ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ-Η ΝΙΩΘΩ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by keep_walking
    Ολοι το παρατηρουν πιστευω...ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινεις απο παιδι οτι οι αλλοι ειναι διαφορετικοι απο σενα ...
    Αλλα καταλαβαινω τι εννοεις olorou.
    Δεν πρεπει την διαφορετικοτητα μας να τη συγχεουμε με την ασθενεια μας συνεχεια και να σκεφτομαστε ειμαι τοσο διαφορετικος γιατι πασχω απο το ταδε (που ειναι και εν μερει αληθεια).
    σωστος (ως συνηθως) κιπ μου http://homepage.eircom.net/~bray/em/mssmile4.gif
    σε βαθμο οστε να δισκολεβομε να πιστεψο το αποκατο:
    Originally posted by keep_walking
    μου φαινεται καπως γελοιο να προσπαθω με ολο μου το ειναι μερικες φορες να καταλαβω τι λεει καποιος -και δεν μιλαω να εξηγει το νομο της σχετικοτητας για απλο κουτσομπολιο μιλαω-και να μην καταλαβαινω.
    μιπος τελικα δεν σου αρεσουν τα κουτσομπολια; http://homepage.eircom.net/~bray/em/mswink.gif

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    MARTIN LUTHER KING: -
    \"Ενας Γαλλοσ φιλοσοφοσ αποφαινεται¨: \" Κανενασ ανθρωπος δεν ειναι δυνατοσ αν στον χαρακτηρα του δεν παρατηρουνται εντονεσ αντιθεσεισ....\" ......... \"Η ζωη ομωσ στη δημιουργικη τησ συνθεση απετει γονιμη αρμονια των ανιθεσεων.Η αληθεια για τον φιλοσοφο HEGEL δεν βρισκεται ουτε στη θεση ουτε στην αντιθεση, αλλα στη δημιουργικη συνθεση που τισ συμφιλιωνει\"

    - Ta loghia tou Luther King me voithane na skefto oti mia ighiis ke armoniki Kinonia, chriazete tis antithessis tis, tin dhiaforetikotita, dhioti ine zontanos orghanismos pou palete ghia na iparxi ke na litourghissi. I Kinonia chriazete emas ghia na sinechissi na mas dhinete sossta ke apodhotika.
    I SIMMETOCHI olon mas tha karpoforissi ke tha dhossi pnoi ke evrosstia. Mono me dhiaforetikes apopssis, me dhiaforetikous politismikous polous tha epelthi i issoropia Tis, o embloutismos tis, ke tha exassfalissti i politimi Iparxi Tis. Sta dhika mas cheria ine i apodhochi tis dhiaforetikotitas pou iparchi se kathe Kinonia, ke se kathe anthropo messa tou. APODHOCHI=SIMETOCHI = KINONIA=MELON = ANTHROPOS=DHIAFORETIKOTITA.


    αυτη ειναι μια υπεροχη αποψη καποιου \"νορμαλ\" εκει http://i6.photobucket.com/albums/y20...lillusion5.jpgεξω.....συμφωνω απολυτα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    http://i6.photobucket.com/albums/y20.../lost_aus3.jpg

    χαμενοι στην μεταφραση,,,
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Εγώ πάλι παίδες τα τελευταία 5 χρόνια στις γιορτές κάνω τους άλλους να νιώθουν διαφορετικά οπότε τους δίνεται η ευκαιρία να νιώσουν κάτι το διαφορετικό σε αυτό που θεωρούν <<φυσιολογικό>> και εγώ να νιώσω υπερβατικά <<φυσιολογική>> μέσα από τη διαφορετικότητά τους.........:)

    Έστω και η στιγμιαία αλλαγή ρόλων μπορεί τελικά να αλλάξει τις ψυχολογικές ισορροπίες και όλοι να νιώσουν στις γιορτές ότι κάναν κάτι το ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ! :)

    Έτσι όλοι καταλήγουν να νιώθουν ευχάριστα...............:)
    Γιατί άλλωστε το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει..........φυσιολογικό.... ....ή μή.......;);)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    σωστη σε βρισκω...αλλα και ισσοροποιημενη...:):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ολοι οι ανθρωποι ειμαστε διαφορετικοι μεταξυ μας...ταλε κουλε δεν υπαρχει επειδη δεν υπαρχουν ταλε-κουαλε βιωματα, περιβαλλον ,κτλ

    ομως οσοι παρανιωθουμε διαφορετικοι οεο μας αρεσει η οχι ωφειλεται στις διαταραχες μας
    αλλο η διαφορετικοτητα μεταξυ ανθρωπων κι αλλο η διαφορετικοτητα λογο μιας διαταραχης εφοσον τα χαρακτηριστικα της απεχουν σημαντικα απο τα νορμαλ!!!πχ ολοι πληγονονται καθενας με τον τροπο του κ την εκδηλωση του...οταν διαολοστελνεις κοσμο και τρελλαινεσαι εκει ωφειλετε πια αλλου..
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Merci Άντα μου..........χε.......χε......;);).......Π άντα με τον καλό τον λόγο......:):)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    πουθενα
    Posts
    118
    Εγω παλι, σκεφτομενος οσα λετε, μου ερχεται ενας στιχος στο νου: \"i see myself in every stranger\'s eyes\"

    Ναι. Νιωθω διαφορετικος. Αλλα ωρες ωρες νιωθω και τοσο ομοιος με τους αλλους....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Το μονο καλο ειναι πωσ δεν ημαστε πια παιδια..... τα παιδια ειναι πολυ πιο σκληρα...και χωρισ κατανοηση.... ((παρ ολο που ειναι η ζωη μου και τα λατρευω)) ...οσο μεγαλωνουμε... μπορουμε να νιωθουμε και πιο ελευθεροι να ημαστε διαφορετικοι....γιατι τουλαχιστον στουσ ξενουσ τουσ αγνωστουσ... δεν χρειαζεται να δωσεισ λογαριασμο....

    Ολγακι μου..να σαι καλα...να ξερεισ ποτε δεν λεω κατι που δεν νιωθω η δεν πιστευω..μακια..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    αα.και επισεισ... το θεμα δεν ειναι αν ημαστε διαφορετικοι....εμενα μου αρεσει να ειμαι εκκεντρικη και διαφορετικη...αλλιωτικη......
    το θεμα ειναι να μην ημαστε....και να μην νιωθουμε ..ΜΟΝΟΙ....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    17
    Εγώ αν και δεν παίρνω φάρμακα νιώθω ότι είμαι περισσότερο στεναχωρημένη και αγχωμένη από τα άτομα της ηλικίας μου. Νιώθω ότι βιώνω τις καταστάσεις και τα συναισθήματα πιο βαθιά απ\' όσο θα έπρεπε γι\' αυτό και η ψυχή μου έχει περισσότερες ουλές απ\' όσο ίσως \"απαιτεί\" η ηλικία μου αλλά δεν πειράζει, βιώνεις το σκοτάδι έντονα αλλά μετά απολαμβάνεις και το φως βαθύτερα :)

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Εγώ θα απαντήσω πως πάντα θα αισθάνομαι διαφορετική.Μερικές φορές με πειράζει,άλλες όχι....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Adzik
    http://i6.photobucket.com/albums/y20.../lost_aus3.jpg

    χαμενοι στην μεταφραση,,,
    Άντα αυτή η θεά είσαι εσύ;;;;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    δεν νοιώθω διαφορετικός- είμαι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by raphsssodos
    δεν νοιώθω διαφορετικός- είμαι.
    ..μεγαααλεεεε!!!μαζι σου καλε μου..!!!
    http://i174.photobucket.com/albums/w...3/CA3LLZA2.gif
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •