ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ

    μετα απο 3χρονια διακοπης των φαρμακων εφτασε η ωρα που υποτροπιασα.πρεπει να πω οτι οταν τα ξεκινησα για πρωτη φορα ημουν σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση και τα πηρα μετα απο την συμβουλη του ψυχιατρου και ψυχοθεραπευτη μου.δεν ημουν σε κατασταση που μπορουσα να το παλεψω μονος μου και ειχα εμπιστοσυνη στον θεραπευτη μου.αφου μου ελεγε οτι επρεπε να τα παρω δεν ειχα αλλη επιλογη.οπως εγραψα παραπανω υποτροπιασα κ αφου το παλεψα για μεγαλο διαστημα μονος μου εφτασα στο σημειο που κουραστικα απο τα ενοχληματα και πηρα τηλεφωνο τον θεραπευτη μου πριν ενα μηνα περιπου κ ειπε να ξεκινισω παλι τα αντικαταθλιπτικα συγκεκριμενα το efexor xr μαζι με χαναξ.δεν τα πηρα ομως κ το παλεψα για ενα μηνα ακομη που ομως δεν ειχα βελτιωση κ ετσι εχω τρεις μερες που τα αρχισα παλι.(efexor xr+χαναξ). τελευτεα αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ για τα ψυχοφαρμακα και διαβασα πολυ ασχημα πραγματα.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...2&pubid=558449 ΕΔΩ http://cchrgr.blogspot.gr/2011/02/m.html ΕΔΩ http://www.vita.gr/html/ent/463/ent.8463.asp. αυτα ειναι μερικα απο οσα εχω διαβασει επισης υπαρχουν και πολλα βιντεο κ ντοκιμαντερ που ειναι εναντιον των ψυχοφαρμακων. μπρος γρεμος κ πισω ρεμα? τι να κανω ρε πεδια? παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    οταν επαιρνες τα αντικαταθλιπιτκα ειχες δει βελτιωση ; πιστευεις οτι σε βοηθησαν τοτε ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Επίσης να ρωτήσω, τα έκοψες σταδιακά ή απότομα?
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  4. #4
    εχουν περασει εξι χρονια απο τοτε που τα ξεκινισα παραληλα με ψυχοθεραπεια.οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια αν με βοηθησαν τα φαρμακα η η ψυχοθεραπεια.σκεφτομε οτι ισως η ψυχοθεραπεια βοηθουσε περισσοτερο κ με αυτα που εχω διαβασει τελευταια για τα φαρμακαοπ ως εγραψα παραπανω δημιουργουσαν περισσοτερο παρενεργειες κ συμπτωματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Το θεμα με τα ψυχοφαρμακα φιλε μου ειναι οτι κατι κερδιζεις και κατι χανεις... οταν το βαρος γερνει μπρος το "κερδιζεις" και ειναι πια απαραιτητο να ληφθουν τοτε καλο ειναι να τα παιρνεις "πειθαρχημενα" και χωρις διακοπες αν δεν το εγκρινει ο γιατρος γιατι τοτε η υποτροπη καραδοκει και ισως με μεγαλυτερη ενταση.
    Παντως, τα αντικαταθλιπτικα ειναι τα πιο ανωδυνα απ'τα ψυχοφαρμακα με την εννοια οτι εχουν τις λιγοτερες παρενεργειες...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Επίσης να ρωτήσω, τα έκοψες σταδιακά ή απότομα?
    σταδιακα.αλλα τι σημασια εχει.οπως ειπα ειναι τρια χρονια που τα ειχω κοψει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Το θεμα με τα ψυχοφαρμακα φιλε μου ειναι οτι κατι κερδιζεις και κατι χανεις... οταν το βαρος γερνει μπρος το "κερδιζεις" και ειναι πια απαραιτητο να ληφθουν τοτε καλο ειναι να τα παιρνεις "πειθαρχημενα" και χωρις διακοπες αν δεν το εγκρινει ο γιατρος γιατι τοτε η υποτροπη καραδοκει και ισως με μεγαλυτερη ενταση.
    Παντως, τα αντικαταθλιπτικα ειναι τα πιο ανωδυνα απ'τα ψυχοφαρμακα με την εννοια οτι εχουν τις λιγοτερες παρενεργειες...
    δεν ξερω αν κερδιζεις.τωρα που τα ξανααρχισα κ ειμαι σε κατασταση που μπορω να καταλαβω αν βοηθανε θα σου απαντησω σε κανα μηνα που θα αρχισουν να ενεργουν οπως λενε.ισως να ειναι απ`τα ψυχοφαρμακα που εχουν τις λιγοτερες παρενεργειες αλλα δεν ξερω.εχω επιρεαστει πολυ απο αυτα που εχω διαβασει;εσενα ποια ειναι η εμπειρια σου απο αυτα.σε βοηθησαν;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by dimitris333 View Post
    δεν ξερω αν κερδιζεις.τωρα που τα ξανααρχισα κ ειμαι σε κατασταση που μπορω να καταλαβω αν βοηθανε θα σου απαντησω σε κανα μηνα που θα αρχισουν να ενεργουν οπως λενε.ισως να ειναι απ`τα ψυχοφαρμακα που εχουν τις λιγοτερες παρενεργειες αλλα δεν ξερω.εχω επιρεαστει πολυ απο αυτα που εχω διαβασει;εσενα ποια ειναι η εμπειρια σου απο αυτα.σε βοηθησαν;
    Μην μπαινεις στη διαδικασια αυθυποβολης των οσων γραφονται! Στον καθε οργανισμο τα φαρμακα δρουν διαφορετικα γι'αυτο υπαρχουν πολλα ειδη καθως και αρκετοι συνδυασμοι! Παντως ειναι θετικο που κανεις και ψυχοθεραπεια παραλληλα! Περιμενε λοιπον να περασει ενα διαστημα και θα καταλαβεις ο ιδιος αν σε βοηθανε...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    το ξερω οτι δρουν διαφορετικα στον καθε οργανισμο.δεν ανθυποβαλομαι νομιζω.ψαξε στο google για τα ψυχοφαρμακα κ θα δεις τι λενε για αυτα.το εχω ψαξει για αυτο λεω οτι βοηθανε τελικα η κανουν κακο.παρακαλω ψαξτε ολοι στο ιντερνετ για τα ψυχοφαρμακα κ δειτε τι λενε για αυτα κ οι ιδιοι οι ψυχιατροι.την ψυχοθεραπεια την σταματησα κ αυτην πριν απο τρια χρονια μαζι με τα φαρμακα.αν την συυνεχιζα τοτε ισως τωρα να μην υποτροπιαζα.ισως να με ειχε βοηθησει λιγο παραπανω.δυστυχως ομως την σταματησα γιατι προεκυψε κατι.τωρα θα την ξαναρχισω παλι απο τον οκτωβρη αλλα για μικρο διαστημα δυο το πολυ τριων μηνων λογω χρηματων.διαφορετικα θα εκανα παραπανω.ελπιζω αυτο το μικρο διαστημα να βοηθησει οσο ποιο πολυ γινεται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by dimitris333 View Post
    το ξερω οτι δρουν διαφορετικα στον καθε οργανισμο.δεν ανθυποβαλομαι νομιζω.ψαξε στο google για τα ψυχοφαρμακα κ θα δεις τι λενε για αυτα.το εχω ψαξει για αυτο λεω οτι βοηθανε τελικα η κανουν κακο.παρακαλω ψαξτε ολοι στο ιντερνετ για τα ψυχοφαρμακα κ δειτε τι λενε για αυτα κ οι ιδιοι οι ψυχιατροι.την ψυχοθεραπεια την σταματησα κ αυτην πριν απο τρια χρονια μαζι με τα φαρμακα.αν την συυνεχιζα τοτε ισως τωρα να μην υποτροπιαζα.ισως να με ειχε βοηθησει λιγο παραπανω.δυστυχως ομως την σταματησα γιατι προεκυψε κατι.τωρα θα την ξαναρχισω παλι απο τον οκτωβρη αλλα για μικρο διαστημα δυο το πολυ τριων μηνων λογω χρηματων.διαφορετικα θα εκανα παραπανω.ελπιζω αυτο το μικρο διαστημα να βοηθησει οσο ποιο πολυ γινεται.
    Στο ιντερνετ λεγονται πολλα, μην πανικοβαλλεσαι! Θα δεις με το χρονο αν εσενα σου κανουν τα φαρμακα και μη δινεις σημασια σε οσα γραφονται!
    Η γνωσιακη ψυχοθεραπεια η οποια συνισταται για καταθλιπτικες διαταραχες ειναι γενικα βραχυπροθεσμη θεραπεια και τ'αποτελεσματα φαινονται αμεσα!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #11
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Στο ιντερνετ λεγονται πολλα, μην πανικοβαλλεσαι! Θα δεις με το χρονο αν εσενα σου κανουν τα φαρμακα και μη δινεις σημασια σε οσα γραφονται!
    Η γνωσιακη ψυχοθεραπεια η οποια συνισταται για καταθλιπτικες διαταραχες ειναι γενικα βραχυπροθεσμη θεραπεια και τ'αποτελεσματα φαινονται αμεσα!
    οταν υποτροπιαζεις ειναι πολυ ασχημο πραγμα και μπενεις σε μια διαδικασια ψαξιματος για να βοηθηθεις επιτελους οσο περισοτερο γινεται κ οχι να χειροτερευεις.παντως δεν μπορω να μην δινω σημασια σε οσα λεγονται κ γραφονται..γιατι εισαι τοσο απολυτος.δεν νομιζω να το εχεις ψαξει.ο ψυχοθεραπευτης που εκανα κ που θα ξαναρχισω οπως ειπα ψυχοθεραπεια εφαρμοζει θεραπεια συμπεριφορας η ψυχαναλυτικου τυπου.μαλλον την δευτερη εφαρμοζε σε μενα αφου μου ειχε πει οτι θα χρειαστω τρια εως κ πεντε χρονια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by dimitris333 View Post
    οταν υποτροπιαζεις ειναι πολυ ασχημο πραγμα και μπενεις σε μια διαδικασια ψαξιματος για να βοηθηθεις επιτελους οσο περισοτερο γινεται κ οχι να χειροτερευεις.παντως δεν μπορω να μην δινω σημασια σε οσα λεγονται κ γραφονται..γιατι εισαι τοσο απολυτος.δεν νομιζω να το εχεις ψαξει.ο ψυχοθεραπευτης που εκανα κ που θα ξαναρχισω οπως ειπα ψυχοθεραπεια εφαρμοζει θεραπεια συμπεριφορας η ψυχαναλυτικου τυπου.μαλλον την δευτερη εφαρμοζε σε μενα αφου μου ειχε πει οτι θα χρειαστω τρια εως κ πεντε χρονια.
    Χωρις να εχεις δει πως θα πανε τα πραγματα με τη νεα σου αγωγη εχεις αρχισει να αγχωνεσαι για τις παρενεργειες! Χαλαρωσε λιγακι και αν τοσο πολυ εχεις επηρεαστει απ'αυτα που διαβαζεις, συζητα τα και με τον ψυχιατρο που σε παρακολουθει και που ειναι υπευθυνος για την φαρμακευτικη σου αγωγη...
    Τελος, απ'την στιγμη που δεν εχεις οπως λες τα χρηματα για μια τοσο χρονοβορα θεραπεια, αναζητησε μια πιο βραχυπροθεσμη ψυχοθεραπεια...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Δημητρη μην εισαι τοσο προκατειλημμενος απεναντι στα ψυχοφαρμακα...Δες το σαν μια θεραπεια για μια οποιαδηποτε παθηση, πχ εγω στην εφηβεια μου εκανα θεραπεια για την ακμη και οι παρενεργεις των φαρμακων ηταν ακομη χειροτερες απο αυτες των ψυχοφαρμακων, πιστεψε με! Ο,τι φαρμακο και να παρεις θα εχει ανεπιθυμητες ενεργειες, δε μπορεις να τις αποφυγεις...
    Will I ever be free?

  14. #14
    [QUOTE=ALIA;382578]Χωρις να εχεις δει πως θα πανε τα πραγματα με τη νεα σου αγωγη εχεις αρχισει να αγχωνεσαι για τις παρενεργειες! Χαλαρωσε λιγακι και αν τοσο πολυ εχεις επηρεαστει απ'αυτα που διαβαζεις, συζητα τα και με τον ψυχιατρο που σε παρακολουθει και που ειναι υπευθυνος για την φαρμακευτικη σου αγωγη...
    Τελος, απ'την στιγμη που δεν εχεις οπως λες τα χρηματα για μια τοσο χρονοβορα θεραπεια, αναζητησε μια πιο βραχυπροθεσμη ψυχοθεραπεια...[/QUOTEεχω επηρεαστει αρκετα απο αυτα που διαβαζω.τα αντιψυχωτικα για παραδειγμα διαβασα οτι ακομα συρικνωνουν τον εγκεφαλο.
    πεδια δεν τα λεω εγω αυτα.ερευνες που εχουν γινει τα λενε.ο ψυχιατρος μου εφαρμοζη θεραπεια συμπεριφορας και ψυχαναλυτικου τυπου.οποτε αν βοηθιομουν με μια ποιο βραχυπροθεσμη θεραπεια θα εφαρμοσει απο μονος του τη θεραπεια της συμπεριφορας.βραχυπροθεση δεν ειναι νομιζω;

  15. #15
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Δημητρη μην εισαι τοσο προκατειλημμενος απεναντι στα ψυχοφαρμακα...Δες το σαν μια θεραπεια για μια οποιαδηποτε παθηση, πχ εγω στην εφηβεια μου εκανα θεραπεια για την ακμη και οι παρενεργεις των φαρμακων ηταν ακομη χειροτερες απο αυτες των ψυχοφαρμακων, πιστεψε με! Ο,τι φαρμακο και να παρεις θα εχει ανεπιθυμητες ενεργειες, δε μπορεις να τις αποφυγεις...
    αν μπορουσα και δεν υποτροπιαζα δεν θα τα αγγιζα ποτε ξανα.ειναι οτι χειροτερο πιστευω.δεν εχουμε αλλη επιλογη οταν μας περνει απο κατω.δηστυχως.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. για οσες κάνουν εμετό
    By elirene in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 01-12-2011, 17:54
  2. τα xanax ειναι τελικα και αντικαταθλιπτικα?
    By Anonymous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 04-10-2011, 23:02
  3. ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ?
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 02-09-2011, 22:46
  4. Replies: 3
    Last Post: 18-01-2011, 23:34
  5. Αν φύγω τι θα μου κάνουν?
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 14:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •