Φιλια που εφτασε στο τελος της ή απλα μια φαση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Φιλια που εφτασε στο τελος της ή απλα μια φαση?

    Γεια σε ολους :) θα ηθελα την γνωμη σας για το θεμα που με απασχολει και ισως καποια συμβουλη.λοιπον ξεκινω.Πριν 3 χρονια περασα σε μια σχολη σε αλλη πολη.οπως καταλαβαινετε στην αρχη εκανα παρεα με πολλους και διαφορους,κολλητη παρεα ομως εκανα με 2 κοπελες.Ειδικα με την πρωτη ας την πουμε Κ. καναμε παρεα απο την 1η βδομαδα, και για τα 2 πρωτα χρονια ειχαμε μια παρα πολυ καλη σχεση (να σημειωσω εδω οτι η φιλια μας χτιζοταν σιγα σιγα γιατι και οι 2 αντιμετωπιζαμε δυσκολια στο να ανοιγομαστε σε αλλους ανθρωπους κτλ.δεν με ενοχλουσε ομως)Περσι ομως στην αρχη του χρονου κατι αλλαξε(ή αυτο πιστευω εγω).Σχεδον απο την αρχη του χρονου,την εβλεπα λιγοτερο,τις περισσοτερες φορες δεν εβγαινε μαζι μας (λογω διαβασματος ή κούρασης) και σταματησαμε πια να μιλαμε οπως παλια,γεγονος που με στενοχωρησε περισσοτερο απο όλα :( εντωμεταξει στην σχολη ηρθε μια καινουρια κοπελα (πολυ καλο και ενδιαφερον ατομο) και η Κ. δεθηκε πολυ μαζι της.βγαινανε σχεδον καθε μερα,ηταν μονιμως η μια στο σπιτι της αλλης (εχω να παω σπιτι της σιγουρα κανα χρονο και να φανταστειτε ημασταν σχεδον κολλητες),συζητουσανε να πανε μαζι διακοπες,μονο εγω την παιρνω πλεον τηλεφωνο κτλ.Δεν εχω μιλησει στην Κ. ντρεπομαι παρα πολυ και δεν θελω να φανω ζηλιαρα ή οτιδηποτε αλλο.ειμαι ανθρωπος που οταν ο θελει ο αλλος να φυγει τν αφηνω,δεν θελω να γινομαι πιεστικη και να κρατω τον αλλον με το ζορι.
    Να συμπληρωσω οτι δεν εχω κανενα προβλημα με τν καινουρια κοπελα,ουτε προφανως θελω να σταματησει να κανει παρεα μαζι της.απλα ωρες ωρες ζηλευω λιγο(εως πολυ) που δεν εχουμε πια την ιδια σχεση(και αυτο με κανει να αισθανομαι απιστευτα κακιά)Εκανα υπομονη μηπως ηταν φαση αλλα απο οτι βλεπω και φετος θα παραμεινει ετσι η κατασταση.ειδικα οταν περναω τις καταθλιπτικες μ περιοδους το συγκεκριμενο γεγονος με ριχνει ακομα περισσοτερο.ευτυχως με την αλλη κοπελα απο την παρεα τα πηγαινουμε πολυ καλα,αλλα ποιος μ λεει οτι δεν θα συμβει παλι κτ αντιστοιχο?Δεν ξερω ,ισως να φταιω εγω,που ειμαι τοσο κλειστη σαν ανθρωπος,ισως να χω γινει βαρετη,ισως ισως...Γενικως παντως οταν καναμε παρεα περνουσαμε παρα πολυ καλα και μου ελεγε συχνα οτι αισθανοταν πολυ τυχερη που ημασταν φιλες,οτι εχω πολυ πλακα κτλ.Δεν ξερω τι αλλαξε απο τοτε.Εσεις τι πιστευετε?τι θα με συμβουλευατε να κανω?να το παλεψω ή να το αφησω?γενικως ειμαι ενα ατομο που εμπιστευεται δυσκολα και ακομα πιο δυσκολα κανει φιλους και με πληγωνει πολυ οταν χανεται η σχεση που ειχα με καποιον.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι πιστευεις οτι αραιωσε ενω κανατε τοσο πολυ παρεα?

  3. #3
    πραγματικα δεν ξερω,προσπαθουσα σε καποια φαση να βρω αν εκανα κατι που να την πειραξε,αλλα δεν βρηκα τιποτα.ουτε εκεινη δειχνει τσαντισμενη μαζι μου οταν μιλαμε,το αντιθετο μαλλον.απλως αν δν σηκωσω εγω το χερι μ να παρω κανα τηλ ή να προτεινω να βγουμε,συνηθως ουτε φωνη ουτε ακροαση.τι να πω ισως απλα να "ξεφτισε" η ολη φαση,δεν ειναι και η πρωτη φορα που μου συμβαινει αλλωστε :(

  4. #4
    Αγαπητή Sally, καταλαβαίνω πώς νιώθεις. Αν διαβάσεις το θέμα που έχω ανοίξει με τίτλο "Θα ήθελα πραγματικά τις γνώμες σας...Πώς να το χειριστώ;" θα δεις τι με απασχολεί. Θα σε συμβούλευα να κάνεις τα εξής: 1. Να ρωτήσεις τη φίλη σου στα ίσια και με ειλικρίνεια (αυτό σκοπεύω να κάνω κι εγώ με τη δική μου φίλη όταν τελικά μιλήσουμε) τι συμβαίνει. Το πιο πιθανό είναι βέβαια να τα μασήσει καθώς δε θα θέλει και να παρεξηγηθείτε, αλλά εσύ θα έχεις εκφράσει το συναίσθημά σου και αυτό θα σε βοηθήσει να νιώσεις καλύτερα, γνώμη μου. 2. Να στραφείς αλλού ψάχνοντας να βρεις άλλα άτομα για να φτιάξεις το δικό σου κύκλο και τότε θα σταματήσεις να τη σκέφτεσαι και να νιώθεις έτσι. Δεν είναι εύκολο, το ξέρω είναι όμωςευκολότερο από το να περιμένεις να αλλάξει συμπεριφορά ένα άτομο που πιθανότατα δεν πρόκειται.
    Αυτό που πιστεύω εγώ για την κατάσταση που περιγράφεις(όπως τη διαβάζω, καθώς δεν τη γνωρίζω) είναι πως η φίλη σου περνούσε καλά μαζί σου, έδειχνε ειλικρινής, απλώς ίσως ένιωσε ότι ταιριάζει περισσότερο με την άλλη κοπέλα και έτσι κόλλησαν. Συμβαίνουν κι αυτά. Το εύλογο ερώτημα βέβαια είναι (κι αυτό αν θέλεις θα μπορούσες να της το πεις) γιατί να μην προτείνουν που και που και σε εσένα εφόσον είχατε μια φιλία και ταιριάζατε. Γιατί να μη σου προτείνουν π.χ. ένα σινεμά,μια βόλτα, φίλες είναι όχι ζευγάρι!!!Δεν έχουν την ανάγκη να δουν κι άλλα άτομα;Αλήθεια κάνουν παρέα μόνο οι 2 τους ή έχουν κι άλλες παρέες;
    Είσαι μικρή, μη το βάζεις κάτω από τώρα, μην κολλάς πουθενά. Καταλαβαίνω πως νιώθεις και οι συμβουλές που σου δίνω δεν είναι εκ του ασφαλούς(αν διαβάσεις το θέμα μου, στο οποίο αν θέλεις μου λες και την άποψή σου) αλλά εδώ και κοντά ένα μήνα είμαι σε διαδικασία μεγάλης σκέψης για το ζήτημα αυτό και όσα σε συμβουλεύω δεν τα λέω αβασάνιστα αλλά έχοντάς τα φιλοσοφήσει στην κυριολεξία.
    Άλλες φιλες/φίλους έχεις γενικά; στον τόπο καταγωγής σου, αν όχι στον τόπο που σπουδάζεις; ανθρώπους να μιλάς έστω στο τηλέφωνο; αν δεν έχεις ιδιαίτερες φιλίες είναι αναμενόμενο το θέμα αυτό να σε πονάει περισσότερο από το φυσιολογικό. Μην το βάζεις κάτω, μη μασας. Φαίνεσαι αξιόλογη κοπέλα. Θα βρεθούν άνθρωποι να σε εκτιμήσουν ακόμη κι αν τώρα σου φαίνεται δύσκολο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω παντως δεν πιστευω στην εννοια της φιλιας. Θεωρω οτι ειναι μια κατασκευασμενη εννοια απο τον ανθρωπο. Ειναι σαν την εννοια του δικαιου.

  6. #6
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εγω παντως δεν πιστευω στην εννοια της φιλιας. Θεωρω οτι ειναι μια κατασκευασμενη εννοια απο τον ανθρωπο. Ειναι σαν την εννοια του δικαιου.

    ...αυτό μου θυμίζει τη λαίλαπα του φόρουμ: άντρες απογοητευμένοι που όλη μέρα κλαίγονται πως δεν υπάρχουν σωστές γυναίκες, όλες κοιτάζουν το χρήμα και μπλα μπλα μπλα....

  7. #7
    Ashley σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου:) εχω καταληξει στο να της μιλησω,κυριως για το βγαλω απο μεσα μου,αλλα δεν προκειται να αναφερθω στην αλλη κοπελα.δεν ξερω μου φαινεται πολυ καπως... και στην τελικη ειναι επιλογη της με ποιον θελει να κανει παρεα και με ποιον οχι αλλα τουλαχιστον εγω θα ειμαι ξεκαθαρη οσον αφορα την μεταξυ μας σχεση.Δεν θα ελεγα οτι βγαινουν μονο οι 2 τους,γενικοτερα εχουν κι αλλες παρεες εκτος σχολης,οι οποιες κολλανε μεταξυ τους σε αντιθεση με τις δικιες μου που δεν κολλανε τοσο με τις παρεες της Κ.(οχι λογω αντιπαθειας ή κατι τετοιο απλως δεν κολλησαν).Εχω κι αλλους φιλους,ειδικα στον τοπο καταγωγης μου,υπαρχουν ατομα στα οποια ευτυχως μπορω να βασιζομαι,απλα δεν θα ηθελα η συγκεκριμενη κοπελα να καταληξει μια γνωστη.Οσον αφορα το θεμα των νεων γνωριμιων,ειναι λιγο δυσκολο γιατι ειμαι πολυ αμηχανη με ατομα που δεν γνωριζω,αλλα απο το να κλαιω την μοιρα μου θα το προσπαθησω φανταζομαι.απλως η ήδη ελάχιστη εμπιστοσυνη μου στους ανθρωπους θα μειωθει κι αλλο :P
    Διαβασα το θεμα σου και καταλαβαινω πως νοιωθεις,εχω περασει παρομοια κατασταση με την κολλητη μου κι ακομα δεν μπορω να πω οτι το θεμα εχει λυθει πληρως.εχεις σκεφτει οτι ισως να ντρεπεται για εκεινον?(θα μου πεις γιατι τον παντρευεται),απλα κολλησε μαζι του και ισως να μην την ενδιαφερει πλεον ή να μν μπορει να ξαναφτιαξει την σχεση με τις φιλες της, ή ακομα και να φοβαται την αντιδραση σου.η κολλητη μου με το ζορι μου μιλουσε για αυτα που της εκανε γιατι της ειχα πει την γνωμη μου για τον συγκεκριμενο και ισως να πιστευε οτι θα την κατεκρινα(αν και δεν εκανα κατι τετοιο)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Στη φιλια αναφερομαι οχι στον ερωτα. Αν θες θεοφανια να σου εξηγησω το σκεπτικο.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Sally_Cinnamon View Post
    Ashley σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου:) εχω καταληξει στο να της μιλησω,κυριως για το βγαλω απο μεσα μου,αλλα δεν προκειται να αναφερθω στην αλλη κοπελα.δεν ξερω μου φαινεται πολυ καπως... και στην τελικη ειναι επιλογη της με ποιον θελει να κανει παρεα και με ποιον οχι αλλα τουλαχιστον εγω θα ειμαι ξεκαθαρη οσον αφορα την μεταξυ μας σχεση.Δεν θα ελεγα οτι βγαινουν μονο οι 2 τους,γενικοτερα εχουν κι αλλες παρεες εκτος σχολης,οι οποιες κολλανε μεταξυ τους σε αντιθεση με τις δικιες μου που δεν κολλανε τοσο με τις παρεες της Κ.(οχι λογω αντιπαθειας ή κατι τετοιο απλως δεν κολλησαν).Εχω κι αλλους φιλους,ειδικα στον τοπο καταγωγης μου,υπαρχουν ατομα στα οποια ευτυχως μπορω να βασιζομαι,απλα δεν θα ηθελα η συγκεκριμενη κοπελα να καταληξει μια γνωστη.Οσον αφορα το θεμα των νεων γνωριμιων,ειναι λιγο δυσκολο γιατι ειμαι πολυ αμηχανη με ατομα που δεν γνωριζω,αλλα απο το να κλαιω την μοιρα μου θα το προσπαθησω φανταζομαι.απλως η ήδη ελάχιστη εμπιστοσυνη μου στους ανθρωπους θα μειωθει κι αλλο :P
    Διαβασα το θεμα σου και καταλαβαινω πως νοιωθεις,εχω περασει παρομοια κατασταση με την κολλητη μου κι ακομα δεν μπορω να πω οτι το θεμα εχει λυθει πληρως.εχεις σκεφτει οτι ισως να ντρεπεται για εκεινον?(θα μου πεις γιατι τον παντρευεται),απλα κολλησε μαζι του και ισως να μην την ενδιαφερει πλεον ή να μν μπορει να ξαναφτιαξει την σχεση με τις φιλες της, ή ακομα και να φοβαται την αντιδραση σου.η κολλητη μου με το ζορι μου μιλουσε για αυτα που της εκανε γιατι της ειχα πει την γνωμη μου για τον συγκεκριμενο και ισως να πιστευε οτι θα την κατεκρινα(αν και δεν εκανα κατι τετοιο)
    Συμφωνώ πως δεν πρέπει να αναφερθείς καθόλου στην άλλη κοπέλα. Αλλωστε εσύ φιλία μαζί της είχες, άρα θα μιλήσετε για τη μεταξύ σας σχέση. Οι φιλίες της με άλλους θεωρητικά δε σε αφορούν, η μεταξύ σας σχέση όμως ναι. Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά αν κάνουν παρέα και με άλλους, τότε μάλλον η φίλη σου θεωρεί ότι ταιριάζει περισσότερο μαζί τους από ό,τι μαζί σου. Είναι σκληρό, το ξέρω, αλλά έχω υπόψη μου κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις. Μάλιστα μου έχει συμβεί κι εμένα μια φορά οπότε ξέρω πώς είναι. Στο ότι δε θέλεις η συγκεκριμένη κοπέλα να καταλήξει μια γνωστή σε νιώθω όσο ελάχιστοι, καθώς το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ για τη δική μου (πρώην;) φίλη. Ωστόσο είμαι προετοιμασμένη ακόμη και για αυτό. Τι να κάνουμε, οι σχέσεις(φιλικές ή οτιδήποτε άλλο) χρειάζονται 2 μέρη. Αν το ένα δε θέλει... στο καλό και να μας γράφει.
    Αν έχεις κι άλλους φίλους είσαι τυχερή, ακόμη κι αν αυτοί δε μένουν στον τόπο που σπουδάζεις και θα αυτό θα έπρεπε να σου δίνει δύναμη. Αφού κατάφερες να είσαι αληθινή φίλη για αυτούς , τότε θα τα καταφέρεις και με άλλους!!! Καταλαβαίνω τα περί εμπιστοσύνης στους ανθρώπους κλπ., αλλά να έχεις υπόψη σου πως όλοι μας σε όλη τη διάρκεια τη ζωή μας γνωρίζουμε νέους ανθρώπους, απομακρυνόμαστε με κάποιους παλιούς και φυσικά υπάρχουν και παλιοί με τους οποίους κρατάμε, αλλά αυτό είναι μια αδιάλλειπτη, ατέρμονη διαδικασία. Αν π.χ. είσαι από Κρήτη, σπουδάσεις Αθήνα, βρεις δουλειά Ξάνθη και μετακομίσεις λόγω γάμου Θεσσαλονίκη, τι θα γίνει;;;(οκ ακραίο παράδειγμα, αλλά όχι και πάρα πολύ σπάνιο. Εγώ λόγω δουλειάς και μόνο έχω ζήσει σε 3 διαφορετικούς τόπους ήδη) Η θα κάνεις νέες γνωριμίες αναγκαστικά ή δε θα μιλάς με κανέναν στο μέρος που μένεις!
    Σε ευχαριστώ για την κατανόησή σου για το θέμα μου και που το διάβασες! Αν το έχεις περάσει κι εσύ με την κολλητή σου, τότε με καταλαβαίνεις πλήρως! Δεν έχω υπάρξει ποτέ επικριτική μαζί της ώστε να μπορώ να πω ότι φοβάται την αντίδρασή μου. Μυστήριο πράγμα η συμπεριφορά της και μέχρι να μιλήσουμε (περιμένω να ... ελεήσει να με πάρει - μου το έχει προαναγγείλει μέσω sms - εγώ δεν πρόκειται να σχηματίσω πρώτη το νούμερό της με καμία δύναμη τώρα πια) δεν μπορώ να κάνω παρά μόνο υποθέσεις. Άλλωστε - αν και φιλία πολλών χρόνων(από το 2000) - με απίστευτα κοινά βιώματα έχω φτάσει μετά από πολύ πόνο να μην την υπολογίζω πια σαν φιλία. Αυτή το επέλεξε - αλλά και αυτή χάνει. (Δεν το έβλεπα εξαρχής έτσι αλλά μετά από πολλές σκέψεις και συζητήσεις με δικά μου άτομα,ανάμεσα στα οποία και η κοινή μας φίλη, αλλά και με τα παιδιά εδώ στο forum έφτασα στο σημείο αυτό. Αυτοσεβασμός και ξερό ψωμί.-)
    Ενημέρωσέ μας όταν τελικά μιλήσετε, όπως βέβαια σκοπεύω να κάνω κι εγώ όταν η δική μου(πρώην;)φίλη αποφασίσει να πιάσει το τηλέφωνο στα χέρια της και να μου ανακοινώσει αυτά που πλέον είναι εμφανή και σε αγνώστους.Να είσαι καλά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Εγω λεω να το αφησεις ...να παει με το ρευμα....
    ετσι ειναι οι ανθρωποι περνανε απο τις ζωες μας ..αλλοι μενουν πολυ..αλλοι λιγο ..
    οταν υπαρξει αληθινη χημεια και εκτιμηση..τοτε αναπτυσσονται και συναισθηματα αγαπης και μπορουμε να μιλαμε πια για φιλια...που φυσικα πρεπει να περασει απο διαφορες δοκιμασιες για να δεσει καλα.....
    φιλια υπαρχει...αλλα ειναι πολλοι παραγοντες που οδηγουν εκει και δεν ειναι της παρουσης....

    η κοπελια προφανως δεν υπηρξε ποτε πραγματικη σου φιλη...απλα μια κοπελα που κανατε παρεα....το τι ενιωσες και επενδυσες εσυ συναισθηματικα...μπορει καμμια φορα να μην εχει καμμια σχεση με αυτο που νιωθει ο αλλος....
    καποτε ειχα μια κοπελια φιλη....οταν ημουν σε καποια σχολη...που επειδη ειχε ερθει Αθηνα απο επαρχια η μαμα της αργουσε να της στειλει πολλες φορες λεφτα και εκεινη πραγματικα ηταν φορες που πεινουσε...
    εγω λοιπον σε ολη την διαρκεια της χρονιας καθε φορα την επαιρνα οταν τελειωναμε και την πηγαινα να φαει στα γκουντις ή αλλου....παρα το οτι τα οικονομικα μου ηταν εξαιρετικα δυσκολα και στερουμουν πολλα πραγματα για να την ταισω..
    λοιπον δυο μηνες προτου τελειωσουμε γνωρισε μια κοπελα απο αλλο τμημα...ενα κοριτσι που εμενε κηφισια ειχε δικο του αμαξι και φραγκα...πολυ καλο κοριτσι βεβαια..χωρις αμφιβολια..
    με παρατησε στεγνα κι αρχισε να κανει παρεα μαζι της....καποια στιγμη χωρις καν να την ρωτησω μου την ειπε κιολας μονη της...
    μαζι σουδεν αντεχα αλλο ...οποτε βγαιναμε μαζι τρωγαμε....χαχαχαχα
    καταληγω οτι αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου....να ναι καλα δεν της κρατησα ποτε κακια...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  11. #11
    το ξερω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι απλως περνανε και φευγουν και εχω προσπαθησει να το αποδεχτω,αλλα η πραξη ειναι πιο δυσκολη απο την θεωρια.απλα δεν θα ηθελα για ακομη μια φορα,να αποδειχτει οτι ημουν μια απλη "καβατζα" μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο

  12. #12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Στη φιλια αναφερομαι οχι στον ερωτα. Αν θες θεοφανια να σου εξηγησω το σκεπτικο.
    ...και γω στη φιλία αναφερόμουν, απλά δεν κατάλαβες τον παραλληρισμό...:)
    Παρόλα αυτά, θα ήθελα να μου εξηγήσεις το σκεπτικό σου....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    καλο θα ειναι να μη φορτωνεσε το ολο θεμα...στις δικες σου πλατες...
    τι σημαινει καβατζα....
    δεν ταιριαζουμε με ολους τους ανθρωπους....ειναι τοσο απλο...κι ουτε θα εκτιμησουν πραγματικα ολοι οι ανθρωποι αυτο που ειμαστε....
    το ζητουμενο ειναι αν εσυ ησουν ενταξει σε αυτη την φιλια...αν εκατσες σε αυτη γιατι πραγματικα γουσταρες και οχι για να καλυφθεις σε διαφορους τομεις..
    αν νιωθεις ενταξει σε αυτα ...το προβλημα δεν ειναι δικο σου.....
    το προβλημα το εχει αυτος που ενιοτε χρησιμοποιει τους αλλους σαν καβατζες...αν προκειτε γιαυτο...γιατι καμμια φορα απλα ανακαλυπτεις οτι με τον αλλον δεν ταιριαζεις και πας παρακατω...
    μη κολλας σε αυτα....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Sally_Cinnamon View Post
    .....
    Να συμπληρωσω οτι δεν εχω κανενα προβλημα με τν καινουρια κοπελα,ουτε προφανως θελω να σταματησει να κανει παρεα μαζι της.απλα ωρες ωρες ζηλευω λιγο(εως πολυ) που δεν εχουμε πια την ιδια σχεση(και αυτο με κανει να αισθανομαι απιστευτα κακιά)Εκανα υπομονη μηπως ηταν φαση αλλα απο οτι βλεπω και φετος θα παραμεινει ετσι η κατασταση.ειδικα οταν περναω τις καταθλιπτικες μ περιοδους το συγκεκριμενο γεγονος με ριχνει ακομα περισσοτερο.ευτυχως με την αλλη κοπελα απο την παρεα τα πηγαινουμε πολυ καλα,αλλα ποιος μ λεει οτι δεν θα συμβει παλι κτ αντιστοιχο?Δεν ξερω ,ισως να φταιω εγω,που ειμαι τοσο κλειστη σαν ανθρωπος,ισως να χω γινει βαρετη,ισως ισως...Γενικως παντως οταν καναμε παρεα περνουσαμε παρα πολυ καλα και μου ελεγε συχνα οτι αισθανοταν πολυ τυχερη που ημασταν φιλες,οτι εχω πολυ πλακα κτλ.Δεν ξερω τι αλλαξε απο τοτε.Εσεις τι πιστευετε?τι θα με συμβουλευατε να κανω?να το παλεψω ή να το αφησω?γενικως ειμαι ενα ατομο που εμπιστευεται δυσκολα και ακομα πιο δυσκολα κανει φιλους και με πληγωνει πολυ οταν χανεται η σχεση που ειχα με καποιον.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα
    απαντωντας στον τιτλο σου, θα ελεγα οτι μπορει να ειναι οτιδηποτε απ τα δυο.
    το μονο βεβαιο ειναι , οτι μια φιλια δεν χαλαει γιατι μπηκε καποιος αλλος φιλος στην ζωη μας. παντα υπαρχει χρονος και για κοινες παρεες και για κατ ιδιαν συναντησεις, οσο φορτο κι αν εχουμε. μονο οταν δεν θελουμε, δεν βρισκουμε χρονο.
    αν μπορεις να αποκλεισεις 100% την πιθανοτητα να χαλαστηκε απο κατι η φιλη σου, δλδ κατι στην συμπεριφορα σου, που ειτε το διαπιστωσε ειτε το εμαθε απο αλλου, μαλλον η φιλη σου δεν περναει οπως θαθελε πλεον μαζι σου και προτιμησε να απομακρυνθει.
    εγω δεν θα επεμενα με τπτ. θα εκανα καποιες προτασεις για κοινες εξοδους η για να βρεθουμε οι δυο μας, αν της ειχα μεγαλη συμπαθεια, μονο για την περιπτωση να εχω παρεξηγησει την σταση της, κι αν επεφταν στο κενο, θα εφευγα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρχικα ενα θεμα ειναι (για να μπορουμε να συννενουμαστε επι κοινου εδαφους) πως οριζουμε την εννοια της φιλιας. Δεν ειναι ευκολο να οριστει και χρησιμοποιειται σαν εννοια-ομπρελλα στην καθημερινη πρακτικη, συμπεριλαμβανοντας ενα ευρυ φασμα διαπροσωπικων σχεσεων. Εν προκειμενω θα θεωρησω οτι αναφερομαστε στην πραγματικη φιλια επομενως και στο αμοιβαιο ανιδιοτελες νοιαξιμο, την ικανοτητα να μπαινεις στη θεση του αλλου, να τον νιωθεις, να τον αφουγκραζεσαι, να συμπαραστεκεσαι, να μην ανταγωνιζεσαι κλπ που θελουν πολυ ωρα να τα περιγραψω.

    Επειδη εχουμε δει πολλα παραδειγματα οπου η δοτικοτητα του ενος καταληγει να γινεται αντικειμενο εκμεταλλευσης απ τον αλλο, γι αυτο και υπαρχει μεγαλη απογοητευση στο θεμα φιλια. Οσο κλισε και αν ακουγεται οτι στη ζωη αυτη θα εχεις 1 φιλο, ειναι αληθεια. Αν εισαι τυχερος μπορει λιγους ακομα.

    Η δικη μου αισθηση ειναι οτι μπορεις να χαρακτηρισεις μια διαπροσωπικη σχεση ως φιλια, μονο a posteriori. Εχουμε δει πολλα παραδειγματα απο παιδικους φιλους που μετα απο χρονια να μας προδιδουν και απο ατομα που τα γνωριζουμε λιγο να μας φεροντε αψογα. Αρα οταν λεμε ο ταδε ειναι φιλος μου πρεπει να εννοουμε ειναι ως τωρα φιλος μου. Για το μελλον δεν ξερω τι γινεται. Ενω η αποδοση της ιδιοτητας του φιλου δια βιου ειναι εξαιρετικα αβεβαιη και ισως ανεδαφικη. Πρεπει να τελειωσει η ζωη αυτη και μετα να γυρισεις να πεις ναι, αξιολογω αυτη τη σχεση ως πραγματικη φιλια.

    Στο παραδειγμα λοιπον της σαλλυ, αν θεωρησουμε οτι η κοπελα ηταν φιλη, τοτε πως θα εξηγησουμε τη μετεπειτα συμπεριφορα της? Αν ηταν οντως φιλη δε θα τα κανε αυτα. Θα ενδιαφεροταν εστω και λιγοτερο. Επομενως πρεπει παντα να μαστε επιφυλακτικοι με τους ανθρωπους και να μην επαναπαυομαστε στις ταμπελες που τους αποδιδουμε.

Similar Threads

  1. Υπολειμματικη φαση της ψυχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-08-2012, 18:42
  2. Είμαι στην υπολληματική φάση της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-02-2012, 15:22
  3. Είμαι σε πολύ χάλια φάση..
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-2011, 13:30
  4. Φιλία τέλος....
    By leufteris in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 30-04-2010, 21:14
  5. Replies: 2
    Last Post: 22-10-2006, 10:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •