αγωνιζομαι, πεφτω, ανεβαινω, ελπιζω!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 248
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    καταλαβαινω απολυτα κορινα μου.
    ουτε εγω θελω να αλλαξει αυτη η εξαρτητικη σχεση που εχω με την ψυχολογο μου.
    ή μηπως να πω ειχα?
    στη σημερινη συνεδρια μου ειπε οτι δεν προκειται να συνεχισει να ερχεται σπιτι μου γιατι βλεπει οτι αυτο δεν μου κανει καλο.
    αν θελω να συνεχιστει η συνεργασια μας θα πρεπει να πηγαινω στο γραφειο της.
    με βασανιζουν οι εξης σκεψεις:
    1)μηπως να παω σε μια αλλη ψυχολογο μου την εχουν συστησει ως πολυ αξιολογη?
    2)ειτε συνεχισω στην ψυχολογο μου ειτε παω σε νεα θα πρεπει να πληρωνω ταξι πηγαινε-ελα, γεγονος που θα με στριμωξει πολυ οικονομικα.
    ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΛΕΛΥΜΕΝΗ.
    καλο σας βραδυ.
    παω να ξεραθω στον υπνο.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  2. #17
    Απο την μια λες ποσο αναγκη την εχεις και απο την αλλη οτι δεν διαθετεις τα χρηματα να πας στο γραφειο της. Η ψυχολογος για να ερθει σπιτι σου δεν σου χρεωνε παραπανω;Αφου πιστευει οτι δεν σου κανει καλο που ερχετε σπιτι σου βρειτε τα με κατι λιγοτερο χρηματικα με επισκεψεις στο γραφειο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Στο σπίτι σου ερχόταν επειδή δυσκολεύεσαι να πηγαίνεις εσύ λόγω πανικών?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    νεο ξεκινημα οταν πηγαινα στο γραφειο της υπηρχαν καποια κακως κειμενα οπως οτι με εστηνε μεχρι και μισαωρο.
    οσων αφορα το οικονομικο οι γονεις μου, μου δινουν ενα ποσον εβδομαδιαιως και απο κει και περα πληρωνουν εξτρα τα λεφτα της θεραπειας.
    και δεν με παιρνει με τιποτα να τους ζητησω αυξηση στο εβδομαδιαιο εισοδημα.
    εχουν στριμωχτει χοντρα οικονομικα.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  5. #20
    Αρα πρεπει ετσι και αλλιως να βρεις αλλον ψυχολογο... Απο οτι φαινεται δεν σε σεβοταν

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by Korina12 View Post
    Στο σπίτι σου ερχόταν επειδή δυσκολεύεσαι να πηγαίνεις εσύ λόγω πανικών?
    ναι κορινα μου
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Αρα πρεπει ετσι και αλλιως να βρεις αλλον ψυχολογο... Απο οτι φαινεται δεν σε σεβοταν
    ολοι οι ειδικοι εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους.
    μου προσεφερε παρα πολλα αλλα αυτο το θεμα με το στησιμο ηταν οντως χοντρο σπασιμο.
    θα δω....ισως ψαχτω με την ψυχολογο που μου συστησαν η με καποια αλλη.
    θα τα σκεφτω αυριο καλυτερα γιατι απο τις πολλες σκεψεις θα λαλησω στο τελος.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Στο σπίτι δεν σου έπαιρνε περισσότερα από ότι στο γραφείο?

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by fragile View Post
    καλησπερα!
    ισως με θυμαστε απο το τοπικ "αγχος-φοβιες".
    ανοιγω ομως εδω καινουριο θεμα, γιατι αυτο που νιωθω φερνει πιο πολυ σε καταθλιψη...θα τολμουσα να πω απελπισια...
    δεν θα αναφερθω στα οικογενειακα μου προβληματα-παρολο που φερουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης για την κατασταση μου-
    γιατι θελω να επικεντρωθω σε αυτο που με βασανιζει.
    την θεραπευτικη μου σχεση με την ψυχολογο μου.
    δεν εχω κουραγιο να γραψω πολλα γιατι ειμαι χαλια ψυχολογικα γι' αυτο θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο επιγραμματικη γινεται.
    η ψυχολογος στις αρχες και για ενα περιπου χρονο, ηταν περαν του δεοντος δοτικη.
    την επαιρνα τηλ. για ψιλου πηδημα και με ενθαρρυνε να την παρω τηλ και την επομενη μερα να δει τι κανω.
    το θεμα ειναι οτι εχει πλεον αλλαξει εντελως.
    αλλα εντελως!!!
    με εχει πλεον κανονικα γραμμενη.
    τον αυγουστο την πηρα τηλ. 3 φορες ολες κ ολες και δεν απαντησε.
    σημερα που ημουν σε βαρια καταθλιψη και την πηρα τηλ. μου ειπε ενα ξερο "θα τα πουμε τη δευτερα".
    με διαλυει που πλεον δεν την νιωθω διπλα μου.
    Πρέπει να μάθεις να είσαι ανεξάρτητη. Η γυναίκα αν δεν είναι πολύ όμορφη η σε άλλες περιπτώσεις πλούσιος κληρονόμος ευνοημένη κτλ (άραγε έχετε προσέξει όλοι αυτοί στην τηλεόραση είναι κατά κάποιο τρόπο πετυχημένοι στην επικοινωνία αν όχι τι περίεργο) δεν έχει τύχη το ίδιο και ο άνδρας αν δεν πουλάει η εμφάνιση και δεν υπάρχει χρήμα μαθαίνει από μοναξιά. Πιάσε κάνα φίλο, οι άνδρες δεν είναι μόνο για σεξ, ένας λογικός άνθρωπος θα του αρέσει και η φιλία με μια κοπέλα. Αν δεν βρίσκεις φίλους πιάσε κάποιο άθλημα. Εγώ σχεδόν ξύλο έπαιζα πριν λίγο γιατί με αντιπαθήσανε.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    καλημερα
    τελικα πηρα τηλεφωνο και εκλεισα ραντεβου για την αλλη βδομαδα με μια ψυχολογο που εδρευει πολυ κοντα στο σπιτι μου.
    απο το τηλ. μου εκανε καλη εντυπωση.
    ειναι κλινικη ψυχολογος με ειδικευση στην γνωσιακη-συμπεριφορικη θεραπεια.
    το μονο που με ετσουξε ηταν οτι παιρνει 60 την ωρα και στις αρχες θα πρεπει να πηγαινω σε εβδομαδιαια βαση.
    μετα απο καποιο διαστημα μου ειπε θα αραιωσουμε τις συνεδριες.
    δεν την εχω δει φυσικα απο κοντα για να εχω σαφη αποψη, αλλα ενα πολυ θετικο στοιχειο ειναι οτι ειναι 10 λεπτακια απο το σπιτι μου!!!

    κατα τα αλλα η καταθλιψη μου συνεχιζεται
    ισως επειδη θα διακοψω με την πρωην ψυχολογο μου.
    μπορει να ειχε ενα καρο κουσουρια αλλα ρε παιδια δυο χρονια ηταν αυτα.
    ειχα δεθει μαζι της κι ας ηταν ειδικος.
    οσο ιδιοτυπη σχεση και να ειναι αυτη του θεραπευομενου-θεραπευτη δεν παυει να ειναι μια ανθρωπινη σχεση.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  11. #26
    Kαταλαβαινω πολυ καλα γλυκια μου,ομως οσο υπαρχει αυτη η κατασταση στο σπιτι πως θα βρεις το κουραγιο να βελτιωσεις τη ζωη σου και να πας παρακατω? Ειναι ενας φαυλος κυκλος αυτος που πρεπε να σπασει καποια στιγμη.Μπορεις να ψαχνεις για μια δουλεια χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις,χωρις πολυ αγχος.Η ακομη καλυτερα να κανεις ενα χομπι σου δουλεια.Τελευταια πχ,βλεπω πολλες νεες κοπελες που ασχολουνται με χειροποιητα ειδη,σκουλαρικια κ γενικα κοσμηματα που μετα τα πουλανε.Ειναι κατι κ αυτο,να ασχολεισαι,να ξεφευγεις και να εχεις ενα χαρτζιλικι πιθανον.Μεχρι να σταθεις σιγα σιγα στα ποδια σου.
    Προσεξε μονο μην τυχον μετα η καταθλιψη σου,γινει η δικαιολογια σου για να μην αλλαξει τιποτα.Γιατι ετσι δυσκολα θα ξεφορτωθεις και την καταθλιψη γιατι θα ειναι το αλλοθι σου!



    Quote Originally Posted by fragile View Post
    κοριτσια σας ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας.
    θα σας ενημερωσω για την εκβαση της σημερινης συνεδριας λιαν συντομως!

    καρμεν μου δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα να φυγω απο το σπιτι γιατι δεν ειμαι σε θεση να εργαστω.
    πασχω απο καταθλιψη πολυ βαριας μορφης και απο κρισεις πανικου.
    τα οικογενειακα προβληματα που αντιμετωπιζω, ειναι η απαξιωση απο τη μητερα μου, η υπερμετρη απαισιοδοξια απο την πλευρα του πατερα μου και η ψυχικη νοσος της αδερφης μου.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Καρμεν εχω ενα χομπι το οποιο θα γουσταρα τρελα να γινει επαγγελμα μου.
    να εκδωσω την ποιητικη μου συλλογη.
    μου εχουν πει οτι γραφω ωραια.
    ....και μετα προσγειωθηκα
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  13. #28
    Tιποτα δεν ειναι αδυνατον! Ολοι απο καπου ξεκινησαν! Τι εχεις να χασεις? Επισης αν ειναι το προβλημα το οικονομικο,γιατι δε ψαχνεις σε καποιο κεντρο ψυχικης υγειας η σε ψυχολογο σε νοσοκομειο που ειναι πιο οικονομικα? Επισης υπαρχουν και συνεδριες οnline που ισως σε βοηθησουν εφοσον δε μπορεις να βγεις απο το σπιτι.Δε ξερω βεβαια κατα ποσο ειναι εξισου αποτελεσματικη ως τροπος συνεδριας.





    Quote Originally Posted by fragile View Post
    Καρμεν εχω ενα χομπι το οποιο θα γουσταρα τρελα να γινει επαγγελμα μου.
    να εκδωσω την ποιητικη μου συλλογη.
    μου εχουν πει οτι γραφω ωραια.
    ....και μετα προσγειωθηκα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    ο ψυχιατρος που πηγαινω, ειναι σε νοσοκομειο γιατι εχω το βιβλιαριο της προνοιας και ευτυχως δεν πληρωνω τιποτα.
    ψυχολογοι δεν υπαρχουν στα νοσοκομεια.
    μονο ψυχιατροι.
    τουλαχιστον οχι σε αυτο που πηγαινω το οποιο με βολευει πολυ γιατι ειναι πολυ κοντα μου.
    το πλησιεστερο κεντρο ψυχικης υγειας, οπου θα μπορουσε να με βλεπει δωρεαν ψυχολογος, δυστυχως ειναι πολυ μακρια μου.
    για τις online συνεδριες γνωριζω αλλα δεν μου πολυαρεσει η ιδεα αφενος γιατι δεν υπαρχει αμεσοτητα στην επικοινωνια και αφετερου το να πηγαινω στην ψυχολογο, περα απο οτιδηποτε αλλο, θα ειναι πιστευω μια καλη αφορμη να ξεκουνησω απο το σπιτι στο οποιο εχω κλειδαμπαρωθει εδω και ενα χρονο.
    υπαρχει βεβαια ενα κεντρο κοντα μου που παρεχει δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη αλλα ουτε αυτη η ιδεα μου πολυαρεσει γιατι οι θεραπευτες ειναι ασκουμενοι φοιτητες χωρις καθολου πειρα.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  15. #30
    Κανε το καλυτερο που μπορεις τοτε,για σενα! Να ρωτησω κατι και αν θες μου απαντας! Τις κρισεις πανικου τις απεκτησες προσφατα? Αν οχι,η ψυχολογος τωρα δυο χρονια οπως ειπες,δε μπορεσε να σε βοηθησει εστω στο θεμα αυτο?

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι πως εχω αρχισει να πεφτω σε καταθλιψη
    By villie2008 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2013, 22:00
  2. Καταθλιψη; ελπιζω πως οχι
    By johnny in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 24-04-2013, 05:25
  3. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 29-05-2010, 19:08
  4. νιώθω οτι πέφτω οταν κοιμάμαι
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2009, 12:38
  5. ελπιζω να εφυγε.....
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2008, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •