αγωνιζομαι, πεφτω, ανεβαινω, ελπιζω!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 248
  1. #31
    Φρατζιλ, καπου πιο πάνω σωστα διαπιστωνεις ότι στην καταθλιψη λειτουργουν οι σχέσεις εξάρτησης. Εσύ με την ψυχολόγο, η οποία φαίνεται το καταλαβε και προσπάθησε να σου"κόψει τον αέρα". Ίσως για θεραπευτικούς λόγους ίσως επειδή νοείται ότι δεν υφίσταται αλλη προσωπικη σχεση μεταξυ σας. Για να μαθεις να εισαι ανεξαρτητη, να παιρνεις πρωτοβουλίες.
    Ούτως ή άλλως η κατάθλιψη μας φέρνει πιο κοντα στους ανθρωπους που νοιωθουμε ότι μας καταλαβαίνουν. Θελουμε να νοιωθουμε ότι εχουμε καποιο δίπλα μας και μας συμπαρίστατε. Μπορει να μην ειναι σχεση εξαρτησης αλλά ανάγκη συμπαραστασης. Κυρίως το να συζητάμε μαζι του, να ξεφορτωνομαστε ετσι λίγο από το βαρος του προβλήματος, ένας καλός λόγος και μια ενθάρρυνση που θα μας δωσει ή η βοήθεια του αν μπορεί. Φτιαχνει τη διαθεση. Μας φερνει κοντα σε άτομα που ισως για καιρο νοιωθαμε ότι δεν εχουμε την αναγκη τους.
    Πηγη της καταθλιψης ειναι η ίδια η ζωη μας, αρνητικά βιώματα που μας κόστισαν στο χαρακτηρα, ευκαιρίες που χασαμε και λάθη που καναμε. Αναρωτιεμαι ο αν ο υπερβολικός φόβος και το άγχος προκαλούν κατάθλιψη.
    γιάννης

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by Karmen_30 View Post
    Κανε το καλυτερο που μπορεις τοτε,για σενα! Να ρωτησω κατι και αν θες μου απαντας! Τις κρισεις πανικου τις απεκτησες προσφατα? Αν οχι,η ψυχολογος τωρα δυο χρονια οπως ειπες,δε μπορεσε να σε βοηθησει εστω στο θεμα αυτο?
    κοιτα...αγχος ειχα ανεκαθεν.
    κρισεις πανικου εδω και ενα χρονο.
    η ψυχολογος δεν με βοηθησε σε αυτον το τομεα.
    ειχε μια προσεγγιση ψυχοδυναμικη-ψυχαναλυτικη δλδ με βοηθουσε να γνωρισω τον εαυτο μου.
    η ψυχολογος στην οποια θα παω απο βδομαδα, επικεντρωνεται πιο πολυ σε τροπους επιλυσης των προβληματων και οχι τοσο πολυ στις αιτιες, οπως εκανε η προηγουμενη.
    εχω διαβασει κ ακουσει πως μια τετοιου τυπου προσεγγιση (γνωσιακη-συμπεριφορικη) , ειναι η πλεον αποτελεσματικη για την αντιμετωπιση των πανικων.
    φυσικα η πορεια μιας θεραπειας εξαρταται κ απο πολλους αλλους παραγοντες περα απο την σχολη που πρεσβευει ο καθε ειδικος (οπως η λεγομενη θεραπευτικη "χημεια", οι ικανοτητες του περα απο τις γνωσεις του κ.α.)
    Last edited by fragile; 05-09-2012 at 21:13.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Αναρωτιεμαι ο αν ο υπερβολικός φόβος και το άγχος προκαλούν κατάθλιψη.
    Ιωαννη αυτο που λες ισχυει 100%
    μην σου πως 1.000.000 %
    τουλαχιστον στην περιπτωση μου ισχυει απολυτα.
    παρα πολυ συχνα το αγχος συνοδευεται απο καταθλιψη.
    ετσι για να εχουμε και λιγη ποικιλια στις διαταραχες
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  4. #34
    Καλα κανεις που θα πας σε άλλο ψυχολόγο. Η ψυχαναλυτική μεθοδος σε βοηθα να εκφραστεις καλύτερα ως προς τα προβλήματα σου και να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτο σου. Στη ψυχαναλυτική μεθοδο η σχεση ειναι πιο προσωπική, η χημεια με το θεραπευτη παιζει σημαντικο ρόλο. Η γνωστικη συμπεριφορικη επικεντρωνεται σε μεθοδους λύσης του προβληματος, έχει πιο δυναμικο κατα την αποψη μου χαρακτηρα, το ατομο καλειται αμεσα να ξεκινησει βηματα. Όμως ειναι και το άλλο που εχω σκεφτει. Δεν μπορει κανεις επ αοριστο, μια ζωη, να πηγαινει στον ψυχολόγο. Συνήθως το να γνωρισει κανεις τον εαυτο του και τις αιτιες μεσα στην ψυχοθεραπεια καθως και τις μεθοδους λύσης του προβληματος επιτυγχανεται, αμα ειναι και καλος ο θεραπευτης, μετα από λιγο καιρο συστηματικης θεραπειας. Μετα ουσιαστικα επαναλαμβανονται τα ιδια και τα ίδια ή η ψυχοθεραπεια παιρνει τη μορφη περιπτωσιολογιας στα θεματα που απασχολουν το ατομο.
    Το ζητημα ειναι, η πολύ μεγαλη δυσκολια ειναι, το άτομο από μονο του να τα εμπεδωσει καλα και να τα κανει μερος της ζωης του, στο εφεξης σκέψεις και πράξεις να κατευθυνονται από αυτα που έχει μάθει και τοτε ειναι που συμβαινει η αλλαγη. Ωστοσο ξερω ότι ειναι πολύ δυσκολο αυτο αλλά όσο μπορεις κάνε τα πράξη.

    Αυτο που αναγνωριζω ειναι ότι εχεις αναγκη να χεις ενα καλο ανθρωπο διπλα σου να σε ενθαρρυνει σ αυτη την κατευθυνση και να σου λειτουργει σαν καταφυγη εκει που εννοιωθες αναγκη. Αυτο το βρηκες στη ψυχολογο. Αν μπορεις βρες το σε καποιο/α φιλο/η ή καποιο οικειο σου που σε καταλαβαίνει. Και να ναι όχι απλα καταφυγη αλλά να σου λειτουργει σαν κινητηρια δυναμη για πραξεις που οδηγουν στη βελτιωση.

    Το αγχος όπως λες και συ συνοδευεται από καταθλιψη. Αγχος για κατι που αναμενουμε να γινει που ειναι ουσιαστικα αυτοκαταστροφικες για εμας σκεψεις γι αυτα που αναμενουμε και συναμα καταθλιψη γι αυτα που παθαμε, τα λαθη που καναμε, αρνητικα βιωματα που οδηγησαν τον εαυτο μας στο να αναμενουμε τετοια γεγονοτα και τη σκεψη ότι η ζωη μας θα μπορουσε να ναι αλλιώς. Και ειναι ασχημος συνδυασμος.
    γιάννης

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    σε ευχαριστω για το μηνυμα σου
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Να δοκιμασεις αλλου.κα εγω είχα πάει μία φορα σε μία ψυχολόγο , απογοητεύτηκαν πλήρως και μετα κλειστή κα και πάλι καχυποψία απο την αρχη ... Όμως έκανα πλάι δοκιμή ,και βρήκα άλλον άνθρωπο και με βοηθάει. Κάνε το για τον εαυτό σου , ψάξε αλλου... Εύχομαι να γίνει γρήγορα. Καταλαβαίνω να έχεις κουραστεί .. Αχ αυτη η απογοήτευση εμένα με σέρνει στα βαθια
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  7. #37
    ΓΙΑΝΝΗ,ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΝΤΩΣ Η ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕ ΧΡΗΖΟΥΝ ΑΜΕΣΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ.
    ΟΤΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΧ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ,Η ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ "ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΧΡΟΝΟΥ" ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ "ΧΗΜΕΙΑΣ". ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ.




    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καλα κανεις που θα πας σε άλλο ψυχολόγο. Η ψυχαναλυτική μεθοδος σε βοηθα να εκφραστεις καλύτερα ως προς τα προβλήματα σου και να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτο σου. Στη ψυχαναλυτική μεθοδο η σχεση ειναι πιο προσωπική, η χημεια με το θεραπευτη παιζει σημαντικο ρόλο. Η γνωστικη συμπεριφορικη επικεντρωνεται σε μεθοδους λύσης του προβληματος, έχει πιο δυναμικο κατα την αποψη μου χαρακτηρα, το ατομο καλειται αμεσα να ξεκινησει βηματα. Όμως ειναι και το άλλο που εχω σκεφτει. Δεν μπορει κανεις επ αοριστο, μια ζωη, να πηγαινει στον ψυχολόγο. Συνήθως το να γνωρισει κανεις τον εαυτο του και τις αιτιες μεσα στην ψυχοθεραπεια καθως και τις μεθοδους λύσης του προβληματος επιτυγχανεται, αμα ειναι και καλος ο θεραπευτης, μετα από λιγο καιρο συστηματικης θεραπειας. Μετα ουσιαστικα επαναλαμβανονται τα ιδια και τα ίδια ή η ψυχοθεραπεια παιρνει τη μορφη περιπτωσιολογιας στα θεματα που απασχολουν το ατομο.
    Το ζητημα ειναι, η πολύ μεγαλη δυσκολια ειναι, το άτομο από μονο του να τα εμπεδωσει καλα και να τα κανει μερος της ζωης του, στο εφεξης σκέψεις και πράξεις να κατευθυνονται από αυτα που έχει μάθει και τοτε ειναι που συμβαινει η αλλαγη. Ωστοσο ξερω ότι ειναι πολύ δυσκολο αυτο αλλά όσο μπορεις κάνε τα πράξη.

    Αυτο που αναγνωριζω ειναι ότι εχεις αναγκη να χεις ενα καλο ανθρωπο διπλα σου να σε ενθαρρυνει σ αυτη την κατευθυνση και να σου λειτουργει σαν καταφυγη εκει που εννοιωθες αναγκη. Αυτο το βρηκες στη ψυχολογο. Αν μπορεις βρες το σε καποιο/α φιλο/η ή καποιο οικειο σου που σε καταλαβαίνει. Και να ναι όχι απλα καταφυγη αλλά να σου λειτουργει σαν κινητηρια δυναμη για πραξεις που οδηγουν στη βελτιωση.

    Το αγχος όπως λες και συ συνοδευεται από καταθλιψη. Αγχος για κατι που αναμενουμε να γινει που ειναι ουσιαστικα αυτοκαταστροφικες για εμας σκεψεις γι αυτα που αναμενουμε και συναμα καταθλιψη γι αυτα που παθαμε, τα λαθη που καναμε, αρνητικα βιωματα που οδηγησαν τον εαυτο μας στο να αναμενουμε τετοια γεγονοτα και τη σκεψη ότι η ζωη μας θα μπορουσε να ναι αλλιώς. Και ειναι ασχημος συνδυασμος.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    fragile σου εχω στειλει πμ τσεκ ιτ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    σας εχω νεα.
    ευχαριστα να τα πω? δυσαρεστα?
    οι γονεις μου φευγουν απο βδομαδα για τριημερο.
    δεδομενου οτι πολυ συχνα με ριχνουν και μου στερουν την ελευθερια μου, αυτο θα επρεπε να με χαροποιει.
    ομως προβληματιζομαι για τους εξης δυο λογους.
    ο ενας ειναι οτι οσους καυγαδες και να κανουμε, οσο και να μου τη σπανε, αποτελουν αρκετες φορες στηριγμα για μενα.
    ο αλλος λογος ειναι οτι προκειμενου να ξεπερασω την καταθλιψη και την μοναξια που θα νιωθω, φοβαμαι οτι θα το ριξω στο αλκοολ.
    απο τη μια θελω την ελευθερια μου, αλλα απο την αλλη οταν την εχω κανω ολα τα "απαγορευμενα" λες και ειμαι εφηβος.
    θα εχω ευτυχως την αδερφουλα μου στο σπιτι, η οποια παρολο που νοσει απο ψυχωση, ωρες-ωρες γινεται εκεινη το στηριγμα μου.
    και η ψυχολογος...μας τελειωσε ωστε να με στηριζε λιγακι εκεινη.
    ειμαι σε βαρια καταθλιψη.
    οι γονεις θα λειψουν.
    ψυχολογο δεν εχω πλεον.
    ΑΦΑΤΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    fragile σου είχα στείλει κ παλιότερα πριβε μηνυμα,δεν ξερω αν το ειχες δει.Αν θέλεις στείλε μου να τα λέμε.Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ για το πως αισθάνεσαι κ θα χαιρόμουν να μιλάμε αν βέβαια θέλεις.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    κορινα μου δεν ειναι οτι δεν θελω αλλα σε αυτη τη φαση προτιμω την δημοσια συζητηση.
    δεν εχει να κανει με σενα κοριτσι μου.
    μου εισαι ιδιαιτερα συμπαθης
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    A ok εννοείται!Κανένα πρόβλημα!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by fragile View Post
    σας εχω νεα.
    ευχαριστα να τα πω? δυσαρεστα?
    οι γονεις μου φευγουν απο βδομαδα για τριημερο.
    δεδομενου οτι πολυ συχνα με ριχνουν και μου στερουν την ελευθερια μου, αυτο θα επρεπε να με χαροποιει.
    ομως προβληματιζομαι για τους εξης δυο λογους.
    ο ενας ειναι οτι οσους καυγαδες και να κανουμε, οσο και να μου τη σπανε, αποτελουν αρκετες φορες στηριγμα για μενα.
    ο αλλος λογος ειναι οτι προκειμενου να ξεπερασω την καταθλιψη και την μοναξια που θα νιωθω, φοβαμαι οτι θα το ριξω στο αλκοολ.
    απο τη μια θελω την ελευθερια μου, αλλα απο την αλλη οταν την εχω κανω ολα τα "απαγορευμενα" λες και ειμαι εφηβος.
    θα εχω ευτυχως την αδερφουλα μου στο σπιτι, η οποια παρολο που νοσει απο ψυχωση, ωρες-ωρες γινεται εκεινη το στηριγμα μου.
    και η ψυχολογος...μας τελειωσε ωστε να με στηριζε λιγακι εκεινη.
    ειμαι σε βαρια καταθλιψη.
    οι γονεις θα λειψουν.
    ψυχολογο δεν εχω πλεον.
    ΑΦΑΤΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.
    και εγω που εμεινα μονη ενα 2μερο μου φανηκε ασχημο...

    Αν θες , σου προτεινω να δεις καμια ταινια , να εχεις φροντισει ηδη να βρεις τι ταινιες θα δεις...

    Να μαγειρεψεις ( αν εχεις διαθεση ) γιατι καλο και το delivery ...

    Κατα αλλα , με φοβο μη γινω σπαστικια - ψαξε να βρεις αλληγ ψυχολογο.. αν πιστευεις οτι χρειαζεσαι ακομα ψυχολογικη βοηθεια απο ειδικο
    γιατι να το αφησεις?
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

    Φιλημου , εσυ που ανοιξες το θεμα, σε καταλαβαινω κι εχεις δικιο! ειναι σοβαρο το να εισαι τοσο ασχημα ψυχολογικα,το να μην εχεις ορεξη για τυποτα!
    Αυτο που μπορω να σου πω, να σε κανει να νιωσεις πιο ομορφα η μαλον να δεις οτι τελικα δεν ειναι τοσο σοβαρα τα πραματα .Κοιτα λοιπον εμενα! για να δεις ποσο πιο ασχημα πραματα υπαρχουν!!!

  15. #45
    ....φρατζιλ να σε ρωτήσω κάτι καλή μου?
    Πόσο χρονών είσαι?

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι πως εχω αρχισει να πεφτω σε καταθλιψη
    By villie2008 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2013, 22:00
  2. Καταθλιψη; ελπιζω πως οχι
    By johnny in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 24-04-2013, 05:25
  3. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 29-05-2010, 19:08
  4. νιώθω οτι πέφτω οταν κοιμάμαι
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2009, 12:38
  5. ελπιζω να εφυγε.....
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2008, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •