Ψυχολογικός Βιασμός (?)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101

    Ψυχολογικός Βιασμός (?)

    Καλησπέρα..
    Βρίσκομαι σε μια πολύ περίεργη κατάσταση..
    Πρίν 2 χρόνια, ένας άνθρωπος που εμπιστευόμουν προσπάθησε να με βιάσει(?)..
    Οι γονείς μας γνωρίζονται, ο πατέρας του με τον δικό μου είναι παιδικοί φίλοι.. Αυτός με ξέρει απο τότε που γεννήθηκα. Δε τον έβλεπα πολύ συχνά, δεν τον είδα ποτέ ερωτικά, ούτε καν μου άρεσε. Είχα "αδελφικά" συναισθήματα για κείνον. Πρίν 2 χρόνια λοιπόν (αυτός 31, εγώ 18) αρχίσαμε να μιλάμε παραπάνω, και μια μέρα μου πρότεινε να πάω να μείνω σπίτι του. Δε μου είχε περάσει απο το μυαλό τίποτα πονηρό. Φυσικά ήρθε και με πήρε απο το σπίτι, μίλησε και με τους γονείς μου, οι οποίοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα, γιατί όπως είπα και πρίν είναι άτομο της οικογένιας.. Περάσαμε πρώτα και απο το σπίτι των γονιών του, τους είδαμε κλπ.. Μετά πήγαμε σπίτι του. Πρότινε να παίξουμε πόκερ, και όποιος χάνει να πίνει ένα σφηνάκι τσικουδιά. (Εδώ πρέπει να πώ πως ήμουν παρθένα τότε, και δεν είχα καμία σχέση με το αλκοολ. Επίσης ήμουν πολύ ήρεμος άνθρωπος και δεν έκανα μαλακίες.) Είχα τις αντιρρήσεις μου, αλλά τελικά δέχτηκα. Σκέφτηκα πως άμα συνέβαινε τίποτα, θα με φρόντιζε. Τελικά μεθήσαμε, εγώ ήμουν χάλια και του ζήτησα να με πάει για ύπνο. Με πήγε στο κρεβάτι και επέμενε να μου βγάλει τα ρούχα για να μου δώσει να βάλω κάτι πιό άνετο και καλά... Γδύσε γδύσε, γδύθηκε κι αυτός... Δε χρειάζεται να συνεχίσω. Τελικά δεν τα κατάφερε, γιατί παρ' όλο που ήμουν τόσο χάλια απο το αλκοολ, αντιστεκόμουν πολύ. Το επόμενο πρωί μου ζητούσε συγνώμες, εγώ δεν μπορούσα καν να συνειδητοποιήσω τί είχε γίνει (και για πολύ καιρό αργότερα)... Του είπα τελικά πως μπορώ να τον συγχωρέσω αν κι εκείνος έκανε προσπάθεια να είναι εντάξει απέναντύ μου, μόνο που όποτε μιλούσαμε καταλήγαμε να βριζόμαστε.. Σταματήσαμε να μιλάμε, εσβησα τηλέφωνα και facebook, και δεν έχουμε καμία επαφή εδώ και ένα με ενάμιση χρόνο... Παρ'όλο που έχει περάσει τόσος καιρός, ακόμα το σκέφτομαι το όλο θέμα.. Βασικά είμαι πολύ μπερδεμένη. Δε σκέφτομαι το τί έγινε, αλλά σκέφτομαι αυτόν με πολύ κακία.. Δε ξέρω, νιώθω περίεργα.. Μιλούσα με κάποιο άλλο μέλος του forum γι'αυτό το συμβάν και μου είπε πως πολύ πιθανό να ευθύνεται αυτό για τα προβλήματα που έχω τώρα (Δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, κοιμάμαι όλη μέρα κλπ) Είμαι πολύ μπερδεμένη, δε ξέρω τί να κάνω και νιώθω πως ακόμα κάτι "εκκρεμεί"...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    Του ειπες να τον συγχωρεσεις αν εκεινος προσπαθουσε να ειναι ενταξει μαζι σου ( τι εννοεις με αυτο??) πριν γινει το οτιδηποτε πως ηταν αυτος απεναντι σου??
    μετα το συμβαν εσυ εκανες καμια σχεση ?
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Αυτό ζητούσε συνέχεια συγνώμη, έλεγε πως ήταν λάθος, πως δε το ήθελε, πως έγινε επειδή είχε μεθήσει και τέτοια... Όταν είπα να είναι εντάξει μαζί μου εννοούσα να έχει σωστή συμπεριφορά απέναντί μου, αλλά αυτός είχε συμπεριφορά 5χρονου κακομαθημένου παιδιού που θέλει να περνάει συνέχεια το δικό του.. Επομένως βριζόμασταν και ξεκόψαμε. Μετά που συνειδητοποίησα και το τί είχε γίνει τον συχάθηκα.. Πρίν γίνει όλο αυτό ήταν νορμάλ η φάση, με έπαιρνε κάθε τόσο να βγούμε να τα πούμε, μιλούσαμε κλπ.. Πάντως πάντα τον ενδιέφερε για κάποιο λόγο να μαθαίνει τα γκομενικά μου και αν έχω κάνει σεξ... :-S Μετά απο αυτό είχα κάνει κάποιες σχέσεις, ποτέ σοβαρές όμως, κρατούσαν γύρω στο μήνα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    μηπως του αρεσεις και εκανε λαθος με το τροπο που σε πλησιασε και γιαυτο μετα καταλαβε οτι εκανε λαθος ?
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Δε ξέρω και δε με νοιάζει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    να ειμαι γονιος, να εχω κορη στην εφηβεια, και να την αφηνω να παει να μεινει με εναν 31χρονο μαντραχαλα????????????????? Που γινονται αυτα??????/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Έλα ντέ.... Μεγάλοι άνθρωποι, με εμπειρίες, πόσο τους έκοψε...

  8. #8
    Νάντια τελικά δεν έγινε συζήτηση απ ότι βλέπω.
    Ελπίζω να μαζευτεί η μαρινα 38 από τις τρίμηνες διακοπές που κάνει (:Ρ) και να σου πει την άποψη της σε πιο επιστημονικό επίπεδο.

    Όπως σου έχω πει και στην κατ ιδία συζήτηση μας πιστεύω πως μπορεί να "κάνεις" πως δεν σε επηρεάζει αυτό το γεγονός αλλά είναι αδύνατο, (τουλάχιστον κατά την άποψη μου).
    Δε μπορεί μια κοπέλα 20 χρονών χωρίς κανένα αντικειμενικό πρόβλημα, με φίλους, οικογένεια, έτοιμη να σπουδάσει κάτι που θέλει πάρα πολύ, να κάθεται ανάσκελα και να μην έχει τη διάθεση να κάνει πράγματα.
    Στην ηλικία σου κοιμόμουν ανα δυο μέρες, ένιωθα πως δεν μου φτάνει ο χρόνος για να ζήσω όσα ήθελα.
    Νιώθω ότι προσπαθείς να το βάλεις στην άκρη και να μη του δώσεις τη βαρύτητα που έχει.
    Δυστυχώς ασυνείδητα μας πληγώνουν ακόμη και αυτά που πολεμάμε με πολύ σθένος. και κάνουμε τα πάντα για να τα θάψουμε. Η ψυχή όμως δεν κατευθύνεται από το μυαλό...δυστυχώς.
    Εγώ προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου θα μιλούσα στους δικούς μου, όσο δύσκολο και αν ήταν και με τη σειρά τους θα το έλεγαν στους δικούς του.
    Με το να τσακώνεσαι μαζί του και να τον βρίζεις ανά διαστήματα, η πληγή δεν κλείνει.
    θα μου πεις, "θα κλείσει αν τον εκθέσω"?
    Όχι, αλλά μια ικανοποίηση θα την πάρεις.
    Ήσουν 18 και ήταν 31. Ήταν συνειδητοποιημένος ότι δε τον θες ερωτικά και πήγε δια της πλαγίας με το να σε μεθύσει.
    Για μένα είναι κακοποιηση, για να μη πω τίποτα χειρότερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Διάβαζα πρίν κάτι άλλα τραγικά θέματα και φρίκαρα.. Μετά απο αυτά νομίζω πως όντως δεν έχω και πολύ σοβαρό πρόβλημα.. :-/

  10. #10
    καλα μενεις πισω στην ζωη σου εξαιτιας ενος ηλιθιου;;ξερεις ποσοι ηλιθιοι ειναι εκει εξω με απιστευτες ικανοτητες να καταστρεφουν ζωες;; μαθε να εκτιμας αυτα που εχεις. αλλοι χαροπαλευουν αυτην την στιγμη που μιλαμε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Όλοι έχουν τα προβλήματά τους, είτε μεγάλα είτε μικρά.. Και εδώ δεν είμαστε για να συζητήσουμε για όσους χαροπαλεύουν..
    Sorry αν είμαι λίγο απότομη, αλλά ανάρτησα το θέμα για να βρώ μία λύση αν είναι αυτό δυνατόν. Αν δεν μπορείς να βοηθήσεις, τουλάχιστον μήν εκμηδενίζεις το θέμα..

  12. #12
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    καλα μενεις πισω στην ζωη σου εξαιτιας ενος ηλιθιου;;ξερεις ποσοι ηλιθιοι ειναι εκει εξω με απιστευτες ικανοτητες να καταστρεφουν ζωες;; μαθε να εκτιμας αυτα που εχεις. αλλοι χαροπαλευουν αυτην την στιγμη που μιλαμε.
    Μια απόπειρα βιασμού στα 18 και όντας παρθένα δεν είναι και το πιο ευκολότερο πράγμα στον κόσμο ώστε να ξεπερασεί αυτόματα....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Ναντια...μια λυση σιγουρα ειναι να το συζητησεις με τους γονεις σου....προφανως δεν αισθανεσε ανετα να εχει το περιβαλλον σου καλη γνωμη για εναν ανθρωπο που σου εχει κανει κακο και συ να μη μπορεις να πεις τιποτα....
    θα σε βοηθουσε να μην εισαι μονη σου σε αυτο αλλα να το μοιραστεις με ανθρωπους που σε αγαπανε....

    αν παλι νομιζεις πως δεν μπορεις να το κανεις....κι αυτη ειναι η τελικη σου αποφαση....προσπαθησε να το δεις απο διαφορετικη οπτικη...
    μπορει να ησουν σε αυτη την ιστορια το θυμα...αλλα παρολαυτα τα καταφερες εστω και απο αδυναμη θεση και προστατεψες τον εαυτο σου....και στην συνεχεια αποκλεισες αποφασιστικα αυτον τον ανθρωπο απο την ζωη σου....
    αυτο πρεπει να σου δινει δυναμη...και να σε κανει να σκεφτεσε...πως οσο κι αν προσπαθησε καποιος να σε θυματοποιησει...εσυ ησουν πιο δυνατη!!!!
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναντια, εγω να σου κανω μια απλη κ μονη ερωτηση, χωρις ακομη να εχω διαβασει τις απαντησεις των αποπανω : "Γιατι δεν πηγες να τον καταγγειλεις?" Επισης "Σκοπευεις καποια στιγμη να το κανεις αυτο?" Απαντησε μου αν θες..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολογικός φάρος!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2011, 15:46
  2. Βιασμός - Κακοποίηση
    By Seduction in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 09-06-2011, 00:22
  3. ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 97
    Last Post: 04-06-2011, 11:53
  4. ψυχολογικός πόνος+σεξουαλική επαφή
    By t_katva in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2006, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •