Τι συμβαινει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Τι συμβαινει?

    Γεια χαρα σε ολους! διαβαζω εδω και αρκετο καιρο το φορουμ και ευχομαι σε ολους μας κουραγιο και δυναμη.Η ιστορια μου εχει ως εξης ειχα καταθλιψη και αγχος επισης εμμονες ιδεες συνεχως στο μυαλο μου,η ψυχιατρος μου εδωσε το αντικαταθλιπτικο tudor,xanax 0,5 και risperdal 1mg.Ολα πηγαιναν μια χαρα με την θεραπεια μετα ομως απο καποιους μηνες τα συμπτωματα ξαναγυρισαν,πηγα σε αλλο γιατρο μου εδωσε effexor xr 150 mg και minitran 4-10 και 4-25 εκανα αυτη την θεραπεια αρκετο καιρο.Τον τελευταιο χρονο δεν παιρνω κανενα φαρμακο και ημουν καλα ομως τους δυο τελευταιους μηνες αρχισα παλι να εχω πολυ αγχος και αρνητικες σκεψεις που δεν μπορω να βγαλω απ'το μυαλο μου.Επισης πρεπει να σας πω εχω πολυ μεγαλη φαντασια και μερικες φορες πλαθω ιστοριες ,μπορω και οραματιζομαι σκηνικα,φτιαχνω σεναρια κ.λ.π το προβλημα ειναι οτι ενω ξερω οτι δεν ειναι αληθινα,φοβαμαι και συνεχεια λεω στον εαυτο μου οτι ειναι απλα η φαντασια μου,τι ειναι αυτο? τι συμβαινει? οι γονεις μου και ο ανδρας μου συνεχεια μου λενε οτι ολα ειναι στο μυαλο μου και οτι αν προσπαθεισω απο μονη μου θα γινω καλα.Τους εχω κουρασει και το ξερω.Τι μπορω να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Πρώτα άσχετο αλλα ωραίο nickname!!!

    Εγω πιστεύω οτι περνάς δύσκολα γιατι δεν έχει καλη σχέση με τον εαυτό σου.

    Άκουγε συνηθισμένο , το έχουμε ποιοτική πολλές φορές , όμως δοκιμασες να κάνεις ψυχοθεραπεία; Εγω προσωπικά τώρα το παλεύω , γιατι δεν άντεχανε και εμένα οι δικοί μου αλλο
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  3. #3
    Ευχαριστω για την απαντηση.Αυτο που με ανησυχει αρκετα ειναι τα φανταστικα σεναρια που φτιαχνω τα οποια μοιαζουν τοσο αληθινα.Οχι δεν εχω κανει ψυχοθεραπεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    τι εννοείς φανταστικά σενάρια?

  5. #5
    Τα φανταστικά σενάρια και τις αρνητικές σκέψεις δε θα στα σβήσουνε τα φάρμακα από μόνα τους, παρα το ότι χρειάζονται γιατι προσφέρουν ηρεμία και όταν το μυαλο είναι ήρεμο δεν σκέφτεται τετοια και ίσως ένα μεγαλο χρονικο διαστημα ηρεμιας λόγω των φαρμακων μειώνει το πρόβλημα. Ισως η λόγω των φαρμάκων "αποχή" από τετοιες σκέψεις βοηθα στο να σβησει το πρόβλημα. Έτσι ειναι?
    Όμως τα βιώματα του παρελθοντος και οι αιτιες του προβληματος δυστυχως δε σβηνουν. Πάντα ειναι καπου στο μυαλο. Δεν εχω ακουσει τα φαρμακα να εχουν τετοια μαγικη ικανότητα, δλδ να επιλέγουν και να διαγραφουν από τη μνημη. Η καταθλιψη δεν ειναι ότι καλύτερο γιατι αφορα πράγματα που εγιναν και δεν αλλάζουν.

    Γιατι δε δοκιμάζεις και ψυχοθεραπεια? Η ψυχοθεραπεια θα σε μάθει να διακρινεις από μόνη τις διαστρεβλώσεις στη σκέψη, σαν εσωτερική παρατηρηση, να διακρινεις το λογικό από το παράλογο και στη συνεχεια αφου τα αναγνωριζεις ως τετοια να τα αποβάλλεις, να τα διωχνεις, τοσο σεναρια στη φαντασια και αρνητικες σκέψεις όσο και αυτα που η θυμιση τους προκαλούν πονο και καταθλιψη. Εχεις δοκιμασει τετοια μεθοδο? Τουλαχιστο από τα όσα ξερω απο ψυχοθεραπεια, η γνωστικη συμπεριφορικη μεθοδος βοηθα. Σου προσφερει μια μεθοδολογια χειρισμού της σκέψης. Ειναι απο τη μεθοδο αυτη αυτα που σου λεω.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη! Θάθελα μόνο να συμπληρώσω ότι εφ' όρου ζωής κοριτσάκι μου, δεν μπορεί κάποιος να ζει με χαπάκια
    πρώτα για τους λόγους που σου ανέφερε ο Γιάννης.. και μετά γιατί τα φάρμακα μειώνουν προσωρινά τα συμπτώματα, αλλά δεν αντιμετωπίζουν
    την ρίζα του προβλήματος κι όταν για κάποιο λόγο τα σταματήσεις, η οποιαδήποτε δυσκολία στην ζωή σου, πιθανόν να τα επαναφέρει
    κι ίσως με μεγαλύτερη ένταση, αλλά όμως το σημαντικότερο είναι ότι τα χάπια όπως και να το κάνουμε έχουν παρενέργειες..
    Την οριστική λύση θα στην δώσει ένας συνδυασμός ψυχοθεραπείας με συνεχή δραστηριότητα, ώστε να νιώθεις ικανοποίηση από την ζωή.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.Δυστηχως εδω και αρκετο καιρο εχω οικονομικες δυσκολιες και μου ειναι δυσκολο να παω για ψυχοθεραπεια.Θα προσπαθησω να βγαλω της σκεψεις απο το κεφαλι μου.Θελω να ζησω μια φυσιολογικη ζωη,θελω εγω και ο ανδρας μου να ειμαστε ευτυχισμενοι και να μην τον στεναχορω με της βλακειες μου.Θα κανω οτι περναει απ'το χερι μου.Και παλι σας ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by forsaken View Post
    Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.Δυστηχως εδω και αρκετο καιρο εχω οικονομικες δυσκολιες και μου ειναι δυσκολο να παω για ψυχοθεραπεια.Θα προσπαθησω να βγαλω της σκεψεις απο το κεφαλι μου.Θελω να ζησω μια φυσιολογικη ζωη,θελω εγω και ο ανδρας μου να ειμαστε ευτυχισμενοι και να μην τον στεναχορω με της βλακειες μου.Θα κανω οτι περναει απ'το χερι μου.Και παλι σας ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.
    Ψάξε για δωρεάν ψυχολογική στήριξη! Αν θες ρίξε και μια ματιά στην ενότητα του φόρουμ Γενικά και στο πρώτο θέμα.. ίσως κάτι βρεις!
    Πάντως, αν σ' αρέσει το διάβασμα, διάβασε.. βοηθάει αρκετά κι αυτό και υπάρχουν πολύ καλά βιβλία για να πάρεις γνώση..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Similar Threads

  1. Τι μου συμβαινει ?
    By umbra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-12-2011, 17:09
  2. Τι μου συμβαίνει?
    By missing_mile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 04-06-2010, 23:26
  3. Τί μου συμβαίνει?
    By Menelaos22 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 02-01-2010, 15:04
  4. Τι μου συμβαινει?
    By Θεοφανία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 30-12-2009, 10:24
  5. Τί μου συμβαίνει;
    By monaxikos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 27-07-2008, 01:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •