αρρωστημενη επιμονη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2

    αρρωστημενη επιμονη

    γεια σας,πριν 1μιση χρονο περιπου εβγαινα μ ενα παιδι 4-5 χρονια μεγαλυτερο μου. μετα απο κανενα μηνα ομως δεν ηθελα αλλο να βγαινουμε γιατι ετσι κ αλλιως κανεις μας δεν το ειχε παρει στα σοβαρα κ δεν ταιριαζαμε κιολας.το εκοψα αποτομα δε λεω, αλλα εκεινος δεν ελεγε να καταλαβει. τοσος καιρος εχει περασει κ ακομη μου στελνει μηνυματα και μου ζηταει να βγουμε εστω για εναν καφε.τον πηρα με το καλο και του εξηγησα οτι δεν θελω να βγαινουμε κ οταν ειδα οτι δεν καταλαβαινει αρχισα να τον αγνοω εντελως. αυτος βεβαια συνεχισε να στελνει σαν να μην συμβαινει τιποτα. μετα δοκιμασα να του μιλησω ακομα πιο ξεκαθαρα. του εχω πει απειρες φορες οτι δεν θελω να εχουμε καμια επαφη,οτι δεν εχουμε τιποτα κ οτι ουτε προκειται να εχουμε ποτε αλλα παλι ξαναστελνει. αυτος ο ανθρωπος ξερει που μενω. τωρα εχω μια σχεση στην οποια περναω πολυ ομορφα και φοβαμαι μη χαλασει. τον εχω απειλησει οτι θα παω και στην αστυνομια αλλα ποτε δεν το κανω. καθε μερα που περναει φοβαμαι μην εμφανιστει. τον θεωρω τρελο. εν τω μεταξυ καποιος μου κανει απειρες αναπαντητες με αποκρυψη μηνες τωρα.μιλαμε για πολλες πολλες αναπαντητες. καθε φορα που βλεπω τις κλησεις ταραζομαι παρα πολυ. αυτος θα ειναι σιγουρα. ειλικρινα δεν ξερω πως να το χειριστω. δεν θελω ν αλλαξω αριθμο,προτιμω να με βρισκει εκει παρα να ερθει εδω. και στην αστυνομια να παω να πω τι?δεν θελω μπλεξιματα θα ηθελα πολυ να το χειριστω μονη μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Εξήγησε στην σχέση σου το πρόβλημα για να μην νομίζει άλλα... να είσαι ειλικρινής είναι το καλύτερο, αστυνομίες κ χαζά άστα, απλά αγνόησε τον

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Καποια στιγμη θα κουραστει..ή θα βρει αλλο αντικειμενο προσκολλησης....ετσι γινεται..
    παρολαυτα συμφωνω κι εγω οτι πρεπει να μιλησεις στον φιλο σου για παν ενδεχομενο......
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συμφωνώ.. κι επίσης, θα μπορούσες ν' απευθυνθείς ανώνυμα όμως στην αστυνομία για περισσότερες πληροφορίες..

    http://www.astynomia.gr/index.php?op...emid=420&lang=
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Πρεπει να πας στην αστυνομια και να ζητησεις περιοριστικα μετρα. Ειναι παρα πολυ σοβαρο, και δεν πρεπει να ντρεπεσαι να πας στην αστυνομια να ζητησεις βοηθεια, ο νομος προβλεπει για τετοιες καταστασεις. Και αν σε αποπαρει κανεις στο αστυνομικο τμημα μην τα παρατησεις, γιατι υπαρχουν πολλοι βλακες εκει εξω (μια φορα ειχα παει να δηλωσω κλοπη ποδηλατου και με ρωτησαν ποιος το εκλεψε...).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Σε περιπτωση που παει στην αστυνομια ...σε πρωτη φαση το μονο που κανουν ειναι να του γινει συσταση...δηλαδη θα παει καποιο οργανο ,θα τον βρει και θα του πει...η ταδε μας εκανε παραπονα και να μην την ξαναενοχλησετε...
    αυτο φυσικα μπορει να ειναι αρκετο για να τον φοβησει και να μην ξαναενοχλησει την κοπελα
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  7. #7

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. απ οτι φαινεται θα κανω κατι πιο δραστικο δεν παει αλλο. σε πρωτη φαση θα περιμενω να δω μηπως και σταματησει γιατι σημερα παλι ειχαμε την ιδια ιστορια. αστυνομια ναι εχετε δικιο. χαχα αυτο με το ποδηλατο...τζινιουσ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Όταν ήμουν 15 χρονών είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Ένας πρώην μου έπαιρνε τηλέφωνο στο σπίτι μου κάθε μέρα μετά τις 12 το βράδυ με απόκρυψη και αναγκαζόμασταν να βγάλουμε το τηλέφωνο από την πρίζα για να κοιμηθούμε. Τελικά, βάλαμε από τον ΟΤΕ να καταγράφονται οι κλήσεις (μπορείς να το κάνεις και σου δείχνει ποιος σε παίρνει ακόμα και αν σε παίρνει με απόκρυψη). Ο ΟΤΕ έδωσε ένα αναλυτικό λογαριασμό με τις κλήσεις και η μητέρα μου απλά ενημέρωσε τους γονείς του με αποδείξεις για το τι συμβαίνει και δεν μας ξαναενόχλησε ποτέ (πρέπει να έφαγε πολύ βρισίδι ο τύπος από τους γονείς του και πολύ το χάρηκα). Απλά το πρόβλημα με εσένα είναι ότι δεν υπάρχουν γονείς στη μέση. Γι'αυτό πιστεύω ότι ή δεν του ξανααπαντάς καθόλου για κάποιο διάστημα, ούτε καν για να του πεις να μην σε ξαναενοχλήσει (γιατί τελικά το βλέπει σαν ανταπόκριση εκ μέρους σου), είτε βάζεις κι εσύ να καταγράψουν τις κλησεις σου, του στέλνεις ένα αντίγραφο του λογαριασμού και του λες ότι αν συνεχίσει θα κινηθείς νομικά. Απλά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις αποδείξεις για να φοβηθεί διαφορετικά θα σε βγάλει και τρελή, δηλαδή ότι δεν είναι αυτός που σε παίρνει με απόκρυψη.

  10. #10
    ...εγώ θα σου έλεγα να δώσεις για αρχή το κινητό να το σηκώνει ο πατέρας σου.
    Δυστυχώς όσο δεν κάνεις τίποτα αυτός νιώθει πως έχει ελπίδα πως θα γίνει κάτι σκεπτόμενος πως αν δεν υπήρχε το λιγότερο που θα έκανες θα ήταν να αλλάξεις νούμερο...:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εγώ θα σου έλεγα να δώσεις για αρχή το κινητό να το σηκώνει ο πατέρας σου.
    Δυστυχώς όσο δεν κάνεις τίποτα αυτός νιώθει πως έχει ελπίδα πως θα γίνει κάτι σκεπτόμενος πως αν δεν υπήρχε το λιγότερο που θα έκανες θα ήταν να αλλάξεις νούμερο...:)
    Θα συμφωνησω με την Θεοφανια εκτος απο το θεμα του κινητου. Εκει εχω μια επιφυλαξη και θα εξηγησω ακριβως το λογο..
    Πριν χρονια, αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα. Εγω σαν πρωτο βημα, εδινα το κινητο στον μελλοντικο συζηγο μου. Αυτο δεν επιασε γιατι ο τυπος ελεγε στον αντρα μου βλακειες του τυπου, ειμαι κακια και απονη και αλλα πολλα..δεν εβγαινε ακρη..Τελικα επειδη αρχισα να φοβαμαι πηγα στην αστυνομια και του εκαναν συστασεις.Δεν πετυχα τιποτα ομως, αυτος συνεχισε. Αρχισα να φοβαμαι οτι θα αρχισει και να με ψαχνει κιολας. Ξαναπηγα στην αστυνομια με δικηγορο και τελικα εκανα περιοριστικα μετρα. Ο αξιωματικος υπηρεσιας οταν τον ρωτησα για το κινητο, μου ειπε να μην το αλλαξω γιατι δεν ξερω κατα ποσο ο τυπος ειναι 'σωας τας φρενας' και πολλοι οταν αλλαζεις κινητο εξοργιζονται ακομα περισσοτερο. Μου ειπε να τον αγνοω εντελως. Ακομα και τωρα που εχουν περασει 12 χρονια, καθε 3-4 μηνες στελνει μηνυμα στο κινητο και μου λεει τα δικα του. Φυσικα ποτε δεν απαντησα αλλα δεν σας κρυβω οτι για πολυ καιρο ο τυπος αυτος ηταν στους εφιαλτες μου...Για την ιστορια αναφερω οτι με τον ανθρωπο αυτον ειχαμε βγει για καφε 5 φορες και δεν ειχαμε ΚΑΜΙΑ ερωτικη επαφη..

  12. #12
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Θα συμφωνησω με την Θεοφανια εκτος απο το θεμα του κινητου. Εκει εχω μια επιφυλαξη και θα εξηγησω ακριβως το λογο..
    Πριν χρονια, αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα. Εγω σαν πρωτο βημα, εδινα το κινητο στον μελλοντικο συζηγο μου. Αυτο δεν επιασε γιατι ο τυπος ελεγε στον αντρα μου βλακειες του τυπου, ειμαι κακια και απονη και αλλα πολλα..δεν εβγαινε ακρη..Τελικα επειδη αρχισα να φοβαμαι πηγα στην αστυνομια και του εκαναν συστασεις.Δεν πετυχα τιποτα ομως, αυτος συνεχισε. Αρχισα να φοβαμαι οτι θα αρχισει και να με ψαχνει κιολας. Ξαναπηγα στην αστυνομια με δικηγορο και τελικα εκανα περιοριστικα μετρα. Ο αξιωματικος υπηρεσιας οταν τον ρωτησα για το κινητο, μου ειπε να μην το αλλαξω γιατι δεν ξερω κατα ποσο ο τυπος ειναι 'σωας τας φρενας' και πολλοι οταν αλλαζεις κινητο εξοργιζονται ακομα περισσοτερο. Μου ειπε να τον αγνοω εντελως. Ακομα και τωρα που εχουν περασει 12 χρονια, καθε 3-4 μηνες στελνει μηνυμα στο κινητο και μου λεει τα δικα του. Φυσικα ποτε δεν απαντησα αλλα δεν σας κρυβω οτι για πολυ καιρο ο τυπος αυτος ηταν στους εφιαλτες μου...Για την ιστορια αναφερω οτι με τον ανθρωπο αυτον ειχαμε βγει για καφε 5 φορες και δεν ειχαμε ΚΑΜΙΑ ερωτικη επαφη..
    ..συμφωνώ τζούλια, αλλά σκέψου πόσες πιθανότητες έχει ο τύπος να "μην έχει σώας τας φρένας" και πόσες να είναι απλά ένας μλκας που δεν μπορεί να χωνέψει τη χυλόπιτα και να νομίζει πως έχει ελπίδες καθώς η φίλη μας δεν αλλάζει νούμερο.
    Έχω περάσει παρόμοια περίπτωση, (είχα σχέση με τον τύπο, χώρισα και πήγα παρακάτω κάτι που δεν άντεξε) και θυμάμαι ένα πρωί που άνοιξα το κινητό βρήκα 60 ανπντητες. (Δε συζητώ για μνμ που είχαν από κλάψα μέρχι απειλές, αυτά τα είχα σε καθημερινή βάση)
    Τα τρία πρώτα καλοκαίρια μετά τον χωρισμό ερχόταν διακοπές εκεί που ήμουν και έκανα απίστευτα σενάρια με τον φίλο μου και την παρέα για να μη πέσω πάνω του.
    Έφαγα πολλά χρόνια ταλαιπωρίας μέχρι να με αφήσει ήσυχη και πλέον μετανιώνω που ήμουν τόσο ανεκτική και υπομονετική μαζί του...

  13. #13
    μην είσαι τόσο ελαστική μαζί του, μπορεί να το λαμβάνει ότι ακόμα τον θέλεις. το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με το αγόρι σου να ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει. έμενα μου είχε συμβεί και εμένα πριν αρκετά χρόνια, δεν τολμούσα να βγω για καφέ ή ποτό με παρακολουθούσε, βέβαια δεν πρόλαβα να πάω στην αστυνομία γιατί το περιέλαβαν τα αδέρφια μου και ησύχασε από τότε (ακόμη τον θυμάμαι με μαυρισμένο μάτι)....!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    ειναι πολυ σημαντικο να μιλησεις αμεσα στο αγορι σου .
    εφοσον το κρυβεις , εισαι οπωσδηποτε πιο διαλλακτικη μαζι του, γιατι φοβασαι οτι θα ταραχτειτε.
    αν αυτος ειναι παλαβος και εκτος πραγματικοτητας και ξερει η υποψιαζεται οτι δεν το λες στο αγορι σου,θεωρει οτι θα σε εκβιαζει με αυτο για να του μιλας εστω και για να τον στελνεις και να του αρνεισαι. .
    φαντασιωνεται οτι εχετε ενα ενοχο μυστικο και οτι αυτο μπορει να κρυβει επιθυμια εκ μερους σου κι οτι καποια στιγμη θα σε ψησει.
    δεν βλεπει τα οχι και την απεχθεια σου, βλεπει αυτα που θελει ο ιδιος.
    μιλα στο αγορι σου , στειλε τον παλαβο στον διαολο και ασε τον δικο σου να σηκωνει τα περιεργα τηλεφωνα, να δεις για ποτε θα εξαφανιστει.
    δοκιμασμενο ;)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by hec View Post
    γεια σας,πριν 1μιση χρονο περιπου εβγαινα μ ενα παιδι 4-5 χρονια μεγαλυτερο μου. μετα απο κανενα μηνα ομως δεν ηθελα αλλο να βγαινουμε γιατι ετσι κ αλλιως κανεις μας δεν το ειχε παρει στα σοβαρα κ δεν ταιριαζαμε κιολας.το εκοψα αποτομα δε λεω, αλλα εκεινος δεν ελεγε να καταλαβει. τοσος καιρος εχει περασει κ ακομη μου στελνει μηνυματα και μου ζηταει να βγουμε εστω για εναν καφε.τον πηρα με το καλο και του εξηγησα οτι δεν θελω να βγαινουμε κ οταν ειδα οτι δεν καταλαβαινει αρχισα να τον αγνοω εντελως. αυτος βεβαια συνεχισε να στελνει σαν να μην συμβαινει τιποτα. μετα δοκιμασα να του μιλησω ακομα πιο ξεκαθαρα. του εχω πει απειρες φορες οτι δεν θελω να εχουμε καμια επαφη,οτι δεν εχουμε τιποτα κ οτι ουτε προκειται να εχουμε ποτε αλλα παλι ξαναστελνει. αυτος ο ανθρωπος ξερει που μενω. τωρα εχω μια σχεση στην οποια περναω πολυ ομορφα και φοβαμαι μη χαλασει. τον εχω απειλησει οτι θα παω και στην αστυνομια αλλα ποτε δεν το κανω. καθε μερα που περναει φοβαμαι μην εμφανιστει. τον θεωρω τρελο. εν τω μεταξυ καποιος μου κανει απειρες αναπαντητες με αποκρυψη μηνες τωρα.μιλαμε για πολλες πολλες αναπαντητες. καθε φορα που βλεπω τις κλησεις ταραζομαι παρα πολυ. αυτος θα ειναι σιγουρα. ειλικρινα δεν ξερω πως να το χειριστω. δεν θελω ν αλλαξω αριθμο,προτιμω να με βρισκει εκει παρα να ερθει εδω. και στην αστυνομια να παω να πω τι?δεν θελω μπλεξιματα θα ηθελα πολυ να το χειριστω μονη μου.
    Αγαπητή hec. Είμαι ο Τάσος.
    Καταρχήν, θα μπορούσες να του πεις κατευθείαν:<<Φίλε, μη με ξαναενοχλήσεις ποτέ>>. Δεν το έκανες όμως. Τον πήρες με το καλό, όπως είπες και του εξήγησες πως έχει το θέμα. Αυτό δείχνει εκ μέρους σου ειλικρίνεια, υπευθυνότητα και θάρρος. Βέβαια, υπάρχουν σχέσεις που διαλύονται για σοβαρούς λόγους.
    Άσχετα από τη δική σου περίπτωση και γενικεύοντας το θέμα θέλω να πω τα εξής:
    1) Ο Α θεωρεί πως έχει το δικαίωμα να είναι με τον Β, επειδή έχει αισθήματα. Ο Β επίσης θεωρεί ότι έχει δικαίωμα ν' απορρίψει τον Α.
    2) Γενικά, θεωρώ πως είναι κάπως άσχημο να δημιουργούμε σχέσεις τις οποίες για κάποιο λόγο δε θα μπορέσουμε να κρατήσουμε είτε φταίμε είτε όχι. Το ότι κάποιοι παθαίνουν ψύχωση με εμάς πιστεύω δε θα πρέπει να μας κακοφαίνεται και τόσο. Δώσαμε αισθήματα σε κάποιον, του δώσαμε ένα κομμάτι του εγώ μας. Κι όταν διαλύεται η σχέση, θεωρούμε πως κι ο άλλος πρέπει να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Δηλαδή έχω δεσμό με έναν άνθρωπο, μοιράζομαι πράγματα μαζί του κτλ. Χωρίζουμε και θεωρώ πως πρέπει να νιώσει, όπως θέλω εγώ να νιώσει, να απομακρυνθεί, επειδή εγώ το θέλω, να σταματήσει να με προσεγγίζει, επειδή εγώ το θέλω. Και ξεχνώ τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσει ο άλλος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 11-02-2011, 11:49
  2. Επιμονή, πάθος, εμμονή, ένταση.
    By weird in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 211
    Last Post: 29-11-2008, 16:22
  3. υπομονη.επιμονη..
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 06-03-2008, 21:01
  4. Αρρωστημένη Σχέση
    By tinkerbell in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-03-2007, 22:48
  5. Αρρωστημένη κατάσταση
    By virgo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-2006, 02:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •