Ποσα χρονια χρειαζονται για να κοψει κανεις σταδιακα τα φαρμακα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Ποσα χρονια χρειαζονται για να κοψει κανεις σταδιακα τα φαρμακα?

    Οποιος ξερει ας μου πει.Καπου διαβασα οτι οσα χρονια παιρνεις τα φαρμακα τοσα χρονια χρειαζονται για να τα κοψεις.Δηλαδη εγω που παιρνω 4 χρονια φαρμακα αν υποθεσουμε οτι ο γιατρος θελει να μου τα κοψει θα μου τα κοψει σταδιακα μεσα σε 4 χρονια?Θα τρελαθω...Τραβαω τα μαλλια μου!!!Πολλα χρονια αν ισχυει κατι τετοιο.
    Γενικα ως δοση συντηρησης θα μπορουσαμε να πουμε τα 20mg zyprexa γιατι εμενα τοσο μου δινει ο γιατρος αν και ειμαι γενικα καλα εκτος απο μικρα προβληματακια.Ποια ειναι η δοση συντηρησης για το zyprexa συγκεκριμενα?

  2. #2
    nai etsi ειναι μιχαλη οσα χρονια τοσα...εκτος και αν ειναι καμια 10ετια που παιρνει φαρμακα καποιος οποτε λεει 3-4 χρονια φτανουν.

  3. #3
    etsi ομως τα κοβει χωρις να χρειαζεται να τα ξαναρχισει.αλλα εγω θα ελεγα 4 χρονια που παιρνει καποιος φαρμακα αλλα 4 τα κοβει δεν θα επρεπε να τα κοβει +4 χρονια οσο διαρκει και το κοψιμο....φαυλος κυκλος.παντως στο ιδιο που το διαβασα εγω λεει και οτι 10%του αντιψυχωσικου καθε 3-6μηνες ειναι καλο να κοβεται σταδιακα ετσι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αντι να τα κοψεις τελειως κοιτα να πας σε δοση συντηρησης που ειναι υποφερτη και κανεις τη δουλεια σου μεχρι να βγει καμια καναβιδιολη, μινοκυκλινη κ.λ.π. ποιυ
    δε θα εχει παρενεργειες...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    η δοση συντηρησης μαους δεν ειναι υποφερτη,μακαρι να ητανε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Μη το παραλες.. Ειναι υποφερτη. Εξαρταται βεβαια και το φαρμακο. Παντως με Risperdal 2-3mg ηταν υποφερτη.

    Απλως πρεπει να κανεις και λιγη γυμναστικη για να εχεις καλη φυσικη κατασταση.

    Το μονο κακο οτι και στον ξυπνιο εχεις μια αισθηση οτι κοιμασαι..

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    η δοση συντηρησης μαους δεν ειναι υποφερτη,μακαρι να ητανε
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    στην αρχη οταν τα κοψεις θα ειναι δυσκολα αλλα μετα θα εισαι λιγο πιο δραστηριος. βασικα αφου εδω μεσα γραφουμε ολοι οι τελειωμενοι ειτε τα κοψουμε ειτε οχι η ζωη μας θα ειναι το ιδιο πραμα, το ιδιο μιζερη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    η δοση συντηρησης μαους δεν ειναι υποφερτη,μακαρι να ητανε

    τι εννοεις?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by sball View Post
    στην αρχη οταν τα κοψεις θα ειναι δυσκολα αλλα μετα θα εισαι λιγο πιο δραστηριος. βασικα αφου εδω μεσα γραφουμε ολοι οι τελειωμενοι ειτε τα κοψουμε ειτε οχι η ζωη μας θα ειναι το ιδιο πραμα, το ιδιο μιζερη.
    Ειναι αληθεια κ χωρις τα φαρμακα(απο τη στιγμη που εκοψα τα παρανομα ναρκωτικα) η πραγματικη μου ζωη ,ηταν αδεια,κ μιζερη κ με τα φαρμακα τα ιδια + το παχος!!!!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Οποιος ξερει ας μου πει.Καπου διαβασα οτι οσα χρονια παιρνεις τα φαρμακα τοσα χρονια χρειαζονται για να τα κοψεις.Δηλαδη εγω που παιρνω 4 χρονια φαρμακα αν υποθεσουμε οτι ο γιατρος θελει να μου τα κοψει θα μου τα κοψει σταδιακα μεσα σε 4 χρονια?Θα τρελαθω...Τραβαω τα μαλλια μου!!!Πολλα χρονια αν ισχυει κατι τετοιο.
    Γενικα ως δοση συντηρησης θα μπορουσαμε να πουμε τα 20mg zyprexa γιατι εμενα τοσο μου δινει ο γιατρος αν και ειμαι γενικα καλα εκτος απο μικρα προβληματακια.Ποια ειναι η δοση συντηρησης για το zyprexa συγκεκριμενα?
    10 mg ειναι η δοση συντηρησης στη σχιζοφρενεια
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #11
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Οποιος ξερει ας μου πει.Καπου διαβασα οτι οσα χρονια παιρνεις τα φαρμακα τοσα χρονια χρειαζονται για να τα κοψεις.Δηλαδη εγω που παιρνω 4 χρονια φαρμακα αν υποθεσουμε οτι ο γιατρος θελει να μου τα κοψει θα μου τα κοψει σταδιακα μεσα σε 4 χρονια?Θα τρελαθω...Τραβαω τα μαλλια μου!!!Πολλα χρονια αν ισχυει κατι τετοιο.
    Γενικα ως δοση συντηρησης θα μπορουσαμε να πουμε τα 20mg zyprexa γιατι εμενα τοσο μου δινει ο γιατρος αν και ειμαι γενικα καλα εκτος απο μικρα προβληματακια.Ποια ειναι η δοση συντηρησης για το zyprexa συγκεκριμενα?
    μιχαλη μην αγχωνεσαι θα σου πω ενα μυστικο.κοβονται τα φαρμακα.σε 6 μηνες τα κοβεις.το μυστικο ειναι οτι χωρις να θελω να πω οτι πρεπει να κοψουμε τα φαρμακα οταν κοβονται πρεπει να μην συνδιασει το ατομο ποτε αλκοολ με καφε ωστε να μην εχει ποτε υποτροπη.τσεκαρισμενο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω Δημητρη δεν πινω ουτε αλκοολ ουτε καφε οποτε ειμαι σε καλο δρομο απο οτι μου λες.
    Δηλαδη η δοση συντηρησης ειναι 10mg για το zyprexa?Εγω τωρα παιρνω 20mg zyprexa οποτε δεν το λες δοση συντηρησης.Εχω μικρα προβληματακια αλλα στο συνολο ειμαι καλα.
    Δημητρη εσυ τι φαρμακα παιρνεις και σε τι δοση και ποσο καιρο?Εγω τα παιρνω 4 χρονια και δεν λεει ο γιατρος να μου μειωσει τη δοση.

  13. #13
    apo oti jerv kai 13 miligkram gia to zyprexa einai dosh synthrhshw.οταν παιρνεις τα φαρμακα δεν παθαινεις υποτροπη οτι και να πειεις.απλα αν τα κοψεις (ανθρωπος εισαι και θα πειεις) ο συνδιασμος καφε με αλκοολ φερνει υποτροπη.εγω επαιξα απο μονος μου με τα φαρμακα.πηρα δοση συντηρησης 15μιλιγκραμ αμπιλιφαυ αλλα τωρα το ανεβασα στα 22,5 και ειμαι καλα οχι οτι πεταω οπως παλια αλλα υποφερεται μαλλον χαλαρα η κατασταση.παιρνω και εντκτ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω Δημητρη ξερω οτι και με το να παιρνεις φαρμακα δεν εισαι καλυμενος δηλαδη μπορει να παθεις υποτροπη.Ρωτησα τον γιατρο μου.Εγω ως τωρα παιρνω τα φαρμακα μου τυπικοτατα και δεν εχω παθει υποτροπη αλλα ποιος ξερει στο μελλον.
    maus αυτες οι ουσιες που αναφερεις τι ακριβως ειναι?Φαρμακα που θα κυκλοφορησουν και αν ναι ποτε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ελα Μιχαλη αυτα που ελεγα ειναι εναλλακτικα φαρμακα με λιγες παρενεργειες. Δοκιμαζονται τωρα. Δε ξερω εαν θα καθιερωθουνε παντως ειναι μια διαφορετικη
    αντιμετωπιση..

    Εγω θα σου ελεγα να πας και σε εναν αλλο γιατρο καλο και να τον ρωτησεις αυτα που λες εδω , γιατι εμεις δε ξερουμε να σου πουμε..

    Μπορει ο γιατρος σου να εχει κατι στο μυαλο του και δε στα κατεβαζει..

    Επισης 4 χρονια δεν ειναι υπερβολικα μεγαλο χρονικο διαστημα. Εμενα μου τα κατεβασε μετα απο τοσο καιρο περιπου.

    Αλλα το θεμα ειναι οτι η αρρωστεια δε γιατρευεται. Απλως τα συμπτωματα. Δηλαδη δεν εχουμε συμπτωματα επειδη απλως με τα φαρμακα δεν αποροφαται η ντοπαμινη και οχι επειδη θεραπευεται ο εγκεφαλος, απο οτι εχω καταλαβει. Επισης τα ιδια τα φαρμακα δημιουργουν βλαβες. Οποτε τρεχα γυρευε...

    Παντως οι υποτροπες μπορει να χειροτερεψουν την κατασταση οποτε μη κανεις τιποτα θα σου ελεγα. Και εγω ημουν μια χαρα ολο το καιρο με τα φαρμακα
    αλλα οποτε τα εκοβα παθαινα υποτροπη και πατατρακ...

    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Εγω Δημητρη ξερω οτι και με το να παιρνεις φαρμακα δεν εισαι καλυμενος δηλαδη μπορει να παθεις υποτροπη.Ρωτησα τον γιατρο μου.Εγω ως τωρα παιρνω τα φαρμακα μου τυπικοτατα και δεν εχω παθει υποτροπη αλλα ποιος ξερει στο μελλον.
    maus αυτες οι ουσιες που αναφερεις τι ακριβως ειναι?Φαρμακα που θα κυκλοφορησουν και αν ναι ποτε?
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καλησπερα σε ολους,23 χρονια στη κολαση...χωρις φαρμακα
    By billys in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 93
    Last Post: 20-12-2011, 22:40
  2. Πόσα μέλη φόρουμ χρειάζονται για αλλαγή μιας λάμπας;
    By Seduction in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 27-08-2011, 01:26
  3. Πόσα χρόνια χαμένα θα περάσουν ακόμα;;;;;
    By eimarmenh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 11-07-2011, 11:45
  4. Η ΙΨΔ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 12-12-2010, 21:00
  5. Φάρμακα για πόσα χρόνια?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2010, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •