Δεν νιώθω τίποτα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    25

    Δεν νιώθω τίποτα..

    Καλησπέρα,

    Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι ειδικά τα τελευταία δύο περίπου χρόνια ,πιο έντονα όμως τον τελευταίο χρόνο δεν νιώθω τίποτα.. Ούτε χαρά ούτε λύπη. Όταν δείχνω να χαίρομαι η να λυπάμαι είναι μόνο επιφανειακό και είναι σαν να είμαι σε μια μόνιμη κατάσταση απάθειας. Δεν μπορώ να βάλω κάποιο στόχο ή να βρω ένα κίνητρο στη ζωή μου για να προσπαθήσω να είμαι καλά γιατί όλα μου φαίνονται ανούσια. Αν προσθέσουμε σ αυτό και το ότι μετά από μια ερωτική απογοήτευση παλιότερα έπεσε η αυτοπεποίθηση μου στα τάρταρα και με έχω κάνει να πιστεύω ότι δεν αξίζω τίποτα τότε νομίζω δεν χρειάζεται και κάτι άλλο. Θέλω να ξαναβρώ τον εαυτό μου αλλά δεν ξέρω πως..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Γιατί δε δοκιμάζεις να κάνεις μια λύστα με πράγματα που έχεις καταφέρει μέχρι τώρα στη ζωή σου;; Θα σε βοηθήσει νομίζω πολύ στο να δείς τί αξίζεις και να πιστέψεις ξανά στον εαυτό σου.. Δοκίμασέ το για λίγο, και δές αν βλέπεις κάποια έστω και μικρή βελτίωση! :-) Όσο για την ερωτική απογοήτευση, προσπάθησε να δείς ό,τι σου συνέβει σαν μάθημα, και τίποτα παραπάνω.. Μετά απο κάθε μάθημα βγαίνουμε απο την τάξη ακόμα καλύτεροι!!!

  3. #3
    Quote Originally Posted by abyss View Post
    Καλησπέρα,

    Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι ειδικά τα τελευταία δύο περίπου χρόνια ,πιο έντονα όμως τον τελευταίο χρόνο δεν νιώθω τίποτα.. Ούτε χαρά ούτε λύπη. Όταν δείχνω να χαίρομαι η να λυπάμαι είναι μόνο επιφανειακό και είναι σαν να είμαι σε μια μόνιμη κατάσταση απάθειας. Δεν μπορώ να βάλω κάποιο στόχο ή να βρω ένα κίνητρο στη ζωή μου για να προσπαθήσω να είμαι καλά γιατί όλα μου φαίνονται ανούσια. Αν προσθέσουμε σ αυτό και το ότι μετά από μια ερωτική απογοήτευση παλιότερα έπεσε η αυτοπεποίθηση μου στα τάρταρα και με έχω κάνει να πιστεύω ότι δεν αξίζω τίποτα τότε νομίζω δεν χρειάζεται και κάτι άλλο. Θέλω να ξαναβρώ τον εαυτό μου αλλά δεν ξέρω πως..
    ...εμένα όλο αυτό μου κάνει σαν άρνηση.
    Συνήθως το παθαίνουμε μετά από ένα ισχυρό συναισθηματικό σοκ που δεν αντέχουμε να αντιμετωπίσουμε.
    Φυσικά αυτό είναι μια εκτίμιση δική μου και μπορεί να μην αφορά καν την περίπτωση σου.
    Αν θες πες μερικά παραπάνω για σένα....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    25
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

    όντως το ερωτικό κομμάτι που ανέφερα ήταν βαρύ καθώς ήμουν πολύ ερωτευμένη αλλά είναι κάτι που έχω ξεπεράσει εδώ και καιρό αυτό καθεαυτό.

    Αυτό με το να κάνω ένα απολογισμό με το τι έχω καταφέρει/ημερολόγιο μου το έχει πει και δικό μου άτομο που ξέρει πάνω κάτω τι γίνεται αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα..

    για την ώρα προσπαθώ να βάλω κάποιους μικρούς στόχους για την νέα χρονιά ( Σεπτέμβρης γαρ) και να βρω το κίνητρο να χάσω τα 10 περιττά κιλά μου μήπως μια εξωτερική ανανέωση βοηθήσει (?)..

    γενικά την τελευταία περίοδο βλέπω κάποιο φως στον ορίζοντα - όχι γιατί νιώθω διαφορετικά αλλά γιατί έχω μία ελπίδα ότι ίσως αλλάξει κάτι-γιατί πριν είχα τελείως παραιτηθεί αλλά φοβάμαι μήπως σε λίγες μέρες που θα προστεθεί πάλι το άγχος με τις σπουδές/δουλείες κτλ όλα πάρουν πάλι τον κατήφορο και κλειστώ στον εαυτό μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Σίγουρα θα βοηθήσει η εξωτερική ανανέωση!!! Και πολύ μάλιστα! Κάνε και άλλα πράγματα, αλλάγή στα μαλλιά σου κυρίως.. Θα νιώσεις ωραία και ελκυστική ;-)
    Αφού στο έχουν πεί και άλλοι αυτό για τον απολογισμό, give a try... Και όσο έχεις ακόμα χρόνο, nightlife στο full!! Να γεμίσεις μπαταρίες για να την βγάλεις καθαρή! ;-) :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    και γω κατι τετοιο σκεφτομαι αρκετα με παραμελησα αρκετα κλειστηκα στον εαυτο μου για αρχη κ γω αυτο λεω να περασω κανα μαθημα και να χασω κιλα αλλα αυτη την φορα με σωστο τροπο σιγουρα μια εξωτερικη αλλαγη ανανεωνει τον ανθρωπο...ξεκινησε την προσπαθεια σου και ελπιζω ολα να γινουν καλυτερα και να φυγεις απο αυτο το συναισθηματικο κενο που βρισκεσαι

  7. #7
    Σκέψου τα πόσα θα μπορούσες να κάνεις αυτά τα δυο χρονια και δεν έκανες λόγω της κατάστασης σου αυτης. Κάνε ένα απολογισμό τι σου κόστισε η αδράνεια, πόσες ευκαιρίες εχασες. Αμα κανεις τον απολογισμό σίγουρα θα μετανοιώσεις για την αδράνεια. Και τότε με βάση τα δεδομένα αυτα αποφάσισε αν θε θελες να ακολουθήσεις την ίδια σταση δεν ξέρω για πόσο ακόμα.... Αν συνεχίσεις το ίδιο την απάθεια θα τη διαδεχτεί η μελαγχολία, η απογοήτευση, η κατάθλιψη, αιτία της όμως δε θα ναι αυτα που καποτε συνεβησαν και σε οδηγησαν στην απάθεια/αδράνεια αλλά αυτα που έχασες λόγω της αδράνειας. Κάποιες ωραίες συμβουλές σου έχουν ήδη δώσει τα άλλα μέλη για να επανακτησεις τη χαμενη σου αυτοπεποίθηση.
    Χρειαζεται να βρεις αυτα που σε γεμίζουν, αυτα που θα σε αλλάξουν, αυτα ου θα θελες να κανεις, ψάξε μέσα σου να βρεις τις δυναμεις αλλά και τι θες να κανεις στη ζωη σου και βάλε στόχους, δες πως ήταν ο ευατος σου παλια όταν ήσουν σε καλές εποχές και μπες στην "κίνηση", ξεκίνα έστω λίγο λίγο να μπαίνεις στη διαδικασία του προχωρω στη ζωη μου, με το να κάθεσαι και να σκέφτεσαι δεν κερδίζεις τίποτα ούτε αλλάζει η ζωη σου.
    γιάννης

Similar Threads

  1. δεν εχω διαθεση για τιποτα νιωθω ενα κενο
    By klio87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-2012, 18:22
  2. δεν λεω τιποτα μα νιωθω...
    By lindsay in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-01-2012, 23:59
  3. νιωθω ενα τιποτα...
    By constantinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 09-08-2011, 17:35
  4. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 17:32
  5. δεν νιωθω πλεον τιποτα φιλικο για την κολλητη μου
    By xrisaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2010, 12:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •