ΕΓΙΝΕΣ ΕΜΜΟΝΗ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΕΓΙΝΕΣ ΕΜΜΟΝΗ...

    Γεια σε ολους.
    Θελω να μοιρατσω μαζι σας τις εμμονικες-ψυχαναγκαστικες μ δραστηριοτητες, πραγματα π κανω σε ακραιο βαθμο πανω στο διατροφικο κομματι τελευταια. Ωρες ωρες ειμαι τοσο ευρηματικη κ βρισκω τεχνικες κ κολπα κ κολλαω σε τοσες λεπτομερειες π σκεφτομαι κριμα τετοιο ταλεντο να μεινει ανεκμεταλλευτο, πρεπει να ασχοληθω με τη σεναριογραφια (λολ)
    Κ για να σοβαρευτουμε τωρα. Πλεον εχω περασει τη διατροφικη εμμονη σε αλλο επιπεδο. Περναω τις πιστες τοσο γρηγορα π το WoW πλεον μοιαζει παιχνιδακι του πουτσου.
    Προσπαθω κ θελω να απεμπλακω απ αυτο αλλα το μυαλο μ δν μπορει να ξεκολλησει.
    My secrets. Κανεις δν τα ξερει, ουτε στο ημερολογιο μ τολμαω να τα γραψω απο το φοβο μν τα βρει καμια μανα μ η αδερφη μ αν κ το κλειδωνω.
    Εχω αγορασει 5 διαφορετικους θερμιδομετρητες κ ολη την ωρα μετραω θερμιδες κ συγκρινω τις αποκλισεις, πχ στον ενα το ροδακινο το βαζει 65 ενω στον αλλον 70.
    Σηκωνομαι 3 τα μεσανυχτα κ κανω τζοκινγκ στην αυλη κ μετραω 100 + βαλε κυκλους.
    Σκεφτομαι ακομα κ την καραμελα halls να μην φαω γιατι εχει 5 θερμιδες. Ω ναι!
    Ολη την μερα βλεπω στο youtube βιντεο about thinspiration, μαλιστα τα εχω κατεβασει ολα κ τα εχω περασει κ σε dvds σε περιπτωση κ παθει κατι ο υπολογιστης κ τα χασω.
    Γραφω συνεχεια diet και anorexia quotes τα οποια απομνημονευω θαρρεις κ θα δωσω εξετασεις.
    Κ πολλα αλλα π δν θα τα γραψω.

    Οποιος θελει να πει κατι επ αυτου εχει καλως, οποιος θελει να ειρωνευτει κ να πει αποψεις τ στυλ "με τι καθεσαι κ ασχολεισαι εδω ο κοσμος καιγεται" μπορει τωρα να κανει κλικ στο κουμπι "επιστροφη" κ δν θα ασχοληθω καν.
    Have a nice day οπως λενε κ οι bon jovi.
    Η δικη μ day παντως δν ειναι κ τοσο nice, μαλλον ειναι like living on a prayer.
    Peace :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Η αληθεια ειναι οτι θερμιδες δεν εχω μετρησει ποτε.. ολα τα μετραω "με το ματι"! αν μου φαινονται πολλα η λιγα δλδη κι αν εχω ξεπερασει το οριο θα τον κανω τον εμετο μου. τωρα θα μου πεις για καλο στο λεω αυτο; Αλλα τζογκινγκ στις 3; Τι κουραγιο εχεις βρε πουλακι μου; Γιατι δεν το κανεις με το που σηκωνεσαι το πρωι για να γεμισεις ενεργεια, και μετα να φας ενα πλουσιο πρωινο να συμπληρωσεις εναν υγιεινο τροπο ζωης;
    Η συμβουλη μου θα ηταν να πεταξεις τους θερμιδομετρητες σου!! Ειναι πορωση φανταζομαι, οπως και το να ζυγιζεσαι, σε καταλαβαινω, αλλα προσπαθησε να απολαμβανεις αυτο που τρως και κανε αυτο που σου λεω "με το ματι". Εγω με τιποτα δε θα θελα να μπω σ'αυτη τη διαδικασια του μετρηματος θερμιδων...θα ηταν τερμα καταστροφη!
    Οσο για τα υπολοιπα κι εγω μια σχετικη πορωση με τα αδυνατα σωματα την εχω...Αλλα χθες που ημουν στο γιατρο μου ειπα ΩΣ ΕΔΩ. Δε θα ειμαι εγω ΑΡΡΩΣΤΗ-γιατι για αρρωστια προκειται, του μυαλου- για να ειμαι skinny. Ειμαι αδυνατη ηδη κι εσυ το ιδιο, αλλα η χαζοδιαταραχη δε μας αφηνει να το βλεπουμε πολλες φορες, δε χρειαζεται να χασουμε κι αλλο!
    Will I ever be free?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ δν μπορω να ξεφυγω.. ειναι ενα ειδος εθισμου εξαρτησης πως ο ναρκομανης πρεπει να βαρεσει την παραμυθα για να ησυχασει, ετσι κ εγω βαραω τη "διατροφικη παραμυθα".. θελω να ειμαι skinny, οχι ανορεξικη.. αλλωστε το thinspiration δν σημαινει ανορεξικο σωμα, απλα πολυ αδυνατο χωρις λιπια κ ξυγκια κ παχια απο δω κ απο κει, κ γυμνασμενο βεβαια.. τα thinspo π βλεπω στα βιντεο δν ειναι ανορεξικα, αλλα απλα πολυ αδυνατα.. δν ξερω αμα παιζει ρολο κ ο μεταβολισμος, παντως εχω καλο..
    το πρωι ποτε δν κανω τζοκινγκ γτ τρωω καλο πρωινο κ θελω να με κρατησει κατα τη διαρκεια της ημερας, αλλιως θα μ βγει το βραδυ μαζεμενη υπερφαγια.. γι αυτο κανω το βραδυ τζοκινγκ κ για να μν με καταλαβαινουν οι γονεις μ γτ κοιμουνται τοτε..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Σε καταλαβαινω κι εγω αυτα τα thinspo βλεπω μερα νυχτα αλλα αμα ξεφυγουμε θα γινουμε ακομα πιο αδυνατες απο αυτες..γιατι το εχεις ζησει κι εσυ, μετα σου γινεται πορωση και δε μπορεις να το ελεγξεις! δεν ειναι κακο να γυμναζεσαι ισα ισα! εγω σκεφτομαι να συνεχισω το χορο απο οκτωβριο :) αλλα ειλικρινα αυτο με τους θερμιδομετρητες προσπαθησε να το μετριασεις, για το καλο σου και τη δικη σου ψυχικη ηρεμια.. θα νιωσεις καλυτερα μετα! θα σαι σα ναρκομανης που ζηταει τις δωσεις του στην αρχη αλλα μετα δε θα σε νοιαζει γιατι θα απολαμβανεις τα φαγητο! ετσι ειμαι εγω τωρα που δεν εχω ζυγαρια... ετσι μου ρχεται να παω κατω στο φαρμακειο... αλλα λεω οοοχι δε θα του κανω τη χαρη. οσο ζυγιστηκα ζυγιστηκα. φτανει οσο βασανιστηκα! σε καμια βδομαδα παλι. μετα απο λιγο καιρο πιστευω δε θα χω την αναγκη να ζυγιστω!
    Will I ever be free?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εγω ντρεπομαι να ζυγιζομαι στο φαρμακειο.. δεν θελω να βλεπουν οι αλλοι ποσα ειμαι.. θελω να εχω ως σημειο αναφορας τη δικη μ ζυγαρια... δεν θελω anorexic ξανα, με την καμια... thinspo θελω.. δεν ειναι κακο αυτο.. ειναι κ υγιεινο.. αλλωστε το παραπανω λιπος μονο κακο προκαλει (θρομβοφλεβιτιδα, αθηροσκληρωση, σακχαρωδη διαβητη κτλ) πωωω ρε πουστη μ πλυση εγκεφαλου τελειως μου χει γινει μ ολα αυτα.. επισης ντρεπομαι να τρωω μπροστα σε κοσμο οταν αγοραζω τα χωνω στην τσαντα κ τα τρωω στο δωματιο το βραδυ π ολοι κοιμουνται..
    ασχετο αλλα σχετικο σημερα επαθα κριση πανικου στ δρομο κ τα ειδα ολα ευτυχως ειχα μαζι μ χαρτινη σακουλα (απ αυτες τις μικρες π βαζουν τα αυγα) κ χωθηκα σε μια πυλωτη κ εκανα αναπνοες.. κ με χει πιασει ολη μερα ταχυπαλμια κ κανω διαρροιες.......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Ρε συ γιατι ομως η κριση πανικου; αγχωθηκες πολυ; διαρροιες κ εμενα με πιανουν αμα περασω μεγαλο αγχος, αλλα ανακαλυψα οτι εχω συνδρομο ευερεθιστου εντερου.. μηπως να το ψαξεις; οι ταχυπαλμιες λογικες μου ακουγονται μετα την κριση..
    κι εγω ντρεπομαι στο φαρμακειο αλλα σπιτι δεν εχω ζυγαρια, μονο στους δικους μου..οποτε αναγκαζομαι, νιωθω λιγο αβολα αλλα κ τι να κανω; ΠΡΕΠΕΙ να μαθω...!
    επισης μπροστα σε αλλους δε μαρεσει να κανω βουλιμικα γιατι θα σκεφτονται "πως τρωει ετσι το ζωο" αλλα το κανω πολλες φορες..οχι βεβαια οπως οταν τρωω μονη μου!!! εκει δεν υπαρχω. θεοτητα λολ
    Will I ever be free?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δεν ξερω ρε συ γιατι την επαθα την κριση πανικου στο ξαφνικο ητανε.. δν νομιζω παντως να ηταν απ τη ζεστη.. αυτο ελεγα κ στη τζιπσι στο αλλο θεμα .. ρε συ τρομαξα με το συνδρομο ευερεθιστου εντερου.. τι εξετασεις πρεπει να κανω για να δω αμα το εχω? ελπιζω οχι γαστροσκοπηση γιατι δν θα αντεξω ρε συ..... αγχωθηκα παλι ρε πουστη μου.. που θα παει αυτο...
    εφαγα 2 cupcakes κ μια μακαροναδα δν θεωρειται αυτο βουλιμικο ετσι?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Οχι ρε συ τι ειναι 2 cupcakes και μια μακαροναδα..σημασια εχει που σταματησες εκει! στα βουλιμκα μου εγω θα τρωγα 15 cupacakes και μια κατσαρολα μακαρονια!
    Το συνδρομο ευερεθιστου εντερου ειναι να εχεις εναλλαγες διαρροιας-δυσκοιλιοτητας κι αυτο να πυροδοτειται απο την ψυχολογικη σου κατασταση. πχ εγω οταν αγχωνομαι πολυ με πιανουν διαρροιες, πριν παω να δωσω ενα μαθημα, ενω πριν ειμαι δυσκοιλια! Δε θελει γαστροσκοπηση μην αγχωνεσαι ουτε κολονοσκοπηση και μια απλη επισκεψη στο γιατρο αρκει, αλλα με μια φορα που σε επιασε δε θα μπορεσει να βγαλει διαγνωση, θελει καποιο χρονικο διαστημα! Εγω ειχα παει σε γαστρεντερολογο. Αλλα μπορει να μην ειχες και κατι και να ηταν απλα τυχαιο, επειδη εφαγες κατι που σε πειραξε πχ! Τελευταια κυκλοφορει και γαστρεντεριτιδα.. Δεν ειναι κατι τραγικο παντως, ουτε φαρμακα παιρνω, απλα οταν με πιανει παιρνω σμασμολυτικα για να μην ποναω!
    Will I ever be free?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Zantac παιρνω καμια φορα κ Cilroton αμα εχω αναγουλες! Ελπιζω να μην εχω συνδρομο ευερεθιστου εντερου! Δεν ηξερα ρε συ οτι ειναι η εναλλαγη διαρροιας με δυσκοιλιοτητα, εγω νομιζα ειχε να κανει με "αερια" αν με πιανεις δν ξερω πως το εχω συνδεσει ετσι τεσπα! Καλα αμα επιμενει θα παω κ σε γαστρεντερολογο να δω τι θα μ πει..
    Ναι κυκλοφορει γαστρεντεριτιδα.. αλλα δν νομιζω να εχω, δν εχω πυρετους κτλ...
    Γαμησε τα με πιασε παλι κριση πανικου χτες κ πηρα τηλ τη γιατρο κ μ βαλε 0,5 μγ ζαναξ να παρω για 2 βδομαδες.. shit... :(
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Αντε ρε συ; Γιατι παλι; :( Κουραγιο Λακρυ μου... Θα μου πεις ειναι κι η γαμωεξετεταστικη δε θελει και πολυ...:/
    Καλα cilroton τα παιρνω σα καραμελες μετα τα βουλιμικα μπας και ξεφουσκωσω γιατι προωθει το περιεχομενο του στομαχου! η για ψυχολογικους λογους, αμα δεν εχω καθαρτικα...UFO και junkie η δικια σου...zantac δεν εχω παρει!
    Νια εγω ενιωθα και εντονα αερια μεσα στην κοιλια μου, χωρις να βγαζω τιποτα!! Αλλα το κλασσικο ειναι οι εναλλαγες. (τι κωλοσυζητηση πιασαμε;;:Ρ)
    Will I ever be free?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χαχαχα συζητηση του κωλου!!!! :p
    Σκατα τα πηγα στο πρωτο μαθημα στην εξεταστικη, ελπιζω ενα 5αρακι να το παρω, κριμα ειναι...
    Δεν εχω ορεξη να διαβασω γιατι δεν μπορω να συγκεντρωθω αλλα ξερω οτι πρεπει γμτ..
    Νιωθω πιεσμενη κ ξεσπαω με το διατροφικο γιατι εκει μπορω.. καταλαβες?
    Δεν μπορουμε να δειρουμε το γαιδαρο κ δερνουμε το σαμαρι..
    Ισως κ γι αυτο το αγχος κ οι κρισεις πανικου κ η δυσκοιλιοτητα...
    Στανταρ απ αυτο...
    Σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια κ συμπαρασταση... Να εισαι καλα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Ο,τι εγινε εγινε στο πρωτο μαθημα επικεντρωσου τωρα στα υπολοιπα! Καμια φορα νομιζουμε οτι τα πηγαμε χαλια αλλα το αποτελεσμα μας επιβραβευβει την προσπαθεια και μονο! Κι εγω πολλα μαθηματα ελεγα "δεν παιζει να τα περασα με τιποτα" αλλα εχει τυχει να δω το 5 που επιθυμουσα!
    Παντως μην αγχωνεσαι, αν πιεζεσαι βαλε μικροτερους στοχους...Δε θα πεθανουμε κιολας για την κωλοεξεταστικη! κι εγω σημερα θυμηθηκα να διαβασω και δινω την Παρασκευη!! κι ο,τι κανω...δε με νοιαζει... αρκετα εσκασα για την κωλοσχολη. θα ζησω οπως θελω ΕΓΩ!
    Οσο μπορεις περιορισε το το διατροφικο ξεσπασμα, δηλαδη παιζε με τις γατουλες σου, αν μπορεις βγαινε καμια βολτα, μιλα με τους δικους σου, τετοια πραγματα..
    Θα περασει ο καιρος που θα παει... Κανε και μια επισκεψη στη γιατρο σου για εξτρα ενισχυση και κανε θετικες σκεψεις! ολα καλα θα πανε! :)
    Will I ever be free?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αυριο θα παω γιατρο.. αλλα νιωθω να εχει γινει μια πολυ μεγαλη ανατροπη μεσα μ.. ισως ξεπερασα τη διατροφικη στο τσακ μπαμ.. πολλες φορες αυτα κοβονται μαχαιρι! τι εννοω, οπως πχ κοβει κανεις το τσιγαρο "μαχαιρι" μπορει να εχει στερητικα στην αρχη αλλα θα διαρκεσουν 2-3 μερες κ μετα θα ειναι υγιης για παντα! (αν δεν το ξαναρχισει!) Το ιδιο πιστευω κ με τη διατροφικη, μπορει να προσπαθουμε χροοονια κ να αναλυουμε τα παντα κ να κοντευουμε να παρουμε ντοκτορα, αλλα σε μια στιγμη να γινει το "κλικ", το big bang, κ να ελευθερωθουμε! Σε μενα κατι τετοιο εγινε!
    Για λεπτομερειες στο θεμα π θα ανοιξω σημερα η αν δεν προλαβω αυριο!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. εμμονη με ασθενειες...
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-07-2012, 21:23
  2. ΕΓΙΝΕΣ ΕΜΜΟΝΗ,ΚΩΛΟΑΝΑΚΟΠΗ!
    By melina20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-04-2011, 21:11
  3. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 01:28
  4. εμμονη ιδεα
    By FreakOut in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-01-2011, 17:07
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •