O άγρυπνος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Σε ενα δρομο,μα δεν ξερω που βγαζει!!!
    Posts
    10

    O άγρυπνος.

    Χαιρετώ την κοινότητα...καλή δύναμη σε όλους κ σε όλες!!!
    Πάμε για τρία χρόνια τώρα απο την πρώτη επίσημη επίσκεψη της περίφημης κρίσεως πανικού.Διάβασα πολλες απο τις εμπειριες σας, εδω στην κοινοτητα κ ο καθενας με διαφορετικο τροπο και ενταση.
    Δεν ξερω αν εχει νοημα να αναφερω εδω το ιστορικο ή την πορεια της ζωης μου,σιγουρα ξερω ομως πως εφτασα εδω.
    Ο αγρυπνος ειναι ο ανθρωπος που γεννηθηκε μεσα σε αυτα τα τρια χρονια.
    Στις αρχες πεταγόμουν στον υπνο μου με την αισθηση οτι εχει σταματησει η καρδια μου ή οτι ξεχαστηκα να αναπνευσω.
    Στην πορεια η κατασταση συναγερμου ερχοταν στο σταδιο της χαλαρωσης.
    Τωρα γινεται με το κλεισιμο των βλεφαρων,το χειροτερο απο ολα ειναι πως, οσο πιο κουρασμενος ειμαι,οσο περισσοτερος υπνος μου λειπει, τοσο χειροτερευει η κατασταση κ τα συμπτωματα.
    Με τα τιναγματα, επειδη εξειδικευτηκαν παρα πολυ,στο 70% των περιπτωσεων νιωθω οτι περναω εγκεφαλικο επεισοδιο,βγαζω παντα μια κραυγη ξεψυχίσματος και περνανε καποια
    δευτερολεπτα μεχρι να επανελθω.Αλλοτε στο τιναγμα μουδιαζει το προσωπό μου και ψαχνω να βρω την γλωσσα μου με τα δοντια,μηπως και τυχον την καταπια.
    Σε νευρολογο που εξηγησα τα συμπτωματα μου ειπε οτι προκειτε για μυοκλονικα τιναγματα.Δεν τιναζω τα ακρα μου,τιναζω το κεφαλι μου και ολοκληρο το σωμα.
    Ο τρομος και συναισθηματα οτι χανω την ζωη μου ειναι απεριγραπτα.Σιχαμενες καταστασεις.
    Αν τυχει και κοιμηθω καλα μια φορα το μηνα,νοιωθω λες κ πηρα δεκα χρονια ζωης επανω μου.
    Το μεγιστο που κοιμαμαι χωρις να διακοπει ο υπνος ειναι 2 ωρες,και μετα κατεβαινουμε αναλογα με τα φεγγαρια,μεχρι να φτασουμε στα εξωφρενικα πενταλεπτα,πραγμα που μου εχει
    σακατατεψει ποιοτικα την ζωη μου.
    Ξυπναω κουρασμενος,δεν ξεκουραζομαι ποτε δεν κοιμαμαι ποτε,δεν παλευω αλλο ,δεν αντεχω.
    Υπαρχουν φορες που εχω ηπια τιναγματα,αλλα κλεινοντας τα ματια τρεχουν στο μυαλο μου χιλιαδες ασχετες εικονες,μια μια ασυληπτη ροη που σταματανε μονο αν ανοιξω τα ματια μου.
    Πολλες απο αυτες τις εικονες ειναι κ πολυ ασχημες.
    Ξερω οτι στα δεκαπεντε μου δεν επρεπε να δω τον εξορκιστη 150 φορες σε βιντεοκασσετα.
    Ξερω οτι δεν επρεπε να καπνιζω μοστουρα γιατι με χαλαγε.
    Ξερω οτι δεν επρεπε να πινω αλκοολ σαν βοθρος.
    Ξερω οτι δεν επρεπε να ζω εξω απο τα ορια κ τις αντοχες.
    Θελω την ζωη μου πισω.Ζω μεσα στο φοβο,φοβαμαι και την σκια μου,δεν μπορω να κατσω ανασκελα ουτε για δυο λεπτα,γιατι ερχεται το <<βουνο>>και αραζει στο στηθος μου.
    Καποτε κραταγα την αναπνοη μου για δυο λεπτα κατω απο το νερο.Τωρα την κραταω εδω και τρια χρονια,ειμαι το μεγαλυτερο πειραμα της ζωης για τις ανθρωπινες αντοχες.
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.
    Δυνατοτητα επισκεψεως σε γιατρο δεν εχω,ουτε και ασφαλιστικη καλυψη.Περνω xanax 0.5mg kai 1mg σχεδον καθημερινα.Επισης κανω και ομοιοπαθητικη θεραπεια η οποια σε καποια φαση με βοηθησε με τις κρισεις πανικου.
    Αναλογα συπτωματα και καποια γνωμη,θα ηταν καλοδεχουμενη.
    ευχαριστω πολυ...ο άγρυπνος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ρε φιλε δε μπορει να εισαι τοσο χαλια ασ πουμε ομωσ οτι εισαι
    τρεχε μεχρι να πεσεισ κατω κ μολισ πεσεισ περπατα κανε γυμναστικη αφου δεν παιρνεισ χαπια
    αν παρεισ λογικα θα φυγουν ολα αυτα να ξερεισ

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    home sweet home
    Posts
    74
    γλυκε μου δεν ειναι δυνατον να εισαι συνεχεια με χαλια υπνο.θυμαμαι μου το χε πει η γιατρος μου αυτο οταν ειχα μερες να κοιμηθω στο πρωτο μου καταθλιπτικο επεισοδιο.εγω παιρνω αντικαταθλιπτικα και η ζωη μου ποιοτικα και ο υπνος(που μου χε γινει εφιαλτης αλλα τον ειχα τοσο αναγκη)ειναι μια χαρα πλεον.ασε τις αρνητικες σκεψεις και δες εναν καλο ψυχιατρο.πρωτα εχεις αναγκη να φτιαξεις τον υπνο σου.μετα με θεραπεια και ξεκουραστος πια και με καθαρο μυαλο(οχι εξοντωμενο απ την αυπνια) θα λυσεις με τον γιατρο σου οτι σ απασχολει.τουλαχιστον εγω αυτο εκανα.μη φοβηθεις τον γιατρο.εμενα μ επιανε πανικος στην αυπνια και την επερνα τηλ και την ξυπναγα απ το φοβο μου αλλα με βοηθησε και ο φοβος πλεον εχει παει περιπατο.αλλα πρεπει να βοηθησεισ τον εαυτο σου.το εχεισ ηδη αφησει,μην το αφησεισ να σε τρωει αλλο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Lia επειδη κι εγω ειμαι η αγρυπνη και επαιρνα αντικαταθλιπτικα,ειδα οτι στο θεμα της αϋπνιας δεν μου εκαναν τιποτε.μονο με σηκωσαν απο το κρεβατι οταν επεφτα ψυχολογικα.τι αλλο παιρνεις και επανηλθε ο υπνος σου;ειναι πολυ βασανιστικο και ταλαιπωρουμαι χρονια με το θεμα αυτο.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    home sweet home
    Posts
    74
    παιδια δε μου εδωσε μονο αντικαταθλιπτικα.μου εδωσε και ενα ηπιο αγχολυτικο ΜΕΧΡΙ να πιασει το αντικαταθλιπτικο αλλα μονο για κανα μηνα.το αντικαταθλιπτικο πρεπει να φτιαξει και τον υπνο σας.ΑΝ ομως η βασικη αιτια ειναι η καταθλιψη(που προκαλει αυπνια).το αντικαταθλιπτικο την θεραπευει,το αγχολυτικο απλα την ''θαβει'' για λιγο.ισως γιωτα δε περνεις το σωστο φαρμακο.αν ταλαιπωρειστε χρονια βρε παιδια βρειτε εναν καλο γιατρο να σας βοηθησει.ολα λυνονται.εγω αυτο ειδα.ενω οταν τα ζουσα ελεγα δε θα βγω απ τον εφιαλτη.βγηκα ομως και σχετικα συντομα(σε 5-6 εβδομαδες).γιωτα αν θες στειλε μου προσωπικο μηνυμα να σου πω σε ποια γιατρο πηγα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Σε ενα δρομο,μα δεν ξερω που βγαζει!!!
    Posts
    10
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Ο νευρολογος η αληθεια ειναι οτι μου ειπε πως με το xanax μόνο, δεν κανω δουλεια,πρεπει να παρω και αντικαταθλιπτικα,πραγμα το οποιο δεν δεχτηκε ο ομοιοπαθητικος που βλεπω
    κατα καιρους,(ισως σωστα γιατι ειμαι πολυ επιρεπης στης ουσιες) ο οποιος εχει και το ρολο του ψυχιατρου σε εμενα.Βασικο προβλημα ομως ειναι τα τιναγματα που δεν μου επιτρεπουν να κοιμηθω,και καποιος μηχανισμος που προφανως χαλασε μεσα στο κεφαλι μου.Δυστηχως εχει τελειωσει κ η ασφαλιστικη καλυψη και δεν προλαβα να κανω και μια μελετη υπνου που γινεται στο νοσοκομειο.Συμφωνω παντος πως για αρχη πρεπει οπωσδηποτε να λυθει το θεμα υπνου γιατι με εξασθενει καθημερινα.
    και επειτα οι πανικοι και τα υπολοιπα,γιατι μου δημιουργει ολοενα κ πιο σοβαρα προβληματα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    6
    Καλησπέρα αν κ παλιό το thread με ενδιαφέρει άμεσα γιατί περνάω τα ίδια κ χειρότερα εδώ κ έναν χρόνο. Πως εισαι με τα τινάγματα στο σώμα κ γενικά με τη κατάσταση που περιγράφεις ; Έστρωσε από τότε ; Αν ναι με ποιο τρόπο ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες...μυοκλονιες,δεσ μιδωσεις,και γενικα νευρολογικα συμπτωματα εχω εδω κ 4.5 χρονια περιπου,σε συνδυασμο με εναλλσσομενες περιοδους αυπνιας η /και διακοπτομενου υπνου κακης ποιοτητας, και καποιες περιοδους καλου και ποιοτικου υπνου,αλλα με επεισοδεια υπνηλιας μεσα στην ημερα.1 πιθανη διαγνωση που πηρα ειναι η λεγομενη νευρομυοτονια,η isaac syndrome,που ωστοσο δεν υπαρχουν ολα τα κριτηρια για να την λαβω σαν οριστικη.Περιστασιακα παιρνω ζαναξ των 0.25 ,μαγνησιο,και οτι φυτικο συμπληρωμα για τον υπνο υπαρχει,εχω παρει lyrica λογω και νευροπαθητικου πονου,ολα αυτα με φτωχα αποτελεσματα.Εχω περασει πολυ ασχημα στην ζωη μου τα τελευταια χρονια και θεωρω οτι κατι εχει χαλασει μεσα μου και οπως φαινεται θα πρεπει να ζησω με αυτο.Τωρα θα παω σε δημοσιο νοσοκομειο ν ακανω μια μελετη υπνου (αν και δεν θα δειξει κατι καινουριο).Επι της ουσιας ,το νευρικο συστημα οταν βιωνεις ασχημες περιοδους στη ζωη σου ,μπαινει σε ενα τριπακι υπερδιεγερσης, και επηρεαζει τα παντα.Σε αλλους με αυπνιες,σε αλλους με κρισεις πανικου, σε αλλους με εκτακτες.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    6
    Καλησπέρα κ πάλι κ ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ είμαι 48 ετών.. είμαι σε φάση προεμμηνοπαυσης το οποίο συνεπάγεται ορμόνες στο κόκκινο. Ο ύπνος μου εδώ κ ένα χρόνο αισχρός . Η θα κάνω να κοιμηθώ 3 μέρες κ μετά θα πέσω ξερή για ένα εξάωρο κ έως εκεί η θα κοιμάμαι διακοπτόμενα δηλ κάθε δυωρο η μια ώρα τουαλέτα η θα τινάζομαι κτλ κτλ . Πήγα σε Παθολογο έκανα αίματος όλα οκ μόνο φεριτίνη χαμηλή . Πρόσφατα σε νευρολόγο λόγω συνεχόμενων καθημερινών τιναγμάτων στο σώμα κορμό χέρια πόδια κεφάλι κτλ . Μ είπε καλοηθης μυοκλονιες κ προέρχονται από διαταραχές ύπνου . Είναι πολύ κοινό . Μου είπε εξαμηνη αγωγή με αντικαθλιπτικα. Δεν θα τα πάρω ακόμη . Το παλεύω όσο πάει . Παίρνω μελατονινη 3 mg κ καπάκι βαλεριάνα χάπι . Κάτι κάνει αλλά λίγα πράγματα στα τινάγματα δε βοηθά είναι μόνιμα πλέον . Παίρνω κ μαγνήσιο κάθε μέρα . Υπομονή δε ξέρω τι να πω είναι απελπισία όλο αυτό . Θα μ πεις υπάρχουν κ χειρότερα αλλά οκ ο κάθε ένας βλέπει τον δικό του γολγοθά . Εύχομαι ότι καλύτερο από καρδιάς

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Υπάρχουν αντικαταθλιπτικά που στρώνουν τον ύπνο άμεσα με χαμηλή δόση όπως το ρεμερον. Κι εγώ είχα χρόνιο πρόβλημα με τον ύπνο, δοκίμασα ομοιοπαθητική, βελονισμό, συμπληρώματα, τίποτα. Μόνο με το ρεμερον (κι ένα άλλο το valdoxan) κοιμάμαι κανονικά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    6
    Προσπαθώ να το τρενάρω όσο γίνεται αποφεύγω τα φάρμακα γενικά δεν θελω να παίρνω όμως θα δείξει . Μεγαλώνουμε κ μεγαλώνουν κ τα προβλήματα αυτό βλέπω … πάσης φύσεως

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    6
    Επίσης τρέμω τη στιγμη που αν τελικά τα ξεκινήσω πως θα είμαι όταν τα κόψω γιατί δεν μπορείς να τα παίρνεις κ μια ζωή αυτά νομίζω . Αγχώνομαι πως θα γίνω χειρότερα μετά όποτε κ για αυτό συνέχεια τρενάρω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Δεν είναι ότι δεν σε καταλαβαίνω. Αλλά σκέψου μήπως αυτός ο τρόπος σκέψης είναι αυτός που σε έχει φέρει ως εδώ άρα μάλλον δεν είναι και να τον εμπιστεύεσαι απολύτως. Δηλαδή έχει νόημα να σκέφτεσαι τι θα συμβεί σε ένα απροσδιόριστο μέλλον όταν θα πρέπει να το κόψεις και να μην προέχει το παρόν στο οποίο υποφέρεις;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    6
    Καλησπέρα !εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες είναι κάτι που έκανα ανέκαθεν κ μαλλον αυτοκαταστροφικό τελικά. Πάντα έχω ένα φόβο μέσα μου για το μέλλον . Προτρέχω σε καταστάσεις αλλά πάντα με τα χειρότερα σενάρια !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Το καταλαβαίνω γιατί το κάνω κι εγώ. Στην ψυχοθεραπεία κατάλαβα ακριβώς τι συμβαίνει. Προβολή στο μέλλον μιας ανησυχίας λόγω τραύματος/κακής εμπειρίας στο παρελθόν (που μπορεί συνειδητά να μην αναγνωρίζουμε). Υπεραναλυτικη σκέψη κλπ .

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •