depakene chrono 500mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    depakene chrono 500mg

    Διαβασα οτι προκαλει ανδροποιηση στις γυναικες ,ξερετε κατι? τι σημαινει αυτο? εν τελει ειναι κακο φαρμακο απο αποψη παρενεργειων ?παιρνω 500μγ την ημερα για ελεγχο των παρορμησεων,επισης διαβασα οτι ειναι για περιορισμενη κ οχι μακροχρονια χρηση, αυξανει την ορεξη ? δεν μου εδωσε το τοπαμακ γιατι ,λεει, ειναι καλυτερο στον ελεγχο των παρορμησεων το depakene.Einai που δεν εχω διπολικη κ το θεωρω επιπλεον επιβαρυνση μαζι με το αντιψυχωτικο!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #2
    Προειδοποιήσεις Depakine

    Depakine δεν πρέπει να λαμβάνεται εάν έχετε μια ασθένεια του ήπατος. Depakine είναι επίσης γνωστό ότι προκαλούν σημαντικές γενετικές ανωμαλίες. Depakine έχει γίνει γνωστό ότι προκαλεί δυσπλασίες του προσώπου και της κεφαλής? Έχει επίσης μια αιτία των παραμορφώσεων του νευρικού συστήματος, καθώς και της καρδιάς. Depakine δεν πρέπει ποτέ να χορηγείται σε ασθενείς που είναι έγκυες ή που προγραμματίζουν να μείνουν έγκυες.

    Depakine είναι επίσης δεν συνιστάται για τους ασθενείς που θηλάζετε ένα μωρό καθώς περνά στο μητρικό γάλα και μπορεί να βλάψει το μωρό νοσηλευτικής.

    Τα παιδιά κάτω των 2 ετών θα πρέπει να προειδοποιήσει κατά τη χρήση Depakine καθώς μπορεί να αυξήσει τους κινδύνους του να μολυνθεί με ασθένειες του ήπατος. Τα παιδιά που είναι ιδιαίτερα σε κίνδυνο είναι αυτά που παίρνουν πολλά αντιεπιληπτικά φάρμακα, με νοητική υστέρηση, ασθένειες του εγκεφάλου, τα άτομα με μεταβολικές νόσους.

    Οι ασθενείς με παγκρεατίτιδα θα πρέπει να έκρουσε τον κώδωνα Depakine ως αρχική σας κατάσταση θα επιδεινωθεί και μπορεί να οδηγήσει ακόμη και στο θάνατο. Συμβουλευτείτε το γιατρό σας πριν τη λήψη Depakine να ξέρω αν έχετε παγκρεατίτιδα.

    Μην πάψουν να παίρνουν απότομα Depakine χωρίς να μιλήσετε πρώτα με το γιατρό σας γι 'αυτό. Απότομα Depakine διακοπή μπορεί να επιδεινώσει περαιτέρω κρίσεις.

    Είναι σημαντικό να φέρουν μια ετικέτα αναγνώρισης που σημαίνει ότι παίρνετε Depakine. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.

    Μην πάρετε τα αλκοολούχα ποτά και τα τρόφιμα, λαμβάνοντας παράλληλα Depakine χωρίς να μιλήσετε πρώτα με το γιατρό σας γι 'αυτό. Λαμβάνοντας αλκοόλ μαζί με Depakine μπορεί να αυξήσει περαιτέρω ιλιγγιώδη δράση του.

    Οι εξετάσεις αίματος και εκτιμήσεις του ήπατος θα πρέπει να γίνει πριν από την πρόσληψη του Depakine.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    τι θα κανω βρε παιδια? τι ειναι αυτη η ανδροποιηση κ τι πολλες παρενεργειες που εχει!πρεπει λεει να φοραμε ταμπελιτσα οσοι το παιρνουν! δεν το θελω!
    Απαθεια συναισθηματος προκαλει κ το αντιψυχωτικο ,προκαλει κ αυτο ,που θα παει ...χωρις να εχω μανια να το παιρνω ,να μου κοψει καθε παρορμητισμο κ κατα συνεπεια κ εμπνευση κ μετα τι γινεται ,ειμαι turbo απο την απαθεια ,πως θα τον πεισω τον γιατρο να το κοψω? τι να του πω? δεν το θελω ουτε επιληπτικη ειμαι ,ουτε διπολικη, ....
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  4. #4
    πες του γιατρε εγω ρητα δεν το παιρνω αυτο το φαρμακο.και αλλαξε τον αμα δε στο αφησει.αλλα και να μην το αφησεις κρυφα μην το παιρνεις(η τουλαχιστον ολη τη δοσολογια).βρε τι βρισκουν για να βασανιζουν τον κοσμο.εσυ κατερινα εχεις ψυχωση?η και καταθλιψη μαζι?πολυ περιεργο φαρμακο πανε να σου δωσουν...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Δεν ξερω τι εχω ,για να μου δινουν αντιψυχωτικα με θεωρουν σχιζοφρενη ,ειναι βλεπεις δυσκολο να κανουν διαγνωση στις διαταραχες ,εξ αλλου δεν τους συμφερει κιολας ,γιατι η θεραπεια των διαταραχων ακομη κ στο ψυχωτικο επιπεδο γινεται χωρις φαρμακα η εστω με πολυ μικρες δοσολογιες κ με πολλη ψυχοθεραπεια ,αλλα που να βρεις γιατρο οραματιστη που να τον ενδιαφερει η πραγματικη ιαση του ασθενη.
    ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΟΥΝ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ. εχουμε διαταραχες προσωπικοτητας κ μας ξεπετανε οι ψυχιατροι δινοντας φαρμακα κ δοσολογιες τερατα που ειναι ιδια για ολους!!!!!!!!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  6. #6
    εγω κατερινα παντως εχω σχιζοφρενεια και αν αυτη εχει διακυμανσεις εχω βαρβατη.εσυ ελπιζω να μην εχεις σχιζοφρενεια(δεν θα το ηξερες αν ειχες?).και γιατρο οραματιστη να μην βρεις καλο ειναι να εχεις ενα καλουτσικο ο οποιος να αποκλειει 'περιεργα' φαρμακα και να δινει 2ης γενιας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    ειχαν κ οι γονεις σου? η καποιος συγγενης ?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  8. #8
    ειχε ο αδερ\φος της γιαγιας μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    οκ! παω πασο
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Κατερίνα τα φάρμακα τα αντιμετωπίζει εργαλείακα σε βοηθάει καλώς δε σε βοηθάει κόψιμο αυτό το καταλαβαίνεις από την αλληλεπίδραση με τους άλλους αρκεί βέβαια να καταλαβαίνεις καλά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Το επαιρνα και εγω και ειναι χαλια φαρμακο. Σε παχαινει ΠΑΡΑ πολυ, και σε χαζευει ΠΑΡΑ πολυ και επισης δεν ελεγχεις τις παρορμησεις σου, σε μενα το ακριβως αντιθετο εκανε.

    Το δινουν και στη σχιζο για να βελτιωθει η αποδοση του φαρμακου.

    Ειναι ασχημο οταν το κοβεις και θα το καταλαβεις.

    Τωρα το εκοψα μονος μου γιατι δε το χρειαζομαι και εχω 1 μονο φαρμακο.

    Το χαζεμα που προκαλει ειναι ομως σχεδον μονιμο δυστυχως..

    Παντως φαντασου τι τραβανε και οσοι εχουν επιληψια που πρεπει να παιρνουν μεγαλες δοσεις απο αυτο το φαρμακο.

    Δυστυχως χωρις φαρμακα τα αντιψυχωτικα δε μπορουμε, οσο καλα και να φαινομαστε οταν τα παιρνουμε. Ειμαστε καλα επειδη απλως λειτουργουν τα φαρμακα.
    Οταν τα κοψουμε θα ερθει ολη η αρρωστεια πανω μας και δεν ειναι καλο να επιβαρυνουμε τον εγκεφαλο γιατι το στρες καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα.

    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Διαβασα οτι προκαλει ανδροποιηση στις γυναικες ,ξερετε κατι? τι σημαινει αυτο? εν τελει ειναι κακο φαρμακο απο αποψη παρενεργειων ?παιρνω 500μγ την ημερα για ελεγχο των παρορμησεων,επισης διαβασα οτι ειναι για περιορισμενη κ οχι μακροχρονια χρηση, αυξανει την ορεξη ? δεν μου εδωσε το τοπαμακ γιατι ,λεει, ειναι καλυτερο στον ελεγχο των παρορμησεων το depakene.Einai που δεν εχω διπολικη κ το θεωρω επιπλεον επιβαρυνση μαζι με το αντιψυχωτικο!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Παντως σχετικα με το θεμα με την καναβιδιολη. Καλυτερα νομιζω ειναι να εξετασουμε πρωτα ενα ευρεως διαδεδομενο αντιβιοτικο την μινοκυκλινη

    Δειτε την ειδηση :

    http://www.zougla.gr/ygeia/article/s...to-antiviotiko

    Λεει οτι η σχιζο και ολα τα συναφη σχετιζονται με φλεγμονες στον εγκεφαλο και οτι ενα απλο αντιβιοτικο και μονο μπορει να θεραπευσει τη σχιζο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    maus δεν ειναι τελειο γιατι λεει αναστελει τα συμπτωματα για οσο καιρο το παιρνεις δεν μπορεις ομως να παιρνεις αντιβιοση για παντα θα τον κανει τον οργανισμο ανω κατω.εγω αλλωστε (παρολο που ελπιζω για φαρμακο) το θεωρω το τελειο φαρμακο πανακεια αφου η ψυχωση εχει να κανει με ιδεες που κινουνται στο χωρο του αυλου και του ιδεατου.τι θα κανει δλδ ενα χαπι το πολυ να στρωσει καπως τον εγκεφαλο δυστυχως θεωρω οτι η ιδεα θα παραμεινει ως αυλη που ειναι...(ελπιζω να κανω λαθος αλλα...)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ισως να καταπολεμησει τη ριζα της σχιζοφρενειας και να μην καταπολεμει απλως τα συμπτωματα. ισως φυγει η φλεγμονη και δε το χρειαζεσαι μετα. επισης και ενα αντιβιοτικο
    σε χαμηλη ποσοτητα ισως να μην ειναι τοσο ασχημο. το δινουν για την ακμη στους εφηβους..

    http://en.wikipedia.org/wiki/Minocycline

    http://www.rxlist.com/minocin-capsules-drug.htm

    http://www.independent.co.uk/news/sc...a-7469121.html

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18991666



    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    maus δεν ειναι τελειο γιατι λεει αναστελει τα συμπτωματα για οσο καιρο το παιρνεις δεν μπορεις ομως να παιρνεις αντιβιοση για παντα θα τον κανει τον οργανισμο ανω κατω.εγω αλλωστε (παρολο που ελπιζω για φαρμακο) το θεωρω το τελειο φαρμακο πανακεια αφου η ψυχωση εχει να κανει με ιδεες που κινουνται στο χωρο του αυλου και του ιδεατου.τι θα κανει δλδ ενα χαπι το πολυ να στρωσει καπως τον εγκεφαλο δυστυχως θεωρω οτι η ιδεα θα παραμεινει ως αυλη που ειναι...(ελπιζω να κανω λαθος αλλα...)
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    η καναβιδιολη τι ακριβως ειναι? επειδη βλεπω το γραφετε συχνα.. σχετιζεται με την κανναβη??:eek:
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. depakene chrono 500mg
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-2014, 23:42
  2. Invega Depakene Aloperidin και αυξηση βαρους
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-10-2011, 17:21
  3. Διακοπη depakene+invega και σεξ
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-05-2010, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •