Ψυχολογικός Βιασμός (?) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Η θέση μου είναι πολύ δύσκολη.. Αν πήγαινα να τον καταγγείλω θα το μάθαιναν οι δικοί μου και αυτό δε το θέλω.. :-/
    Επείσης δε νομίζω να μπορώ να τον καταγγείλω ακόμα μετά απο δυο χρόνια και να ήθελα.. Αλλά και να το έκανα, με τί αποδείξεις;;; :-S

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Νάντια View Post
    Η θέση μου είναι πολύ δύσκολη.. Αν πήγαινα να τον καταγγείλω θα το μάθαιναν οι δικοί μου και αυτό δε το θέλω.. :-/
    Επείσης δε νομίζω να μπορώ να τον καταγγείλω ακόμα μετά απο δυο χρόνια και να ήθελα.. Αλλά και να το έκανα, με τί αποδείξεις;;; :-S
    Αναφορικα με το πρωτο : Τι εννοεις θα το μαθαιναν οι δικοι σ κ δεν θελεις? Δλδ θα ντραπεις μετα να τους κοιταζεις? Η νομιζεις θα σε κατηγορησουν για κατι π ΔΕΝ εφταιξες? Κοπελια το εγκλημα ΔΕΝ το κανες εσυ. Λες οτι εισαι θυμωμενη κτλ.. Η μονη ικανοποιηση κ "καθαρση" να το πω π θα μπορουσε να επιτευχθει θα ηταν πιθανως μεσω της καταγγελιας. βεβαια θελει κοτσια αυτο κ τρομερα αποθεματα ψυχικης δυναμης. Μιλα στους γονεις σ, πιστευω θα σε στηριξουν κ θα καταθεσουν μαζι σ εναντιον του καθαρματος.
    Αναφορικα με το δευτερο : Τι παει να πει δεν εχεις αποδειξεις? Συνηθως απ ο,τι εχω ακουσει σε τετοιες περιπτωσεις υποστηριζεται το θυμα. Κ επισης ποσες περιπτωσεις εγκληματιων π εχουν παει φυλακη χωρις να εχουν ομολογησει την ενοχη τους ξερεις? οι περισσοτεροι δεν παραδεχονται, αυτο ομως δεν αναιρει την πραξη τους.

    Μην φοβασαι τιποτα κ κανεναν. Μιλα στους γονεις σ κ πηγαιντε μαζι να κανετε καταγγελια, θα φαει καποια χρονακια φυλακη κ θα του ρθει μπουμπερανγκ εκει μεσα αυτο π σ εκανε. Ισως ειμαι υπερβολικη, αλλα σκεψου οτι αν κατορθωνες να πληρωσει αυτος ο μαλακας τις νομικες συνεπειες των πραξεων του, δν θα ενιωθες εξιλεωση?

    Τεσπα, επειδη ειναι κ λεπτο το ζητημα σ κ ευαισθητο, πραξε οποως νομιζεις. Καλη επιτυχια σ ο,τι κανεις
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Το θέμα είναι πως όντως δε θέλω να το μάθει κανείς... Οι γονείς μας είναι χρόνια φίλοι και δε θέλω να χαλάσει η φιλία τους για τη μαλακία που έκανε ο γιός τους..
    Και ξανα ρωτάω: Μετά απο δύο χρόνια θα μπορούσα να κάνω καταγγελία;;
    Επείσης με τους γονείς μου δεν έχω σχέση τύπο "θα τους πώ το πρόβλημά μου για να με στηρίξουν". Δε θέλω να τους λέω τα προβλήματά μου γιατί δε νιώθω άνετα. Όχι πως δε θα με στήριζαν, απλώς εγώ δε θέλω.
    Ο τυπάς έχει και παρελθόν, είναι πρόην χρήστης ναρκωτικών και είναι θαύμα που ζεί αυτή τη στιγμή και έχει απεξαρτηθεί.... Είχε τραβήγματα με αστυνομίες και παλιότερα... Λυπάμαι και την καημένη τη μάνα του με αυτά που έχει τραβήξει με τον γιός της.. :-/

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    εγώ πιστεύω ότι δεν είναι τόσο big deal σα γεγονός ούτως ώστε να σου προκαλεί προβλήματα στη ζωή σου.
    Στην τελική αν καταλάβα καλά δεν το κάνατε, ήσασταν πιωμένοι και επειδή αυτός ήταν μαλάκας σε πίεσε να του κάτσεις.
    Αν ήθελε να σε βιάσει, αν είχε δηλαδή τέτοια πρόθεση θα το είχε κάνει πολύ εύκολα.
    Ενδεχομένως να σε γούσταρε κιόλας..παίζουν πολλά.
    Οι άντρες, μπορεί να τύχει να πιέσουν παραπάνω αν είναι πολύ κα...νοι.
    Δε θα έπρεπε να σε επηρεάζει τόσο πολύ θεωρώ, ούτως ώστε να σου στερεί ξενοιαστες στιγμές της ηλικίας σου.
    Βάλτο στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και προχώρα.
    Το γεγονός ότι κάνεις σχέσεις έστω και μικρής διάρκειας, δείχνει ότι δεν έχεις πρόβλημα με το άλλο φύλο, τουλάχιστον ως προς τα βασικά.
    Εμένα πιο πολύ θα με προβλημάτιζε το γεγονός ότι οι γονείς μου είναι τόσο κοσμάρα για να με αφήσουν να βγαίνω μόνη με άντρα, 31 ετών. Το ότι ήταν χρήστης οκ, θεωρώ ότι έαν όντως το ξεπέρασε, είναι μαγκιά του.
    Αλλά εσύ δεκαοχτώ και αυτός 31, τι περίμεναν οι γονείς σου δηλαδη?
    Όπως και να'χει, θεωρώ ότι του δίνεις περισσότερη σημασία από όσο χρειάζεται.
    Αναζήτησε την αιτία των όσων σε απασχολούν, αλλού κατά τη γνώμη μου.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Εδώ να τονίσω κάτι: Με τους άλλος ανθρώπους δεν έχω πρόβλημα. Έχω φυσιολογικές σχέσεις. Και ούτε με το γεγονός αυτό καθε αυτό έχω θέμα. Όταν όμως ακούω για κείνον, κάτι παθαίνω. Δε ξέρω πως να το περιγράψω, νιώθω πως εκείνη τη στιγμή μπορεί να μου στρίψει. Νιώθω να τρελαίνομαι, φρικάρω. Θέλω να εξαφανιστεί απο τον πλανήτη!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Δε χρειάζεται να νιώθεις άσχημα για αυτό που συνέβη, ήσουν και πιο μικρή, οι γονείς σου προφανώς δεν ξέρουν πως να σε προστατεύσουν..πάντως εσύ δε φταις.
    Απλώς μην ασχολείσαι με αυτόν τον άνθρωπο.
    Και όταν μεγαλώσεις περισσότερο και μάθεις να χειρίζεσαι τα πράγματα με μεγαλύτερη "σοφία" θα δεις που θα έρθει και η ώρα του.
    Μπορεί να μην είσαι έτοιμη να τον αντιμετωπίσεις, γι'αυτό και νιώθεις να τρελλαίνεσαι.
    Είναι και οικογενειακός φίλος, δυσχεραίνεται η θέση σου.
    Εγγυημένα όμως, θα υπάρξουν άτομα στο μέλλον που όχι απλώς θα θες να εξαφανιστούν από τον πλανήτη αλλά εσύ η ίδια θα θες να τα θάψεις..και δε θα μπορείς για πολλούς λόγους.
    Επομένως, γνώμη μου, προσπάθησε λίγο να κοντρολάρεις τα όσα νιώθεις και δεν μπορείς να διαχειριστείς.
    Και με αυτόν απλώς μην ασχολείσαι.
    πραγματικά θα δεις και μόνη σου, ότι χαλιέσαι τσάμπα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Δε χρειάζαται να ασχοληθώ εγώ μαζί του.. Ασχολείται αυτός μαζί μου :-P
    Με έκανε πρίν τρείς μέρες πάλι add στο facebook... Αν κάνει κανα ντού απο δω, πώς θα το αντιμετωπίσω;;
    Αρχίζει να με πλησιάζει πάλι... Εκτός αν το έκανε έτσι απλά για να το κάνει και δεν έχει πρόθεση να με πλησιάσει.. Αλλά αυτό εγώ δε το ξέρω!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Νάντια View Post
    Δε χρειάζαται να ασχοληθώ εγώ μαζί του.. Ασχολείται αυτός μαζί μου :-P
    Με έκανε πρίν τρείς μέρες πάλι add στο facebook... Αν κάνει κανα ντού απο δω, πώς θα το αντιμετωπίσω;;
    Αρχίζει να με πλησιάζει πάλι... Εκτός αν το έκανε έτσι απλά για να το κάνει και δεν έχει πρόθεση να με πλησιάσει.. Αλλά αυτό εγώ δε το ξέρω!
    ομολογω οτι μπερδευτηκα αρκετα απο τα μηνυματα σου.
    αν καταλαβα καλα την υποθεση, θα συμφωνησω με την κουξουμου.

    αλλα δεν καταλαβαινω το εξης: ακομα κι αν δεν μπορεις η δεν θελεις να κανεις καταγγελια, ποιος ο λογος να συνεχιζεις τις επαφες με αυτο το ατομο? κι ακομα περισσοτερο, απο που να ξερει οτι μπαινεις εδω?????

    οσο για το ΦΒ, ισως δεν το γνωριζεις αλλα υπαρχει δυνατοτητα να κανεις μπλοκ ενα ατομο και να μην μπορει ουτε να σε δει ουτε μηνυμα να στειλει, ουτε φυσικα να σε προσθεσει. αν ανησυχεις οτι θα το κανει με διαφορετικο προφιλ, υπαρχει ρυθμιση που κανει τον λογαριασμο σου αορατο σε μη φιλους

    αν για καποιον λογο ομως, θελεις να συνεχιστει αυτη η υποτυπωδης "επαφη", πραξε κατα βουληση....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Αυτό έκανα, τον μπλόκαρα.. Και εννοείται πως δεν συνεχίζω επαφές μαζί του..
    Απλώς δε το ξέρει κανείς, επομένως όποτε θέλει μπορεί να έρθει απο το σπίτι, γιατί είναι οικογενιακός φίλος..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Νάντια View Post
    Αυτό έκανα, τον μπλόκαρα.. Και εννοείται πως δεν συνεχίζω επαφές μαζί του..
    Απλώς δε το ξέρει κανείς, επομένως όποτε θέλει μπορεί να έρθει απο το σπίτι, γιατί είναι οικογενιακός φίλος..
    αργησες, αλλα καλα εκανες...
    το θεμα με τους γονεις, επισης δεν το καταλαβαινω. δικια τους ηταν η μιση ευθυνη για οτι συνεβη. ποιος ο λογος να μην ξεβολευτουν και μαθουν οτι ο γιος των οικογενειακων φιλων σου ριχτηκε και θελεις να τον αποφευγετε?
    αυτοι σε εστειλαν να κοιμηθεις σε εναν 30χρονο, μικρη κοπελα!!!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Εεε κοίτα... Δεν είχαν στο μυαλό τους οτι ο άλλος θα μου την πέσει..
    Μαλακία τους, αλλά οκ..
    Και τον λόγο που δε θέλω να μαθευτεί τον είπα και πιό πρίν, οι γονείς μας είναι χρόνια φίλοι, οι πατεράδες μας απο παιδιά.. Δε θέλω ούτε μία στις χίλιες να τους χαλάσω τη σχέση..
    Και εδώ "φοβάμαι" και κάτι άλλο... Ο @@ μπορεί να το αρνηθεί ή να πεί ξέρω γώ "Η κόρη σου μου την έπεσε" ή κάτι τέτοιο.. Όχι οτι θα πιστέψουν εκείνον, αλλά και μόνο που θα το ακούσω δε ξέρω πώς μπορεί να αντιδράσω...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Νάντια View Post
    Εεε κοίτα... Δεν είχαν στο μυαλό τους οτι ο άλλος θα μου την πέσει..
    Μαλακία τους, αλλά οκ..
    Και τον λόγο που δε θέλω να μαθευτεί τον είπα και πιό πρίν, οι γονείς μας είναι χρόνια φίλοι, οι πατεράδες μας απο παιδιά.. Δε θέλω ούτε μία στις χίλιες να τους χαλάσω τη σχέση..
    Και εδώ "φοβάμαι" και κάτι άλλο... Ο @@ μπορεί να το αρνηθεί ή να πεί ξέρω γώ "Η κόρη σου μου την έπεσε" ή κάτι τέτοιο.. Όχι οτι θα πιστέψουν εκείνον, αλλά και μόνο που θα το ακούσω δε ξέρω πώς μπορεί να αντιδράσω...

    ναντια μου, εγω αυτα που λες δεν τα καταλαβαινω καθολου γι αυτο και δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο.
    την γνωμη μου στην ειπα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τι φταινε οι γονεις ρε παιδια? Ελεος πια, για ολα φταινε οι κακοι γονεις/ το ανεπαρκες σχολειο/ τα διεφθαρμενα μμε/ οι πουλημενοι πολιτικοι/ οι αυταρχικοι μπατσοι/ το αδικο κρατος, μονο εμεις δεν φταιμε! ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ 18 χρονων κοπελα να μν γνωριζει κ να μν ξερει ν προφυλασσει τον εαυτο της! Αλλο ενα μικρο παιδακι, εκει οκ να το δικαιολογησω! Οταν πηγαινες στο σπιτι τ, δν σ περασε δλδ απ το μυαλο αυτο? Λες τοσο να σε αγαπουσε? Τεσπα, επιμενω στην καταγγελια, μπες κ εδω astynomia.gr λεει τι μπορεις να κανεις!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Ε sorry κιόλας αλλά όχι, δε μου είχε περάσει απο το μυαλό... Και δε κατηγόρησα τους γονείς μου, απλώς ναί, όντως είχαν πολύ λίγο μυαλό για να μήν έχουν καθόλου πρόβλημα να πάω.. Η μάνα μου κοντά στα 50 και ο πατέρας μου 60, ε τί διάολο, τόσες εμπειρίες έχουν, τόσο λίγο τους έκοψε;; Δεν ήρθαν καν να μου πούνε κάτι να με πονηρέψουν!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    δεν υπαρχει καμμια δικαιολογια οσο αφορα τους γονεις.τι σχεση φιλικη να εχουν 60ηρες με ενα 30+ και πως σε αφησαν μαζι του.καλα το βραδυ που μεθυσατε οι γονεις δεν σε αναζητησαν;γιατι αν ηξεραν οτι θα κοιμηθεις σπιτι του,εε, τοτε τι να πω;και φυσικα θα επρεπε να πας με τους γονεις σου να τον καταγγειλεις.τουλαχιστον να μιλησεις να απομακρυνθει απο το σπιτι σου, γιατι μονο κακο σου κανει και η παρουσια του. φανταζεσαι πως θα ησουν αν ειχε καταφερει να σε βιασει;
    ειναι δυνατον να μη σ΄εχει επηρεασει ολο αυτο που συνεβη;συγνωμη αλλα οταν ερχοταν ο50αρης μαθηματικος να κανει ιδιαιτερο μαθημα στην δικη μου κορη, ποτε δεν ελειπα απο το σπιτι.και δεν ελειπα γι αυτον ακριβως τον λογο.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολογικός φάρος!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2011, 14:46
  2. Βιασμός - Κακοποίηση
    By Seduction in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 08-06-2011, 23:22
  3. ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 97
    Last Post: 04-06-2011, 10:53
  4. ψυχολογικός πόνος+σεξουαλική επαφή
    By t_katva in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2006, 20:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •