Σχιζο και προσοχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Σχιζο και προσοχη

    Απο οτι ακουσα σε μια εκπομπη, πολυ λιγη προσοχη προκαλει ADHD δηλαδη υπερκινητικοτητα ενω
    υπερβολικα πολλη προκαλει αυτισμο.

    Εγω νομιζω οτι με τη σχιζο εχουμε υπερβολικα πολλη προσοχη.

    Εξασκωντας το μυαλο να εχει λιγη προσοχη βλεπω οτι βελτιωνομαι και νοιωθω πιο νορμαλ.

    Η ασκηση αυτη ειναι ευκολη. Απλως αλλαζεις την προσοχη σου τακτικα και δε βουλιαζεις καπου.

    Νομιζω ολες οι ψευδαισθησεις και φοβιες ειναι επειδη δινουμε υπερβολικη προσοχη σε αυτες τις ιδεες.

    Ασε που αμα εχεις και λιγη προσοχη , ξεκουραζεται το μυαλο και ειναι πιο διασκεδαστικο και νοιωθεις χαρουμενος.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Νομιζω ολες οι ψευδαισθησεις και φοβιες ειναι επειδη δινουμε υπερβολικη προσοχη σε αυτες τις ιδεες.

    Ασε που αμα εχεις και λιγη προσοχη , ξεκουραζεται το μυαλο και ειναι πιο διασκεδαστικο και νοιωθεις χαρουμενος.



    συμφωνω μαζι σου! τα φαρμακα που παιρνουμε φερνουν ευδιαθεσια κ βοηθουν ,νομιζω,κ μπορει κ να μας λιγοστευουν την εντασης της προσοχης ,μας ξεκουραζουν δλ. κατα ενα τροπο.εχω δικιο? τι πιστευεις εσυ ,μας δινουν μια ελαφροτητα ,ευδιαθεσια? η μας κανουν καταθλιπτικους?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Νομιζω ολες οι ψευδαισθησεις και φοβιες ειναι επειδη δινουμε υπερβολικη προσοχη σε αυτες τις ιδεες.

    Ασε που αμα εχεις και λιγη προσοχη , ξεκουραζεται το μυαλο και ειναι πιο διασκεδαστικο και νοιωθεις χαρουμενος.



    συμφωνω μαζι σου! τα φαρμακα που παιρνουμε φερνουν ευδιαθεσια κ βοηθουν ,νομιζω,κ μπορει κ να μας λιγοστευουν την εντασης της προσοχης ,μας ξεκουραζουν δλ. κατα ενα τροπο.εχω δικιο? τι πιστευεις εσυ ,μας δινουν μια ελαφροτητα ,ευδιαθεσια? η μας κανουν καταθλιπτικους?
    Κοιτα με το παλαιο Risperdal παρα ειχα ευδιαθεσια. Μανια-ευφορια θα ελεγα οπως λενε και οι παρενεργειες του Risperdal.

    Με το Risperdal Quicklet που παιρνω τωρα δεν υπαρχει αυτο.

    Τα φαρμακα νομιζω απλως μας καθηλωνουν και μας κοιμιζουν.

    Εγω νομιζω οτι με δικη μας ασκηση μπορουμε να πετυχουμε να μην εχουμε την προσοχη για μεγαλο χρονικο διαστημα σε ενα σημειο αλλα να αλλαζει γρηγορα.
    Αυτο κανενα φαρμακο δε μπορει να το κανει και ειναι θεμα εξασκησης.

    Αυτο το πετυχαινω και οταν για 2-3 μερες δεν ανοιξω υπολογιστη αλλα τωρα το πετυχαινω και καπως ενσυνειδητα αμεσως.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παλι εχω προβλημα προσοχης,δεν εχω καλη συγκεντρωση δηλαδη.Αυτο λεγεται εκπτωση των γνωσιακων λειτουργιων.Ειστε σιγουροι οτι τα φαρμακα προκαλουν λιγοτερη προσοχη?Αν καταλαβα καλα maus αυτο λες οτι διαβασες.Εκτος αν εννοεις οτι προ αγωγης ησουν κολλημενος με κατι ενω τωρα εισαι καλυτερα.Για εξηγησε το.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ελα Μιχαλη,
    λεω οτι η αρρωστεια ουσιαστικα ειναι οτι εχουμε την προσοχη μας πολυ σε ενα σημειο, σε μια ιδεα, εναν φοβο κ.λ.π..

    Ειναι και οι ψευδαισθησεις βεβαια, και ολα εξηγουνται απο την ντοπαμινη βεβαια, παντως ισως ενα κομματι της αρρωστειας που να μας επιδεινωσε ειναι οτι
    εχουμε την προσοχη εντονα σε ενα σημειο αντι το πνευμα μας να πηγαινει απο το ενα αντικειμενο στο αλλο γρηγορα και να ξεκουραζεται.

    Π.χ. περασαμε ασχημες καταστασεις με αποτελεσμα υποσυνειδητα να ειμαστε κολλημενοι εκει και να επαναλαμβανουμε με τις ψευδαισθησεις μας αυτες τις
    καταστασεις..

    Οταν δεν εχεις πολλη προσοχη δε τα σκεφτεσαι και τα προβληματα τοσο πολυ με αποτελεσμα αυτο να κανει καλο στην ψυχολογια..

    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Εγω παλι εχω προβλημα προσοχης,δεν εχω καλη συγκεντρωση δηλαδη.Αυτο λεγεται εκπτωση των γνωσιακων λειτουργιων.Ειστε σιγουροι οτι τα φαρμακα προκαλουν λιγοτερη προσοχη?Αν καταλαβα καλα maus αυτο λες οτι διαβασες.Εκτος αν εννοεις οτι προ αγωγης ησουν κολλημενος με κατι ενω τωρα εισαι καλυτερα.Για εξηγησε το.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    OK maus καταλαβα και συμφωνω.Ειναι οτι πιστευουμε πολυ σε κατι ή σε γεγονοτα και προσπαθουμε να πεισουμε και τους αλλους γι αυτο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Η σκέψη από το ένα σημείο στο άλλο γρήγορα λέγεται attention deficit hyperactivity disorder (ADHD), σε ένα σημείο λέγεται "ψύχωση", τελικά μάλλον δεν πρέπει να μη σκέφτεται κανείς τίποτα (όταν πεθάνει δηλαδή;). Όσο για τα "τραύματα" της παιδικής ή ενήλικης ζωής, αν δεν τα σκεφτείς καμία περίπτωση δεν υπάρχει να τα λύσεις (όχι ότι αν τα σκεφτείς θα τα λύσεις, αλλά λέμε τώρα). Επίσης πολλοί παθαίνουνε ψύχωση ή άλλα προβλήματα χωρίς άσχημες καταστάσεις και προβλήματα, τα οποία δεν εξηγούν πάντα την ψύχωση, αν και κάποιες παλιές και ξεπερασμένες θεωρίες αυτό προσπάθησαν να αποδείξουν, αποτυχημένα. Οι περισσότεροι πραγματικοί ασθενείς (κανείς δεν ξέρει αν ο maus είναι, και δε μοιάζει να είναι με αυτά που λέει, γτ οι πραγματικοί ασθενείς δεν μπορούν μία να ξέρουν πολύ προχωρημένα πράγματα για την όποια έρευνα, όπως τα κανναβινοειδή, και την άλλη να πουλάνε παραμύθι για ντοπαμίνες που είναι υποθέσεις μη αποδείξιμες, και την άλλη να λένε ότι έχουν προβλήματα και πράσινα άλογα, και την άλλη να γράφουν πολύ και συγκροτημένα, αλλά πάντα παραπλανώντας με ψεύτικες υποθέσεις του mainstream χώρου, που όλοι ξέρουν πόσο παραμύθια είναι) δεν σκέφτονται νύχτα-μέρα προβλήματα και άσχημες καταστάσεις, που δεν έχουν έτσι και αλλιώς πάντα, αλλά σκέφτονται την κανονική ζωή τους, ή ακόμα καλύτερα, με τα φάρμακα δεν μπορούν να σκεφτούν τίποτα απολύτως. Ο maus μοιάζει με ασθενή που ξέρει από φάρμακα όσο μοιάζει και με ποντίκι (mouse-maus). Πολλή παρα-πληροφόρηση σε αυτό το φόρουμ, αμύθητες βλακείες για ντοπαμίνες και σεροτονίνες που κανείς δεν είδε και δε μέτρησε.

Similar Threads

  1. Παιδια λιγο την προσοχη σας...
    By Roberto in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-10-2010, 23:19
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 21-04-2010, 11:49
  3. Προσοχή! Το διαδύκτιο είναι ανθρώπινο έργο με σενάριο την αμφιβολία
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 168
    Last Post: 18-10-2009, 22:10
  4. κατι να τραβηξει την προσοχη αλλα δεν ξερω τι!
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 12-07-2009, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •