Κάτι θετικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Κάτι θετικό

    Ήθελα να μοιραστώ μια σκέψη μου μαζί σας. Επειδή συμμετέχω και σε κάποιο άλλο forum(οχι ψυχολογίας) πιστευώ οτι οι περισσότεροι απο εδώ λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο καθένας μας έχουμε μπεί στη διαδικασία να ακούμε τον άλλο,να διατυπώνουμε τις απόψεις μας με σεβασμό και γιατί όχι να ενδιαφερόμαστε και για τα θέματα -προβλήματα των άλλων.Αυτό είναι πιστεύω προιόν και του οτι περάσαμε η περνάμε κάποια ψυχολογική-ψυχιατρική δυσκολία ή πάθηση. Αυτό δεν είναι δεδομένο σε άλλα forum.. και το κατατάσω στα θετικά που μας μένουν κατά και μετά την πάθησή μας.Να καταλαβαίνουμε τον πόνο του άλλου και να τον νοιαζόμαστε...

  2. #2
    Συμφωνώ με τη σκέψη σου. Βεβαια είσαι καινούργιο μέλος και δε ξέρω ποιος άνεμος σε έφερε εδώ. Το λέω αυτο επειδή τα πρώτα θέματα που άνοιξες ήταν θρησκευτικού, θεολογικού περιεχομένου.
    Το να βρεις ατομα στο χωρο αυτο να καταλάβουν το θέμα σου, ακόμα και να σε αγγίξουν ψυχικά και μάλιστα με ακρίβεια, η δική μου εμπειρια λέει ότι αυτο ειναι δεδομένο, δεν υπαρχει περίπτωση να μην αποκομίσεις κατι, εκεί που ανθρωποι ακόμα και υποτίθεται δικοί σου δε σε καταλαβαίνουν και αρα δεν μπορουν να σου προσφερουν τη σωστη στηριξη. Επειδή το στοιχειο συνδεσης των μελών εδω, όπως σωστα εντοπίζεις είναι τα βιώματα. Εκτος κι αν ειναι ειδικός κανεις μόνο αμα εχει ζησει παρόμοιες καταστασεις μπορει να καταλάβει τον άλλο. Φτανει κανεις τα θετικα που παιρνει απ το χωρο να τα κάνει πράξη και απ την άλλη ο χωρος να μην του γινεται εξάρτηση και προσκόλληση γιατι η ζωη, οι μάχες και οι ωραιες στιγμες της ειναι εκει εξω.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    θα συμφωνήσω με τον ιωαννη και θα προσθέσω και εγώ κάτι.
    Κοινά ή όχι βιώματα, υπάρχει η ανάγκη έκφρασης και κατανόησης και αυτό είναι νομίζω το πιο σημαντικό. Τίποτα φυσικα, δεν μπορεί ν' αντικαταστήσει την ανθρώπινη επαφή και όταν έχεις δίπλα σου ανθρώπους που σε νοιαζονται και σ' αγαπάνε μοιράζεσαι τον πόνο, τα προβλήματα και τις χαρές σου.
    Αρκετοι από εμάς έχουμε ανθρώπους που μας στηρίζουν και αρκετοί επίσης δέχονται ψυχολογική υποστήριξη. Συνεπώς τι είναι αυτό που μας ωθεί να συμμετέχουμε εδώ?
    Με τους φίλους και συγγενείς μας έχουμε μια δομημένη απο χρόνια σχέση, μας έχουν ακουσει και τους έχουμε ακούσει πολλές φορές. Ακόμα και μ' αυτούς όμως υπάρχουν πολλές φάσεις που δεν μπορείς ν' εκφράσεις την κάθε σκέψη, φόβο, ανησυχία σου. Και πάντα στο πίσω μέρος του μυαλου μας υπάρχει κάτι που μας συγκρατεί, μήπως πούμε ή κανουμε κάτι και χαλάσουμε την εικόνα μας, τους απογοητεύσουμε, τους στεναχωρησουμε, τους φορτώσουμε με τα δικά μας , όταν και οι ίδιοι έχουν τοσα προβλήματα
    ..Εδώ δεν υπάρχει αυτό. "Κρυμμένοι" πίσω από την οθόνη μας και την ανωνυμία μας , μπορούμε να εκφραστούμε πιο ελεύθερα και αυθόρμητα, δεν θα παρεξηγηθούμε και αν ναι...ποσο αυτό θα μας στοιχίσει?Δεν θα προδώσουμε, δεν θα προδοθούμε, η όλη συνθήκη είναι πιο ασφαλής.
    Έπειτα, ο γραπτός λόγος βοηθάει στην έκφραση, ρέει πιο εύκολα, δίνει χώρο να βγάλουμε αυτό που στριφογυρνάει μέσα μας ψάχνοντας διέξοδο να βγει.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Η δυνατότητα της συνεχούς αν επιθυμούμε επικοινωνίας, είναι ακόμα ένας λόγος που ειμαστε εδώ. Αντιποδας στην μοναξιά μας αλλα σε μια συνθήκη που μας επιτρέπει νατη διατηρούμε αν και εφόσον το επιθυμούμε.Και από την αλλη η αίσθηση ασφάλειας ότι υπάρχει καποιος που μπορεί να μου πει και να του πω μια κουβέντα οποιαδήποτε στιγμή το θελήσω..
    Ναι όλα αυτά καλά, αρκεί όπως είπε και ο ιωαννης να μην γίνεται μοναδικος τρόπος επικοινωνίας και εξάρτηση γιατί τίποτα δεν μπορεί ν' αντικαταστήσει ένα ζεστο βλέμμα κατανόησης ΄, ένα τρυφερό άγγιγμα , μια αγκαλιά αγάπης
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  5. #5
    ioannis2 Αν έχεις παρατηρήσει καλά τα πρώτα θέματα που συμμετείχα η άνοιξα ήταν στη θεματολογία ''κατάθλιψη-δυσθυμία'' αυτός ο άνεμος με έφερε εδώ!!!
    Όσο για το άλλο...δέν το άνοιξα εγω...απλά συμμετείχα στη συζήτηση...δέν θα ήμουν προφανώς σε ένα forum ψυχολογίας για να κάνω θεολογικό διάλογο!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Δε γνωρίζω πολλά ούτε από ψυχολογία ούτε από θεολογία, είναι εντελώς διαφορετικό το αντικείμενό μου.
    Παρολαυτά, πιστεύω ότι ένας ο συνδυασμός αυτών των δύο, μπορεί να κάνει θαύματα στην ψυχή κάποιου.
    Ο καλύτερος εξομολόγος που είχα πάει και με είχε στηρίξει πολύ, σε πολύ κρίσιμη φάση της ζωής μου ήταν και ψυχολόγος.
    Για μένα η πίστη σε Αυτόν σε συνδυασμό με συγκεκριμένη ψυχαναλυτική προσέγγιση, θα μπορούσε να επιλύσει πολλά από τα καθημερινά μικρά ή μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.

    (άσχετο με το θέμα αλλά ήθελα να πω την άποψή μου :-))
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #7
    Quote Originally Posted by void View Post
    Δε γνωρίζω πολλά ούτε από ψυχολογία ούτε από θεολογία, είναι εντελώς διαφορετικό το αντικείμενό μου.
    Παρολαυτά, πιστεύω ότι ένας ο συνδυασμός αυτών των δύο, μπορεί να κάνει θαύματα στην ψυχή κάποιου.
    Ο καλύτερος εξομολόγος που είχα πάει και με είχε στηρίξει πολύ, σε πολύ κρίσιμη φάση της ζωής μου ήταν και ψυχολόγος.
    Για μένα η πίστη σε Αυτόν σε συνδυασμό με συγκεκριμένη ψυχαναλυτική προσέγγιση, θα μπορούσε να επιλύσει πολλά από τα καθημερινά μικρά ή μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.

    (άσχετο με το θέμα αλλά ήθελα να πω την άποψή μου :-))
    Συμφωνώ! Ο συνδυασμος αυτος κανει θαυματα.
    Το λεει αλλωστε και η ιδια η επιστημη, φτανει η πίστη να ειναι αληθινη, βαθια και όχι υποκριτική και να χει το ατομο θεληση.

    Φρινη, συμφωνω μαζι σου, το φορουμ, το κάθε φορουμ, ούτε υποκαθιστα ουτε αντικαθιστα με κανενα τροπο την προσωπική επικοινωνία.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Κάτι που διάβασα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 12-07-2011, 20:06
  2. Δεν εχω κατι να γραψω...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 13-05-2011, 12:39
  3. να ρωτησω κάτι...
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 12-08-2008, 20:49
  4. Replies: 2
    Last Post: 05-12-2007, 21:42
  5. ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΔΕΙΞΕ ΘΕΤΙΚΟ
    By ΖΗΝΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2005, 15:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •