ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ-Η ΝΙΩΘΩ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ-Η ΝΙΩΘΩ?

    Αποφάσισα να βάλω αυτή την ερώτηση με αφορμή κάποιες απαντήσεις που δόθηκαν χτες στο θέμα "μισώ τις γιορτές".Πόσο διαφορετικοί νιώθουμε λόγω της κατάστασής μας απο τους "υγιείς" ανθρώπους κ πόσο τα φάρμακα που τυχόν παίρνουμε μας κατηγοριοποιούν σε ένα "καβούκι" από το οποίο δεν θέλουμε να βγούμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    ποσο πραγματικα διαφορετικος ειμαι οταν εχω την πελωρια λαχταρα να γινω (σχεδον) οπως οι αλλες (= να εχω την αποδοχη, τον επαινο, να συχναζω στα ιδια μερη, να χαιρομαι με τα ιδια αστεια κλπ.); κι αν δεν μπορω να το καταφερω, λεω στον εαφτο μου \"μα τι επιφανειακες που ειναι!\"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Προσωπικά παρ όλο που παίρνω φάρμακα για συναισθηματική διαταραχή , δεν νιώθω καθόλου διαφορετική απο τον υπόλοιπο κόσμο , αντιθέτως νιώθω μέρος του συνόλου κ σκεφτομαι οτι κάποτε θα τελειώσουν όταν θα είμαι τελείως καλά.Ισως επειδή το περιβάλλον μου, οικογενειακό κ μή, μου στάθηκε κ με έκανε να πιστέψω οτι τίποτα δεν άλλαξε.Χαίρομαι λοιπόν την κάθε στιγμή όπως όλοι χωρίς να αγχώνομαι οτι κάποιοι θα με βλέπουν διαφορετικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    calling earth do you read me ?:P:P:P:P:P:P:P΄
    συνοψίζοντας θα έλεγα οτι προσπαθώ να μήν το σκέφτομαι -πλέον-..αν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα οργανικό (πχ διαβήτη )θα το έκανα τόσο θέμα?φαντάζομαι όχι....είναι κρίμα απο μόνοι μας να βάζουμε ταμπέλες στον εαυτό μας και να αυτοπεριοριζόμαστε...πχ ειμαι (μανιο) -καταθλιπτικός-σχιζοφρενής-ιδεοψυχαναγκαστικός ..κοκ
    ναί ..είμαστε και αυτό..αλλά όχι MONO αυτό(ευτυχώς)
    Dum spiro spero (?)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εγώ νιώθω διαφορετική,άσχετα αν δεν παίρνω φάρμακα.Δεν ζω φυσιολογικά όπως οι άλλοι,δεν κάνω όσα κάνουν όλοι οι άλλοι,νιώθω συνέχεια στεναχωρημένη και αγχωμένη...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    οχι απλα διεφορετικη αλλα ΑΣΧΕΤΗ απο τον υπολοιπο κοσμο...σε αλλο χωροχρονο
    μετα απο 1μιση χρονο με χαπια κ εχιντας διπλιαστει η δοση μου εχω καταλαβει οτι δεν μας βαζουν αυτα σε καλουπι...μονοι μας εχουμε μπει για τα καλα..τα χαπια ειναι για να μην παμε παρακατω...
    για να μας ρυθμιζουν...τωρα η ερωτηση ειναι αν υπαρχει διεξοδος κι απο τα χαπια κ παλι η απαντηση ειναι στη δυναμη της θελησης
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Αχ,αυτή τη δύναμη της θέλησης ψάχνω κι εγώ αλλά που να την βρω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κι εγω....θα συνεχισουμε να ψαχνουμε μεχρι να τη βρουμε..μπορει να κρυφτηκε πολυ καλα μεσα μας....

    θελουμε να την βρουμε????
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Θέλουμε να την βρούμε.Αλλιώς δεν θα ζητούσαμε βοήθεια από ψυχολόγους/ψυχιάτρους και από εδώ μέσα.Για να ζητάμε βοήθεια σημαίνει ότι θέλουμε να βρούμε δύναμη να ξεφύγουμε από όλα αυτά που μας βασανίζουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    αρα θα τη βρουμε καποια στιγμη κι εμεις:)
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    εγω παντα ενιωθα διαφορετικη απο τους αλλους ακομα και πριν αποκτησω το προβλημα.Ενιωθα διαφορετικη για αλλους λογους για τους οποιους δεν με πειραζε ισα ισα μαρεσε που ενιωθα διαφορετικη.Τωρα μετα το προβλημα δεν μπορω να πω οτι η καταλληλη λεξη ειναι διαφορετικη απο τους αλλους,αλλα διαφορετικη απο τον προηγουμενο εαυτο μου.Δεν ημουνα πια οπως πριν και δεν μπορουσα να ζησω οπως πριν.Ενιωθα οτι ο παραγματικος εαυτος μου εχει βγει για λιγο απο το σωμα μου και στεκεται απο πανω του και περιμενει να ξαναμπει για να αρχισω να ζω φυσιολογικα.Δεν ξερω αν καταλαβαινει κανεις τι εννοω..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Όλοι οι άνθρωποι είναι μοναδικοί. Όταν το παρατηρούν, όταν το \"νιώθουν\", τότε κάτι δεν πάει καλά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ολοι το παρατηρουν πιστευω...ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινεις απο παιδι οτι οι αλλοι ειναι διαφορετικοι απο σενα αλλιως κατι δεν παει καλα μαζι σου (υπαρχει και μια ασθενεια νομιζω στην οποια δεν μπορουν τα παιδια να καταλαβουν την διαφορετικοτητα τους απο τους αλλους αλλα παλι μπορει να λεω και μπαρουφες καπου νομιζω ειχα διαβασει σχετικα).
    Αλλα καταλαβαινω τι εννοεις olorou.
    Δεν πρεπει την διαφορετικοτητα μας να τη συγχεουμε με την ασθενεια μας συνεχεια και να σκεφτομαστε ειμαι τοσο διαφορετικος γιατι πασχω απο το ταδε (που ειναι και εν μερει αληθεια).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ο ψυχιατροσ μου ειπε....
    ...συνηθωσ τα πραγματα καλητερευουν και δεν χειροτερευουν οταν υπαρχει στηριξη απο το περιβαλλον... εσυ ειχεσ στηριξη?
    -οχι
    ..-τοτε μην απορεισ που δυσκολεψαν τα πραγματα..αλλα κοιτα ποσο δυνατη εισαι..παρ ολο που ησουν μονη....:):):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Καθόλου διαφορετική δε νοιώθω. Οι άλλοι είναι διαφορετικοί απο μένα.:D

    (αγκχ!)

    Σοβαρά τώρα, αισθάνομαι πως είμαι όπως όλοι, δηλ. άνθρωπος με ευαισθησίες, αδυναμίες και δυνάμεις. Τίποτα καλύτερο, τίποτα χειρότερο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •