το μαρτύριο δεν τελειώνει .βοηθεια !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    11

    το μαρτύριο δεν τελειώνει .βοηθεια !

    γεια σασ ειμαι 17 χρονων απο μηκρη που θυμαμαι πάντα οι γονείς μου στην οικογένεια είχαν προβλήματα στη σχέση τους.εχω εναν μηκροτερο αδερφο καπου στα 13.λοιπον από μικρή τους θυμάμαι του γινεις μ να τσακώνονται, να λογομαχούν να χτυπιουνται μεταξυ του ιδαιτερα ο πατερας μου ...αρχηκα μεναμε σε ενα χωριο τησ χαλκιδικης εκει βεβαια δεν υπηρχαν φασαριες ο πατερας μ ειχε στρομενη δουλεια ετσι οστε εφτανε να συντηρήσει ολοι την οικογενεια κ δεν ηταν αναγκη να δουλευει η μητερα μ αργοτερα με την παρακινισι μιας θειας της μητερασ μ ηρθαμε σε ενα νησι στα δωδεκανησα ..τοτε αρχισε το μαρτυριο ενω τα οικονομικα μας ηταν πολυ καλα ο πατερας μ αρχισε να γινεται σκληρος οχι με εμενα ιδιαιτερα με την μητερα μ την χτυπουσε αρχικα οχι μπροστα σε εμενα κ στο αδερφο μ επειτα ομως ναι ..υστερα απο καιρο αυτο σταματισε τοτε αρχισαμε να εχουμε στενη σχεση με μια αλλη οικογενεια ..τοτε πηγενα τεταρτη δημοτικου αν θυμαμαι καλα τοτε ομως ηταν π αρχισαν ολα ..ο πατερας μ σύναψε σχεση με την κυρια απο την αλλη οικογενεια π ειχαμε στενη σχεση η μητερα μ το κτλαβε κ συνεχει υπηρχαν καβγαδες κ φασαριες ο πατερα μ χτυπουσε με τοσο μησος την μητερα μ αληπιτα την ειχε στο πατομα κ την κλοτουσε εκεινης της ετρχαν αιματα απο παντου εγω ομως το μονο π εκανα ηταν να πηγενω να κλεινω τα αυτια τ αδερφου μ για να μην ακουει η να του μηλαω για ασχετα θεματα για να μην εχει το μυαλο τ εκει .αφτο συνεχιζοταν πολλα χρονια σε καθημερινο επιπεδο ..με την οικογενεια εκεινη ειχαμε επαφες ακομα διοτη ο πατερας μ αρνηοταν τα παντα κ κυριος να κοψουμε επαφες ..αυτη η γυναικα (η γκομενα τ πατερα μ ) ειχε μια κορη 1 χρονο μεγαλητερι απο εμενα π συνεχεια της εκανε δωρα την πηγενε στα φροντηστηρια βολτες για καφε εμενα με παραμελουσε η μανα μ συνεχεια τ φοναζε για αυτη την συμπεριγορα αλλα εκεινος τπτ ...μια μερα οταν ημου 6η δημοτικου το ειδα να χτυπαει την μαμα μ τοτε μπηκα στην μεση να τους χορισο τοτε με χτυπισε κ εμενα πρωτη φορα πολυ δυνατα ο αδερφος μ ανηκανος να κανει κατι απλα κοιτουσε κ εκλεγε ..αυτος με κοιταξε στα ματια κ συκωθηκε κ εφυγε (ο "πατερας μ")υστερα η μητερα μ αρχισε να με κατηγορει οτι εγω φταιω π εφυγε κ με κοιτουσε εμ μησως μετα απο 2 μερες ο πατερας μ ηρθε μαζεψε τα πραγματα τ κ μ ειχε αφησει ενα γραμμα π μ ελεγε " συγνωμη για ολα ..αντιο " εγω επειδη δν ηθελα να ειμαι υπαιφθηνη τον πηρα τηλ βεβαια το ειχε κληστο μετα απο αρκετες ωρες με πηρε πησω εκλαιγε κ τ ζητησα να γυρισει ..γυρισε κ για πολυ καιρο σταματισε η κολλαση γιναμε "οικογενεια " κοψαμε κ με εκεινους τους στενους φιλους ..μετα ομως αρχισα να μεγαλωνο πηγα 2 γυνασιου ολες οι φιλες μ βγαιναν εμενα ο πατερας μ δεν με αφηνε κ αυτο μεχρι τρ παντα με καταπιεζε εγω γινομουν επιθετικα κ αυτο μ μηλουσε πολυ ασχημα με μειωνε κ επηδη ημουν αρκετα αδηνατη με ελεγε οδοντογλυφιδα κ διαφορες τετοιες λεξεις ...οταν πηγα λοιπον 3 λυμνασιου τα εφτιαξα με ενα αγορι π πιστευω οτι μ γεμιζε το κενο ειιχα αναγκη καποιος να μ αγαπαει βεβαια δεν κρατησε πολυ γτ ο πατερας μ με περιοριζε (η μανα μ βεβαια δν αντιδρουσε ) ετσι δεν βησκομασταν μια μερα πηγα σε κατη γενεθλια μ ειπε να κατσω μεχρη τς 12 κ εκει ηταν τ αγορι π τα ειχα βρεθικαμε μηλισαμε κ ειπαμε να ξαναδωσουμε μια ευκαιρια εκεινη την ωρα ηρθε ο πατερας μ με ειδε να φηλιεμαι με χτυπισε μπροστα σε ολους τους συμαθητες μ .κ μετα με πηγε σε ενα επημο μερος κ με χτηπισε τοσο πολυ δυνατα ειχα παντου σημαδια μετα αυτο συμβαινε καθημερινα μεχρι τρ με χτυπαει χωρις αφορμη σπαει κορνηζες πανω μ του με λεει σκυλα ******* ..βεβαια αντιμιλαω κ εγω αλλα δν το βρηζω γτ θα τις φαω απλα τ απανταω συχνα με τις φρασεις " οτι θελω θα κανω " ειμαι πολυ μοναχικι δν εχω φιλους φιλες δν καπνιζω δεν παιρνω τπτ το μονο π θελω ειναι να περασω καπου να ξεγυγω απ την κολασει αλλα δν το βλεπω δν ειμαι μαθητρια τ 20 τ 15 θα ελεγα . θελω πολυ να παω σε ενα πανεπιστιμιο στο εξωτερικο .αλλα ουτε αυτο το βλεπω γτ παντα θα τον χρειαζομαι οικονομικα κ συχνα μ λεει βλεπεις πολλα ονειρα (ο πατερας μ ) κ εσυ δεν εχεις τζιπα πανω σ δεν θα γινεις τπτ μια σκουπιδιαρα κ συνεχεια με ριχνει κ δν εχω ορεξη για τπτ μονο βλεπω ταινειες κ σκευτομαι αω γινει ετσι αν αν αν αν .........

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    11
    επισεις ο αφερφος μ εχει γινει αρκετα αντιφραστηκος με κατηγορει για ολα ...ακομα κ οτι με χτυπαει ο πατερς μ λεει οτι εγω φταιω ..εγω τον προκαλω πα ντι να μηλαω το συνεχειζω οταν ρωταω την μητερα μ γιατι μας αφησε σε αυτην την κολασει μ λεει συνεχεια εσυ ευθηνεσε π τζακονομουν τοτε με τον πατερα σ κ που ακομα συνεχειζονται η φασαριες τη αχαριστια θεε μ :/ τη μοπρω να κανω σας παρακαλω νιωθω πολυ αδηναμη για αν το αντεξω μονη μ ολο αυτο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,008
    Αφου τους βλεπεις πως δεν ειναι καλα προσπαθησε να μην δινεις δικαιωματα και να μην προκαλεις. Σε λιγο ενηλικιωνεσαι και θα παρεις τον δρομο σου. Δεν εχει νοημα να χαλιεσαι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    11
    δν μπορω να μην αντιδρασω :/ με ενοχλη η αδικια ...επισεις τηη να κανω με θεωρο τοσο αδηναμη δεν πιστευω οτι θα μπορεσω να ξεφυγω ποτε απο αυτους

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,008
    Quote Originally Posted by mairy View Post
    δν μπορω να μην αντιδρασω :/ με ενοχλη η αδικια ...επισεις τηη να κανω με θεωρο τοσο αδηναμη δεν πιστευω οτι θα μπορεσω να ξεφυγω ποτε απο αυτους
    Καταλαβε πως εχεις να κανεις με αρρωστους ανθρωπους, μην ανακατευεσαι οσο μπορεις και ασε τους να τα λυνουν μεταξυ τους. Οταν ερθει η ωρα να φυγεις απο το σπιτι θα βρεις ακρη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    11
    μακαρι το ευχομαι καθε μερα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ψαξε να βρεις τηλ οργανισμων που στηριζουν ανηλικους που κακοποιουντα. βαλε στο google κακοποιηση ανηλικων.
    ειναι κατανοητο οτι πρεπει να νιωθεις εγκλωβισμενη μεσα σε ολο αυτο το ασχημο περιβαλλον.
    σιγουρα ζρειαζεσαι εξωτερικη βοηθεια.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    11
    δεν θελω να τον βαλω φιλακι δεν θελω να με θεωρει ο αδερφος μ υπεύθυνη για την καταλήξει του πατερα μας κ να με μισει ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μπορεις να βαλεις ενα στοχο; να διαβαζεις πολυ για να βελτιωσεις τις επιδοσεις σου και να περασεις καπου;
    θελω να πω οτι για να φυγεις απο αυτο το νοσηρο περιβαλλον, κατι θα πρεπει να σκεφτεις να κανεις. αλλιως πώς θα φυγεις;

    οι γονεις σου φαινονται να ειναι και οι δυο πολυ αρρωστοι, και να εχουν μεταξυ τους μια πολυ αρρωστημενη σχεση.
    ο πατερας σου βαραει τους παντες, η μανα σου κανει το θυμα, καθεται και τις τρωει και μετα κατηγορει εσενα για δικες τις αδυναμιες!

    δε φταις εσυ για την κακη σχεση της μανας σου και του πατερα σου.
    ο πατερας σου εφυγε για δικους του λογους, και οχι γιατι τον εδιωξες εσυ.
    εφυγε γιατι δεν ειχε καλη σχεση με τη μανα σου, και ηθελε να παει με τη γκομενα.
    αυτο ειναι προβλημα που αφορα τους γονεις σου, δεν ειναι να το φορτωνεσαι εσυ.

    εσυ οσο μπορεις μεινε μακρια τους, αποφευγε τους, μην μπλεκεσαι στα μεταξυ τους προβληματα,
    ψαξε για βοηθεια απο κοινωνικους φορεις και κοιτα το σχολειο και τα μαθηματα σου.

    οι γονεις σου δεν θα αλλαξουν ποτε. σε αυτα τα σκατα θα ζουν.
    το θεμα ειναι να δυναμωσεις εσυ για να μπορεσεις να φυγεις!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    δεν ειπα να τον πας φυλακη!
    να βρεις καποια κοινωνικη λειτουργο να σε στηριξει εσενα για να μπορεσεις να πατησεις στα ποδια σου και να φυγεις απο το σπιτι!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    11
    περσι η αληθεια ειναι οτι καθομουν κ τα ανεχομουν φετος αντιφρω φοναζω κ πιστευω οτι αυτο ειναι ενα βημα για μενα ...επισεις οι σχολικες μ επιδοσεις σε σχεση με περσι π εβγαζα 9
    φετος ανεβηκαν στα 17 πιστευω οτι αμα κατσω να διαβασω θα τα καταφερω αλλα σκευτομαι κ παλι κ να φυγω δεν θα εξαρτούμε απο αυτους ?? επισις η κοινωνικη λειτουργος θελει καποια χρηματα
    π εγω δεν τα διαθετω οποτε πρεπει μονη μ να το ξεπερασω ολο αυτο

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1
    γεια σου mary ως νεο μελος ειδα αρκετα αργα το συγκεκριμενο θεμα αλλα πραγματικα θα ηθελα πολυ να επικοινωνησεις και να μας πεις σε τι κατασταση βρισκεσαι τωρα και πως ειναι τα πραγματα...

Similar Threads

  1. O υπνος και το μαρτυριο
    By Mynrael in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 28-01-2012, 22:36
  2. Πότε επιτέλους τελειώνει η εφηβεία;
    By αλεξια κυκλος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2011, 21:40
  3. η ζωή μου και το μαρτύριο μου...
    By Lizy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 87
    Last Post: 14-11-2008, 18:35
  4. Εκει που τελειωνει η λογικη...
    By Agnosti_x509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 22-08-2008, 10:52
  5. ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ;;
    By akoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2005, 19:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •