ΥΠΝΩΣΗ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 71

Thread: ΥΠΝΩΣΗ

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Εκ της ιστοσελίδας που αναφέρεις στο προφίλ σου
    http://www.bps.org.uk/publications/position_papers_and_working_party_reports/position_papers_and_working_party_reports_home.cfm
    και ειδικότερα εκ του άρθρου \"The Nature of Hypnosis\" και εκ της παραγράφου \"Hypnosis in Therapy\" του άρθρου αυτού
    Οδηγήθηκε δε σε αυτό το άρθρο καθώς από τα faq toy site η απάντηση που διάβασα περί hypnosis ήταν

    ------What does the Society think about topics such as personality disorder, torture and hypnosis?

    --------The Society’s Professional Practice Board issues statements (position papers and working party reports) on a range of topics that affect psychologists and those they work with.





    The results of clinical research may be summarised as follows:

    There is convincing evidence that hypnotic procedures are effective in the management and relief of both acute and
    chronic pain and in assisting in the alleviation of pain, discomfort and distress due to medical and dental procedures
    (Blankfield, 1991; Genuis, 1995; Lang, Benotsch et al., 2000; Lang, Joyce et al.,1996; Montgomery, DuHamel & Redd, 2000;
    Walker et al., 1991) and childbirth (Brann & Guzvica, 1987; Freeman et al., 1986; Jenkins & Pritchard, 1993).

    Hypnosis and the practice of self-hypnosis may significantly reduce general anxiety, tension and stress in a manner similar
    to other relaxation and self-regulation procedures (Schoenberger, 2000). Likewise, hypnotic treatment may assist in
    insomnia in the same way as other relaxation methods (Anderson, Dalton & Basker, 1979; Stanton, 1989).

    There is encouraging evidence demonstrating the beneficial effects of hypnotherapeutic procedures in alleviating the
    symptoms of a range of complaints that fall under the heading ‘psychosomatic illness’. These include tension headaches
    and migraine (Alladin, 1988; Holroyd & Penzien, 1990; ter Kuile et al., 1994); asthma (see review of clinical studies by
    Hackman, Stern & Gershwin, 2000); gastro-intestinal complaints such as irritable bowel syndrome (Galovski & Blanchard, 1998; Harvey et al., 1989; Whorwell, Prior, & Colgan, 1987; Whorwell, Prior & Faragher, 1984); warts (DuBreuil & Spanos,
    1993); and possibly other skin complaints such as eczema, psoriasis and urticaria (Shertzer & Lookingbill, 1987; Stewart &
    Thomas, 1995; Zachariae et al., 1996).

    Hypnosis is probably at least as effective as other common methods of helping people to stop smoking (see review by
    Green & Lynn, 2000). Meta-analyses by Law & Tang (1995) and Viswesvaran & Schmidt (1992) give mean abstinence rates
    for hypnosis at 23 per cent and 36 per cent respectively. There is evidence from several studies that its inclusion in a
    weight reduction programme may significantly enhance outcome (Bolocofsky, Spinler & Coulthard-Morris, 1985; Kirsch,
    Montgomery & Sapirstein, 1995; Levitt, 1993).

    There have been fewer studies specifically on children, but the available evidence suggests that the above conclusions
    may be extended to children and young people (Hackman, Stern, & Gershwin, 2000; Sokel et al., 1993; Stewart & Thomas,
    1995; see also review by Milling & Costantino, 2000).

    Too few studies have been published investigating the adjunctive use of hypnosis in broader psychotherapeutic
    programmes for the treatment of specific psychological disorders such as depression, sexual dysfunction and disorder,
    anorexia nervosa, bulimia nervosa, speech and language disorders, posttraumatic stress disorder and phobic disorders
    .A
    similar statement may be made concerning its use in sports psychology.

    The above conclusions are provisional, as research on the clinical effectiveness of hypnosis is continuing with improved
    methodology.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Αυτά τα evidence, may, syggest, κλπ κλπ κλπ είναι που εμένα με κάνουν σκεπτικιστικό.
    Όχι ότι δεν είμαι ανοιχτός αλλά μετά από 150 (και βάλε) χρόνια που ασχολείται η ιατρική κοινότητα με την ύπνωση αν αυτά είναι τα συμπεράσματα τότε τι να πω εγώ?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by ex_hus
    There is encouraging evidence demonstrating the beneficial effects of hypnotherapeutic procedures in alleviating the
    symptoms of a range of complaints that fall under the heading ‘psychosomatic illness’. These include tension headaches
    and migraine (Alladin, 1988; Holroyd & Penzien, 1990; ter Kuile et al., 1994); asthma (see review of clinical studies by
    Hackman, Stern & Gershwin, 2000); gastro-intestinal complaints such as irritable bowel syndrome (Galovski & Blanchard, 1998; Harvey et al., 1989; Whorwell, Prior, & Colgan, 1987; Whorwell, Prior & Faragher, 1984); warts (DuBreuil & Spanos,
    1993); and possibly other skin complaints such as eczema, psoriasis and urticaria (Shertzer & Lookingbill, 1987; Stewart &
    Thomas, 1995; Zachariae et al., 1996).
    Και μιά και διάβαζα πριν στο θέμα για το έκζεμα και λοιπές δερματικές ασθένειες τονίζω το συμπέρασμα possibly......

  4. #34
    Νομίζω ότι πρέπει να αναζητήσεις και άλλες σελίδες, υπάρχουν κλινικές ερευνες έγκυρες εδώ και πολλά χρόνια, προσωπικά έχω, αλλά δεν είναι σε επεξεργάσιμη μορφή για να στα στείλω αλλά σε χαρτιά.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Συγνώμη.Πες μου τώρα πως η ψώρα που είναι ακάραιο και χώνεται κάτω από το δέρμα φεύγει με ύπνωση......Καλέ ξουτ σε λέω......Θα φύγεις μωρή λυσσάρα από τον πελάτη μου;;Εεε;;;Γιααααααααα........Ν� � μη έχουμε προβλήματα...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by therapisrt_q
    Βλέπω ότι έχεις καταχωρίσει 2137 μηνύματα στο forum, έχω μια απορία, δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει με την ψυχολογία, και γενικά με ένα επιστημονικό forum ένα άτομο που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τι είναι επιστήμη και τι όχι, και τα κατατάσσει όλα στο ίδιο, με συκοφαντικούς όρους, ένα άτομο που μπερδεύει την υπνοθεραπεία με τα μενταγιόν, η υπνοθεραπεία είναι αναγνωρισμένη ιατρική θεραπεία από τον αμερικανικό και βρετανικό ιατρικό σύλλογο, και όσο για προηγούμενες ζωές και Τέτοιες ιστορίες αυτά είναι όντος τσαρλατανισμοί, αλλά επειδή βλέπω ότι γράφεις αρκετά εδώ, πρόσεχε τι γραφείς γιατί ότι γράφουμε μένει και κρινόμαστε. Και αν σε ιντρίγκαρα, τότε μπορείς με στοιχεία να προασπίσεις τις θέσεις σου, αλλιώς απλά αερολογείς, σε περιμένω λοιπόν και σε προκαλώ να μου αποδείξεις αυτά που έγραψες παραπάνω, παρόλα υτα, έχω όλη την καλή διάθεση να σου/σας λύσω οποιεσδήποτε απορίες
    Φιλικά therapisrt_q :)


    Παρακάτω έχω συνδέσμους από το πανεπιστήμιο του Harvard σχετικά με την υπνοθεραπεία, και ακόμα βιογραφικά καθηγητών του Harvard εξειδικευμένων στην κλινική ύπνωση

    http://www.hno.harvard.edu/gazette/2003/05.08/01-hypnosis.html

    http://socrates.berkeley.edu/~kihlstrm/curriculum_vitae.htm

    http://www.psych.upenn.edu/history/orne/cv.html

    Είναι η υπνοθεραπεία επιστήμη;;Ε τότε να ζητήσω συγνώμη...Βρε μπας και την ασκείς την υπνοθεραπεία και σε έξιξα;;;Για πες μου λίγα λόγια εσύ γιατί βαριέμαι να διαβάζω συνδέσμους....Πάνω σε τι στηρίζεται η υπνοθεραπεία;Με ποιές μεθόδους λειτουργεί ο θεραπευτής;;;Δεν γελοιοποιώ εγώ τα πράγματα....μόνα τους μοιάζουν γελοία όταν μου λες πως η ψώρα αντιμετωπίζεται με υπνοθεραπεία...Άσε τα υπόλοιπα για τα οποία δεν φέρω άποψη αλλά πώς σκοτώνεται η ψώρα μέσω ύπνου;;;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    kassi ειναι η δυναμη της πιστης αλλα θα συμφωνησω ως ασχετη μαζι σου
    ασε που σε εμας με τοσα χαπια δεν θα πιασει
    εδω δεν πιανουν κουτια ταβορ για υπνο κ το ματι μετατρεπεται απο ανθρωπινο σε θαλασσιας γαριδας

    πως θα μας παρει εκει ο υπνος?????εμεις θα πρεπει να κανουμε ναρκωση οχι υπνωση
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    INTER,το λαργκακτιλ πως σου φαινεται_Πρεπει να σου φερνει υπνηλια!

  9. #39
    Μα kassy είναι αρκετά απλό το πώς είναι η θεραπεία, δεν την διώχνεις την ψώρα απλός υπνωτίζεις τις ψιρες αυτές κοιμούνται και δεν σε ενοχλούν.:):):):):):):)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by LOSTRE
    INTER,το λαργκακτιλ πως σου φαινεται_Πρεπει να σου φερνει υπνηλια!
    δεν μπορω να στο περιγραψω lostre κατι σα γαληνη αλλα δεν μπορω να πω οτι κοιμαμαι κ παιρνω μισο το πρωι + ολα τα αλλα κ 1 το βραδυ + ολα τα αλλα κ παλι δεν μπορω να πω οτι κοιμαμαι.Με κραταει παντως σε πολυ χαλαρη φαση κ μου χει κανει καλο
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by therapisrt_q
    Μα kassy είναι αρκετά απλό το πώς είναι η θεραπεία, δεν την διώχνεις την ψώρα απλός υπνωτίζεις τις ψιρες αυτές κοιμούνται και δεν σε ενοχλούν.:):):):):):):)

    Το ρίξαμε στην ειρωνία προς έλλειψη απαντήσεως ενώ πριν κατεβάζαμε ολόκληρους συνδέσμους και αποδεδειγμένα λινκ από αμερικάνικα Πανεπιστήμια;;Α!Άλλη η ψείρα και άλλη η ψώρα εκτός αν και για τις δύο βάζεις Paraplus...

  12. #42
    Kassi21 Είδα στο βιογραφικό σου ότι αντιμετωπίζεις κάποια προβλήματα ψυχικής φύσεως, από την άλλη είδα στις ανακοινώσεις ότι παραπονιέσαι ότι οι ειδικοί δεν απαντάμε σε ερωτήσεις σας, αλλά είναι μόνο στην περιοχή για επαγγελματίες, εγώ έκανα το τραγικό λάθος να μπω στη διαδικασία να σου / σας, εξηγήσω κάποια θέματα, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, με στόχο να σας πληροφορήσω και πιθανών να σας βοηθήσω, δεν με σεβαστικές καθόλου! και με ειρηνευόσουν, μην έχεις λοιπόν την απορία γιατί δεν ασχολούνται με τις ερωτήσεις σου / σας, κάποιοι ειδικοί, αν δεν ξέρεις , και δεν ξέρετε να φέρεστε.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ δεν ξερω πολλα απο υπνωση...δεν νομιζω να δοκιμαζα ποτε προσωπικα, αλλα μην περιμενετε εξηγησεις για το πως δουλευει...σημασια εχει αν δουλευει...τωρα το πως κανεις με τις τωρινες γνωσεις δεν νομιζω να μπορει να εξηγησει.
    Εδω για πολλα φαρμακα λενε ξερουμε οτι δουλευουν...αλλα το πως δουλευουν (κυριως τα εγκεφαλικα ναι) δεν μπορουν να το εξηγησουν παρα με υποθεσεις.
    Ο εγκεφαλος ειναι ακομα ενα μυστηριο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by therapisrt_q
    Kassi21 Είδα στο βιογραφικό σου ότι αντιμετωπίζεις κάποια προβλήματα ψυχικής φύσεως, από την άλλη είδα στις ανακοινώσεις ότι παραπονιέσαι ότι οι ειδικοί δεν απαντάμε σε ερωτήσεις σας, αλλά είναι μόνο στην περιοχή για επαγγελματίες, εγώ έκανα το τραγικό λάθος να μπω στη διαδικασία να σου / σας, εξηγήσω κάποια θέματα, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, με στόχο να σας πληροφορήσω και πιθανών να σας βοηθήσω, δεν με σεβαστικές καθόλου! και με ειρηνευόσουν, μην έχεις λοιπόν την απορία γιατί δεν ασχολούνται με τις ερωτήσεις σου / σας, κάποιοι ειδικοί, αν δεν ξέρεις , και δεν ξέρετε να φέρεστε.

    Ανέβηκες πολύ στα μάτια μου......

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αν οι επαγγελματίες ψυχολόγοι ασχολούνται με υπνοθεραπεία τότε οκ....Αν δεν ξέρεις ούτε την διαφορά ψείρας και ψώρας και πιστεύεις ότι με ύπνο θα την σκοτώσεις οκ......Μην μπαίνεις σε τέτοιους κόπους και μου κουράζεσαι.....

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •