Πώς ξεπερνιούνται οι φοβίες;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101

    Πώς ξεπερνιούνται οι φοβίες;;

    Γειά σας!
    Ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς να μου πεί πώς μπορεί κάποιος να ξεπεράσει μια φοβία του...
    Εγώ για παράδειγμα, έχω φοβία με τις σύριγγες... Δε μπορώ να πάω να μου πάρουν αίμα για κανένα λόγο..
    Την τελευταία φορά που πήρα μου έπεσε η πίεσεη (η μεγάλη στο 7..) ζαλιζόμουν και έκλαιγα...
    Πέρα απο αυτό όμως, πιό γενικά, ενδιαφέρομαι να μάθω για τρόπους αντιμετώπισης φοβιών..
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σταδιακη εκθεση (συστηματικη απευαισθητοποιηση) ειναι μια καλη μεθοδος.. δλδ εκτιθεσαι στο αντικειμενο του φοβου..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    αγορασε συρριγκες απο ενα φαρμακειο και αρχισε να κανεις ενεσεις σε πορτοκαλια.εμεις ετσι καναμε στην πρακτικη στην νοσηλευτικη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εντάααααααααααααααααααααα αααααξει, αυτό ήταν το αποκορύφωμα :-P
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ!!!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    γιατι ρε??αν θες μπορεις να πας να βλεπεις σιγα σιγα τους εθελοντες που πανε και δινουν αιμα και σταδιακα να ξεκινησεις να δινεις και εσυ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Αυτό είναι καλή ιδέα... Φαντάσου πως ούτε στην τηλεόραση δε μπορώ να δώ σύριγγες... :-P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Αγόρασε μία σύριγγα,έτσι για να την κοιτάς,να την επεξεργαστείς,να δεις ότι δεν είναι κάτι τρομερό.Λογικά φοβάσαι όταν τη βλέπεις γιατί ξέρεις ότι θα σε τρυπήσει κ θα σου πάρει αίμα ε?Αν πάρεις όμως μία σπίτι που θα ξέρεις ότι δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσεις (παρά μόνο σε κανένα πορτοκάλι ίσως όπως σου λέει ο vaggos χαχα) τότε μπορεί να τη δεις με άλλο μάτι! :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Καλά δεν έχω θέμα με το αίμα :-P Με το οτι θα με τρυπήσει έχω.. :-P :-P :-P
    Δε ξέρω αν θα το κάνω τελικά, θα προετοιμάσω ψυχολογικά τον εαυτό μου πάντως.. :-D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συμφωνω, αγορασε μια απο το φαρμακειο κ ξεκινα να την περιεργαζεσαι, βαλε να δεις κ κανα greys anatomy να εξοικειωθεις.. μην με βρισεις!!! :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    χαχα!πλακα πλακα εγω δεν μπορουσα να βλεπω αιματα κλπ κ στην tv αν ειχε καμια σκηνη νοσοκομειου αλλαζα καναλι,αλλα με το greys anatomy τα συνηθισα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    LoL!! Αν είναι να αρχίσω να το ξεπερνάω με το Grey's Anatomy, πρέπει να έχει και καλό σενάριο.. :p
    Εσείς που το έχετε δεί τί λέτε; Αξίζει να αρχίσω να το βλέπω;; Γιατί δεν το 'χω και πολύ με τις σειρές, δε βλέπω πολύ τηλεόραση...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Νάντια τώρα έβλεπα ένα επεισόδιο. :P Εχω πάρει τα dvd που τα είχε δώρο ένα περιοδικό κ τα βλέπω αυτές τις μέρες.Ούτε εγώ βλέπω πολλές σειρές.Αυτή μ'αρέσει.Αλλά αυτά γούστα είναι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ναντια το ιδιο προβλημα εχω κι εγω...Ακομα και μια συζητηση για αιματα και ανατομια, μου φερνει αναγουλα. Οταν ημουν εφηβος απεφυγα καποια εμβολια σκοπιμα. Στην πρωτη δημοτικου οταν ηρθαν να μας εμβολιασουν εκανα σκασιαρχειο! Στο στρατο λιποθυμησα παλι! Σταδιακα ομως βελτιωθηκα γιατι επρεπε να κανω εξετασεις αιματος για τσεκαπ. Μικρος ειμαι στην ηλικια απλα ειπα να το κανω προληπτικα. Μηπως το ιδιο εχει καποιο μελος της οικογενειας σου? Να σκεφτεις οτι ηθελα να γιvω και γιατρος...! Εχω πετυχει βεβαια και νοσοκομα με τοσο καλο χερι που δεν καταλαβα τιποτα! Γενικα νομιζω οτι ειναι κατι αυθορμητο, αντανακλαστικο, δε το σκεπτεσαι, δε το θελεις να σου συμβαινει. Οι αλλοι σου λενε, ελα μωρε ενα τσιμπημα ειναι, δεν ειναι τιποτα, μη φοβασαι κλπ. Δεν καταλαβαινουν ομως....Θεωρω αν το δουμε απο μια εξελικτικη σκοπια, οτι ειναι καταλοιπο της προσπαθειας του σωματος να μην παθει κατι απο εξωτερικα αιτια, απ το να εισελθει στον οργανισμο κατι επιβλαβες. Αυτο που λενε να εξοικειωθεις με τοαντικειμενο του φοβου σταδιακα, δεν πιανει. Δεν εχω ομως θεμα με την ενεση του οδοντιατρου. Μη σου πω μ αρεσει κιολας!...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    XAXAXAXA! Κι εγώ ήθελα να γίνω γιατρός μικρή.. :p
    Όχι, δεν το έχει κανείς άλλος απο την οικογένεια.
    Φοβάμαι και την ένεση του οδοντίατρου, απλώς όχι τόσο όσο την κανονική.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Φρονιμητη εχεις βγαλει?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβίες...
    By Saga in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2011, 18:14
  2. ΦΟΒΙΕΣ
    By ANGEL7716 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2009, 01:36
  3. φοβιες
    By μαριαta in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-03-2009, 20:10
  4. Φοβιες
    By individuathoughtpatterns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2008, 21:35
  5. ΕΧΩ ΦΟΒΙΕΣ
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 16-09-2006, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •