβολές είναι θετικές προτάσεις που δίνονται στο άτομο όταν αυτό έχει φτάσει σε βαθιά χαλάρωση, και από κει και πέρα διατηρούνται και μετά την ύπνωση, όταν η προσοχή του ατόμου επιστρέψει στους ρυθμούς του εξωτερικού του κόσμου.
    Οι περιγραφές από άτομα που το έχουν βιώσει ποικίλουν. Άλλοι λένε πως έχουν νιώσει όπως όταν διαβάζουν ένα βιβλίο και τους απορροφά και δεν αντιλαμβάνονται τι γίνεται στον εξωτερικό κόσμο.

    Υ.Γ. φυσικά και δεν μπορούν να υπνωτιστούν όλοι, προσωπικά πιστεύω ένα αρκετά μικρό ποσοστό ίσως, αλλά όλοι μπορούν να φτάσουν μέσω αυτής της τεχνικής σε ένα βαθμό χαλάρωσης, που μπορεί να βοηθήσει να βελτιώσουν και να αλλάξουν κάποια στοιχεία τους

    Νομίζω όμως πριν απορρίψεις κάτι καλό είναι να το γνωρίσεις

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by therapisrt_q
    H υπνοθεραπεία ως αναγνωρισμένη από τους ιατρικούς συλλόγους καλύπτετε από ταμεία, στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας όπως και η CBT, ψυχοδυναμική κ.α υπάρχει και σχετική αναφορά από το NHS της μεγάλης Βρετανίας.
    Η ύπνωση μπορεί να εφαρμοστεί στον καθένα αλλά με διαφορετικά αποτελέσματα ανάλογα το πόσο δεκτικός είναι κάποιος, σε κάθε περίπτωση όμως δεν ισχύει αυτό που φαντάζετε ο κόσμος ότι κοιμάσαι και ξυπνάς θεραπευμένος, αυτό ίσως στο Hollywood :)
    Γενικά η τεχνική αυτή βασίζετε στην χαλάρωση, καθώς χαλαρώνουμε με ειδικές τεχνικές, επιβραδύνετε η αναπνοή και οι καρδιακοί ρυθμοί και επιφέρετε αλλαγή των κυμάτων του εγκεφάλου , σε αυτή την κατάσταση το υποσυνείδητο γίνεται ιδιαίτερα δεκτικό στις θετικές προτάσεις ( υποβολές )
    Οι υποβολές είναι θετικές προτάσεις που δίνονται στο άτομο όταν αυτό έχει φτάσει σε βαθιά χαλάρωση, και από κει και πέρα διατηρούνται και μετά την ύπνωση, όταν η προσοχή του ατόμου επιστρέψει στους ρυθμούς του εξωτερικού του κόσμου.
    Οι περιγραφές από άτομα που το έχουν βιώσει ποικίλουν. Άλλοι λένε πως έχουν νιώσει όπως όταν διαβάζουν ένα βιβλίο και τους απορροφά και δεν αντιλαμβάνονται τι γίνεται στον εξωτερικό κόσμο.

    Υ.Γ. φυσικά και δεν μπορούν να υπνωτιστούν όλοι, προσωπικά πιστεύω ένα αρκετά μικρό ποσοστό ίσως, αλλά όλοι μπορούν να φτάσουν μέσω αυτής της τεχνικής σε ένα βαθμό χαλάρωσης, που μπορεί να βοηθήσει να βελτιώσουν και να αλλάξουν κάποια στοιχεία τους

    Νομίζω όμως πριν απορρίψεις κάτι καλό είναι να το γνωρίσεις
    Με μπερδεύεις......

  12. #27
    Eίπα μπορεί να εφαρμοστεί στον καθένα, Εννοώντας ως μορφή χαλάρωσης, και με όλα τα θετικά επακόλουθα της χαλάρωσης, καθαρή σκέψη, ηρεμία κ.α, όχι ότι ο καθένας μπορεί να υπνωτιστεί

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    οκ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    therapisrt_q είσαι γιατρός?

  15. #30
    ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •