ΥΠΝΩΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71

Thread: ΥΠΝΩΣΗ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144

    ΥΠΝΩΣΗ

    καλησπερα
    ενδιαφερομαι για την υπνωση η την υπνοθεραπεια(νομιζω δεν ειναι το ιδιο) να μου πει τις εντυπωσεις του(κοστος,εμπειριες).και επισης πως μπορει καποιος να κρινει αν η ψυχοθεραπεια που ακολουθει εχει αποτελεσμα.
    καλο πασχα σε ολους και η ανασταση να ερθει και στην ψυχη μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα αλλά ξέρω πως στην Αμερική είναι εδώ και καιρό διαδεδομένη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    ευχαριστω orion για την απαντηση.αλλα ενδιαφερομαι για κατι εδω στην ελλαδα.εχω ψαξει και εχω βρει αρκετα πραγματα αλλα θελω περισσοτερες πληροφοριες.
    να εισαι καλα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    29
    σιγουρα θα υπαρχουν ξυχοθεραπευτες με αυτη την ειδικοτητα αλλα θελει ψαξιμο!

    τι προβλημα αντιμετωπιζεις?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Gia to thema ths ypnoshs de tha elega pws eimai katalilos na sou pw...gnwrizw liga kai poli pithano lanthasmena pragmata...

    Ma oson afora to pws na deis an h psyxotherapia sou loitourgei...ypothetw na breis kati pou shmera de mporeis na kaneis logo ths psyxikhs diataraxhs sou...kai na deis meta apo kairo pws mporeis...me thn exelixh pros to kalhtero pws aliws tha mporouses na deis an ola pane mprosta...
    Eyxomai ta kalhtera...

    Me ektimish...Sorrow

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    το ξερω οτι υπαρχουν θεραπευτες με αυτην την ειδικοτητα jο_82 αλλα θα ηθελα να εχω προσωπικη εμπειρια απο καποιον που εχει δοκιμασει.το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι κοινωνικη φοβια και ολα τα συναφη.
    οσο για την αξιολογηση της θεραπειας που λεω δεν εχει γινει τιποτα απο αυτα που δεν μπορω να κανω sorrow για αυτον τον λογο θελω να μπορω εγω να κρινω πως παει η θεραπεια μου.γιατι στις συνεδριες τον τελευταιο καιρο το μονο που ακουω ειναι μην πιεσεις τον ευατο σου.
    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    το ξερω οτι υπαρχουν θεραπευτες με αυτην την ειδικοτητα jο_82 αλλα θα ηθελα να εχω προσωπικη εμπειρια απο καποιον που εχει δοκιμασει.το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι κοινωνικη φοβια και ολα τα συναφη.
    οσο για την αξιολογηση της θεραπειας που λεω δεν εχει γινει τιποτα απο αυτα που δεν μπορω να κανω sorrow για αυτον τον λογο θελω να μπορω εγω να κρινω πως παει η θεραπεια μου.γιατι στις συνεδριες τον τελευταιο καιρο το μονο που ακουω ειναι μην πιεσεις τον ευατο σου.
    ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    εχω βρει στο ιντερνετ οτι στην θεσσαλονικη συγκεκριμενα υπαρχει ο κυριος ιορδανιδης που ασχολειται με την υπνωση,οπως επισης και ο κυριος κιμογλου,περιοχη δεν ξερω(δεν κανω διαφημιση στους κυριους). ο οποιος αναφερει ο τελευταιος οτι η υπνωση μπορει να βοηθησει πολυ στην φοβια για οδηγηση, την οποια και εχω.η ψυχοθεραπευτρια μου βεβαια ειναι τελειως καθετη σε αυτο.χωρις να ειμαστε εδω ολοι ειδικοι σε αυτα τα θεματα ποια ειναι η γνωμη σας ή η εμπειρια σας, αν καποιος εχει δοκιμασει..

  9. #9
    Αγαπητή santy 25 καλημέρα
    Η ύπνωση είναι μια αρκετά αποτελεσματική και γρήγορη μορφή θεραπείας, νομίζω ότι θα βοηθηθείς στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, τώρα όσο για την θεραπεύτρια σου, προσωπικά θεωρό καλό θεραπευτή αυτόν που δεν είναι κάθετος και απόλυτος , αλλά σου δίνει την ευκαιρία να γνωρίσεις νέες εμπειρίες
    Και Όσο για τους κυρίους που ρωτάς:

    Ο κύριος κίμογλου Δημήτριος είναι στο www.counseling.gr

    Και o κύριος Ιορδανίδης είναι στο www.medicalhypnosis.gr

    Ελπίζω να σε βοήθησα :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by sandy25
    καλησπερα
    ενδιαφερομαι για την υπνωση η την υπνοθεραπεια(νομιζω δεν ειναι το ιδιο) να μου πει τις εντυπωσεις του(κοστος,εμπειριες).και επισης πως μπορει καποιος να κρινει αν η ψυχοθεραπεια που ακολουθει εχει αποτελεσμα.
    καλο πασχα σε ολους και η ανασταση να ερθει και στην ψυχη μας.
    Ο χρόνος μόνο θα δείξει....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Παιδιά τι κάνουν στην ύπνωση τι στην υπνοθεραπεία;;;

  12. #12
    Ουσιαστικά είναι το ίδιο, με την διαφορά ότι η (σκέτη ) ύπνωση δεν είναι πάντα για θεραπευτικούς σκοπούς, stage hypnosis κ.α

    Η υπνοθεραπεία ότι είναι μια ευχάριστη εμπειρία ηρεμίας και χαλάρωσης, αφού η προσοχή αποσπάται από τα προβλήματα και εστιάζεται σε αυτό που έχει θεραπευτική αξία. Η υπνοθεραπεία αποτελεί το \"κλειδί\" για την είσοδο στον εσωτερικό μας κόσμο και την επαφή με τον ασυνείδητο νου, ενώ ταυτόχρονα είναι μια ευχάριστη εμπειρία χαλάρωσης, κατά την οποία το άτομο μπορεί να έρθει σε επαφή με το α-συνείδητο του, να το αναπτύξει ή να το αλλάξει
    Η υπνοθεραπεία έχει χρησιμοποιηθεί για πολλές παθολογικές καταστάσεις: Ρύθμιση της πίεσης, έλεγχο του πόνου, αντιμετώπιση του συνδρόμου του ευερέθιστου εντέρου, ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού συστήματος και καταπολέμηση των μολύνσεων, για την ψωρίαση, το έκζεμα, το άσθμα, διακοπή του καπνίσματος και της βουλιμίας, αντιμετώπιση των ναυτιών και των εμετών λόγω χημειοθεραπείας. Έχει επίσης χρησιμοποιηθεί για τις φοβίες, το στρες, το άγχος, τους πονοκεφάλους και τις ημικρανίες.;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Υπνοθεραπεία για την ψωρίαση και το έκζεμα;;;Δηλαδή με τον ύπνο φεύγει η ψώρα;;Συνομιλεί ο θεραπευτής με την ψώρα και της λέει στρίβε δρόμο γρήγορα από τον πελάτη μου;;;Τι λέτε ρε παιδιά!!!

  14. #14
    Αγαπητή μου αν δεν γνωρίζεις μην το γελοιοποιείς, καλό είναι όταν δεν γνωρίζεις να ρωτάς.. έτσι μαθαίνεις

  15. #15
    Και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια αν ενδιαφέρεσαι πως δουλεύει, ενημερώσου από τους παρακάτω συνδέσμους

    http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1427

    http://findarticles.com/p/articles/mi_m3225/is_11_64/ai_80813358

    http://www.townsendletter.com/May2003/psychoneuro0503.htm

    http://www.counseling.gr/hypnosis.html

    Φιλικά therapisrt_q

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •