ζητείται ελπις !!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520

    ζητείται ελπις !!!

    Καλησπεριζω τη διαδυκτιακη κοινοτητα.
    Εδώ και ένα χρονο περιπου, εχω υπερμετρο αγχος και αγοραφοβια.
    Το προβλημα αυτό καταστελει ολη μου τη ζωη.
    δεν μπορω να βγω εξω για έναν καφε, μετα δυσκολιας παω για ψωνια, μετα δυσκολιας βγαινω ακομα και για να πεταξω τα σκουπιδια.
    Εχω τη θαλασσα πολύ κοντα μου και ενώ γουσταρω πολύ μπανακια κ ηλιοθεραπεια, δεν τολμαω να παω μην τυχον και με πιασει καμια κριση πανικου.

    Αγχος ειχα ανεκαθεν αλλα μετεξελιχθηκε σε διαταραχη πανικου λογω της οικονομικης κρισης.

    Στο σπιτι υπαρχουν σοβαρα οικογενειακα προβληματα, γεγονος που επιτεινει το προβλημα μου.

    Παιρνω φαρμακα και κανω και ψυχοθεραπεια, παρολα αυτα, η διαφορα που βλεπω είναι ελαχιστη σε σχεση με το να μην ειχα ψυχιατρικη κ ψυχολογικη παρακολουθηση.

    Τρεμω για το μελλον μου (μονο εγω και κατι εκατ. πολιτες ακομα )

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Καλησπερα και σε σενα, ελπιδα παντα υπαρχει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Όλοι μας αντιμετωπίζουμε προβλήματα άγχους και κάποιοι(πιο ευαίσθητοι και ευάλωτοι) τα διαχειρίζονται με μεγαλύτερη δυσκολία.
    Μην αφήνεις τον πανικό να σε πάρει από κάτω.
    Έχουμε υποχρεωση απεναντι στον εαυτό μας να μην το κάνουμε .
    Συν τοις άλλοις έχουμε την υποχρέωση να βρούμε την δύναμη ν' αντισταθούμε σ' αυτήν την κατάσταση που μας έχει επιβληθεί.
    Βούτυρο στο ψωμί της εξουσίας, πανικοβλημένοι και άβουλοι πολίτες, πνιγμένοι στα προβλήματα τους.
    Δώσε χρόνο στην ψυχοθεραπεία , θα έχει αποτέλεσμα μονο όταν και εσύ το θελήσεις με την ψυχή σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Αντί να τρεμεις για το μέλλον σου, φρόντισε να απολαύσεις το παρόν σου γιατι στην πραγματικότητα μόνο αυτό υπάρχει.
    Δεν αναφέρεις πόσο καιρό κάνεις φαρμακοθεραπεία και ψυχοθεραπεία αλλά λογικά θα δείς αποτελέσματα σημαντικά αρκεί να το δουλέψεις κι εσυ.
    Πως να σου πω... προσπάθησε να επιβάλεις στον εαυτό σου να νιώσει καλά!
    Πες οτι αυτή είναι η μόνη σου λύση! Σου εγγυόμαι και εγω και οι ειδικοί που σε παρακολουθούν και όλοι εδω μέσα οτι δεν υπάρχει τίποτα επικίνδυνο στο να πας για μπάνιο, στο να πετάξεις τα σκουπίδια, στο να πας για καφέ. Αντε και πες οτι παθαίνεις κρίση πανικού. Πόσο θα κρατήσει; 10 λεπτά μάξιμουμ; Θα περάσει και θα συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες.
    Όσο φοβάσαι τους πανικούς, τόσο θεριεύουν. Νόμος. Δες το αλλιως. "Θα κάνω αυτο που γουστάρω κι οτι θελει ας γίνει" και θα δεις που δεν θα γίνει τίποτα. Πες οτι έχεις ενα γκρινιαρικο και δυστροπο παιδάκι το οποίο όλη μέρα ουρλιάζει για να του δώσεις σημασία και να περάσει το δικό του. Αν το χαιδευεις και το νταντευεις και του κανεις τα χατίρια, αυτό σε κάθε περίπτωση θα χρησιμοποιεί το ουρλιαχτό του για να σε τουμπάρει. Αν το αγνοήσεις όμως και αντέξεις 1-2 μέρες τα ουρλιαχτά χωρίς να υποκύψεις και να του δώσεις σημασία, θα καταλάβει οτι με το να σε πρήζει δεν θα βγάλει τίποτα και τότε θα ησυχάσει και αυτό και εσυ. Μην κακομαθαίνεις το άγχος σου. Αυτό θέλει για να σ'εχει του χεριού του.
    Και μην ξεχνας οτι δεν υπάρχει ουτε χθες ουτε αυριο. Σημερα και μόνο σήμερα.
    Να είσαι πάντα καλά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    σας ευχαριστω θερμα για τα τοσο εμψυχωτικα σας μηνυματα φρινη και μπλου.

    μπλου σημερα σημειωσα μια μικρη νικη!
    δεν αφησα το "χειριστικο γκρινιαρικο παιδι" να με κανει οτι θελει.
    πηρα τα φαρμακακια μου και πηγα super market!
    δεν με επιασε πανικος

    αυριο πρωτα ο Θεος αν ειμαι καλα θα παω να ψωνισω κανα δυο μπλουζακια με τα λιγα λεφτακια που εχω στην ακρη.
    πιστευω πως θα εισπραξω διπλη χαρα...μια που θα εχω νικησει τον γ@μ@μενο τον πανικο και μια που θα αποκτησω τα ρουχαλακια μου

    μεθαυριο σκεφτομαι να παω θαλασσα (μου αρεσει να κανω εναν προγραμματισμο του τι θα κανω-με βοηθαει πολυ)

    το μονο που δεν μπορω ουτε με σφαιρες να κανω ειναι να μπω στο λεωφορειο και τρεμω στην ιδεα του πως θα καταφερω να παω στο γραφειο της ψυχολογου μου την αλλη βδομαδα.
    ενω ειναι φοβερη ψυχοθεραπευτρια,δυστυχως το αγοραφοβικο μου αγχος επισκιαζει τα οφελη της ψυχοθεραπειας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    παιδια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας εναν πολυ σοβαρο προβληματισμο μου.
    εχουμε κανει την συμφωνια με την ψυχολογο μου να βρισκομαστε καθε 15 μερες μια φορα σπιτι μου κ μια φορα στο γραφειο της δλδ εναλλαξ.
    το θεμα ειναι οτι εγω αγχωνομαι τρομερα στην ιδεα οτι θα πρεπει την αλλη βδομαδα να παω στο γραφειο της σε σημειο να μην μπορω να αναπνευσω απο το αγχος.
    της εξεφρασα αυτον τον προβληματισμο μου μεσω sms και της ζητησα να ερχεται εκεινη σπιτι μου κ τις δυο φορες αλλα στο μηνυμα που μου εστειλε την ειδα πολυ αρνητικη.
    μου ειπε να μιλησουμε αυριο τηλεφωνικως.

    σκεφτομαι πολυ σοβαρα για το καλο της ψυχικης μου υγειας να της πω να διακοψουμε σε περιπτωση που αυριο αρνηθει την προταση μου.
    ειναι πανω απο τις δυναμεις μου.
    το εχω σκεφτει πολυ σοβαρα.
    δεν ειναι επιπολεη αποφαση ουτε παρορμηση της στιγμης...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    να της πείς να σε πάρει και να πάτε μαζί να μπείτε στο λεωφορείο.Αφού έχεις αρχίσει να έχεις πρόβλημα αγοραφοβίας πρέπει να σε στηρίξει τον πρώτο καιρό και να βγαίνετε μαζί.Για να μή κολλήσει αυτη η κατάσταση και συνεχιστεί.Η αγοραφοβία δεν λύνεται με συζητήσεις αλλά με έκθεση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    ΩΩπααα!!!! Έλα πανω που χάρηκα με τα ψώνια και το μπανιο!!
    Οκ το λεωφορείο δεν το παλεύεις. Κανεις μας δεν το παέυει. Ταξί; Να σε πάει κάποιος;
    Η ψυχολόγος σου έκανε ενα βήμα πίσω για να κάνεις εσυ ενα βήμα μπροστα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    να της πείς να σε πάρει και να πάτε μαζί να μπείτε στο λεωφορείο.Αφού έχεις αρχίσει να έχεις πρόβλημα αγοραφοβίας πρέπει να σε στηρίξει τον πρώτο καιρό και να βγαίνετε μαζί.Για να μή κολλήσει αυτη η κατάσταση και συνεχιστεί.Η αγοραφοβία δεν λύνεται με συζητήσεις αλλά με έκθεση.
    Ναι ακριβώς. Όσο εκτίθεσαι τόσο βλέπεις οτι δεν κινδυνεύεις. Δεν υπάρχει κάποιος, ακόμα και εκτος της ψυχολόγου, να σε συνοδεύσει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    μεσον υπαρχει να παω (η θα με παει ο πατερας μου ή θα πάρω ταξι)
    το θεμα ειναι αλλου...οτι οταν πηγαινω στο γραφειο της πινω μπυρες ή μετα τη συνεδρια κ μερικες φορες πριν!!!
    ειχα θεμα με το αλκοολ και επειδη στο σπιτι ειναι απαγορευμενο βρισκω ευκαιρια κ πινω οταν ειμαι σε "αποσταση ασφαλειας"
    δεν μπορω να το ελεγξω...
    ειλικρινα...
    την προηγουμενη φορα που με επιασε η μητερα μου να πινω με απειλησε οτι την επομενη φορα θα εχω κυρωσεις (θα μου κοψουν το χαρτζιλικι)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Καταρχήν να σου υπενθυμίσω (γιατί προφανώς το γνωρίζεις ήδη) οτι αλκοόλ και φάρμακα δεν συνδυάζονται. Μόνο κακό μπορείς να κάνεις.
    Θέσε προτεραιότητες. 'Η οι μπύρες ή η ψυχική σου υγεία. Και δεν νομίζω καν να υπάρχει τέτοιο δίλλημα.
    Να σε πάει ο μπαμπας σου αφου υπάρχει η δυνατότητα αυτή.
    Εδω δεν εχει κανενα χαϊδεμα στ'αφτιά.
    Μπορεί να σε χαλαρώνει το αλκοόλ αλλά πρώτον υπάρχει περίπτωση να σου κάνει ζημιά και δεύτερον πιστεψε με δεν θέλεις να δημιουργήσεις και άλλες εντάσεις στον εαυτό σου.
    Προτεραιότητες.
    Σορυ για το απότομο αλλά πρέπει να δεις καθαρά τώρα που είναι νωρίς και να αξιολογήσεις τα θέματά σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    δεν εχεις και αδικο βρε μπλου.
    ειλικρινα τα λογια σου με βοηθανε.
    απλα οταν πινω χαλαρωνω...
    οταν πινω γελαω...
    οταν πινω ειναι ολα πιο υποφερτα (προς στιγμην...)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    την εχω αναγκη ωρες-ωρες αυτη την προσωρινη κ επιπλαστη ευτυχια γιατι η ζωη μου ειναι πολυ μιζερη κ ωρες-ωρες ανυποφορη....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Μαζί σου. Να πιεις ενα ποτηράκι με παρέα, χαλαρά και όμορφα. Όχι όμως όταν έχεις ραντεβού με τον ψυχολόγο σου.
    Κάθε ώρα είναι διαφορετική και η ώρα που ψάχνεις να βρείς λύση στο πρόβλημά σου είναι ώρα νηφαλιότητας και προσγείωσης στην πραγματικότητα.
    Και πίστεψε με όταν ξυπνάς απο την πλαστή ηρεμία και ευτυχία η μιζέρια πολλαπλασιάζεται.
    Πρέπει να πάρεις τις αποφάσεις σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κόψε την ψυχολόγο, γιατί τα κέρδη επισκιάζονται από το ρίσκο καθώς βλέπω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ζητείται χάπι!
    By Dimitris1979 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 22-08-2009, 15:50
  2. Ζητειται Ελπις
    By raven in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 11-05-2009, 22:26
  3. Ζητειται ελπις!!!
    By theo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 15-12-2007, 21:12
  4. ζητειται ελπιδα..
    By geo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-10-2005, 18:15
  5. Ζητείται ελπίς
    By Giorgos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 16-09-2005, 17:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •