Ψυχολογικά Προβλήματα;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101

    Ψυχολογικά Προβλήματα;;

    Καλησπέρα, έχω καποια θεματάκια με τις δραστηριότητές μου.. Βασικά, δε μπορώ να δραστηριοποιηθώ... Υπάρχουν πολλά πράγματα που μου αρέσουν, αλλά το μόνο που τελικά κάνω είναι να κάθομαι όλη τη μέρα στο κρεβάτι μου. Δε ξέρω κατα πόσο είναι νορμάλ αυτό. Θα μπορούσε να είναι απλώς τεμπελιά; Αν ήταν τεμπελιά όμως δε θα με επιρέαζε και σε πράγματα που μου αρέσει να κάνω. Επείσης έχω προβλήματα συγκέντρωσης, δε μπορώ να συγκεντρωθώ για πολύ ώρα σε κάτι, κάποιες φορές και καθόλου.. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω τί μου συμβαίνει και να μου δώσει κάποια συμβουλή;;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Νάντια πόσο χρονών είσαι?Και πόσο καιρό αισθάνεσαι έτσι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Είμαι 20, και είμαι έτσι σίγουρα ένα με δυο χρόνια... Παλιότερα δεν ήταν τόσο άσχημα τα πράγματα :-/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Ασχολείσαι με κάτι?Σπουδάζεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Φέτος θα ξεκινήσω να σπουδάζω (επιτέλους)... Αλλά ακόμα και τώρα που επιτέλους θα πάω στη σχολή, νιώθω πολύ περίεργα, λες και δε πρόκειται να τα καταφέρω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Το ότι θα ξεκινήσεις τις σπουδές ελπίζω και εύχομαι να σε βοηθήσει κ να σε ανεβάσει ψυχολογικά.Ισως ένας λόγος που σε είχε πάρει από κάτω αυτό το καιρό να ήταν κι αυτό.Αν καθόμαστε κ δεν έχουμε κάτι να ασχοληθούμε λογικό είναι να αρχίσουμε να μην έχουμε διάθεση.
    Και γιατί να μην τα καταφέρεις δηλαδή?Τα υπόλοιπα παιδιά που θα είναι στη σχολή έχουν κάτι παραπάνω από σένα?Δε νομίζω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Εεε φαντάζομαι θα έχουν πιό πολύ θέληση... :-P
    Ένα άλλο επίσης κακό που έχω είναι η έλλειψη θέλησης... Επίσης χάνω εύκολα τον ενθουσιασμό μου. Και τα παρατάω.. :-S

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Κι εγώ το έχω αυτό δυστυχώς..Προς το παρόν τουλάχιστον σ'αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις?

  9. #9
    ..ναντια να σε ρωτήσω κάτι?
    Εμφανισιακά πως είσαι? Είσαι ευχαριστημένη από τον εαυτό σου? Έχεις κοινωνική ζωή? Σχέση?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Προς Korina12: Ναι αυτό που θα σπουδάσω μου αρέσει πάρα πολύ!!
    Προς Θεοφανία: Εμφανισιακά δεν έχω κανένα θέμα, πιστεύω πως είμαι ωραία κοπέλα (χωρίς να θέλω να φανώ ψώνιο :-P). Με τον εαυτό μου είμαι έτσι κι έτσι ευχαριστημένη.. Θα ήθελα απλώς να είμαι πολύ πολύ πιό δραστήρια! Πραγματικά αυτό το πράγμα με επιρεάζει πολύ στην καθημερινότητά μου! :-/ Έχω κανονική ζωή, φίλους, παρέες κλπ. Καλή σχέση με τους γονείς μου. Σχέση δεν έχω, αλλά δε με ενοχλεί αυτό.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Νάντια View Post
    Προς Korina12: Ναι αυτό που θα σπουδάσω μου αρέσει πάρα πολύ!!
    Προς Θεοφανία: Εμφανισιακά δεν έχω κανένα θέμα, πιστεύω πως είμαι ωραία κοπέλα (χωρίς να θέλω να φανώ ψώνιο :-P). Με τον εαυτό μου είμαι έτσι κι έτσι ευχαριστημένη.. Θα ήθελα απλώς να είμαι πολύ πολύ πιό δραστήρια! Πραγματικά αυτό το πράγμα με επιρεάζει πολύ στην καθημερινότητά μου! :-/ Έχω κανονική ζωή, φίλους, παρέες κλπ. Καλή σχέση με τους γονείς μου. Σχέση δεν έχω, αλλά δε με ενοχλεί αυτό.

    Νάντια θα σου πρότεινα να κάνεις μια ειλικρινή συζήτηση με τον εαυτό σου.
    Ένας άνθρωπος που είναι ευχαριστημένος με αυτό που θα σπουδάσει, με την εμφάνιση του, έχει καλή σχέση με τους γονείς του και τους φίλους αλλά δεν σηκώνεται από το κρεββάτι επειδή βαριέται και όχι επειδή είναι θλιμμένος, τότε δεν είναι ευχαριστημένος με τίποτα από τα παραπάνω ώστε να του προκαλέσουν ενθουσιασμό και όρεξη για ζωή.
    Φιλικά σου μιλάω....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Ειλικρινά, το ξέρω πως κάτι φταίει, και είμαι απο τους ανθρώπους που σκέφτονται πολύ (παραπάνω απο ότι θα έπρεπε).. Αλλά ακριβώς επειδή δε ξέρω τί είναι αυτό που με κάνει έτσι, γι'αυτό ζητάω βοήθεια.. :-/ Δε ξέρω τί να κάνω πιά! :-(

  13. #13
    Quote Originally Posted by Νάντια View Post
    Ειλικρινά, το ξέρω πως κάτι φταίει, και είμαι απο τους ανθρώπους που σκέφτονται πολύ (παραπάνω απο ότι θα έπρεπε).. Αλλά ακριβώς επειδή δε ξέρω τί είναι αυτό που με κάνει έτσι, γι'αυτό ζητάω βοήθεια.. :-/ Δε ξέρω τί να κάνω πιά! :-(
    Αυτό ακριβώς προσπαθώ να σου πω.
    Επιφανειακά μπορεί να φαίνονται όλα "καλά" αλλά αν ήταν δεν θα ήσουν σε αυτή τη φάση.
    Γι αυτο σου πρότεινα να κάνεις μαι ειλικρινή συζήτηση με τον εαυτό σου.
    Αυτό που μου έκανε κλικ είναι που έγραψες παραπάνω πως δεν έχεις σχέση αλλά δεν σε πειράζει.
    Τι μπορεί να σημαίνει αυτό για μια κοπέλα 20 χρονών? (Εννοώ γιατί να συμβαίνει για να είμαι πιο σαφής).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Εε κοίτα, είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο αυτό :-P Και μάλλον δεν είναι εδώ ο κατάληλος χώρος να το συζητήσουμε μάλλον :-/
    Εσύ πόσο χρονών είσαι; Αν σου τα έστελνα προσωπικό μήνυμα θα μπορούσες να βοηθήσεις;

  15. #15
    Quote Originally Posted by Νάντια View Post
    Εε κοίτα, είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο αυτό :-P Και μάλλον δεν είναι εδώ ο κατάληλος χώρος να το συζητήσουμε μάλλον :-/
    Εσύ πόσο χρονών είσαι; Αν σου τα έστελνα προσωπικό μήνυμα θα μπορούσες να βοηθήσεις;
    ...στείλε μου....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολογικα προβληματα-καλλιτεχνες
    By streidi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 05-07-2010, 01:27
  2. Ψυχολογικά Προβλήματα- Κατάθλιψη
    By Calin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 21-01-2010, 19:37
  3. Οικογένεια και ψυχολογικά προβλήματα. (;)
    By tsiftis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 30-11-2008, 20:57
  4. ατομα με ψυχολογικα προβληματα
    By giorgos7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 06-06-2008, 13:14
  5. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-11-2005, 22:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •