Μελαγχολία-απαισιοδοξία σε άτομο με ειδικές ανάγκες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6

    Μελαγχολία-απαισιοδοξία σε άτομο με ειδικές ανάγκες

    Γεια σας κι από εμένα! Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας και τη συμβουλή σας!
    Είμαι 38 χρονών και είμαι άτομο με ειδικές ανάγκες. Δεν έχω καλή ισορροπία και δυσκολεύομαι να κάνω ορισμένα πράγματα με τα χέρια ενώ κάποια άλλα δεν μπορώ καθόλου με αποτέλεσμα να με βοηθάνε οι γονείς μου. Είμαι ανύπαντρος χωρίς σχέση και ζω με τους γονείς μου. Το πρόβλημά μου είναι ότι κανείς δεν καταλαβαίνει τις δυσκολίες που περνάω. Κάθε φορά που πάω να κάνω κάτι όταν είμαι μόνος συνήθως πάει στραβά: Ρίχνω το νερό κάτω, μου πέφτουν κάποια αντικείμενα κλπ. Και τότε αρχίζουν οι γονείς να μου λένε ότι δεν είμαι ικανός να κάνω τίποτα, ότι έχω πάρει το στραβό δρόμο και άλλα τέτοια. Μέχρι που σήμερα μου μίλησε άσχημα ο αδερφός μου (εκείνος είναι μεγαλύτερος, 45 χρονών). Μου είπε ότι είμαι ολόκληρος γάιδαρος και τα ζητάω όλα από τη μάνα μου αντί να τα κάνω εγώ ο ίδιος και ότι τα βρίσκω όλα έτοιμα και δεν κάνω τίποτα. Φυσικά οι γονείς δεν του είπαν τίποτα. Δηλαδή σαν να έλεγαν καλά του λες. Από σήμερα με έχει πιάσει μία μελαγχολία και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα έχουν βάλει όλοι μαζί μου. Δεν αντέχω αυτή την κατάσταση. Σας παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Να μην τους δίνεις σημασία! Αυτό να κάνεις!!!

    Οι γονείς σου, φέρονται λανθασμένα κατά τη γνώμη μου, αλλά δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν και ποτέ... Εσύ πρέπει να μην αφήνεις κανέναν να επηρεάζει την ψυχική σου ηρεμία.

    Όσο για τον αδερφό σου... απάντησέ του αν σου ξαναπεί τέτοιες βλακείες. Για σόκαρέ τον λιγάκι... δεν κάνει κακό...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by kuxumuxu
    Όσο για τον αδερφό σου... απάντησέ του αν σου ξαναπεί τέτοιες βλακείες. Για σόκαρέ τον λιγάκι... δεν κάνει κακό...
    Τι εννοείς να τον σοκάρω;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Από αυτά που μου λες, φαντάστηκα ότι δεν απαντάς συνήθως, όταν κάποιος από την οικογένειά σου σε κάνει να νιώθεις άσχημα. Αν απαντήσεις με μια δόση ειρωνίας ή με κυνισμό ή όπως ταιριάζει σε σένα τέλοσπάντων, το άτομο στο οποίο απαντάς σίγουρα θα εκπλαγεί. Επειδή σε έχει συνηθίσει αδύναμο.

    Οπότε δείξε ότι δεν είσαι πια αδύναμος και σόκαρε όλους όσουν σε χαλάνε, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by kuxumuxu
    Από αυτά που μου λες, φαντάστηκα ότι δεν απαντάς συνήθως, όταν κάποιος από την οικογένειά σου σε κάνει να νιώθεις άσχημα. Αν απαντήσεις με μια δόση ειρωνίας ή με κυνισμό ή όπως ταιριάζει σε σένα τέλοσπάντων, το άτομο στο οποίο απαντάς σίγουρα θα εκπλαγεί. Επειδή σε έχει συνηθίσει αδύναμο.

    Οπότε δείξε ότι δεν είσαι πια αδύναμος και σόκαρε όλους όσουν σε χαλάνε, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.
    Και τι να πω δηλαδή; Δώσε μου παραδείγματα για να καταλάβω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Δεν μπορώ να σου πω παραδείγματα... Εξάρτάται απο σένα παιδί μου. Όπως θες εσύ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Δεν καταλαβα καλα. οι δικοι σου αφου ξερουν οτι εισαι ατομο με ειδικες αναγκες γιατι σου φερονται ετσι?νομιζουν οτι μ αυτο τον τροπο ,υποτιμωντας σε, θα σε κινητοποιησουν κ θα γινεις καλα?δεν πιστευουν δηλ. στην αναπηρια σου? ειναι κακοι η αδιαφοροι κ δεν ενδιαφερονται αν σε πληγωνουν?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by katerinaki
    Δεν καταλαβα καλα. οι δικοι σου αφου ξερουν οτι εισαι ατομο με ειδικες αναγκες γιατι σου φερονται ετσι?νομιζουν οτι μ αυτο τον τροπο ,υποτιμωντας σε, θα σε κινητοποιησουν κ θα γινεις καλα?δεν πιστευουν δηλ. στην αναπηρια σου? ειναι κακοι η αδιαφοροι κ δεν ενδιαφερονται αν σε πληγωνουν?
    Ακριβώς!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by alexpc32 View Post
    Ακριβώς!!!
    Τι ακριβως? το κανουν για το καλο σου ?(μ----ες) η ειναι αδιαφοροι η κ κακοι?
    Last edited by katerinaki; 26-08-2012 at 22:23.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #10
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Δεν καταλαβα καλα. οι δικοι σου αφου ξερουν οτι εισαι ατομο με ειδικες αναγκες γιατι σου φερονται ετσι?νομιζουν οτι μ αυτο τον τροπο ,υποτιμωντας σε, θα σε κινητοποιησουν κ θα γινεις καλα?δεν πιστευουν δηλ. στην αναπηρια σου? ειναι κακοι η αδιαφοροι κ δεν ενδιαφερονται αν σε πληγωνουν?
    ...συμφωνώ...
    Άλεξ, δεν πιστεύω πως υπάρχει οικογένεια που να αποτελείται από τέρατα και να φέρεται κατ αυτόν τον τρόπο σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες.
    Μήπως η κατάσταση σου δεν είναι τόσο δραματική και έχεις επαναπαυτεί σε κάτι που δεν ισχύει και έχεις την απαίτηση να σε υπηρετούν σε σημείο που έχουν σπάσει τα νεύρα όλων?
    Μήπως με αυτή τους τη συμπεριφορά προσπαθούν να σε κάνουν να κινητοποιηθείς και να κυνηγήσεις τη ζωή σου?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί από οποία θέση κ αν βρίσκεται δε νομίζω ότι κανείς μεγάλη προσπάθεια χωρίς να ξέρω κ όλας

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6
    Τελικά κάποιοι εδώ μέσα ίσως να έχετε δίκιο. Ίσως είμαι λιγάκι "τεμπέλης". Αλλά και πάλι δεν μου αρέσει ο τρόπος που μου το "λένε". Ίσως φταίει το ότι μεγάλωσα έτσι. Και τώρα δεν μπορώ να αλλάξω συνήθειες. Άρα όλοι μαζί ήμαστε υπεύθυνοι γι' αυτή την κατάσταση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    φιλε μου καλη σου ημερα,
    εγω θα σου ελεγα να τους μιλησεις ανιχτα για τα συναισθηματα σου και να τους βαλεις λιγο στην ''θεση'' σου..δη΄λαδη να τους ρωτησεις πως θα ενιωθαν αν δεν ειχαν συμπαρασταση στην διικη σου θεση και οτι σε ολο αυτο που περνας το να νιωθεις μονος κι ανυπερασπιστος δεν βοηθαει καθολου..
    επισης μπες κι εσυ στην δικη τους θεση..κανε αυτο που μπορεις ακομη κι αν δεν το κανεις τελεια θα εκτιμηθει και θα βοηθησει κι εσενα..το τι εχεις καποιες δυσκολιες,δεν σε κανει λιγοτερο ανθρωπο,ουτε λιγοτερο δραστηριο,μην απογοητευεσαι και παρατας τα οπλα γιατι κι αυτοι ισως πληγονονται με αυτην σου την σταση και σου φερνται ετσι υποσυνειδητα για να σε ωθησουν να συνεχισεις να προσπαθεις!
    δειξε τους αγαπη για να παρεις κι εσυ με την σειρα σου..ασχολησου με τον καθε ενα ατομικα..αρχισε να συζητας μαζι τους και να τους λες για τα αισθηματα σου η να τους βοηθας σε κατι που μπορεις..θεωρω τι θα εκτιμηθει ιδιαιτερα καθως θα καταβαλεις προσπαθειες και βλεποντας την οποια ανταποκριση απο εκεινους,πιθανον να νιωσεις πολυ καλυτερα
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by alexpc32 View Post
    Γεια σας κι από εμένα! Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθεια σας και τη συμβουλή σας!
    Είμαι 38 χρονών και είμαι άτομο με ειδικές ανάγκες. Δεν έχω καλή ισορροπία και δυσκολεύομαι να κάνω ορισμένα πράγματα με τα χέρια ενώ κάποια άλλα δεν μπορώ καθόλου με αποτέλεσμα να με βοηθάνε οι γονείς μου. Είμαι ανύπαντρος χωρίς σχέση και ζω με τους γονείς μου. Το πρόβλημά μου είναι ότι κανείς δεν καταλαβαίνει τις δυσκολίες που περνάω. Κάθε φορά που πάω να κάνω κάτι όταν είμαι μόνος συνήθως πάει στραβά: Ρίχνω το νερό κάτω, μου πέφτουν κάποια αντικείμενα κλπ. Και τότε αρχίζουν οι γονείς να μου λένε ότι δεν είμαι ικανός να κάνω τίποτα, ότι έχω πάρει το στραβό δρόμο και άλλα τέτοια. Μέχρι που σήμερα μου μίλησε άσχημα ο αδερφός μου (εκείνος είναι μεγαλύτερος, 45 χρονών). Μου είπε ότι είμαι ολόκληρος γάιδαρος και τα ζητάω όλα από τη μάνα μου αντί να τα κάνω εγώ ο ίδιος και ότι τα βρίσκω όλα έτοιμα και δεν κάνω τίποτα. Φυσικά οι γονείς δεν του είπαν τίποτα. Δηλαδή σαν να έλεγαν καλά του λες. Από σήμερα με έχει πιάσει μία μελαγχολία και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα έχουν βάλει όλοι μαζί μου. Δεν αντέχω αυτή την κατάσταση. Σας παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω;

    Πεσμου οτι κανεις πλακα..!!!!Δλδ δεν μου βγαινει να σου πω κατι αλλο!!Πες οτι κανεις πλακα!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    γενικα τα τρολ πλεον εχουν αναβαθμιστει τα λενε σχετικα αληθοφανη τα πραγματα να προσεχετε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ??
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 30-05-2012, 04:07
  2. Μελαγχολία Κυριακής
    By xristinio in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 08-09-2010, 01:39
  3. Μελαγχολια που επιμενει...
    By Mariah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 12-12-2009, 04:19
  4. Ειδικες κατηγοριες ΑΣΕΠ και ποσοστο αναπηριας.
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 19-07-2007, 21:36
  5. οι ανάγκες μου σε προτεραιότητα
    By madarini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 05-04-2005, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •