Πανικός άγχος ανασφάλεια και φοβίες θανάτου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    2

    Πανικός άγχος ανασφάλεια και φοβίες θανάτου

    Καλησπέρα,
    είμαι 23 χρονών και η ζωή που κάνω τα τελευταία χρόνια δεν ήταν και η καλύτερη. Ήμουν καπνιστής, έκανα καθημερινή χρήση κάνναβις και περιστασιακά αλκοόλ. Τα τελευταία δυόμιση χρόνια δουλεύω 8ωρο σαν τεχνικός και παράλληλα σπουδές (μεταπτυχιακό). Πρόσφατα (μέσα στο καλοκαίρι) έπαθα την πρώτη κρίση πανίκου, αυτό που ένιωθα ήταν ότι δεν μπορούσα να αναπνεύσω, ζαλάδα, μούδιασμα στα χέρια σε βαθμό που να μοιάζει σαν να έχω αγκύλωση και σε μικρότερο βαθμό στο στόμα. Γενικότερα ένιωσα οτι πεθαίνω. Ξύπνησα έντρομος την μάνα μου και της ζήτησα να πάμε στο νοσοκομείο, επειδή είναι κοινωνική λειτουργός και γνωρίζει απο τέτοιες καταστάσεις μου είπε οκ κάτσε να πάρω το θείο να μας πάει με το αμάξι. αλλα μου έδωσε πρώτα ένα ηρεμιστικό. Μέχρι να έρθει ο θείος μου (10 - 15 λεπτά) το ηρεμιστικό είχε επιδράσει και τελικά δεν πήγαμε πουθενά μιας και όλα τα "συμπτώματα" έφυγαν. Απο εκείνη την μέρα έκοψα την κάνναβη και μπορώ να πω οτι παρότι πήγε να με ξαναπιάσει κατάφερα να το ελέγξω και να το μετριάσω. Αυτός ήταν ο πρόλογος συγγνώμη για το πολύ μπλα μπλα, τώρα μπαίνω στο ζουμί.
    Παλαιότερα είχα παλι την αίσθηση του οτι δεν μπορώ να πάρω ικανοποιητική ανάσα και χασμουριόμουν συνέχεια για να τα καταφέρω χωρίς να πετυχαίνει πάντα. Πήγα σε παθολόγο, μου είπε οτι είμαι υγιέστατος και οτι αν και καπνιστής τα ποσοστά οξυγόνου στο αίμα είναι πάνω απο το μέσο όρο. Μετά απο λίγο καιρό το ξαναπαθαίνω με πόνους στο στήθος, πήγα σε καρδιολόγο μου είπε το ίδιο, έκανα και ακτινογραφία θώρακα. Αργότερα παρατήρησα ότι είχα κάτι σαν τρίχες στη γλώσσα, πάλι γιατρός γεωγραφική γλώσσα το πόρισμα. Τελευταία παρατηρησά ενα σημάδι στη γλώσσα μου το οποίο με άγχωσε πάλι. Έκλεισα ραντεβού με οδοντίατρο για αύριο.Η μητέρα μου, οι γιατροί που έχω πάει και οι φίλοι μου λένε οτι όλα αυτά τα πάθαίνω απο το άγχος αλλά φοβάμαι να πάω σε ψυχίατρο στη σκέψη οτι θα μου δώσει κάποια αγωγή. Τελευταία ολη αυτή η κατάσταση γίνεται όλο και πιο έντονη, φοβάμαι οτι θα πεθάνω, φοβάμαι οτι αυτά στη γλώσσα μου είναι σημάδι καρκίνου, κλαίω μονος και γενικά εχω μια ψυχολογία άστα να πάνε.
    Θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας γιατί αρχίζω ώρες ώρες να μην νιώθω ο εαυτός μου, η μάνα μου λέει οτι γίνομαι λίγο υποχόνδριος. ελπίζω να μην κούρασα πολύ

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Γεια σου και καλωσηρθες!! Ολα αυτα που περιγραφεις μονο με αγχος μοιαζουν !! Αυτο που λες με το χασμουρητο το εκανα και εγω πολυ συχνα για να νιωθω οτι παιρνω καλυτερη ανασα !Ουτε υποχονδριος ,ουτε τιποτα δεν εισαι !! Πολυ αγχος εχεις και επειδη σου εχουν πεσει ολα μαζεμενα (πονοι στο στηθος,σημαδι στην γλωσσα κλπ) νομιζεις οτι δεν μπορει κατι εχω και εγω !! Αλλα οχι,αγχος αγχος και παλι αγχος που βγαινει ειτε με σωματοποιηση στην δικια σου περιπτωση ειτε με κρισεις πανικου!! Καταρχην δεν χρειαζεται να ανησυχεις και οσο πιο γρηγορα το αντιμετωπισεις τοσο το καλυτερο για σενα !! Δεν χρειαζεται να πας σε ψυχιατρο (και δεν δινουν ολοι χαπια) ,ενας ψυχολογος θα ηταν υπερ-αρκετος και θα σου μαθαινε πως να διαχειριζεσαι το αγχος σου με απλους και <<ακακους>>τροπους ! Μην το αφησεις να σε τρωει και να μεγαλωνει μεσα σου!!

  3. #3
    Θα συμφωνήσω με "το άγχος προσωποποιημένο" ότι ο ψυχολόγος είναι η καλύτερη λύση. Όλα αυτά μπορεί να είναι και ψυχοσωματικά.Και όσο πιο πολύ αγχώνεσαι τόσο περισσότερα θα σου εμφανίζονται.Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να ηρεμήσεις,να διώξεις και όλες αυτές τις σκέψεις από το κεφάλι σου, που μόνο περισσότερο άγχος σου προκαλούν και δεν βοηθούν καθόλου την κατάσταση. Κάνε κάτι να ηρεμήσεις μέχρι να πας και σε κάποιον ψυχολόγο. Καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    2
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας. Δεν διαφέρουν πολύ απο αυτές που έχω ακούσει έως τωρα, οπότε το θέμα είναι μάλλον να το πιστέψω. Διαβάζοντας μερικά άλλα θέματα στο φορουμ κατάλαβα οτί πολλοί περνάνε παρόμοιες καταστάσεις και με καθησύχασε κάπως. Σίγουρα θα πάω αυριο μετά τι δουλειά στον οδοντίατρο να μου πει για τη γλώσσα και απο βδομάδα θα αρχίσω το ψαξιμο για κάποιο καλό ψυχολόγο.

  5. #5
    ωραία, χαίρομαι για σένα! καλή τύχη λοιπόν αν ξανά έχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε όλοι ...

  6. #6
    Quote Originally Posted by N.007 View Post
    ωραία, χαίρομαι για σένα! καλή τύχη λοιπόν αν ξανά έχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε όλοι ...
    Ισχυει !!!Καλη συνεχεια και δυναμη λοιπον,ολα θα πανε μια χαρα!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Προσπαθησε να κοψεις η ελαττωσεις το τσιγαρο. ξερω ειναι δυσκολο κ εγω το παλευω, αλλα οσο κ αν σου φαινεται οτι ισχυει το αντιθετο, επιδεινωνει το αγχος.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Άγχος & Ανασφάλεια! *Βοήθειααα!*
    By StreetLights in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2012, 18:52
  2. Φοβίες και ανασφάλεια για το μέλλον
    By xristina85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-05-2012, 10:23
  3. Ταχυπαλμίες - Άγχος τρέλας ή Θανάτου
    By The_One in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2011, 03:44
  4. Φοβιες θανατου...
    By nonos1503 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 27-11-2008, 16:56
  5. Πανικός φοβίες και σπουδές
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2006, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •