Κρυβομαι πισω απ το δαχτυλο μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295

    Κρυβομαι πισω απ το δαχτυλο μου?

    Ειμαι πολυ μπερδεμενη, δεν ξερω τι ακριβως μου συμβαινει.
    Οταν μιλαω με τον φιλο μου για τα διατροφικα θεματα που εχω η αποψη του ειναι οτι τα παντα ειναι θεμα θελησης. Εγω του λεω οτι δεν μπορεις παντα να το ελεγξεις, δεν ειναι τοσο απλο, αλλα εκεινος απανταει "τοσο απλο ειναι".
    Και αυτο με βαζει σε σκεψεις για τον εαυτο μου... Τι κατηγορια ειμαι? Εχω αληθεια καποιο προβλημα η κοροιδευω τον εαυτο μου κ χρησιμοποιω την διατροφικη διαταραχη σαν δικαιολογια, οτι δηλαδη δεν φταιω εγω, αλλα η ασθενεια.Μηπως πραγματι στην περιπτωση μου η θεληση θα αρκουσε? Μηπως δεν εχω τιποτα στην ουσια αλλα απλως υποκυπτω που ευκολα?
    Δεν μπορω να καταλαβω τι μου συμβαινει. Δεν ειμαι σε φαση να κανω κατι για τον τροπο που τρεφομαι, απλως θα ηθελα να ξερω τι διαολο συμβαινει, να ξερω που βαδιζω και τι να περιμενω.

  2. #2
    Μπορεί όλο αυτό να είναι ψυχοσωματικό. Μπορεί η διατροφική σου διαταραχή να οφείλετε σε άλλα αίτια. Γιατί αγχώνεσαι όμως τόσο για το ποια κατηγορία είσαι? Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενισχύσεις την ψυχολογία σου.Αν όντως είναι ψυχοσωματικό θα καλυτερεύει όσο θα βελτιώνεται και η ψυχική σου κατάσταση. Παίρνεις κάποια φάρμακα? Και αν ναι, σε έχουν βοηθήσει? Τι κάνεις γενικά για το πρόβλημα σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Δεν αντεχω αλλο να ζω ετσι... Θελω να ειμαι φυσιολογικη. Ολη μου την ζωη παλευω με το φαγητο. Εχω βαλει παρα πολλα κιλα κ δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορω να σταματησω να τρωω. Αν ξερω οτι απλως δεν προσπαθω αρκετα τοτε πιστευω οτι θα μπορεσω να πεισω τον εαυτο μου να κανω κατι πιο σοβαρο. Αισθανομαι πολυ ασχημα οταν μου λενε οτι ειναι στο χερι μου και οτι φταιω που δεν αλλαζει κατι. Θελω να ξερω αν πραγματι φταιω εγω η αν εχω καποιο προβλημα.
    Εχω αγχωδη καταθλιψη, παιρνω λαντοζ εδω και 1,5 χρονο. Με εχει βοηθησει αλλα νιωθω μουδιασμενη και νεκρη. Με πιανει κ δεν θελω να το παιρνω, αλλα δεν το κανω γιατι φοβαμαι μηπως με πιασει κριση παλι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Γεια σου Γκοστ! το προβλημα σου ειναι οτι τρως και δε μπορεις να σταματησεις; τρως μεγαλες ποσοτητες φαγητου; Σημασια δεν εχει αν θα σου βαλει καποιος μια ταμπελα, αλλα να σε βοηθησει να το ξεπερασεις με τον καταλληλο τροπο...Μερικες φορες οντως ΔΕΝ ειναι στο χερι μας, πχ εχω που εχω βουλιμια δε θα την παλευα αν δεν πηγαινα στο ψυχιατρο. και εχω ακομα πολυ δρομο μπροστα μου! χανω σε φασεις τον εαυτο μου και χρειαζομαι ενα χερι να με βγαλει απο το βουρκο. πηγα σημερα κι ενιωσα ανθρωπος ξανα!. ισως αυριο, ισως σε ενα μηνα ο κακος μου εαυτος επιστρεψει αλλα με αυτο τον ανθρωπο ενιωσα ο καλος εαυτος μου παλι...
    Will I ever be free?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κι εγω εχω βαλει πολλα κιλα και θα ηθελα να χασω, αλλα απο την αλλη δεν μπορω να το περιορισω το ******** το φαϊ!

    οχι, δεν ειναι τοσο απλο οσο το "δεν θελουμε". ειναι πιο συνθετο το ολο θεμα. πχ αν η ζωη ενος ανθρωπου παει σκατα και το φαγητο γι' αυτον ειναι μια πηγη ικανοποιησης, γινεται πολυ δυσκολο να αποχτησει εγκρατεια και να κανει διαιτα.

    γκοστ, νομιζω οτι ο φιλος σου απλα δεν μπορει να σε καταλαβει. δεν χρειαζεται να ενοχοποιεις τον εαυτο σου. κανε απλα το καλυτερο που μπορεις και μεχρι εκει. ισως σε αυτη τη φαση της ζωης σου να μην μπορεις να κανεις διαιτα. ισως να πρεπει να φτιαξεις καποιους αλλους τομεις της ζωης σου πρωτα, για να παιρνεις ικανοποιηση, και μετα θα σου προκυψει η δυνατοτητα να κανεις εγκρατεια και να χασεις καποια κιλα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Φαντασματακι μν ακους τον φιλο σ. Γενικα μν περιμενεις απο τους αλλους να καταλαβουν κ πολλα. Φτανει π ξερεις εσυ κ προσπαθεις.
    Επειδη δν καταλαβα ακριβως, πασχεις απο βουλιμια? Η απο binge-eating? (Συναισθηματικη περιστασιακη υπερφαγια). Σε γιατρο πας?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Δεν εχει γινει διαγνωση, αλλα νομιζω οτι εχω binge eating disorder. Δηλαδη με πιανει κ δεν μπορω να σταμτησω να τρωω. Τα βγαζω μονο αμα νιωθω τρομερη δυσφορια, αλλα οχι καθε φορα. Καποιες φορες ευχομαι να μπορουσα να βγαζω, αλλα δεν μπορω. Καποιες φορες ομως τρωω συνεχεια, καθ´ολη την διαρκεια της ημερας, οποτε δεν ξερω αν ειναι ακριβως binge eating. Δεν μπορω να σταματησω ομως. Επειδη εχω ιδεαψυχαναγκαστικα ισως να φταιει αυτο, να τρωω εμμονικα.
    Πηγαινω σε γιατρο, αλλα εχω σταματησει να ειμαι ειλικρινης, δεν εχω διαθεση να μιλαω πλεον, θελω απλως να πηγαινω για να μου γραφει τα λαντοζ και να μου λεει ποσα να παιρνω.
    Ευχομαι να μπορουσα να καθομαι σε ενα κρεβατι ολη μερα και να τρωω και να μην με νοιαζει τιποτα.
    Ντρεπομαι παρα πολυ, θελω να μπορω να εχω τον ελεγχο αλλα δεν τα καταφερνω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Νομιζω καλο θα ηταν να εκμεταλλευτεις το γιατρο σου οσο μπορεις. Τα χαπια απο μονα τους δε βοηθανε, το διαπιστωνεις κι εσυ απο μονη σου, παιρνεις τα χαπια αλλα η κατασταση παραμενει.. Η ψυχοθεραπεια βοηθαει! Μην κλεινεσαι στον εαυτο σου, ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις.. Σε οδηγει σε εναν φαυλο κυκλο που δεν τελειωνει ποτε! Δυστυχως δε γινεται να καθομαστε σε ενα κρεβατι και να τρωμε ολη μερα, βρες πραγματα που θα σου κερδισουν το ενδιαφερον ωστε να βγεις απο αυτη την κατασταση! Ευκολο να το λεω, δυσκολο να το κανεις, ομως καποια στιγμη θα πεις "αρκετα", θα βαρεθεις αυτη την κατασταση και θα κινητοποιηθεις!
    Will I ever be free?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κάπως έχεις συνδέσει το φαϊ μες στο κεφάλι σου με την ευτυχία γενικά με το φαϊ συνήθως είναι θέμα θέλησης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κάπως έχεις συνδέσει το φαϊ μες στο κεφάλι σου με την ευτυχία γενικά με το φαϊ συνήθως είναι θέμα θέλησης
    Δυστυχως δεν ειναι παντα θεμα θελησης...Κι εγω θελω οταν κανω βουλιμικα ΘΕΛΩ να σταματησω αλλα δυστυχως εκεινη την ωρα θολωνω, δε μπορω! τρωω και τρωω μεχρι να σκασω...
    Will I ever be free?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Δυστυχως δεν ειναι παντα θεμα θελησης...Κι εγω θελω οταν κανω βουλιμικα ΘΕΛΩ να σταματησω αλλα δυστυχως εκεινη την ωρα θολωνω, δε μπορω! τρωω και τρωω μεχρι να σκασω...
    Totally agree.... u understand how i feel..

    Φαντασματακι μου συμφωνω με τη Λουσυ εκμεταλλευσου το οτι πας σε γιατρο! Μιλησε ευθεως για το ποσο σε ταλαιπωρει το προβλημα κ μην πηγαινεις απλως απο αγγαρεια για να σου γραφει τα λαντοζ! Δεν εχω να προτεινω κατι αλλο..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Ναι, αυτο θα επρεπε να κανω, αλλα δεν νομιζω να μπορει να με βοηθησει ιδιαιτερα.... Του εχω αναφερει οτι εχω θεματα με το φαγητο, αλλα δεν θυμαμαι πως ειχεπαει η συζητηση, τοτε ηταν αλλα προβληματα που ειχαν προτεραιοτητα..
    Αχ ρε παιδια, κ μονο που απαντατε ηρεμω καπως.. Καποιες φορες νιωθω οτι θα σκασω αν δεν μιλησω σε καποιον κ ντρεπομαι τα ατομα που ξερω αυτοπροσωπως..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Κανε μια προσπαθεια, ψαξτο αν εχει ειδικευτει πανω στο θεμα των διατροφικων διαταραχων και οταν πας επεμεινε στο προβλημα σου! Αλλιως η κατασταση θα παραμενει κ σε καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να την υπομενεις..
    Will I ever be free?

Similar Threads

  1. Ταξιδι πισω στο χρονο!!!
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 29-10-2011, 22:59
  2. IT 'S NEVER TOO LATE..... ( TON ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ...)
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-08-2011, 02:11
  3. ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΡΥΒΟΜΑΙ?
    By seleios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 26-05-2011, 17:30
  4. θέλω την ζωή μου πίσω..
    By apostoloss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 16-02-2011, 17:17
  5. Σκέφτομαι να γυρίσω πίσω
    By aimilia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-2009, 13:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •