Ύπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Ύπνος

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101

    Ύπνος

    Γειά σας και πάλι,
    Έχω ακόμα μια απορία. Χθές που κοιμόμουν μου συνέβει κάτι πολύ περίεργο που δεν έχει ξανα συμβεί..
    Προσπαθούσα να ξυπνήσω και δεν μπορούσα με τίποτα! Αλλά αυτό που με τρόμαξε ήταν οτι όσο προσπαθούσα να ξυπνήσω, τόσο με έπιανε μούδιασμα στα χέρια, το κεφάλι και το λαιμό...
    Τί μπορεί να είναι αυτό;; Μπορεί να είναι απλώς απο την κούραση;;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μπορει να ναι απο χιλια δυο, μηπως εβλεπες καποιο ονειρο? Γενικα καλο ειναι ν μν κοιμασαι ανασκελα. Σαν υπνικη παραλυση μου ακουγεται, το ειχα παθει κι εγω παλια, δλδ ξυπνουσα κ ηταν τετοιο το σοκ π δν μπορουσα να κουνηθω, βεβαια εγω παιρνω κ φαρμακα, δν ξερω αμα παιρνεις εσυ, μην ανησυχεις παντως αν συνεχιστει τοτε κοιταξε το
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Ναί έβλεπα κάποιο όνειρο πιό πρίν, αλλά μόλις κατάφερα να ξυπνήσω τελικά και γύρισα στο πλάι, μετά απο λίγο με ξανα έπιασε.. Δε το έπαθα όταν ξύπνησα, το έπαθα μέσα στον ύπνο προσπαθώντας να ξυπνήσω. Δε παίρνω φάρμακα, ενδέχεται να είναι απο κούραση;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δεν ειναι τπτ μην ανησυχεις, κι εγω πολλες φορες μεσα στο ονειρο καταλαβαινω οτι ειναι ονειρο κ προσπαθω να ξυπνησω, αμα επιμενει μονο κοιταξε το
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    Οκεϊ..! :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    ΣΥμβαινουν κουφα πραγματα στον υπνο τελικα.. Μια μερα παλια κοιμομασταν μαζι με εναν πρωην, και με ξυπναει μες στη νυχτα με φωνες, μου φωναζε στον υπνο του, ενω κοιμοταν δλδ, με κλειστα τα ματια "Ξυπνησε με αλλιως θα πεθανω, ξυπνα με ξυπνα με θα πεθανω αν δεν με ξυπνησεις"!!!!!!!!!!!! Αρχισα να τον κουναω λοιπον και τον ξυπνησα και μετα με ευχαριστουσε και μου ελεγε οτι του εσωσα τη ζωη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αυτο το γεγονος ειναι για καταγραφη στα χρονικα των υπνικων φαινομενων!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Η παράλυση ύπνου συμβαίνει όταν ο εγκέφαλος ξυπνάει μετά απο κατάσταση REM, αλλά η σωματική παράλυση παραμένει. Αυτό έχει ως συνέπεια ένα άτομο να καταλαβαίνει τι του συμβαίνει αλλά να μην μπορεί να κινηθεί. Συχνά, όταν κάποιος βιώνει παράλυση ύπνου έχει την εντύπωση ότι βλέπει όνειρο. Αυτό εξηγεί αρκετές περιγραφές ονείρων στα οποία το άτομο βρίσκεται ξαπλωμένο και ανίκανο να κινηθεί. Τυχόν παραισθήσεις κατά τη διάρκεια της παράλυσης, κάνουν αυτή την κατάσταση να αναγνωρίζεται όλο και πιο συχνά ως όνειρο, αφού κάποιος μπορεί να βλέπει ιδιόρρυθμα ή "ονειρικά" αντικείμενα. Μερικοί παράγοντες που αυξάνουν την πιθανότητα της εμφάνισης παράλυσης ύπνου:
    Όταν κάποιος κοιμάται κοιτάζοντας προς τα επάνω (ανάσκελα)
    Ακανόνιστο πρόγραμμα ύπνου
    Αυξημένο στρες
    Ξαφνικές αλλαγές στο περιβάλλον ή την ζωή ενός ατόμου
    Ένα συνειδητό όνειρο που προηγείται του επεισοδίου
    Φάρμακα που βοηθούν στον ύπνο
    Παραισθησιογόνα φάρμακα ή ναρκωτικά

    (Το Clonazepam αναφέρεται ότι βοηθά στην παράλυση ύπνου, καθώς και πολλά αντικαταθλιπτικά στην κατηγορία των SSRI's)

    Ο ύπνος REM (Rapid Eye Movement) γνωστός και ως ύπνος γρήγορων κινήσεων των ματιών είναι το πέμπτο στάδιο του ύπνου και χαρακτηρίζεται από γρήγορες κινήσεις των ματιών, από εγκεφαλικά κύματα που δείχνουν ενεργοποιημένα και μοιάζουν με πολύ ελαφρύ ύπνο ή με την εγρήγορση, αλλά και από βαθιά χαλάρωση των μυών, παρόμοια με αυτή στο βαθύ ύπνο. O ύπνος REM χωρίζεται σε δυο κατηγορίες: τονικός και αφασικός.Είναι φυσιολογικά διαφορετικός απο τις άλλες περιόδους ύπνου οι οποίες συνολικά αποκαλούνται μη REM ύπνος. Οι άνθρωποι που ξυπνούν από ύπνο REM μπορούν να θυμηθούν πολλά όνειρα, ενώ όσοι ξυπνούν από ύπνο μη REM θυμούνται ελάχιστα ή και καθόλου όνειρα.

    Τόσο ο NREM ύπνος όσο και ο REM ύπνος είναι ενεργές διαδικασίες. Για να επέλθει ο ύπνος, πρέπει να ελαττωθεί η δραστηριότητα στο τμήμα του εγκεφάλου που ελέγχει την εγρήγορση. Τόσο η εγρήγορση όσο και ο ύπνος επιτυγχάνονται με την απελευθέρωση ή ανάσχεση ορισμένων ουσιών του εγκεφάλου, των επονομαζόμενων νευροδιαβιβαστών _ εν προκειμένω της νοραδρεναλίνης, της νορεπινεφρίνης, της ντοπαμίνης, της σεροτονίνης και της ακετυλοχολίνης.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    101
    λιλιουμ, το έχω πάθει κι εγώ αυτό! :-P
    Εντάξει δεν νόμιζα πως θα πεθάνω, αλλά όντως είναι απ' τα άγραφα!!!!
    mstrouf, οι πληροφορίες σου είναι πολύ κατατοπιστικές, επιτέλους διαβάζω κάτι πιό επιστημονικό μέσα σε αυτό το forum!!!
    Σε ευχαριστώ πολύ!! :-)

Similar Threads

  1. υπνος
    By MARTZI in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 25
    Last Post: 14-01-2016, 01:08
  2. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  3. Υπνος
    By MaZanG in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 05-06-2007, 00:54
  4. Υπνος
    By cd2me in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 26-04-2007, 14:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •