Ψυχωση και Δικαιωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    Ψυχωση και Δικαιωματα

    Γνωριζει κανεις εαν υπαρχει κανενας νομος που να σε προστατευει απτο να σε παρει με τη βια η αστυνομια στο πλησιεστερο/εφημερευον ψυχιατρειο με εισαγγελικη εντολη? Το ρωταω αυτο γιατι μπορει να μαθει ενας γειτονας οτι εχεις ψυχολογικα προβληματα και να εχει πιει καμια μερα η να ειναι "σάλτας" ή μαστουρομενος η απλα σαδιστης και να θελει να σε στειλει στο ψυχιατρειο. Λοιπον, ξερει κανενας moderator που μπορω να απευθυνθω για καποιο τετοιο εγγραφο?
    Α, και να προσθεσω...δεν ειμαι παρανοικος αλλα στη ζωη ολα τα σεναρια ειναι υλοποιησημα*.
    Γιαννης.


    *ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
    HISTORY OF MEDICINE
    ARCHIVES OF HELLENIC MEDICINE 2009, 26(4):536-543 -> Παραθετω εναν συνδεσμο στον οποιο θα διαβασετε οτι τους ψυχικα αρρωστους τους ειχαν ως μεσο διασκεδιασης για αυτο εγραψα οτι δεν ειμαι παρανοικος.

    http://aristotelous17.wordpress.com/...1%CE%B8%CE%B7/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    O εισαγγελεας ειναι ο νομος .
    δεν υπαρχει ανωτερος νομος .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    σιγουρα εχει ανωτερη νοημοσυνη απο εμενα και εχει επιτυχει σε περισσοτερους τομεις στη ζωη του αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχω δικαιωμα στο λογο και στο να απαιτησω κατι path.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Απ όσο ξέρω, η διαδικασία δεν είναι απλή.

    Αν γίνει καταγγελία, η Πρόνοια επισκέπτεται το άτομο και βλέπει την κατάσταση.
    Αν υπάρχει λόγος γίνεται αξιολόγηση από ειδικευμένο προσωπικό και μετά αίτηση για συγκεκριμένη παρέμβαση, η οποία μπορεί να μην είναι καν ψυχιατρείο.


    Παρεπιπτόντως, η διαδικασία αργεί πάρα πολύ, ακόμα και σε επείγουσες καταστάσεις, όπως κακοποίηση ανηλίκων.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ευχαριστώ για την απάντηση σου Paprika.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    δεν τα ξερεις καλα παπρικα.
    η αστυνομια η οποιος δεχθει καταγγελεια ειδοποιει τον εισαγγελεα , αυτος ζηταει γνωματευση απ τον ψυχιατρο κι αν αυτος πει οκ, μεσα σε ελαχιστες ωρες σε εχουνε εισαγει στο ψυχιατρειο.
    η προνοια καλειται σε γενικες κ χρονιες καταστασεις ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by the_downward_spiral View Post
    σιγουρα εχει ανωτερη νοημοσυνη απο εμενα και εχει επιτυχει σε περισσοτερους τομεις στη ζωη του αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχω δικαιωμα στο λογο και στο να απαιτησω κατι path.
    εσυ μπορεις να απαιτησεις βεβαια , αλλα αν αυτοι κρινουν οτι εισαι επικυνδυνος/η για αλλους η εσενα, το πρωτο που κανουνε ειναι να σε εισαγουνε ,και στη συνεχεια μπορεις να το συζητας οσο θελεις ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Δν ειναι τοσο απλα παιδια τα πραγματα, αμα ηταν ετσι τοτε οποιον δν συμπαθουσαμε η οποιον γειτονα μας την εσπαγε, θα πηγαιναμε στην αστυνομια θα λεγαμε οτι εκανε "το" κ "το" κ θα τον πηγαιναν μεσα κ ετσι θα απαλλασομασταν απ τον "εχθρο" μας... η το ιδιο θα κανε κ εκεινος για μας.. αλλωστε με τι αποδειξεις? εκτος αμα βγει στο δρομο χωρις ρουχα κ τον βγαλεις βιντεο κ τους το πας, η κανει κατι πολυ ακραιο που ειτε προσβαλλει τη δημοσια αιδω ειτε αποτελει κινδυνο για τον ιδιο η τους αλλους..
    Ποιον θες να κλεισεις λολ? :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by path View Post
    O εισαγγελεας ειναι ο νομος .
    δεν υπαρχει ανωτερος νομος .
    DURA LEX SED LEX xaxaxaxa!! :)
    Παντως παιδια δν πολυασχολουνται γενικα κ μν περιμενετε κ πολλα πολλα, οσοι μενετε θεσσ στη βασιλισσης ολγας στη σταση σχολη τυφλων νομιζω βρισκεται εκει επι χροοονια ενας π πινει μεθαει βγαινει στο δρομο λεει το πατερ ημων κτλ κ κανανε πολλες φορες οι γυρω κατοικοι αναφορα να ρθουν κ ακομα εκει βρισκεται, εχω να περασω βεβαια πολυ καιρο, μπορει καποιοι να καταλαβατε ποιον λεω βεβαια δν ειναι μονο αυτος σιγα μν ασχολουνται με τον καθενα...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Στη θεσσαλονίκη πλέον βελτιώθηκαν τα πράγματα βάζουν ναρκωτικά στον καφέ σε τρελούς για να δουν τι θα γίνει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Στη θεσσαλονίκη πλέον βελτιώθηκαν τα πράγματα βάζουν ναρκωτικά στον καφέ σε τρελούς για να δουν τι θα γίνει
    παντ καταλαβες για ποιον λεω? εχει κ εναν αλλον στη παραλια δν θυμαμαι σε ποιο παρκο κ γυριζει με το σωβρακο!
    σε ποιες καφετεριες γινεται αυτο ρε συ? δεν εχω ακουσει κατι τετοιο! κ π ξερουν οτι ο αλλος ειναι "τρελος" οπως λες?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    Ποιον θες να κλεισεις λολ? :p[/QUOTE]
    χεχε, κανεναν αλλα εχω φοβηθει τοσο πολυ που θελω να ξερω τα δικαιωματα μου

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    για αυτον στη βασ. ολγας ξερω λολ επισης εχω δει διαφορους επιδειξιες ανα τακτα χρονικα διαστηματα ^_^ αλλα για τον τρελο με το σωβρακο που μπορω να βρω το βιντ?

  14. #14
    εμενα παιδια με πηραν με εισαγγελικη 2 φορες σας δηλωνω οτι τους ηταν πανευκολο δε την πρωτη φορα στη θεσσαλονικη ενω περιμενα σε μια σταση λεοφορειου καποιο ασχετο ζωων τηλεφωνησε στην αστυνομια.τοσο ευκολα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εμενα παιδια με πηραν με εισαγγελικη 2 φορες σας δηλωνω οτι τους ηταν πανευκολο δε την πρωτη φορα στη θεσσαλονικη ενω περιμενα σε μια σταση λεοφορειου καποιο ασχετο ζωων τηλεφωνησε στην αστυνομια.τοσο ευκολα
    Μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λες??και πιυ ηξερε ποιος εισαι?και γιατι αν το κανει?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σπουδες ψυχολογιας-Επαγγελματικα δικαιωματα
    By Ladia in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 97
    Last Post: 19-06-2020, 12:58
  2. Επιτροπή Πολιτών για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα
    By TasosAthens in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 35
    Last Post: 15-05-2017, 21:02
  3. Ψυχιατρία και δικαιώματα
    By aliento in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-2010, 22:38
  4. Mελλοθάνατοι. Δικαιώματα ή και υποχρεώσεις ? ?
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-2008, 11:54
  5. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •