ξαφνικη αλλαγη διαθεσης-αγχος-σκεψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100

    ξαφνικη αλλαγη διαθεσης-αγχος-σκεψεις

    καλημερα...ειμαι αρκετα παλιο μελος...ειχα ξαναγραψει παλιοτερα για κατι κρισεις πανικου που περνουσα εντονες..αλλα με ψυχοθεραπεια καταφερα ν τ ξεπερασω η να μαθω πως ν τ διαχειριζομαι...
    εχουν περασει 5 μηνες τωρα που ολα ηταν φυσιολογικα χωρις ν εμφανιστει καποιο συμπτωμα αλλα πριν τρεις μερες ξυπνησα το πρωι να παω δουλεια και δν ενιωθα καλα..ενιωθα ενα βαρος ενα σφιξιμο....ενα πραγμα οτι αρχιζω παλι να ψιλοπνιγομαι....και φοβηθηκα οτι παλι θα γυρισω στα παλια... και δν εχω καμια ορεξη να τα ξαναπερασω...
    ενα αλλο θεμα ειναι οτι μολις αρχισω να νιωθω κατι ..το συσχετιζω απευθειας με τη σχεση μου...δλδ πνιγομαι..δν θελω να τον δω...δν νιωθω καλα....δν εχω και συναισθηματα...πραγμα λιγο αφυσικο γτ αυτους τουσ 5 μηνες που εγω ψυχολογικα ημουν ανεβασμενη,...ολα κυλουσαν καλα...μολις πεφτω εγω...πεφτει και η σχεση μου μαζι μου γεμιζω αμφιβολιες...και η μια σκεψη φερνει την αλλη ...

    εχετε καμια λυση τι ν κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Μηπως το προβλημα σου ειναι η σχεση σου; Μηπως σε πνιγει και το σωματοποιεις;
    Το οτι το συσχετιζεις αμεσως με τη σχεση σου, εμενα τουλαχιστον, αυτο μου λεει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    δν ειναι ακριβως αυτο....απλα μικρη ημουν πολυ αγχωδης αλλα οχι μονο με το σχολιο και τα εξωσχολικα...οταν μ φλερταραν αγορια...η εβγαινα για ποτο και με πλησιαζαν να μου μιλησουν δν ενιωθα καλα πνιγομουν και δν ηξερα πως να αντιδρασω αυτο νομιζα οτι μ εφυγε,,,αλλα ενω ημουν σ σχεση μ καποιον πχ...ενα πρωι ξυπνησα και ημουν παρα πολυ αγχωμενη ενιωθα οτι δν μπορω να τον αντιμετωπισω οτι δν μπορω να αντιμετοπισω ουτε τη σχεση...οτι ολο αυτο θα σε δω θα με δεις...θα σου τηλεφωνησω θα σ στειλω μνμ με δημιουργουσε ενα πανικο ξαφνικα...χωρισα λοιπον πιστευοντασ οτι εφταιγε εκεινος...η οτι δν τον ηθελα πια...περναει ο καιρος γνωρισα ενα υπεροχο παιδι...και τον πρωτο καιρο ....που ημουν πολυ ερωτευμενη του ελεγα οτι φοβαμαι...οτι θα μ ξαναπιασει κατι παρομοιο και θα απομακρυνθω παλι και οτι δν θα χει καλη καταληξη αυτη η σχεση...εε περασε ενα χρονος...και ενα πρωι παλι τ ιδια..μετα το ξεπερασα για ενα διαστημα 5-6 μηνων ημουν καλα...και παλι σε μικρο βαθμο αυτη τη φορα...νιωθω οτι το ξαναπερναω....απλα φοβαμαι οτι θα το παθαινω για ολη μου τη ζωη με οποιον κ αν ειμαι.....και δν ξερω τι ν κανω,,,μπαινει στη μεση και η τελειομανια μου που την ειχα απο πολυ μικρη και δν μπορω να δεχτω ανθρωπο διπλα μου ...μπορει να τον αγαπαω αλλα δν παυω ποτε να τον κρινω και ουσιαστικα ποτε δεν δεχομαι κανεναν διπλα μου...γι αυτο που ειναι παντα ζηταω κατι παραπανω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    ειναι πολυ δυσκολο να το αντιμετωπιζεις αυτο δν θελω να τον χασω σε καμια περιπτωση,....και με αυτο που κανω θα με στειλει αυτος...δν μπορω να τον δεχτω ετσι οπως ειναι τον μειωνω συνεχεια οτι αυτο το κανει λαθος...η οτι ειναι ανωριμος..η δν ξερει πως να αντιμετωπισει μια κατασταση ....και ολα αυταμετα μπλοκαρουν και μενα οταν εσυ τον κατακρινεις συνεχως και του λες οτι ολα τα κανει λαθος...μετα μπορει να πω δν ειναι αυτος για μενα...ειναι χαζος ασ πουμε...δν ξερω τι ν πω...το μονο σιγουρο ειναι οτι το κανω με ολους τουσ ανθρωπους...και στις φιλικες μου σχεσεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Τοτε μαλλον πρεπει να ζητησεις τη γνωμη καποιου ειδικου για να βρεις τι ειναι αυτο που σε κανει να μπλοκαρεις ετσι τις σχεσεις σου με τους ανθρωπους γενικοτερα.
    Γιατι τωρα εισαι μικρη και παλευεται η κατασταση και απο τους αλλους ενδεχομενως και απο εσενα.
    Αργοτερα ομως η σταση αυτη θα απομακρυνει και εσενα απο τους γυρω σου και το αναποδο γιατι να ξερεις οτι απο μια ηλικια και μετα ουτε εσυ θα συγχωρεις αλλα ουτε και οι αλλοι.
    Και δεν ειναι καλο να ειμαστε μονοι μας.
    Ισως ενας ψυχολογος, ενας συμβουλος, να μπορουσε να σε βοηθησει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    σε ευχαριστω πολυ

Similar Threads

  1. άγχος/συνεχείς σκέψεις
    By sauchie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-04-2012, 22:24
  2. αγχος,σκεψεις,φοβιες
    By speedman in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-2011, 21:50
  3. Αλλαγή διάθεσης
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 19-01-2011, 10:32
  4. αλλαγη διαθεσης
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-12-2009, 20:45
  5. ξαφνικη αλλαγη
    By zaira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2008, 17:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •