O ιατρος σας λεει οτι υπαρχει ανιατη αρρωστια! κι δυστυχως μεχρι τελος του χρονου ,,,
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    O ιατρος σας λεει οτι υπαρχει ανιατη αρρωστια! κι δυστυχως μεχρι τελος του χρονου ,,,

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

    "Όσα φέρνει η στίγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος" λεει ενα ρητο, δυστυχως ομως σε καποιον φιλο δεν του φερνει η ζωη του ολη!!
    Πριν λιγες μερες εμαθε απο την κλινικη οτι εχει σκλήρυνση κατά πλάκας -ετσι μας λεει , μαλον υπαρχει κατι αλλο- εμαθε λοιπον οτι ειναι πολυ προχορημενο το προβλημα κι οτι δεν υπαρχει θεραπεια, παρα την επιστημονική πρόοδο τα πραματα ειναι πολυ ασχημα, μαλον θα υπαρξει παραλυση κι θανατος!
    Υπολογιζετε οτι ως τελος του χρονου θα μας αφησει !
    Τι να προλαβει να κανει? τι να σκεφτει? εκτος απο το οτι εχει να το ψαξει ξανα κι ξανα, να παει σε ολους τους γιατρους! τι αλλο να κανει? κι αμα ειναι ετσι? κι χασι ολη του την ζωη σε γιατρους? μημπος θα επρεπε να το σκεφτει αλλιος κι να κανει οτι μπορει για να χαρει , να απολαυσει τον καιρο που του μενει? βεβαια δεν ειναι ευκολο, με πια ψυχραιμια να το κανει αυτο ? ε? το σοκ που εχει πθει , μονο αυτο φτανει για να τρελαθει!!!
    Αληθεια, εσεις τι θα κανατε αμα εισασταν στην θεση του?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Τον τυχερό ρε την γλίτωσε αλίμονο σε μας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Η απαντηση της αισιοδοξης : Γιατρε, δειτε σας παρακαλω ξανα το φακελο, μαλλον με μπερδεψατε με αλλο ασθενη!

    Μου ηρθε το ανεκδοτο με την κηδεια, ακουστε λοιπον θελει ενας επιχειρηματιας να προσλαβει καποιον στην εταιρεια του, κ εχει 3 υποψηφιους με τα ιδια προσοντα, τους κανει την εξης ερωτηση "Τι θα ηθελες να πουν για σενα στην κηδεια σου?" Λοιπον λεει ο πρωτος "Εγω θα ηθελα να πουν οτι ημουν ενας καλος οικογενειαρχης, ενας εργατικος υπαλληλος, ενας πρωτοπορος στον τομεα μου", λεει δευτερος "εγω θα ηθελα να πουν οτι ημουν ενας χαρισματικος επιχειρηματιας, οτι συνεβαλα με την ερευνα μ στο κοινωνικο συνολο κτλ" κ λεει ο τριτος "εγω θα θελα να πουν ρε σεις για δειτε τον καλυτερα, αυτος κουνιεται ακομα!!!"

    ωραιο ε?

    Παντως σοβαρα τετοιο σεναριο με παγωνει, δν ξερω πως θα αντιδρουσα.. απεταξαμην
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εγώ θα κανα κανα δύο ταξίδια τπτ παραπάνω

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλοο το ανεκδοτο ΛΑΚΡΥ.¨)¨), Ολοι αυτο θελοθμε λιγο ακομα , ακομα χρονια!!¨)
    ΕΛΙΣ, την γλυτωσε αμα εφευγε ξαφνικα, πιστευω- αμα σου λενε κι μερα ειναι λιγο πακεο! ασε που μπορει να μινει αναπυρος πρωτα!

  6. #6
    Εσύ να μείνεις δίπλα του, διότι αν εισαι φίλος, ο φίλος στην ανάγκη φαίνεται!! Να σε νοιωθει κοντα του, μια καλή κουβέντα σου, ένα αισιόδοξο λόγο ότι θα τα καταφερει, ότι μπορει να ελπίζει. Επειδη κάποιες φορες η ιατρική πέφτει έξω στις προβλέψεις της και η καλή ψυχολογία του ασθενη (στη διαμόρφωση της οποίας συμβαλλει αρκετα ο περιγυρος δλδ εν προκειμενω κι εσυ) βοηθα στη θεραπεια. Αρα δωσε του ελπίδα πλάι του. Αρα έστω λιγο μπορει να ελπίζει. Ακομα και στο μαυρο χαλι κάτι ειναι το να ελπίζεις.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εσύ να μείνεις δίπλα του, διότι αν εισαι φίλος, ο φίλος στην ανάγκη φαίνεται!! Να σε νοιωθει κοντα του, μια καλή κουβέντα σου, ένα αισιόδοξο λόγο ότι θα τα καταφερει, ότι μπορει να ελπίζει. Επειδη κάποιες φορες η ιατρική πέφτει έξω στις προβλέψεις της και η καλή ψυχολογία του ασθενη (στη διαμόρφωση της οποίας συμβαλλει αρκετα ο περιγυρος δλδ εν προκειμενω κι εσυ) βοηθα στη θεραπεια. Αρα δωσε του ελπίδα πλάι του. Αρα έστω λιγο μπορει να ελπίζει. Ακομα και στο μαυρο χαλι κάτι ειναι το να ελπίζεις.
    Συμφωνώ με τον Γιάννη, βάλε και λίγο πίστη, λιβάνι και καμιά προσευχή, γιατί όταν φτάνεις τόσο κοντά στο θάνατο έξυπνο είναι να ζητήσεις και το θαύμα!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #8
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Συμφωνώ με τον Γιάννη, βάλε και λίγο πίστη, λιβάνι και καμιά προσευχή, γιατί όταν φτάνεις τόσο κοντά στο θάνατο έξυπνο είναι να ζητήσεις και το θαύμα!
    Σωστό αυτο που λες Μαρκέλα. Σ΄αυτη την όψη της ζωης προστρέχουν, πλην εξαιρέσεων, όλοι, ειτε σχεση ειχαν τοσο καιρο ειτε πλήρως άσχετοι είτε έβριζαν, αμα δουν ότι κοντευουν στο θανατο και τα ανθρωπινα περιθωρια έχουν εξαντληθει. Και άλλες δύσκολες στιγμες στη ζωη όπου βρίσκουμε αδιέξοδα ή καταστασεις που φαινονται βουνο μας οδηγουν στο να προστρεχουμε σ αυτη την πιστη.
    γιάννης

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Exete δικιο, οταν ερθει αυτη η στιγμη ολοι μας αλλαζουμε , σκεφτομαστε με πιο ανοιχτη σκεψη.
    Προσωπικα θα του σταθω οσο μπορω, αν κι αυτα τα θεματα ειναι πολυ λεπτα, βλεπετε η οικογενεια αυτου ισως θλει να ειναι πιο πολυ μαζι τους, ισως δεν θα ειναι ανετα το να εισαι ολο σπιτι του.
    Ο γιατρος που του ειπε αυτο το ειναι γνωστος, μπορει να εχει καλο ονομα ( δεν μπορω να αναφερω το ονομα του σορρυ) αλλα ηταν πολυ επιπολεα η κουβεντα που εκαναν, του ειπα να παει οσο πιο γρηγορα κι σε αλλους οπως κιεκανε κι περιμενει τα αποτελεσματα, ξερετε το να περιμενεις ειναι πολυ βασανιστικο ! ειδικα οταν περιμενεις να ακουσεις το αν θα ζησεις η θα πεθανεις! θελω να ειμαι αισιοδοξος! μακαρι να παν ολα καλα!!
    Απο τα λιγα που ειπαμε καταλαβα οτι δεν ειναι πως -αμα ειναι το κακο τελικα- δεν ειναι οτι μεχρι το τελοσ του χρονου μια μερα δεν θα ξυπνισει κι θα πεθανει , ειναι οτι καποιο καιρο πριν μαλον θα υπαρξει παραλυση, αρα θα ειναι ασχημο τελος, βεβαια δεν ειναι συγουρο μπορει κι να ειναι ξαφνικο!
    Ο ανθρωπος αυτος εχει σοκαριστει , αν κι δεν εχει αλλαξει την καθημερινοτιτα του, δλδη κι στην δουλεια παει , κι κανει οτι εκανε πριν! μπορει να το σκεφτεται ολο αυτοτο πραμα, να μου το λεει συνεχεια αλλα δεν εχει αλλαξει την ζωη του, ισως γτ. ειναι πολυ νωρις , ισως γτ. ακομα δεν εχει συνιδιτοποιησει τι παιζει! μου ζητησε να μην το πω σε αλλους , το ξερουν λιγοι , μονο ο ενας γονιος του! κι ενας ακομα θειος του.
    Προσπαθησε να το πει στην προιν κοπελα του! -εχουν χωρησει πριν κανα μηνα- και παιδια! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Η ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!!! ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟΥ ΠΕ!! ΓΤ. -" ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΧΕΡΕΤΗΣΜΟΥΣ!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΤΗΣ!! ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!! τι κοπελα ειναι αυτη ρε παιδια! κι καποτες νομιζε οτι τον αγαπουσε, τι κοροιδα που ειμαστε καμια φορα ε ?

Similar Threads

  1. δεν υπαρχει τελος στισ σκεψεις μου
    By mariak19 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 15-04-2012, 02:05
  2. oι εποχές αλλάζουν δυστυχώς
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 23-04-2010, 19:27
  3. σχιζοφρενεια αραγε υπαρχει τελος;
    By aenaon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 16-12-2009, 15:25
  4. ανιατη ασθενεια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-05-2009, 21:40
  5. Replies: 0
    Last Post: 26-01-2006, 11:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •