φρικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: φρικη

  1. #1

    φρικη

    οταν χανεις το τελειο στο τσακ παιδια οπως εγω εμφανιζεται η ψυχωση.ειναι πραγματι πολυ σκληρη αρρωστεια(αν ειναι αρρωστεια).παιρνω τα φαρμακα για να μπορω να σκεφτομαι χωρις να κολαω πως θα ηταν η ζωη μου χωρις ψυχωση κατι δλδ ανουσιο και πικρο.η ζωη μου δεν εχει καμια χαρα και επαψα να ελπιζω.η ψυχωση ειναι ανικητη...

  2. #2
    Γειά σου Δημήτρη!

    Συγκεκριμένα δηλαδή τί σου είπε ο γιατρός ο,τι έχεις;

    Πόσο καιρό είσαι έτσι;

  3. #3
    6 χρονια σκεφτομαι την ψυχωση μου και φυσικα μου ειπε οτι εχω ψυχωση.εχω προσπαθησει με ολους τους δυνατους τροπους,να μην το σκεφτομαι,βιταμινες,φαρμακ α ξεφαρμακα τπτ! τωρα αυτες τις μερες περναω και απο κριση

  4. #4
    Τι ηλικία έχεις;

    Η ψύχωση σου επιτρέπει να ασχοληθείς με άλλα πράγματα;
    Ανθρώπους δίπλα σου έχεις;
    Εκτός απο βιταμίνες φάρμακα...συνεδρίες βοηθάνε;Τι σου έχει πει ο γιατρός σου;

  5. #5
    36,ασχολουμαι με αλλα πραγματακια αλλα η ψυχωση δεν με αφηνει να ειμαι συγκεντρωμενος και να ζω φυσιολογικα,μενω μονος,συνεδριες φυσικα και δεν βοηθανε,και ο γιατρος και γενικα οι γιατροι πιστευουν στην αρρωστεια της ψυχωσης και οχι στην αληθεια δλδ πχ οτι δεν προκειται για αρρωστο αλλα για αποτυχημενο ατομο απο αντιξοες συνθηκες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    οταν λες ψυχωση, τι εννοεις? τι συμπτωματα εχεις? προσπαθησε να μην προκαλεις ανθυποβολη στον εαυτο σου! Με το να λες οτι πασχεις απο κατι οοολη την ωρα και εντονα, δεν προκειται να απαλαχθεις. Δες το λιγο πιο χαλαρα!

  7. #7
    μα πασχω εντιμ δεν ειναι αυθυποβολη.ψυχωση ειναι να σου τρωει την ψυχη σου και το μυαλο σου μια ιδεα(στραβη για τους ψυχιατρους) λιγο λιγο ωρα με την ωρα χρονο με το χρονο

  8. #8
    Μπορείς να μας πείς πώς είσαι;Για να καταλάβουμε καλύτερα την κατάστασή σου...Τί συμπτώματα έχεις;

    Εσύ πιστέυεις οτι είσαι αποτυχημένο άτομο απο αντίξοες συνθήκες;

    Πώς σου εμφανίστηκε η ψύχωση;

  9. #9
    θεωρω φιλε οτι τα συμπτωματα ειναι πανω κατω γνωστα κοινωνικη αποσυρση τυψεις κτλ.εγω ναι θεολογε πιστευω οτι απο αντιξοες συνθηκες ειμαι εξαιρετικα αποτυχημενο ατομο ενω στο τσακ δεν εγινα πετυχημενος.και αυτη καπως ειναι η ψυχωση μου αλλα μην μου πεις να την αναλυση παραπανω γιατι ταραζομαι...

  10. #10
    Σύμφωνοι.Εγώ σε ρώτησα για να καταλάβουμε το πώς είσαι.Εννοείται οτι αφού σε ταράζει δεν έχει νόημα να συνεχιστεί.

    Πώς σκέφτεσαι να το χειριστείς απο δώ και πέρα λοιπόν;

  11. #11
    μακαρι να ηξερα.η καλυτερα μακαρι να υπηρχε τροπος διαχειρησης της ψυχωσης θα το εβρισκα,η τουλαχιστον δεν θα ελπιζαμε τζαμπα.απο εδω και περα τα φαρμακα οπως 'πρεπει'...εσυ αν επιτρεπεται τι εχεις?

  12. #12
    Είναι καλό και σταθερό βήμα να παίρνεις τη φαρμακευτική σου αγωγή...και θα δείξει...

    Έχω μετατραυματική κατάθλιψη που φαίνεται να είναι μείζων...

  13. #13
    Quote Originally Posted by Θεολόγος View Post
    Μπορείς να μας πείς πώς είσαι;Για να καταλάβουμε καλύτερα την κατάστασή σου...Τί συμπτώματα έχεις;
    Θεολόγε, αν δεν είσαι ψυχίατρος σταμάτα να ρωτάς συμπτώματα.


    Δημήτρη, από την εμπειρία μου εδώ μέσα και την τριβή με άτομα που αντιμετωπίζουν ψύχωση πιστεύω πως το 90% μιας φυσιολογικής ζωής έχει να κάνει με την αγωγή του καθένα. Αν νιώθεις πως δεν σου κάνει δουλειά και ταλαιπωρείσαι άλλαξε γιατρό και ψάξου γι αυτό που θα σου κάνει το μέγιστο καλό....:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Δημήτρη,αυτό που λες ότι στο τσακ ήσουν να γίνεις επιτυχημένος ενώ τελικά έγινες αποτυχημένος πολύ απόλυτο μου ακούγεται βρε παιδί μου.Δεν είναι άσπρο-μαύρο.Αν δεν πέτυχες κάτι σημαντικό που ήθελες αυτό δεν σε κάνει αυτόματα αποτυχημένο.Υπάρχουν τόσα πράγματα στη ζωή που μπορείς να καταφέρεις αν θέλεις.Η επιτυχία είναι όπως το βλέπει κανείς.

  15. #15
    Προφανώς και δεν ρώτησα τα συμπτώματα για κλινική διάγνωση!!!

    Αλλά για να τον καταλάβουμε τον άνθρωπο..πώς νιώθει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. σκετη φρικη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By μαρια1999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-2012, 11:13
  2. Πρωϊνή φρίκη...
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 16-02-2012, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •