Η απόλυτη διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7

    Η απόλυτη διαταραχή

    Έχω πρόβλημα με τους γύρω μου. Δεν αντέχω Η μητέρα μου και η αδερφή μου να με αγγίζουν ή να αγγίζουν τα πράγματα μου. Όταν το κάνουν με πιάνει μανία και καθαρίζω τα πάντα με οινοπνευμα ή σαπούνι αλλιώς δεν μπορώ να ηρεμήσω. Αρρωσταίνω και μόνο στη σκέψη. Ακόμη έχω προβλημα με τα ψέμματα. Λέω συνεχώς στους γύρω μου ψέμματα και μετά δεν μπορώ να τα μαζέψω και με πνίγουν οι τυψεις. Είμαι ομοφυλόφιλη και πρόσφατα χώρισα και είμαι χάλια. τίποα δεν μου φαίνεται ωραίο πια. Δεν αντέχω τη ζωή μου. Δεν έχω πάει ποτέ σε γιατρο και είναι η πρώτη φορά που τα παραδέχομαι όλα αυτά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    πόσο χρονών είσαι;

    υγ:δεν έχεις την απόλυτη διαταραχή, μην ανησυχείς γι\'αυτό.;)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7
    Είμαι 20 χρονών. Ευχαριστώ που πιστευεις ότι δεν είναι η απόλυτη διαταραχή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ωραία, 20 χρονών. Βάλε προτεραιότητες. Τι θέλεις να διορθώσεις πρώτα; Ποιο είναι το πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7
    το πιο σηματνικό αυτη τη στιγμη είναι να ξαναφτιαξω την σχεση μου. Παντως η πρωην μου λεει πως δεν προκειται να τα ξαναφτιαξουμε ποτε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    όσο καιρό ήσαστε μαζί τι άλλο σημαντικό είχες δίπλα σε αυτή τη σχέση;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7
    Κανονιζα τη ζωη μου γυρω από αυτη την σχεση. Στο κέντρο εκεινη και όλα τα άλλα να τα υπολογιζω παντα σε σχεση με αυτην. Ότι κι αν σχεδιαζα για το μελλον ειχε σαν βαση εκεινη. όποτε οτι κι αν υπηρχε στην ζωη μου εκεινη την περιοδο τωρα δεν υπαρχει.

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    mary_jane,
    αναφέρεσαι σε μια εμμονή με την καθαριότητα και τα μικρόβια.
    Θα στοιχημάτιζα επίσης ότι έχεις μια.. στενή σχέση με την οργάνωση και την τάξη όπως και με έναν ιεροτελεστικό τρόπο να αντιμετωπίζεις τα πράγματα.
    Αν χαλάσει αυτή η ιεροτελεστία, αν κάτι δε γίνει με τον συγκεκριμένο τρόπο, βιώνεις έντονη ενόχληση/άγχος.
    Στην ψυχολογία, συνηθίζουμε να ονομάζουμε αυτά τα πράγματα, ψυχαναγκασμούς.
    Ψάξε στο ίντερνετ για ψυχαναγκασμούς, αν τυχόν γνωρίζεις αγγλικά, θα βρεις πάρα πολλά άρθρα.
    Το αν μιλούμε για απόλυτη διαταραχή, αυτό έχει να κάνει όχι με την ταμπέλα/με το είδος της διαταραχής αλλά με την συχνότητα και την ένταση με την οποία η όποια διαταραχή εμφανίζεται.

    Θα ήταν πολύ βοηθητικό για σένα να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο ή σε κάποιον ψυχίατρο.
    Εχεις ήδη κάνει τα δύο πρώτα σημαντικά βήματα: αναγνωρίζεις το πρόβλημα και το συζητάς.

    Είσαι μόλις 20 χρονών. Αξίζει πολλαπλά να διαχειριστείς το πρόβλημα όσο γίνεται νωρίτερα.

    Εύχομαι να πάνε ολα καλά.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by mary_jane
    Κανονιζα τη ζωη μου γυρω από αυτη την σχεση. Στο κέντρο εκεινη και όλα τα άλλα να τα υπολογιζω παντα σε σχεση με αυτην. Ότι κι αν σχεδιαζα για το μελλον ειχε σαν βαση εκεινη. όποτε οτι κι αν υπηρχε στην ζωη μου εκεινη την περιοδο τωρα δεν υπαρχει.
    αυτή πόσο χρονών είναι;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Δωδώνη μου έκλεψες τη σειρά εντάξει;;;;Κοπελιά δεν ξέρω αν η διαταραχή μας είναι η απόλυτη αλλά την λένε ιδεοψυχαναγκαστική ή αλλιώς obsessive-compulsive disorder:εμμονική παθολογική διαταραχή(ένας τίτλος που πιστεύω πως περιγράφει καλύτερα τη διαταραχή)....Πάντως να σου πω πως για να θεραπεύσεις αυτή τη διαταραχούλα θα πρέπει να γίνουν τα νεύρα σου κρόσσια και να αναθεωρήσεις μερικούς τομείς της ζωής σου..Ίσως δεν τα πας και πολύ καλά με τη μαμά σου και την αδερφή σου...Α!Οι ιδεοψυχαναγκαστικές πράξεις είναι εμπόδιά σου στην επικοινωνία σου με τους άλλους...Αυτά τα ολίγα...για να μην πουν οι ψυχολόγοι ότι παίρνω τη δουλειά τους....Χα!!!Καλή σταδιοδρομία..και απεξάρτηση..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    7
    Originally posted by raphsssodos
    Originally posted by mary_jane
    Κανονιζα τη ζωη μου γυρω από αυτη την σχεση. Στο κέντρο εκεινη και όλα τα άλλα να τα υπολογιζω παντα σε σχεση με αυτην. Ότι κι αν σχεδιαζα για το μελλον ειχε σαν βαση εκεινη. όποτε οτι κι αν υπηρχε στην ζωη μου εκεινη την περιοδο τωρα δεν υπαρχει.
    αυτή πόσο χρονών είναι;

    Είμαστε στην ίδια ηλικία. Μάλιστα είμαστε συγκάτοικοι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •