Ψυχολογικός Βιασμός (?) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Όχι, εκείνο το βράδυ δε με αναζήτησαν γιατί ήξεραν με ποιόν θα είμαι και νόμιζαν πως όλα θα είναι εντάξει... -_-
    Πφφ.. :-/

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Νάντια μου, εφόσον δεν έγινε τίποτα εκείνο το βράδυ, μην αγχώνεσαι τόσο... Μην το σκέφτεσαι συνέχεια. Αν τυχόν πατήσει στο σπίτι σου, απείλησέ τον ότι θα τα πεις όλα στους γονείς σου και θα τελειώσει εκεί το θέμα, να είσαι βέβαιη.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Εγω τους γονεις μου θα κατηγγειλα παντως!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Εγω τους γονεις μου θα κατηγγειλα παντως!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Δεν έχεις και πολύ άδικο!! :-P

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Νάντια μου, εφόσον δεν έγινε τίποτα εκείνο το βράδυ, μην αγχώνεσαι τόσο... Μην το σκέφτεσαι συνέχεια. Αν τυχόν πατήσει στο σπίτι σου, απείλησέ τον ότι θα τα πεις όλα στους γονείς σου και θα τελειώσει εκεί το θέμα, να είσαι βέβαιη.
    Κοίτα, οκ... Δε με απασχολεί συνέχεια το θέμα, και αυτή την περίοδο δε με απασχολεί και καθόλου... Αλλά κάθε τόσο με τσούζει, με εννοχλεί, και έχω και στο νού μου οτι θέλω δε θέλω κάποια στιγμή θα τον ξανα δώ, και τότε δε ξέρω τί στάση να κρατήσω.. :-/

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by Νάντια View Post
    Κοίτα, οκ... Δε με απασχολεί συνέχεια το θέμα, και αυτή την περίοδο δε με απασχολεί και καθόλου... Αλλά κάθε τόσο με τσούζει, με εννοχλεί, και έχω και στο νού μου οτι θέλω δε θέλω κάποια στιγμή θα τον ξανα δώ, και τότε δε ξέρω τί στάση να κρατήσω.. :-/
    Μπορείς να αποφασίσεις από τώρα τι θα του πεις και πώς θα αντιδράσεις όταν και αν θα τον δεις, ώστε να ηρεμήσεις και να μην είσαι και απροετοίμαστη.

    Θα σου πρότεινα να του πεις ότι δεν τον συγχωρείς για αυτό που έκανε και δεν θες να τον ξαναδεις ούτε ζωγραφιστό. Γίνε δυνατή και πες αυτά που θες. Μην τα κρατάς μέσα σου.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Μπορείς να αποφασίσεις από τώρα τι θα του πεις και πώς θα αντιδράσεις όταν και αν θα τον δεις, ώστε να ηρεμήσεις και να μην είσαι και απροετοίμαστη.

    Θα σου πρότεινα να του πεις ότι δεν τον συγχωρείς για αυτό που έκανε και δεν θες να τον ξαναδεις ούτε ζωγραφιστό. Γίνε δυνατή και πες αυτά που θες. Μην τα κρατάς μέσα σου.
    Καλά σίγουρα αυτά θα του πώ, αλλά μόνο αν φτάσει σε σημείο να μου τα πρίξει... Τέλος πάντων, θα είμαι απλώς τυπική μάλλον.. Αν και δε ξέρω αν συναισθηματικά εκείνη τη στιγμή θα είμαι στα καλά μου....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Στο πρότεινα γιατί απλά για μένα δουλεύει. Όταν με τρώει κάτι μέσα μου, το λέω έξω από τα δόντια, γιατί αλλιώς με τρελαίνει. Και μετά νιώθω πολύ καλύτερα με τον εαυτό μου γιατί αισθάνομαι ότι τα κατάφερα.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Στο πρότεινα γιατί απλά για μένα δουλεύει. Όταν με τρώει κάτι μέσα μου, το λέω έξω από τα δόντια, γιατί αλλιώς με τρελαίνει. Και μετά νιώθω πολύ καλύτερα με τον εαυτό μου γιατί αισθάνομαι ότι τα κατάφερα.
    Καλά κι εγώ όταν μιλάω ειλικρινά μετά έχω καθαρή συνείδηση.... Αλλά ούτος η άλλος μάλλον ξέρει οτι τον μισώ... :-P

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Πάντως δεν νομίζω να τολμήσει να εμφανιστεί σπίτι σου...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Πάντως δεν νομίζω να τολμήσει να εμφανιστεί σπίτι σου...
    Μη το λές... Ποτέ δε ξέρεις... -_-
    Το ελπίζω πάντως!!
    Αλλά δεν είναι μόνο το σπίτι, είναι και άλλα....
    Η αδερφή του ας πούμε είναι έγκυος, όταν γεννήσει, θα κάνει βαφτίσια, άρα λογικά θα είναι και αυτός εκεί, και θα είμαστε κι εμείς...
    Κατάλαβες;; Ένα παράδειγμα έφερα.... Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να τον δώ μπροστά μου, αυτό εννοώ...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Ναι κατάλαβα...
    Αν δεν μπορείς να τον αποφύγεις, ή βρίστον ή αγνόησέ τον. Αλλά μην καταπιέζεσαι.
    Αρκετά.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    καλα και θα πας στα βαφτισια;εαν ειχες μιλησει στους επιπολαιους για μενα γονεις σου(συγνωμη αλλα ειναι) θα πηγαινατε;τι φοβασαι μην παρεξηγεις απο την αδελφη του;μωρε ξεφτιλα θα τον εκανα τον ατιμο.νομιζω αφηνεις να καλλιεργειται αυτο μεσα σου.τωρα που εχει περασει το αρχικο σοκ μπορεις να σκεφτεις πιο λογικα για την δικη σου ψυχικη ηρεμια.

  14. #44
    Στα 18 δεν είσαι και πολύ μικρή...ολόκληρη γυναίκα, με συγχωρείτε αλλά θα διαφωνήσω, αν ήθελε να πάει τι να της πουν οι γονείς; Μην πάς, δηλαδή δεν σε εμπιστευόμαστε; το άτομο από οτι κατάλαβα ήταν στο οικογενειακό περιβάλλον, γνωρίζουν τους γονείς του και φυσικά έχει αναπτυχθεί σχέση εμπιστοσύνης ανάμεσα στις δύο οικογένειες.

    Μπορεί να ακουστεί παράλογο αυτό που θα πω αλλά μπορεί και να μην τους χάλαγε σαν γονείς αν η Νάντια ανέπτυσσε κάποια σχέση μαζί του, εφόσον και το παιδί είναι της οικογενείας και επομένως δεν παρενέβησαν...

    για μένα σωστοί, που να ξέρουν τι ήθελε η Νάντια...αν εμένα η κόρη μου στα 18 της μου έλεγε κάτι αντίστοιχο μπορεί και να σκεφτόμουν οτι αυτό ήθελε και της άρεσε ο εν λόγω κύριος. Άρα δεν θα προέβαλλα τις δικές μου ηθικές ανησυχίες στο παιδί. Την εκδοχή των γονέων δεν την ξέρουμε άρα ας μη τους φορτώνουμε μία περίπτωση που δεν ξέρουμε πως την αντιλήφθησαν.

    Νάντια λοιπόν το επεισόδιο για εμένα καλό σου έκανε...μεγάλωσες και κατάλαβες οτι μεγάλωσες...πάρτο θετικά από αυτήν την άποψη. Στα 18 είσαι γυναίκα σωματικά τουλάχιστον, μπορείς να γοητεύσεις έναν άντρα και οι άντρες δεν θέλουν και πολύ να πάρουν μπρος επομένως μάθε να φυλάγεσαι. Μην ξαναπάς σε σπίτι κανενός και ειδικά και να πιεις, εκτός και αν και εσύ το επιθυμείς. Έτσι θα αποφύγεις και τις παρεξηγήσεις.

    Αν ήταν πραγματικά κακός θα έπαιρνε οτι είχε να πάρει. Το γεγονός οτι σταμάτησε και ζήτησε συγγνώμη δείχνει οτι μάλλον παρασύρθηκε και αυτός, αυτό δηλαδή που είπα πιο πάνω, είσαι γυναίκα και τον γοήτευσες...δεν θέλει πολύ.

    Νάντια αν σε ενοχλήσε εγώ θα σου πρότεινα να του μιλήσεις, αντί να τον αποφεύγεις και να επιλύσετε το θέμα. Το να το φορτώνεσαι μόνη σου δώρο άδωρον. Ο συγκεκριμένος έχει ευθύνη λοιπόν ξεκινώντας με βάση οτι αναγνώρισε την κακή του συμπεριφορά απέναντι σου, πιθανόν να μπορείτε να αποκαταστήσετε τις ισορροπίες. Πες του τι σε ενοχλεί, οτι είσαι ακόμα θυμωμένη, οτι δεν αισθάνεσαι άνετα και οτι δεν μπορείς να έχεις επαφές μαζί του γιατί κάτι τέτοιο σε πιέζει συναισθηματικά.

    Πολύ πιθανόν ή να σε αφήσει τελείως ήσυχη ή να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις μέσω του ανοικτού διαλόγου.

    Θα ήταν καλύτερα δηλαδή να τον αντιμετωπίσεις στα ίσα, παρά να τον αποφεύγεις κι να διαιωνίζεις αυτά τα συναισθήματα μέσα σου...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Νάντια, υπάρχει ένας γενικός κανόνας που λέει πως εαν αφήνουμε ανοιχτά κεφάλαια στο βιβλίο της ζωής, κολλάμε και δε μπορούμε να πάμε παρακάτω. Κλείσε επομένως αυτό το άσχημο κεφάλαιο. Αντιμετώπισέ τον κατά πρόσωπο, δείξε του οτι δεν τον φοβάσαι. Αν παρ' όλα αυτά σε ενοχλήσει, ξεκαθιάρισέ του οτι δε θέλεις καμμία σχέση μαζί του και απείλησέ τον οτι αν σε ξαναπλησιάσει για οποιοδήποτε λόγο θα τον καταγγείλεις για απόπειρα βιασμού.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολογικός φάρος!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2011, 14:46
  2. Βιασμός - Κακοποίηση
    By Seduction in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 08-06-2011, 23:22
  3. ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 97
    Last Post: 04-06-2011, 10:53
  4. ψυχολογικός πόνος+σεξουαλική επαφή
    By t_katva in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2006, 20:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •