Ψυχοσωματικά και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    1

    Ψυχοσωματικά και άγχος

    Καλησπέρα σε όλους!!!Είμαι 28 ετών και από μικρή ηλικία είχα άγχος για τα πάντα.Πότε όμως δεν μου δημιουργούσε πρόβλημα, σε ορισμένες περιπτώσεις θα έλεγα ότι με βοηθούσε να έχω λίγο άγχος. Μεγαλώνοντας , σπούδασα, βρήκα μόνιμη δουλειά, έχω την κοπέλα μου, το σπίτι μου και γενικά δεν έχω λόγο να μην είμαι ευτυχισμένος. Πριν τρία χρόνια αντιμετώπισα ένα πρόβλημα υγείας με τη μέση μου (όχι κάτι σοβαρό) και έκτοτε έχω χάσει το μέτρο. Έκτοτε ασχολούμαι συνέχεια με την υγεία μου. Συνεχώς κάτι έχω(γαστρεντερολογικές διαταραχές-στομάχι-καρδιά-μυικοί πόνοι κλπ). Αρχικά έτρεχα από γιατρό σε γιατρό αλλά κανείς δεν έβγαζε άκρη και όλοι έλεγαν ότι είναι ψυχολογικό. Κανείς δεν μου βρήκε τίποτα παθολογικό. Στην πορεία κουράστηκα και δεν ξαναεπισκεύτηκα γιατρό. Όλη αυτή η κατάσταση έχω καταλάβει ότι είναι φαύλος κύκλος και με έχει κουράσει πάρα πολύ. Προσπαθώ να μην χάνω την διάθεσή μου και καταφέρνω να τα ξεπερνώ, στην πορεία όμως ξαναεμφανίζονται και ξαναμπαίνω στην ίδια κατάσταση, την οποία περιμένω να τελειώσει. Όντως καταφέρνω να την ξεπερνάω και να είμαι άλλος άνθρωπος, όμως με την πρώτη δυσκολία και στενοχώρια αμέσως κάτι μου εμφανίζεται.
    Απλά ήθελα και εγώ να πω τί βιώνω γιατί είμαι σίγουρος ότι βρίσκονται πολλοί στην ίδια κατάσταση με εμένα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Αφού σου λένε οι γιατροί οτι είναι ψυχολογικό, γιατί δεν επισκέπτεσαι έναν ψυχολόγο;;
    Δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάποιο σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα για να πάς, ίσως σε βοηθήσει να δείς αλλιώς τα πράγματα, να μήν αγχώνεσαι τόσο εύκολα για τα πάντα ούτε να στεναχωριέσαι εύκολα.. Έτσι θα ταλαιπωρείσαι λιγότερο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Το ψυχοσωματικο ειναι ο τρόπος του σώματος σου να στο δείξει οτι πιέζεσαι. Για να μην έχεις πολλα , καλο ειναι να αλλάξεις τον τροπο σκέψης. Εγω ταλαιπωρούμαι με το στομάχι χρόνο τώρα.. Μετα πέρασε , τώρα έχω πονοκεφάλους και βάρος συνέχεια στο κεφάλι. Όλα ευθύνονται στο στρες. Ενω ένας άνθρωπος με ψυχοσωματικα θέλει να θεραπεύσει το σύμπτωμα , αυτο που χρειάζεται να αλλάξει ειναι ο αρνητισμος. Εμένα η ψυχοθεραπεία με έχει βοηθήσει αρκετα , ειναι νωρίς ακόμα . Το θέμα ειναι οτι ειναι χρονοβόρο,αν έχεις υπομονη δοκίμασε το. Ώστε να μην μείνει κάτι μόνιμο... Αν είχα πάει όταν είχα λίγες ενοχλήσεις θα είχα γίνει ήδη καλα. Τώρα που το πάρα άφησα δεν περνάει εύκολα..αργεί. Πρόλαβε το , απο προσωπική εμπειρία στο λέω. Θα γίνει εύκολα σε εσένα λόγω οτι απο το μήνυμα σου φαίνεται οτι έχεις δύναμη!
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    πανο μου μια απο τα ιδια υπομονη,προσπαθησε να κανεις θετικες σκεψεις και ν κανεις διαφορετικα πραγματα με την κοπελα σ!!!!ειλικρινα κανεις καποιο χομπι η το προβλημα της μεσης σου δεν σε αφηνει?ισως το γεγονος του φοβου σου και οτι ετρεχες απο γιατρο σε γιατρο να σου εκανε κακο...περναω ακριβως το ιδιο μονο που εγω δεν ετρεχα απο γιατρο σε γιατρο παρα μονο επισκεφθηκα πολλες φορες τον dr google αστα πολυ χαλια!!!υπομονη αληθεια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    gossamer γεια σου ηθελα ν σ ρωτησω...το συναισθημα με το βαρος στο κεφαλι το νιωθω και εγω οπως εσυ και σφιξιμο....ηθελα ν σ ρωτησω οταν ξαπλωνεις σου εχει τυχει να νιωθεις σαν συναισθημα ζαλαδας σαν να οταν κλεινεις τα ματια σου ν νιωθεις περιεργα...?δεν ξερω το εχω παθει 3 με 4 φορες και ανυσηχησα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    aggelikoula89, αυτό σαν ζάλη όταν ξαπλώνεις το είχε μια θεία μου... και τελικά είχε κάτι που λεγόταν νομίζω "λαβύρινθος" (?) στο αυτί χωρίς να είμαι σίγουρη...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    ναντια χαχχχαχα με ολο το θαρρος αι χωρις παρεξηγηση οταν ειπες οτι το ειχε μια θεια σου και τελικα....καλα δεν φανταζεσαι λεω θα μ πει πεθανε....πως λεμε και καλα το ειχε και ενας φιλος μου και παιθανε καπως ετσι!!!χαχαχαχα σορυ δεν το λεω με κακια αληθεια....ρε το εχω διαβασει το ιντερνετ οτι μπορει η ζαλαδα το σφιξιμο και το βαρος να προερχονται απο το αυτι....αλλα δεν ξερω...τι ν πω...ακουω καλα νομιζω!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Αγγελικουλα , ιλλιγος ειναι .. Καμία φορα απο το αυτί του λαβυρινθου η ιλλιγος απο το στρες ( το αγαπημένο μας πάλι ) . Στα λέω με σιγουριά γιατι το έπαθα πριν μήνες και ΑΥΤΟ!!! Όταν σε πιάνει ξάπλωσε αλλα όχι εντελώς ανάσκελα. Σαν να κάθεσαι αν με καταλαβαίνεις. Βάρος στο μέτωπο έχω εγω .. Συνέχεια ... Άσε ταλαιπωρία ..μέχρι και τι; Βελονισμο πηγα!
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Φάε τη γλώσσα σου!!! Εννοείται πως ζεί η γυναίκα!!!! XD

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    Ναι ρε πλάκα το είπα...αχ κορίτσια τι να πω 2 βραδιά με έχει ταλαιπωρήσει εύχομαι να είναι από την κούραση κ να μην έχω κανέναν όγκο στο κεφάλι...θεέ μου θα τρελαθώ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    Ναι ρε πλάκα το είπα...αχ κορίτσια τι να πω 2 βραδιά με έχει ταλαιπωρήσει εύχομαι να είναι από την κούραση κ να μην έχω κανέναν όγκο στο κεφάλι...θεέ μου θα τρελαθώ...
    εεεε οχι και ογκος.. μην ανυσηχεις αλλα αν ειναι πηγαινε σε νευρολογο
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

Similar Threads

  1. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09
  2. ψυχοσωματικά
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-05-2010, 05:25
  3. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 01:21
  4. ψυχοσωματικα?
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 19-05-2009, 23:09
  5. Ψυχοσωματικά
    By sorriso in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 02-10-2006, 12:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •