Παιδιά, σήμερα πήγα να γράψω φάρμακα και ο γιατρός που ήταν στην αίθουσα που τα έγραφα, μου είπε ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουν τα φαρμακεία εδώ στην Ελλάδα να χορηγούν την ένεση Risperdal και ότι θα πρέπει να γυρίσω σε χάπια! Η γιατρός μου από την άλλη που τη ρώτησα, δεν είχε ακούσει κάτι!

Εδώ και 2,5 χρόνια η φαρμακευτική μου αγωγή ανέρχεται σε 1 ένεση risperdal 50mg κάθε 15 μέρες και 400 ή 600mg seroquel (χάπι) την ημέρα.
Το θέμα είναι ότι νιώθω καλά με αυτή την αγωγή (δεν έχω ούτε ζαλάδες ούτε κάτι άλλο που να εμποδίζει τη λειτουργικότητά μου) και ανησυχώ με την ιδέα ότι μπορεί να μεταβώ σε χάπι risperdal. :(

Και αυτό γιατί θυμάμαι, όταν πρωτονοσηλεύτηκα + τους πρώτους μήνες, μετά από ένα οξύ ψυχωτικό, λάμβανα: tavor + risperdal σε σιρόπι (όταν βγήκα έπαιρνα χάπι) + risperdal ένεση 50mg + zybrexa
.. τα οποία με καταστέλανε, με ζαλίζανε και μηδένιζαν τη λίμπιντο. :(

Δε μπορώ να θυμηθώ ποιο φάρμακο από όλα αυτά που έπαιρνα μου προκαλούσε τις παρενέργειες και ανησυχώ μήπως ήταν το ΜΗ ενέσιμο risperdal. Η γιατρός μου που τη ρώτησα αμέσως μόλις μου είπε αυτό ο άλλος γιατρός, είπε ότι είτε σε ενέσιμη μορφή είτε σε χάπι είναι το ίδιο. Παρόλα αυτά έχω ακούσει αρκετές φορές ότι η ενέσιμη μορφή έχει λιγότερες παρενέργειες...
Έχει ακούσει κανένας άλλος ότι μπορεί να σταματήσει η χορήγηση ενέσεων risperdal;